Εσπεριδοειδές (πορτοκαλίτσα);

Παρουσιάσεις προ–μπονσάϊ μελών
Απάντηση

myrtilos
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 343
Εγγραφή: 17 Μάιος 2014, 18:08
Has thanked: 74 times
Been thanked: 24 times

Re: Εσπεριδοειδές (πορτοκαλίτσα);

Δημοσίευση από myrtilos »

Κατά πάσα πιθανότητα το δέντρο δεν είναι πορτοκαλιά αλλά ονομάζεται καλαμοντίν και το λατινικό της όνομα είναι "citrus mitis",κάνε μια αναζήτηση.
 
Άβαταρ μέλους

Topic author
Νικολας72
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 16:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 103 times

Re: Εσπεριδοειδές (πορτοκαλίτσα);

Δημοσίευση από Νικολας72 »

Σ' ευχαριστώ Nadim για την πληροφόρηση, η αλήθεια είναι ότι εγώ το γνώριζα αλλά καλά έκανες και το ανέφερες για τους αναγνώστες του θέματος. 

Η απορία που έχω όμως ("εδώ σε θέλω μάστορα" που λένε...), είναι πώς να πετύχω την τόσο μεγάλη πυκνότητα στο φύλλωμα, με τόσο μικρά μεσοδιαστήματα όπως στην πραγματικά υπέροχη φωτογραφία που έχεις ανεβάσει. Και το λέω επειδή έχω ήδη κάνει ένα αυστηρό 1ο κλάδεμα, φτάνοντας σχεδόν μέχρι το πρώτο σετ φύλλων σε κάθε κλαδί. Δεν παρατήρησα ιδιαίτερη μείωση στο μήκος των μεσοδιαστημάτων των επόμενων φύλων που παρήγαγε το φυτό αντιδρώντας στο κλάδεμα. Εκτός εάν το κάνει σταδιακά και σε μικρή κλίμακα κάθε φορά το συγκεκριμένο είδος... Τι να πω, ...δεν το γνωρίζω! Περίμενα να δω πιο πυκνή έκφυση φύλλων για να είμαι ειλικρινής.

Θα δούμε την επόμενη σεζόν.. Αλήθεια, μήπως γνωρίζει κανείς εάν είναι καλό να καρατομηθεί το δέντρο κάποια δεδομένη εποχή, για να προκύψουν εντελώς νέα κλαδιά? Ή μήπως είναι επίφοβο για την υγεία του δέντρου?

Εάν πάντως κρατήσει 2-3 φρούτα συνολικά, υπόσχομαι φωτογραφικό update..!
  
 
 
If you can DREAM it,
you can DO it..!

nadim
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 170
Εγγραφή: 07 Ιαν 2020, 13:50
Has thanked: 45 times
Been thanked: 59 times

Re: Εσπεριδοειδές (πορτοκαλίτσα);

Δημοσίευση από nadim »

Νικολας72 έγραψε:
25 Απρ 2020, 15:14
 Πέρσι την είχα κουρέψει αυστηρά και έτσι δεν είχα την ευκαιρία να δω λουλούδια και καρπούς. Φέτος την πήγα λίγο πιο χαλαρά, προσέχοντας να μην κόψω κλαδιά που είχαν μπουμπούκι.
Είδα τα πρώτα λουλουδάκια κι αν όλα πάνε καλά μπορεί να ευτυχήσω να δω και καρπούς..!
 

 
Πιθανότατα να το γνωρίζεις, αλλα στο γενικότερο πλαίσιο της εξάπλωσης της γνώσης μέσα απο το φόρουμ, και για όσους ασχολούνται με καρποφόρα (με αφορμή την πορτοκαλία σου), η ύπαρξη καρπών αποτελεί εναν εξαντλητικό παράγωντα ανάπτυξης. Ακόμα και όταν θα αποφασίσεις να κρατήσεις άνθη για να γίνουν καρποί, το ιδανικότερο είναι να αφαιρείς τα περισσότερα και να αφήνεις 1-2 σε κάθε κλάδο, προκειμένου να μοιραστεί η ενέργεια σε όλο το δένδρο και να μην καταπονεστεί ενα μέρος του περισσότερο απο άλλα.

Και μια απο τις αγαπημένες μου εικόνες στο διαδύκτιο σχετικά με καρποφόρα, η οποία πιστεύω εύκολα θα μπορούσε να αποτελέσει προσχέδιο για το δικό σου.
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
These users thanked the author nadim for the post:
Giorgos G. (28 Απρ 2020, 19:26)
Rating: 7.14%
A bonsai is a microcosm containing within it, unchanged in everything but size, the mystery of the universe.
- Colin Lewis
Άβαταρ μέλους

IvanSak
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: 03 Φεβ 2020, 02:06
Has thanked: 40 times
Been thanked: 10 times

Re: Εσπεριδοειδές (πορτοκαλίτσα);

Δημοσίευση από IvanSak »

Πανέμορφη! Εύχομαι να σου βγάλει καρπούς και να μας την δείξεις με τα κάλη της.
Ακολούθησε το ρυθμό της Φύσης. Το μυστικό της είναι η υπομονή.
Άβαταρ μέλους

Topic author
Νικολας72
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 16:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 103 times

Εσπεριδοειδές (πορτοκαλίτσα);

Δημοσίευση από Νικολας72 »

2BE2DC9E-297C-4CB0-8A93-F9C73F47AB45.jpeg
 Κοιτώντας τα θέματα που έχω ανεβάσει κατά καιρούς, συνειδητοποίησα ότι δεν έχω αναφέρει ποτέ ένα αγαπημένο δεντράκι... την πορτοκαλίτσα της φωτογραφίας!

Την πέτυχα στα χέρια ενός πλανόδιου μικροπωλητή στον εμπορικό πεζόδρομο (Ερμού) στην πόλη μου, τον Βόλο. Αρχικά αγοράστηκε γιατί είχε πάνω της τους πορτοκαλί μικρούς καρπούς κι ήταν πολύ όμορφο για να κοσμήσει το μπαλκονάκι της κουζίνας. Στην πορεία μου μίλησε στην καρδιά μου...

Δεν έχουν γίνει πολλά από τότε που το πήρα. Έλεγχος ανάπτυξης για να μην ξεφύγει σε ύψος και όγκους, μεταφύτευση με όλη την ριζόμπαλα στην νέα γλαστρούλα και πότισμα. Πέρσι την είχα κουρέψει αυστηρά και έτσι δεν είχα την ευκαιρία να δω λουλούδια και καρπούς. Φέτος την πήγα λίγο πιο χαλαρά, προσέχοντας να μην κόψω κλαδιά που είχαν μπουμπούκι. Τράβηξα δυο κλαδάκια λίγο χαμηλότερα με σύρματα και απλά περιόρισα -κυρίως...- κλαδιά που ήταν σε λάθος κατεύθυνση. Είδα τα πρώτα λουλουδάκια κι αν όλα πάνε καλά μπορεί να ευτυχήσω να δω και καρπούς..!
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
These users thanked the author Νικολας72 for the post (total 2):
IvanSak (26 Απρ 2020, 00:20) • Hfestion (26 Απρ 2020, 11:00)
Rating: 14.29%
If you can DREAM it,
you can DO it..!
Απάντηση