Παρθενοκισσός

Θέματα που αφορούν τα Bonsai
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

CaptainAmerica
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 377
Εγγραφή: 27 Δεκ 2010, 00:12
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Re: Παρθενοκισσός

Δημοσίευση από CaptainAmerica »

Μάλλον πέτυχε η μικροφυλλια.
Άβαταρ μέλους

Νικολας72
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 16:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 103 times

Re: Παρθενοκισσός

Δημοσίευση από Νικολας72 »

ανυπομονώ να δω τις δουλειές σου... Καλή συνέχεια!!!
:text-goodpost:
If you can DREAM it,
you can DO it..!
Άβαταρ μέλους

Topic author
Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Re: Παρθενοκισσός

Δημοσίευση από Giorgos G. »

ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια. Να διευκρινήσω ότι ξεκίνησα το συγκεκριμένο ποστ κάνοντας χιούμορ περί των θεμάτων που ανεβάζω και τίποτε περισσότερο. Καταλαβαίνω ότι κάθε ενδιαφέρουσα/όμορφη/ασυνήθιστη σύνθεση με φυτό ή σχετική κατασκευή είναι καλοδεχούμενη στο φόρουμ. Άλλωστε γι'αυτό είμαστε εδώ, για να μαθαίνουμε, να βλέπουμε ιδέες άλλων, να μοιραζόμαστε εμπειρίες και να προχωράμε παραπέρα το κάθετι.

  
Νικολας72 έγραψε:
01 Ιουν 2019, 11:43
Παρθενόκισσος ο πεντάλοβος (πέντε λοβούς) ή πεντάφυλλος ή αμπέλοψη... Πολλά ονόματα κι όλα ελληνικά!

Δεν ξέρω αν λέγοντας ότι δεν παρουσιάζεις bonsai στο φορουμ, είσαι απλά ταπεινόφρων ή εάν αναφέρεσαι στο μέγεθος του συγκεκριμένου φυτού. Γιατί ως είδος, έχουν καταγραφεί πολύ όμορφα φυτά (όπως αυτό της φωτογραφίας παρακάτω...)

Σίγουρα δεν είναι από τα πιο συνηθισμένα. Άλλωστε λίγα πράγματα μπορεί να επιτύχει κανείς με το κάμποσο μέγεθος των φύλλων του συγκεκριμένου φυτού. Ωστόσο, το οπτικό αποτέλεσμα, όντως παραπέμπει σε ρυθμό literati και προσωπικά με "πείθει" (κρίνοντας δε από τα όμορφα σχόλια, δεν είμαι ο μόνος...)! Η λεπτομέρεια με τις αγριοφράουλες, "τα σπάει". Φαντάσου το θέμα της φωτογράφησης: δίπλα στο μεγάλο pot με τον παρθενόκισσο, μία μόνο ριζούλα αγριοφράουλας, σε ξεχωριστό δικό της pot (...φλυτζανάκι ελληνικού καφέ "Λουμίδη"), με ένα άνθος και μία φράουλα! Σε κάθε περίπτωση μπράβο για την υπομονή και την φροντίδα που έχεις δώσει στο φυτό σου Γιώργο!

Συμφωνώ με την ιδέα σου για τις ρίζες. Έχε στο πίσω μέρος του μυαλού σου ότι ένα άλλο ίσως φυτό σου θα μπορούσε να δώσει υπέροχα αποτελέσματα με ένα "root over rock" στυλ..! Μπράβο και για το pot υπερτούφας. Είχες βάλει και κάποιο οξείδιο για χρώμα στο τσιμέντο ή είναι απόχρωση που πήρε μόνο του από τον καιρό? Έχω πειραματιστεί κι εγώ με ανάλογο υλικό (papercrete) και τα γλαστράκια τα έχω ακόμα, δεν έχουν πάθει το παραμικρό.

Καλή συνέχεια, ολόψυχα..!
ευχαριστώ και το φίλο Νικόλα για τα καλά του σχόλια. Ειδικά η ιδέα με το φλυτζανάκι Λουμίδη είναι πολύ καλή και λέω να την εφαρμόσω. 
Επίσης να πω ότι στο ποτ δεν πρόσθεσα τίποτε, το χρώμα του είναι το φυσικό τσιμεντέ.. και έχω ήδη έναν παρθενοκισσό με ρίζες δεμένες σε πέτρα για μελλοντικό root-over-rock καθώς και μερικούς σε fusion στυλ. 

Για το τέλος άφησα την τακτική σταδιακής αποφύλλωσης  που εφαρμόζω στους παρθενοκισσούς για να επιτύχω μικροφυλλία. Από το τέλος της Άνοιξης αρχίζω και κόβω κάθε φύλλο ή κορυφή που μεγαλώνει περισσότερο από όσο μου αρέσει. Οι παρθενοκισσοί δεν παθαίνουν κάτι, αντίθετα πετυχαίνω από νωρίς μικρά φύλλα και έτσι διατηρώ ή βελτιώνω την όψη του φυτού.
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Παρθενοκισσός

Δημοσίευση από Harris »

Πολύ ωραίο το δεντράκι σου και ωραια παρουσιαση.
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Dim Papadopoulos
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 244
Εγγραφή: 16 Απρ 2013, 12:40
Has thanked: 6 times
Been thanked: 22 times

Re: Παρθενοκισσός

Δημοσίευση από Dim Papadopoulos »

Τελειο είναι πλάκα μας κάνεις;
Ευχαριστούμε που το ανέβασες
Το δέντρο είναι ζωή!
Άβαταρ μέλους

Νικολας72
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 16:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 103 times

Re: Παρθενοκισσός

Δημοσίευση από Νικολας72 »

Παρθενόκισσος ο πεντάλοβος (πέντε λοβούς) ή πεντάφυλλος ή αμπέλοψη... Πολλά ονόματα κι όλα ελληνικά!

Δεν ξέρω αν λέγοντας ότι δεν παρουσιάζεις bonsai στο φορουμ, είσαι απλά ταπεινόφρων ή εάν αναφέρεσαι στο μέγεθος του συγκεκριμένου φυτού. Γιατί ως είδος, έχουν καταγραφεί πολύ όμορφα φυτά (όπως αυτό της φωτογραφίας παρακάτω...)

Σίγουρα δεν είναι από τα πιο συνηθισμένα. Άλλωστε λίγα πράγματα μπορεί να επιτύχει κανείς με το κάμποσο μέγεθος των φύλλων του συγκεκριμένου φυτού. Ωστόσο, το οπτικό αποτέλεσμα, όντως παραπέμπει σε ρυθμό literati και προσωπικά με "πείθει" (κρίνοντας δε από τα όμορφα σχόλια, δεν είμαι ο μόνος...)! Η λεπτομέρεια με τις αγριοφράουλες, "τα σπάει". Φαντάσου το θέμα της φωτογράφησης: δίπλα στο μεγάλο pot με τον παρθενόκισσο, μία μόνο ριζούλα αγριοφράουλας, σε ξεχωριστό δικό της pot (...φλυτζανάκι ελληνικού καφέ "Λουμίδη"), με ένα άνθος και μία φράουλα! Σε κάθε περίπτωση μπράβο για την υπομονή και την φροντίδα που έχεις δώσει στο φυτό σου Γιώργο!

Συμφωνώ με την ιδέα σου για τις ρίζες. Έχε στο πίσω μέρος του μυαλού σου ότι ένα άλλο ίσως φυτό σου θα μπορούσε να δώσει υπέροχα αποτελέσματα με ένα "root over rock" στυλ..! Μπράβο και για το pot υπερτούφας. Είχες βάλει και κάποιο οξείδιο για χρώμα στο τσιμέντο ή είναι απόχρωση που πήρε μόνο του από τον καιρό? Έχω πειραματιστεί κι εγώ με ανάλογο υλικό (papercrete) και τα γλαστράκια τα έχω ακόμα, δεν έχουν πάθει το παραμικρό.

Καλή συνέχεια, ολόψυχα..!
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
If you can DREAM it,
you can DO it..!
Άβαταρ μέλους

Livstaras
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 367
Εγγραφή: 17 Δεκ 2014, 12:07
Has thanked: 19 times
Been thanked: 15 times

Re: Παρθενοκισσός

Δημοσίευση από Livstaras »

Πολυ όμορφο!
"Trees are poems the earth writes upon the sky."
Kahlil Gibran

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4462
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 232 times
Επικοινωνία:

Re: Παρθενοκισσός

Δημοσίευση από Hfestion »

Υπέροχο!
Άβαταρ μέλους

Lazorik
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: 20 Φεβ 2016, 23:47
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Παρθενοκισσός

Δημοσίευση από Lazorik »

Πολύ μου αρέσει.
Άβαταρ μέλους

Topic author
Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Παρθενοκισσός

Δημοσίευση από Giorgos G. »

Συνεχίζω να μην παρουσιάζω μπονσάι σε ένα φόρουμ που είναι για τα μπονσαι :icon-razz: , αλλά πιστεύω ότι ο παρθενοκισσός της φωτογραφίας είναι αρκετά όμορφος και το στυλ του φέρνει προς το λιτεράτι. Επιπλέον, μου αρέσει να χρησιμοποιώ τους κανόνες αισθητικής των μπονσάι ό,που και όσο αυτό είναι δυνατόν προκειμένου να δώσω χαρακτήρα σε διάφορα από  τα φυτά μου. 

Ο συγκεκριμένος παρθενοκισσός είναι ένα από τα 4-5 φυτά του είδους που έχω σε γλαστράκια για ομορφιά, όλα "παιδια" δυο μεγάλων παρθενοκισσών που στολίζουν χρόνια την αυλή μου.
Τον είχα πολλά χρόνια σε γλάστρα (περιπου 10) και τον μεταφύτευσα στο εικονιζόμενο ποτ-ιδιοκατασκευή από υπερτούφα πριν δύο χρόνια. Το φυτό έχει ύψος περίπου 45 εκ και τα συνοδευτικά φυτά είναι αγριοφράουλες, οι οποίες φύονται μαζί με το σφάγνο που μαζεύω απο την ύπαιθρο και χρησιμοποιώ για παρασκευή υποστρωμάτων.

Του χρόνου θα κατεβάσω λίγο το υπόστρωμα για να αναδείξω περισσότερο τις ρίζες. Οι παρθενοκισσοί με  τα χρόνια δημιουργούν χοντρές και περίπλοκες ρίζες οι οποίες δείχνουν πολύ όμορφες με την κατάλληλη διαμόρφωση του φυτού (σε επόμενο ποστ θα ανεβάσω ένα μικρότερο παρθενοκισσό που έχω με πολύ όμορφο - κατά τη γνώμη μου - νεμπάρι).
parthenocissus.jpg
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση