Πεταμένα Δεντράκια

Ερωτήσεις σχετικά με τα δέντρα σας
Απάντηση

Stefasteri
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: 24 Ιουν 2015, 00:06
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Re: Πεταμένα Δεντράκια

Δημοσίευση από Stefasteri »

Μπράβο όλα καλά!!!!
Άβαταρ μέλους

Topic author
Livstaras
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 367
Εγγραφή: 17 Δεκ 2014, 12:07
Has thanked: 19 times
Been thanked: 15 times

Re: Πεταμένα Δεντράκια

Δημοσίευση από Livstaras »

karesansui έγραψε:Όχι, δεν λιπαίνεις έναν γιουνίπερο με βελονοειδές φύλλωμα (φύλλωμα του στρες)! Θα τα καταφέρει σίγουρα! Πρόσεχε το πότισμα...
Σε ευχαριστώ πολύ Παναγιώτη. Κάπου το είχα διαβάσει άλλα δεν ήμουνα σίγουρος. Ευτυχώς που ρώτησα πριν πάρω πρωτοβουλίες.
"Trees are poems the earth writes upon the sky."
Kahlil Gibran
Άβαταρ μέλους

karesansui
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 07 Μαρ 2011, 03:27
Τοποθεσία: Περιστέρι, Αττικής
Has thanked: 6 times
Been thanked: 40 times

Re: Πεταμένα Δεντράκια

Δημοσίευση από karesansui »

Όχι, δεν λιπαίνεις έναν γιουνίπερο με βελονοειδές φύλλωμα (φύλλωμα του στρες)! Θα τα καταφέρει σίγουρα! Πρόσεχε το πότισμα...
Παναγιώτης
Σπεύδε βραδέως
"To see a world in a grain of sand And a heaven in a wild flower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in an hour" W.Blake
Άβαταρ μέλους

Topic author
Livstaras
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 367
Εγγραφή: 17 Δεκ 2014, 12:07
Has thanked: 19 times
Been thanked: 15 times

Re: Πεταμένα Δεντράκια

Δημοσίευση από Livstaras »

Τελικά φαίνεται ότι τα δεντράκια έχουν θέληση για ζωή. Πετάνε συνεχεία νέα κλαδιά. Έχουν βεβαία το νεαρό φύλλο, που νομίζω ότι δείχνει στρεσαρισμένα δέντρα, και δεν είμαι ακόμα σίγουρος ότι θα τα καταφέρουν. Λέω να τους ξεκινήσω λίπανση. Είναι σωστό κάτι τέτοιο ή θα τα αποτελειώσω; 
Ευχαριστώ πολύ,
Γιώργος 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
"Trees are poems the earth writes upon the sky."
Kahlil Gibran
Άβαταρ μέλους

Topic author
Livstaras
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 367
Εγγραφή: 17 Δεκ 2014, 12:07
Has thanked: 19 times
Been thanked: 15 times

Re: Πεταμένα Δεντράκια

Δημοσίευση από Livstaras »

florian έγραψε:Νομίζω το πρώτο που πρέπει να κοιτάξεις ειναι να ζει, που θα ειναι δύσκολο. Ήπιο πότισμα οχι αέρα και ήλιο. Προσπάθησε να παράξεις όσο γίνεται λιγότερο τη ρίζα!


Gesendet von iPhone mit Tapatalk
Ευχαριστώ, florian. 
Δεν πείραξα καθόλου ρίζες. Άπλα τα έβαλα σε λίγο μεγαλύτερες γλάστρες και συμπλήρωσα χώμα. Θα τα βάλω σε μια γωνιά στον κήπο μου και ο θεός βοηθός.
Στέλιο,
Όντως, βλέποντας τα με το φως της μέρας, δεν φαίνονται ότι θα ζήσουν. Αφού όμως τα κουβάλησα στο σπίτι, θα τους δώσω μια ευκαιρία. Δεν χάνω τίποτα έτσι κι αλλιώς...
Ευχαριστώ θερμά,
Γιώργος
"Trees are poems the earth writes upon the sky."
Kahlil Gibran
Άβαταρ μέλους

stelios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 853
Εγγραφή: 18 Σεπ 2011, 20:34
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times

Re: Πεταμένα Δεντράκια

Δημοσίευση από stelios »

Δεν δείχνουν ζωντανά.
Άβαταρ μέλους

florian
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 423
Εγγραφή: 10 Ιουν 2013, 09:41
Τοποθεσία: Athens - Varkiza
Has thanked: 12 times
Been thanked: 10 times

Re: Πεταμένα Δεντράκια

Δημοσίευση από florian »

Νομίζω το πρώτο που πρέπει να κοιτάξεις ειναι να ζει, που θα ειναι δύσκολο. Ήπιο πότισμα οχι αέρα και ήλιο. Προσπάθησε να παράξεις όσο γίνεται λιγότερο τη ρίζα!


Gesendet von iPhone mit Tapatalk
Άβαταρ μέλους

Topic author
Livstaras
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 367
Εγγραφή: 17 Δεκ 2014, 12:07
Has thanked: 19 times
Been thanked: 15 times

Πεταμένα Δεντράκια

Δημοσίευση από Livstaras »

Γεια σας,
Κάποιο φυτώριο της γειτονιάς μου έκανε ξεκαθάρισμα και άφησε στα σκουπίδια διάφορα δεντράκια που δεν θα πουλούσε, χωρίς τις γλάστρες τους. Χθες τα πρόσεξα, και σήμερα πήγα και πήρα τα δυο μεγαλύτερα, μήπως και τα σώσω. Άπλα έβγαλα τα αγριόχορτα που τα πνίγανε γιατί είχα την περιέργεια να δω τους κορμούς. Τελικά είχε από δυο η κάθε γλάστρα! Με πρώτη μάτια μου φαίνονται πολύ ίσια για να γίνει κάτι άλλα νομίζω προέχει η επιβίωση και μετά η διαμόρφωση. Λέω φέτος να μην δοκιμάσω να τα χωρίσω, γιατί θεωρώ ότι θα τα στρεσάρω και θα δυσκολέψω την κατάσταση.
Αύριο θα τους πάρω λίγο μεγαλύτερες γλάστρες και θα τα αφήσω να δω αν θα τα καταφέρουν. Έχω δυο απορίες, να τα αφήσω στον ήλιο ή στην σκιά; Επίσης, πότε λέτε να ξεκινήσω λίπανση; 
Ευχαριστώ πολύ,
Γιώργος
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
"Trees are poems the earth writes upon the sky."
Kahlil Gibran
Απάντηση