Bonsai - Καινούρια ενασχόληση

Με τι ασχολείστε, άλλα hobbies ....
Απάντηση

Stefasteri
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: 24 Ιουν 2015, 00:06
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Re: Bonsai - Καινούρια ενασχόληση

Δημοσίευση από Stefasteri »

Καλώς την. Ωραίο το δέντρο σου.
Άβαταρ μέλους

Topic author
Ευρυδίκη
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2017, 14:04
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Bonsai - Καινούρια ενασχόληση

Δημοσίευση από Ευρυδίκη »

Ευχαριστώ για τα καλωσορίσματα

ioannis.makris
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 359
Εγγραφή: 07 Σεπ 2016, 14:43
Has thanked: 111 times
Been thanked: 31 times

Re: Bonsai - Καινούρια ενασχόληση

Δημοσίευση από ioannis.makris »

Καλως ηρθες Ευριδικη

myrtilos
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 343
Εγγραφή: 17 Μάιος 2014, 18:08
Has thanked: 74 times
Been thanked: 24 times

Re: Bonsai - Καινούρια ενασχόληση

Δημοσίευση από myrtilos »

Καλώς ήρθατε και καλή συνέχεια στην κοινότητα για τα μπονσάϊ.
Το δεντράκι που παρουσιάζεται (με παραπέμπει στον κόσμο του Tim Burton χωρίς τα σκοτάδια του),έχει ενδιαφέρον και αν ανεβάσετε φωτογραφίες του κι από άλλες πλευρές όλο και κάποια βοήθεια θα λάβετε.
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Bonsai - Καινούρια ενασχόληση

Δημοσίευση από Sim62 »

Αγαπητή Ευριδίκη σας καλωσορίζω και εγώ σην διαδικτυακή μας παρέα. Είμαι σίγουρος, ψάχνοντας στο φόρουμ θα βρείτε πολλές πληροφορίες για την καλλιέργεια των bonsai. Και υπάρχει επιπλέον και μια ενδιαφέρουσα βιβλιοθήκη (έστω διαδικτυακή) που καλύπτει τόσο καλλιεργητικά όσο και καλλιτεχνικά ζητήματα διαμόρφωσης των δέντρων. Εύχομαι να περάσετε ευχάριστες ώρες μαζί μας και για ότι χρειαστείτε, είμαστε πάντα στη διάθεση σας.
Άβαταρ μέλους

Topic author
Ευρυδίκη
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2017, 14:04
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Bonsai - Καινούρια ενασχόληση

Δημοσίευση από Ευρυδίκη »

Γεια σας.
Είμαι συνταξιούχος αρχιτέκτων και λατρεύω τη Μητέρα Φύση.
Από 25ετίας ασχολούμαι με κάκτους και παχύφυτα, λόγω ανατολικής ηλιόλουστης βεράντας. Kατά καιρούς όμως θαύμαζα τα bonsai. Όταν λοιπόν μια portulacaria afra έφτασε στο παρακάτω  μέγεθος Εικόνα
και αφού διαπίστωσα στο διαδίκτυο οτι μια χαρά διαμορφώνονται αυτά τα φυτά σε bonsai, γνωρίζοντας επιπλέον τα σχετικά με την καλλιέργεια της και τη συμπεριφορά της γενικώς, την κλάδεψα και τη συρμάτωσα.....κατ' εκτίμηση... και κατέληξε έτσι.
Εικόνα
Έκτοτε την ποτίζω, την λιπαίνω (όχι συχνά σαν bonsai), αλλά μαζί με τα άλλα φυτά (δυο φορές το χρόνο), την κλαδεύω (μάλλον την κουρεύω), δηλ. τη φροντίζω σαν τα υπόλοιπα φυτά.
Φέτος είπα να ασχοληθώ λίγο περισσότερο με την τέχνη των μπονσάϊ και αγόρασα το ομότιτλο βιβλίο του Andrea Marenzio. Πολύ ενδιαφέρον βιβλίο και μου ξύπνησε την ανάγκη για περισσότερη πληροφόρηση. Τότε θυμήθηκα το διαδίκτυο (καταλάβατε οτι είμαι περισσότερο του βιβλίου) και σας ανακάλυψα και να 'μαι. Προσπαθώ λοιπόν, διερευνώντας το forum, να βρω τις πληροφορίες που θέλω πρώτα-πρώτα για το κλάδεμα και σιγά-σιγά για τα υπόλοιπα.Έχω διάθεση και χρόνο να αφιερώσω (ως πολύ αισιόδοξη) :)
Απάντηση