CONSTRUCTION FROM SCRAP

Εδώ γράφουμε οτιδήποτε δεν έχει σχέση με τα μπονσάι
Άβαταρ μέλους

Topic author
Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2499
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 228 times

Re: CONSTRUCTION FROM SCRAP

Δημοσίευση από Jean-Zac »

Ετοιμος ο Μάνος !!!!!
Τον λογαριασμό πού να τον στείλω ?????? [img]http://www.bonsaiclub.gr/forum/el//imag ... olling.gif[/img][img]http://www.bonsaiclub.gr/forum/el//imag ... olling.gif[/img][img]http://www.bonsaiclub.gr/forum/el//imag ... olling.gif[/img]
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

aggeliki
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: 01 Φεβ 2011, 16:58
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: CONSTRUCTION FROM SCRAP

Δημοσίευση από aggeliki »

manos_papadakis40 έγραψε:Εφοσον πιανουν τα χερια σου με αυτες τις κατασκευες (τις οποιες κι υποκλεινομαι) μηπως θα μπορουσες να μου φτιαξεις μια βαση για μπονσαι που να ανεβωκατεβαινει στο 1 με 1,5 μετρο με βαση που να γυρναει 360 μοιρες γιατι απο τραπεζι σε τραπεζι με μια βαση απλη βλεπω την γυναικα μου καποια στιγμη να μου την κατσει κολαρο. [img]http://www.bonsaiclub.gr/forum/el//imag ... _smile.gif[/img] [img]http://www.bonsaiclub.gr/forum/el//imag ... _smile.gif[/img] [img]http://www.bonsaiclub.gr/forum/el//imag ... _smile.gif[/img] Φυσικα με το αζημειωτο αν κι εφοσον μπορεις κι δεν σου σπαταλαω τον χρονο σου φιλε μου.
Μπορώ να στο κάνω και εγώ. θα σου πάει ακριβά! :)

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: CONSTRUCTION FROM SCRAP

Δημοσίευση από Hfestion »

Έλα πες την αλήθεια. Απο που την αγοράσες την φόρμουλα;
Ποτέ θα την Πάμε βόλτα?
[img]http://www.bonsaiclub.gr/forum/el//imag ... /dance.gif[/img]

manos_papadakis40
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 486
Εγγραφή: 13 Μαρ 2010, 21:45
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: CONSTRUCTION FROM SCRAP

Δημοσίευση από manos_papadakis40 »

Εφοσον πιανουν τα χερια σου με αυτες τις κατασκευες (τις οποιες κι υποκλεινομαι) μηπως θα μπορουσες να μου φτιαξεις μια βαση για μπονσαι που να ανεβωκατεβαινει στο 1 με 1,5 μετρο με βαση που να γυρναει 360 μοιρες γιατι απο τραπεζι σε τραπεζι με μια βαση απλη βλεπω την γυναικα μου καποια στιγμη να μου την κατσει κολαρο. [img]http://www.bonsaiclub.gr/forum/el//imag ... _smile.gif[/img] [img]http://www.bonsaiclub.gr/forum/el//imag ... _smile.gif[/img] [img]http://www.bonsaiclub.gr/forum/el//imag ... _smile.gif[/img] Φυσικα με το αζημειωτο αν κι εφοσον μπορεις κι δεν σου σπαταλαω τον χρονο σου φιλε μου.
Άβαταρ μέλους

Topic author
Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2499
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 228 times

Re: CONSTRUCTION FROM SCRAP

Δημοσίευση από Jean-Zac »

Προσεχώς .......

.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Topic author
Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2499
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 228 times

Re: CONSTRUCTION FROM SCRAP

Δημοσίευση από Jean-Zac »

Και άλλο ένα φτιαγμένο και αυτό από αλουμίνιο. Η βάση του προέρχεται από ένα κομμάτι από αυτόματο κιβώτιο ταχυτήτων, οι ενδιάμεσες βάσεις στήριξης (3) προέρχονται από καρμπυλατέρ Fiat 127 (ποιος τα θυμάται !!), η βάση της λάμπας και του ντουί έχει ψήκτρα για να αντέχει στην θερμοκρασία και προέρχεται από κάποιον παλαιό υπολογιστή . Τα γνωστά σωληνάκια κεραίας TV είναι και πάλι παρόντα. Το αντίβαρο προέρχεται από κάποιο παλαιό τυπογραφικό μηχανισμό. Και εδώ η ανάλωση της φαιάς ουσίας ήταν αρκετή, αλλά το αποτέλεσμα πάντα σε κάνει να ξεχνάς τι δυσκολίες πέρασες..
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: CONSTRUCTION FROM SCRAP

Δημοσίευση από Harris »

Μπράβο πολυ ωραιο! :)

Οι φιλες σου εχουν παντα την προσοχη σου!!! :)
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Topic author
Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2499
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 228 times

Re: CONSTRUCTION FROM SCRAP

Δημοσίευση από Jean-Zac »

Κάτι ακόμη για να διασκεδάσουμε την μονοτονία του χειμώνα. Ένα φωτιστικό που έφτιαξα πρίν 2-3 χρόνια και βρίσκεται στο γραφείο μιάς φίλης μου. Όπως συνήθως είναι από αλουμίνιο. Η βάση του προέρχεται από ένα θερμοδυναμικό συμπλέκτη από BMW, το κάλυμμα της λάμπας από ένα τμήμα του φίλτρου ενεργού άνθρακα του A/C από Volvo και τα σωληνάκια από κεραία τηλεοράσεως. Η λάμπα είναι από ηλεκτρική κουζίνα για να αντέχει στην θερμοκρασία μιάς και δεν έχει καλό εξαερισμό. Χρηματικό κόστος λιγότερο από 3 euro, αλλά αρκετό πνευματικό για τήν γνωστή προσπάθειας σύνδεσης υλικών διαφορετικής προέλευσης. Το μόνο κακό είναι ότι όλοι το πειράζουν για να δούν πώς ανάβει και μάλλον θα πρέπει να το πάρω για ένα γενικό έλεγχο.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

perdikaki mariana
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 187
Εγγραφή: 21 Ιαν 2010, 12:06
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: CONSTRUCTION FROM SCRAP

Δημοσίευση από perdikaki mariana »

Πάντα εφευρετικός!!! :greetings-clapyellow: :greetings-clapyellow: :greetings-clapyellow: Είναι να πιάνουν τα χέρια!!!
Μετά τα παιδικά καθισματάκια, τώρα ειδικό κάθισμα ασφαλείας για ελικόπτερα!! :music-rockout:
[url=http://www.xarakas.gr]Εικόνα[/url]
Άβαταρ μέλους

Liz@ki
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 27 Δεκ 2009, 00:18
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: CONSTRUCTION FROM SCRAP

Δημοσίευση από Liz@ki »

:text-bravo:

τα εχουμε θαυμασει και απο κοντα εμεις..!! :shhh:
«Παλιά, οι άνθρωποι μελετούσαν για να βελτιώσουν τον εαυτό τους. Σήμερα, μελετούν για να εντυπωσιάσουν τους άλλους.» Κομφούκιος
Άβαταρ μέλους

Topic author
Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2499
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 228 times

Re: CONSTRUCTION FROM SCRAP

Δημοσίευση από Jean-Zac »

PANOS BONSAILANDER έγραψε:Mπράβο σου για όλα για την εφευρετικότητα και για την άψογη εκτελεστικότητα.Καλές πτήσεις.Η formula δουλεύει???
:text-bravo: :text-bravo: :text-bravo:
Η φόρμουλα είναι στατικό μοντέλο, άλλωστε με άχρηστα υλικά είναι φτιαγμένη. Ισως κάποια στιγμή της αλλάξω τον κινητήρα και βάλω αυτόν που έφτιαξα μεταγενέστερα.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

PANOS BONSAILANDER
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: 16 Ιουν 2010, 18:41
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: CONSTRUCTION FROM SCRAP

Δημοσίευση από PANOS BONSAILANDER »

Mπράβο σου για όλα για την εφευρετικότητα και για την άψογη εκτελεστικότητα.Καλές πτήσεις.Η formula δουλεύει???
:text-bravo: :text-bravo: :text-bravo:

My Nellie
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1451
Εγγραφή: 23 Ιαν 2010, 21:29
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: CONSTRUCTION FROM SCRAP

Δημοσίευση από My Nellie »

Το θηλυκό μυαλό είναι το μυστικό!
Να γεννάει!
Άβαταρ μέλους

Topic author
Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2499
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 228 times

Re: CONSTRUCTION FROM SCRAP

Δημοσίευση από Jean-Zac »

Η σημερινή παρουσίαση δεν έχει σχέση με τις γνωστές κατασκευές μου, απλά την παραθέτω σαν δείγμα εξέλιξης αλλά και προσπάθειας για κάτι καλύτερο. Βέβαια θα μπορούσα να είχα αγοράσει κάτι έτοιμο αλλά όπως συχνά κάνω, προσπαθώ και δοκιμάζω τον εαυτό μου με τα λιγοστά μέσα που έχω να δημιουργήσω ΚΑΤΙ. Όλα άρχισαν όταν ήλθε το 2 ελικόπτερο μήκους 1.30 m και πολύ σύντομα ακολούθησε το 3 με το ίδιο μήκος (κλάση 600 ή 50 άρια ). Η μεταφορά από το σπίτι στον χώρο πτήσης θα γινόταν με το αυτοκίνητο ,αλλά το πρόβλημα ήταν ότι στο πορτ-μπαγκάζ δεν χωρούσαν με τίποτα. Έμενε λοιπόν το κάθισμα του συνοδηγού και εκεί έπρεπε να φτιάξω μια βάση στήριξης των ελικοπτέρων. Γίνανε τα πρώτα σχέδια διάταξης της βάσης στο χαρτί και έκοψα σε χοντρό χαρτόνι ,κάτι σαν ‘’πατρόν’’, την μορφή του ελικοπτέρου για να βρω γρηγορότερα την καλύτερη θέση μέσα στο αμάξι , αλλά και τις γωνίες της βάσης στήριξης. Έτσι λοιπόν με 2 κομμάτια από νοβοπάν, μεντεσέδες, βίδες, σωλήνες και ένα διαλυμένο φωτιστικό έφτιαξα την βάση που βλέπετε στις πρώτες φωτογραφίες. Το βάρος ήταν αρκετό αλλά ήταν ότι καλύτερο για την στιγμή. Αλλά δεν τελείωσε εδώ. Μάλλον τότε άρχιζε η εργασία γιατί προστεθήκανε άλλα 2 ελικόπτερα μήκους 1,50 m ( κλάση 700 ή 90 άρια ). Γιατί εκεί που έλεγα ότι ήμουν εντάξει , έπρεπε να φτιάξω και δεύτερη βάση ανάλογα με το μέγεθος των μεγαλύτερων heli. Μετά από αρκετά σχέδια κατέληξα να υπάρχει μία κοινή βάση με εναλλασσόμενες τις δευτερεύουσες βάσεις στήριξης ανάλογα με τα μοντέλα ,αλλά και την δραστική μείωση του βάρους της όλης κατασκευής και βέβαια τον σχεδιασμό της με κάποιο στυλ μιας και μου αρέσουν τα μοναδικά κομμάτια. Φαιά ουσία λοιπόν και πολύ φαντασία τα γνωστά συστατικά. Ο δωρητής οργάνων βρέθηκε και μπήκε γρήγορα στο χειρουργείο για την επέμβαση. Αλλά αυτή δεν ήταν επέμβαση. Ήταν κανιβαλισμός !! Έγινε λοιπόν ο σχετικός κανιβαλισμός σε μία καρέκλα γραφείου, όπου το κάτω μέρος θα ήταν η βάση επαφής με το κάθισμα του αυτοκινήτου και ο μηχανισμός της πλάτης θα ήταν η κεντρική βάση στήριξης μιας και θα μου επέτρεπε μία περαιτέρω ρύθμιση της γωνίας τοποθέτησης του ελικοπτέρου μέσα στο αμάξι.( Ότι περίσσεψε από την καρέκλα έγινε περιστρεφόμενη βάση για τα φυτά.) . Τα υπόλοιπα υλικά είναι σωλήνες αλουμινίου (για το βάρος ) και λίγες βίδες. Βέβαια για πλήρη άνεση στο βάλε-βγάλε στο αμάξι θα πρέπει να το ξεσκεπάζω. Το καλοκαίρι αυτό είναι κατανοητό, αλλά τον χειμώνα με το κρύο να κυκλοφορώ cabrio θα πέφτει πολύ γέλιο. Πάντως παρά την στενότητα του χώρου τα κατάφερα και αυτό ήταν μία ευχαρίστηση για εμένα.
Τώρα που σκέπτομαι μελλοντικά στον Raptor 50 Titanium να βάλω την καλύπτρα του UH-1Y Bell και να τον κάνω scale να δείτε τι γέλιο θα πέσει !!. Τότε μάλλον θα επιστρατεύσω το R5 Alpine μια και εκείνο έχει μόνο ένα bucket και άδειο τον υπόλοιπο χώρο. Τα βίτσια είναι μεγάλος μπελάς τελικά !!!!
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

My Nellie
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1451
Εγγραφή: 23 Ιαν 2010, 21:29
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: CONSTRUCTION FROM SCRAP

Δημοσίευση από My Nellie »

:clap: :clap: :clap:

Και κανένα από εκείνα τα φοβερά φωτιστικά σου θέλουμε!!!
Άβαταρ μέλους

Philip
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 1774
Εγγραφή: 27 Δεκ 2009, 18:35
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: CONSTRUCTION FROM SCRAP

Δημοσίευση από Philip »

Καποιοι ανθρωποι εχουν αστειρευτο ταλεντο. Φοβερο Γιαννη.......πολυ καλη λεπτομερεια :text-bravo: :text-bravo: :text-bravo:
Άβαταρ μέλους

Hombre
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 627
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:55
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: CONSTRUCTION FROM SCRAP

Δημοσίευση από Hombre »

Αξιος :text-bravo: :text-bravo: :text-bravo:
Εικόνα

fspike
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 230
Εγγραφή: 19 Ιαν 2010, 15:05
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: CONSTRUCTION FROM SCRAP

Δημοσίευση από fspike »

Γιάννη δεν ξέρω πολλά από μοντελισμό ή από αυτοκίνητα αλλά είναι απίθανο.... :text-bravo: Και μόνο η τέχνη και η υπομονή του να το φτιάξεις...Δεν αρκεί λοιπόν μόνο να γουστάρεις κάτι, πρέπει να έχεις το καλλιτεχνικό και στη φλέβα σου... :clap: Όπως και στα bonsai
Γιώργος
Άβαταρ μέλους

Liz@ki
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 27 Δεκ 2009, 00:18
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: CONSTRUCTION FROM SCRAP

Δημοσίευση από Liz@ki »

πολυ καλο!!
ξερω οτι εχεις και αλλα σπιτι σου πολυ ωραια!
πιστευω οτι πρεπει να εχεις πολυ υπομονη και επιμονη, φαντασια και δημιουργικοτητα για να μπορεις να φτιαξεις κατι τετοιο..!
:clap:
«Παλιά, οι άνθρωποι μελετούσαν για να βελτιώσουν τον εαυτό τους. Σήμερα, μελετούν για να εντυπωσιάσουν τους άλλους.» Κομφούκιος
Άβαταρ μέλους

Topic author
Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2499
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 228 times

Re: CONSTRUCTION FROM SCRAP

Δημοσίευση από Jean-Zac »

Και λίγες ακόμη ......
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση