Κλάδεμα Πυράκανθου

Θέματα που αφορούν τα Bonsai
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

thanos75
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 728
Εγγραφή: 10 Ιαν 2016, 19:05
Has thanked: 67 times
Been thanked: 130 times

Re: Κλάδεμα Πυράκανθου

Δημοσίευση από thanos75 »

Ναι Γιώργο, αυτό εννοώ. Την ερχόμενη άνοιξη το αφήνεις απείραχτο και την μεθεπόμενη μεταφύτευση.
These users thanked the author thanos75 for the post:
Giorgos G. (30 Νοέμ 2021, 18:33)
Rating: 7.14%
Άβαταρ μέλους

Topic author
Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Re: Κλάδεμα Πυράκανθου

Δημοσίευση από Giorgos G. »

thanos75 έγραψε:
28 Νοέμ 2021, 14:39
...αλλά μην το αμελήσεις την επόμενη καλλιεργητική περίοδο γιατί καλό είναι η διαμόρφωση του ριζικού συστήματος να μην υστερεί χρονικά της υπέργιεας διαμόρφωσης.
 
Θάνο, αν κατάλαβα καλά, την άνοιξη θα ήτανε καλύτερα να κόψω και ρίζες μαζί με το κλάδεμα (με την προυπόθεση ότι το φυτό είναι υγιές). Γιατί να μην αφήσω τις ρίζες απείραχτες για ένα χρόνο ακόμη? Δεν θα βοηθήσει αυτό στην πιο γρήγορη ανάπτυξη νέας βλάστησης?
 
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2499
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 228 times

Re: Κλάδεμα Πυράκανθου

Δημοσίευση από Jean-Zac »

.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
These users thanked the author Jean-Zac for the post (total 2):
Giorgos G. (29 Νοέμ 2021, 18:36) • Hfestion (29 Νοέμ 2021, 23:13)
Rating: 14.29%
Άβαταρ μέλους

thanos75
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 728
Εγγραφή: 10 Ιαν 2016, 19:05
Has thanked: 67 times
Been thanked: 130 times

Re: Κλάδεμα Πυράκανθου

Δημοσίευση από thanos75 »

Πολύ ωραίο!
Καλά έκανες και δεν πειραξες τη ρίζα αφού δεν έδειχνε αρκετά εύρωστο. Άστο την επόμενη περίοδο να δώσει μια ανάπτυξη, αλλά μην το αμελήσεις την επόμενη καλλιεργητική περίοδο γιατί καλό είναι η διαμόρφωση του ριζικού συστήματος να μην υστερεί χρονικά της υπέργιεας διαμόρφωσης.
 
 
These users thanked the author thanos75 for the post:
Giorgos G. (29 Νοέμ 2021, 18:37)
Rating: 7.14%

nadim
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 170
Εγγραφή: 07 Ιαν 2020, 13:50
Has thanked: 45 times
Been thanked: 59 times

Re: Κλάδεμα Πυράκανθου

Δημοσίευση από nadim »

Δοκίμασε να ξύσεις το κλαδί το οποίο αναφέρεις οτι ιεναι ξερο. Αν ειναι καφέ εσωτερικά του φλοιού, είναι νεκρό και μπορείς να το αφαιρέσεις. Συμφωνώ οτι θα ήταν καλυτερο αν αφαιρεθεί.
These users thanked the author nadim for the post:
Giorgos G. (29 Νοέμ 2021, 18:37)
Rating: 7.14%
A bonsai is a microcosm containing within it, unchanged in everything but size, the mystery of the universe.
- Colin Lewis
Άβαταρ μέλους

Topic author
Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Re: Κλάδεμα Πυράκανθου

Δημοσίευση από Giorgos G. »

Σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια. Πρόκειται για τον πρώτο πυράκανθο που πέφτει στα χέρια μου και δεν έχω εμπειρία στο είδος. Αυτό που γνώριζα κι εγώ για το είδος είναι ότι πρόκειται για ανθεκτικό φυτό που επιδέχεται άγριο κλάδεμα αλλά ήθελα να σιγουρευτώ.
Ο συγκεκριμένος αγοράστηκε από φυτώριο πριν δύο περίπου μήνες στην τιμή των 5 ευρώ. Είχε λίγα φύλλα και ήτανε ταλαιπωρημένος αλλά φαίνεται ότι του άρεσε στην αυλή μου γιατί δείχνει πλέον υγιέστατος και ανέπτυξε γρήγορα καινούργιο φύλλωμα, σχεδόν στο διπλάσιο από το αρχικό. Έχει ύψος περ 20-25 εκ και νεμπάρι περ 7 εκ.
Όσον αφορά στο κλάδεμα, προχώρησα τελικά σε μία μέση λύση. Αφαίρεσα κάποια περιττά κλαδιά και κόντυνα κάποια από τα ψηλότερα (παραθέτω φωτογραφίες μετά το κλάδεμα). Υπάρχουν ακόμη δυο ζευγάρια κλαδιά από τα οποία κάποια στιγμή πρέπει να αφαιρέσω το ένα από κάθε ζεύγος. Στην τελευταία φωτό φαίνεται ένα χοντρό κλαδί-συνέχεια του κορμού. Αυτό μάλλον είναι ξερό αλλά δεν είμαι 100% σίγουρος και το άφησα. Μου φαίνεται πως θα ήτανε καλύτερα να φύγει, αλλά θα δω και θα πράξω ανάλογα εν καιρώ. Την ριζόμπαλλα την άφησα απείραχτη ελπίζοντας ότι έτσι το φυτό θα έχει πιο γρήγορη ανάπτυξη την νέα σεζόν.
DSC06548.JPG
 
DSC06550.JPG
 
DSC06551.JPG
 
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
These users thanked the author Giorgos G. for the post:
Hfestion (29 Νοέμ 2021, 23:14)
Rating: 7.14%

nadim
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 170
Εγγραφή: 07 Ιαν 2020, 13:50
Has thanked: 45 times
Been thanked: 59 times

Re: Κλάδεμα Πυράκανθου

Δημοσίευση από nadim »

Στο τελευταίο workshop , είχα μαζί μου έναν πυρακανθο, στον οποίο έγινε δραστικό κλάδεμα θα έλεγα . Μετά από σχεδόν 2 μήνες, είναι ακόμα υγιής. Γενικά θα πω ότι είναι στα είδη που δέχονται ξύλο
These users thanked the author nadim for the post:
Giorgos G. (25 Νοέμ 2021, 16:54)
Rating: 7.14%
A bonsai is a microcosm containing within it, unchanged in everything but size, the mystery of the universe.
- Colin Lewis
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2499
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 228 times

Re: Κλάδεμα Πυράκανθου

Δημοσίευση από Jean-Zac »

Το  κλάδεμα διαμόρφωσης  στον πυράκανθο γίνεται το χειμώνα, από τον Δεκέμβριο έως τον Μάρτιο,
κόβοντας-κλαδεύοντας όσα κλαδιά δεν χρειάζονται για να επιτευχθεί το επιθυμητό στυλ. Εάν για
παράδειγμα το επιλεχθέν στυλ είναι ‘’ανάποδη σκούπα’’ ‘η Broom Style (Hokidachi) είναι απαραίτητο
να κλαδευτεί το φύλλωμα σαν να ήταν φράχτης, χωρίς να λάβουμε υπ όψιν μας από πού προέρχονται
τά κλαδιά και πού πάνε. Για τά άλλα στυλ ισχύουν οι γενικοί κανόνες κλαδέματος διαμόρφωσης με
εξάλειψη ενός από τά κλαδιά που φυτρώνουν ανά ζευγάρια, αυτά πού αναπτύσσονται
κάθετα (προς τα πάνω και προς τά κάτω), αυτά που διασταυρώνονται, αυτά πού επιστρέφουν στον κορμό κ.λ.π.
 
These users thanked the author Jean-Zac for the post:
Giorgos G. (25 Νοέμ 2021, 16:54)
Rating: 7.14%

dimitrisf
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: 15 Μαρ 2019, 03:25
Has thanked: 3 times
Been thanked: 19 times

Re: Κλάδεμα Πυράκανθου

Δημοσίευση από dimitrisf »

εγω εχω εναν μικρο τριτη χρονια τωρα.Την Ανοιξη έκανα μεταφυτευση,ειχε κλαδευτει και είχαν μπει και λίγα σύρματα πέρυσι τετοια εποχή,ολα καλα με το κλάδεμα,στο συρματωμα έχασα ενα κλαδακι ισως απο έλλειψη εμπειρίας.Για εμενα καντο οπως λες και θα πανε ολα καλα αν το δέντρο εχει υγεια.
These users thanked the author dimitrisf for the post:
Giorgos G. (25 Νοέμ 2021, 16:54)
Rating: 7.14%

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Κλάδεμα Πυράκανθου

Δημοσίευση από Hfestion »

Δεν έχω καμία εμπειρία από πυρακανθους, ένα είχα και αυτόν τον έχασα από δικό μου λάθος. Αν κρίνω όμως από τόυς πυρακανθους που συναντώ στις πλατιές και με τον τρόπο τον οποίο τις κλαδευει ο δήμος(ότι νανε), θα έλεγα πως δεν έχουν κανένα πρόβλημα. Αν το δέντρο σου έχει κάτσει αρκετό καιρό στο ποτ του και αναπτύσσεται φυσιολογικα θεωρώ πως δεν θα έχεις πρόβλημα.
Αν έχεις και εσύ δισταγμούς μην το παρακάνεις!
These users thanked the author Hfestion for the post:
Giorgos G. (25 Νοέμ 2021, 16:54)
Rating: 7.14%
Άβαταρ μέλους

Topic author
Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Κλάδεμα Πυράκανθου

Δημοσίευση από Giorgos G. »

καλησπέρα σε όλους

έχω έναν πυράκανθο ο οποίος χρειάζεται αρκετό κλάδεμα για να αρχίσει η διαδικασία διαμόρφωσής του.
Από μία έρευνα που έκανα στο διαδίκτυο διάβασα διάφορες αντικρουόμενες πληροφορίες. Από την μία ότι επιδέχεται γερό κλάδεμα και από την άλλη ότι δεν πρέπει να αφαιρέσεις παραπάνω από το 1/3 των κλαδιών.
Σκέφτομαι να κάνω ένα αρχικό κλάδεμα αυτήν την εποχή, αφαιρώντας μόνον τα ανεπιθύμητα κλαδιά και στην συνέχεια, αρχές άνοιξης, να προχωρήσω σε κλάδεμα/κόντεμα των λοιπών κλαδιών για να αποκτήσω διακλαδώσεις. Σκέφτομαι δηλαδή να ολοκληρώσω σταδιακά το κλάδεμα ώστε να μην παραζορίσω το φυτό.

Έχει κανείς εμπειρία από το συγκεκριμένο είδος;
Να προχωρήσω όπως το σκέφτηκα ή θα ήταν καλύτερα να κινηθώ διαφορετικά και πώς;
Κάθε συμβουλή δεκτή

ευχαριστώ

 
Απάντηση