Κληματαριά γινεται μπονσάι.

Ερωτήσεις σχετικά με τα δέντρα σας
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

G1908
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 306
Εγγραφή: 04 Φεβ 2011, 15:45
Has thanked: 1 time
Been thanked: 9 times

Re: Κληματαριά γινεται μπονσάι.

Δημοσίευση από G1908 »

Είχα δοκιμάσει και κάθε χρόνο είχα διαφορετικό σχήμα δέντρου.
Νομίζω ότι δεν γίνεται εκτός εάν είναι κάθε φορά να φτιάχνει διαφορετικό σχήμα. Έχει ωραίο κορμό και δείχνει παλιό.
Άβαταρ μέλους

thanos75
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 758
Εγγραφή: 10 Ιαν 2016, 19:05
Has thanked: 72 times
Been thanked: 146 times

Re: Κληματαριά γινεται μπονσάι.

Δημοσίευση από thanos75 »

bonsai δεν ξέρω αν μπορεί να χαρακτηριστεί. Εγώ πάντως έχω μεταφέρει ένα πολύ παλιό κλίμα σε γλάστρα.
viewtopic.php?f=43&t=8629
το πρόβλημα που βλέπω με αυτό που μας δείχνεις είναι ότι επειδή ήταν διαμορφωμένο για κληματαριά πρέπει να το κόψεις χαμηλά στον κορμό. το κλίμα από όσο ξέρω δεν πετάει εύκολα από τον κορμό. ειδικά σε κάποιο ταλαιπωρημένο που έχει υποστεί μεταφύτευση πρόσφατα. το ιδανικό θα ήταν να το κόψεις χαμηλά, να το αφήσεις μια χρονιά και αν πετάξει την επόμενη χρονιά να το μεταφυτεύσεις. μην περιμένεις να βγάλεις πολύ ρίζα στην μεταφύτευση. Εγώ όταν έβγαλα το δικό μου, αν και έσκαψε πολύ βαθιά, δεν κατάφερα να βγάλω ρίζα καθόλου. ένα κούτσουρο έβγαλα χωρίς ρίζα. γενικά το κλίμα κάνει πολύ βαθιές ρίζες. παρόλα αυτά με πολύ περιποίηση κατάφερε και ρίζωσε. ακόμα απορώ πως.
Εκτός αν σκέφτεσαι να το διατηρήσεις τόσο ψηλό και να το στερεώσει κάπου, δεν ξέρω.
Καλή επιτυχία πάντως εύχομαι ό,τι κι αν προσπαθήσεις.

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4482
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 310 times
Been thanked: 239 times
Επικοινωνία:

Re: Κληματαριά γινεται μπονσάι.

Δημοσίευση από Hfestion »

Το ερώτημα είναι αν μπορέσει να βγει από το χώμα με αρκετές ρίζες και αν επιβιώσει. Αν επιβιώσει και βγάλει έστω και ένα μάτι = φύλλο = κλαδί σίγουρα μπορεί να γίνει ένα δέντρο σε γλάστρα και να σου θυμίζει τα χρόνια που περάσατε μαζί.

Τώρα στο αν μπορεί να γίνει bonsai, κατά περιόδους έχουν υπάρξει δέντρα διαμορφωμένα με ανάλογες τεχνικές. Αλλά αυτό δες το σε δεύτερο χρόνο.

Ψάξε, ρώτα, σκέψου το πως θα βγει και πως θα έχεις πιθανότητες να επιβιώσει.

Δεν έχω καθόλου εμπειρία από αυτό το είδος.

Ίσως να υπάρχει κάποιος στο φόρουμ που να γνωρίζει περισσότερα από μένα

Topic author
user5432
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: 06 Αύγ 2020, 19:28
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Κληματαριά γινεται μπονσάι.

Δημοσίευση από user5432 »

Συμφρουμίτες,

Η συγκεκριμένη κληματαρια από το 1960 πρόσφερε ατελείωτες ώρες, σκιάς, προστασίας, χαράς, παρέας αλλά και ωφέλιμων καρπών. Δυστυχώς πρέπει να φύγει γιατί το επιθυμεί ο νέος ιδιοκτήτης. Πιστεύετε μπορεί να γίνει μπονσάι τιμής ένεκεν τουλάχιστον να μας θυμίζει τα παλιά
IMG-20210105-WA0001.jpg
 ... 
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση