Ficus ginseng

Παρουσιάσεις Μπονσάϊ μελών
Απάντηση

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4462
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 232 times
Επικοινωνία:

Re: Ficus ginseng

Δημοσίευση από Hfestion »

Ωραιότατο μπράβο!!!
Μην το ξανά βάλεις μέσα τον χειμώνα, δεν χρειάζεται.
Περιμένω update στην επόμενη σου επέμβαση
These users thanked the author Hfestion for the post:
zachariaspav (13 Σεπ 2021, 12:02)
Rating: 7.14%

Topic author
zachariaspav
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: 23 Σεπ 2018, 21:10
Has thanked: 51 times
Been thanked: 13 times

Re: Ficus Στηνginseng

Δημοσίευση από zachariaspav »

Στο δεξί γλαστρακι έγινε η καταβολαδα το άνοιξα έκοψα κάτω από τις καινούργιες ρίζες και έμειναν τα πόδια θαμμένα όπως ήταν και εύχομαι να βλαστήσουν και αυτά για να δω τι φυτό θα βγει εάν δεν ξεραθεί,στο αριστερό υπάρχει αυτό που κόπηκε, έχει αυτόν τον κορμό που βλέπετε κ

Προστέθηκε μετά από 32 λεπτά 44 δευτερόλεπτα:
Re: Ficus ginseng
:liar:
  :liar:
 Συγνώμη πάτησα κατά λάθος αποστολή. Συνεχίζω έχει αυτόν τον κορμό που βλέπετε εξω από το χώμα περίπου 5 πόντους και άλλους 4 η 5 πόντους μαζί και οι ριζες μέσα στο χώμα.(τα εκανα χάλια στο γραψιμο ΧΑΧΑ παντα γράφω απο το πληκτρολόγιο του υπολογιστή τωρα προσπάθησα από το τηλέφωνο αλλά τα δάχτυλα μου είναι μάλλον χοντρά για το τηλ)Ελπίζω να απάντησα στο ερώτημα σας κύριεHarris
 
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Ficus ginseng

Δημοσίευση από Harris »

Το αλλο μερος του δεντρου ειναι θαμένο; Εγινε ΠΑΡΑ πολυ ωραιο!!! (καμια σχεση με εκεινες τις πατατες ginseng... Αυτο μπορει να γινει μερα ενα ωραιο δεντρο μπονσαι!)
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Topic author
zachariaspav
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: 23 Σεπ 2018, 21:10
Has thanked: 51 times
Been thanked: 13 times

Re: Ficus ginseng

Δημοσίευση από zachariaspav »

IMG_20210828_115621.jpg
 Γεια σας φίλοι μου πριν από πέντε μέρες άνοιξα το τέρας και με χαρά διαπίστωσα ότι το τέρας έβγαλε ριζούλες. Είχα πολλές αμφιβολίες διότι το έκανα σχεδόν χειμώνα..Στην μία γλάστρα είναι το καινούργιο φυτό και στην άλλη τα πόδια του τέρατος.Και πάλι συγνώμη διότι δεν έβγαλα φώτο τις ρίζες αυτό που λένε (θέλει η π.. να κρυφτή και η χαρά δεν την αφήνει)κάτι τέτοιο.
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Topic author
zachariaspav
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: 23 Σεπ 2018, 21:10
Has thanked: 51 times
Been thanked: 13 times

Re: Ficus ginseng

Δημοσίευση από zachariaspav »

Harris έγραψε:
05 Δεκ 2020, 15:16
Δεν είναι σωστή εποχή για καταβολαδα. Εύχομαι καλή επιτυχία

 
Ναι έχετε δίκιο η εποχή ίσως δεν είναι η σωστή.Γενικά είμαι λίγο μπερδεμένος με αυτά τα εξωτικά θα έλεγα φυτά,και επειδή τον χειμώνα τα προστατεύουμε   μέσα στο σπίτι δεν ξέρω εάν και αυτά γνωρίζουν πραγματικά σε ποια εποχή βρίσκονται.Η καταβολάδα έγινε τις τελευταίες ημέρες του Οκτωβρίου.
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Ficus ginseng

Δημοσίευση από Harris »

Δεν είναι σωστή εποχή για καταβολαδα. Εύχομαι καλή επιτυχία
These users thanked the author Harris for the post:
zachariaspav (07 Δεκ 2020, 19:29)
Rating: 7.14%
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Topic author
zachariaspav
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: 23 Σεπ 2018, 21:10
Has thanked: 51 times
Been thanked: 13 times

Ficus ginseng

Δημοσίευση από zachariaspav »

Γεια σας φίλοι μου,πριν από ένα χρόνο περίπου μου έκαναν δώρο ένα Ficus από το γνωστό κατάστημα που βγάζει κάθε τόσο τέτοια δεντράκια.Του άλλαξα την γλάστρα και το χώμα και το δεντράκι τα πήγε πολύ καλά,εγώ όμως το έβλεπα σαν δίποδο για να μην πω τρίποδο τέρας.Αποφάσισα να επέμβω και του έκανα εναέρια καταβολάδα(ζητώ συγνώμη που ξέχασα να το φωτογραφήσω πριν την επέμβαση) στο σημείο που ενώνονται τα πόδια έτσι ώστε στο μέλλον το τέρας να γίνει μονοπόδαρο.Κατά τα γνωστά αφαίρεσα την φλούδα περιμετρικά, έβαλα ορμόνη  ,έκοψα τον πάτο από ένα γλαστράκι το πέρασα στο δεντράκι το γέμισα χώμα και τώρα περιμένω,από ότι ακούω και διαβάζω συνήθως υπάρχει επιτυχία.Το δέντρο το είχα στην αυλή λόγω χειμώνα το πήρα μέσα στο σπίτι ,άρχισε να χάνει αρκετά φύλλα αλλά εάν προσέξετε θα δείτε ότι έχει πετάξει πολλά καινούργια.Όταν το ανοίξω θα μάθουμε τι έγινε :whistle:
  :whistle:
 
IMG_20201205_111428[1].jpg
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση