Ελιά η Κυρά

Σκοπός αυτής της ενότητας είναι πώς θα μπορούσε το φυτό μας να διαμορφωθεί και πώς θα μπορεί να είναι έπειτα από μερικά χρόνια. (Jean-Zac)
Απάντηση

marios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1329
Εγγραφή: 09 Απρ 2012, 14:44
Has thanked: 7 times
Been thanked: 25 times

Re: Ελιά η Κυρά

Δημοσίευση από marios »

Τούμπανο!
Άβαταρ μέλους

thanos75
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 729
Εγγραφή: 10 Ιαν 2016, 19:05
Has thanked: 69 times
Been thanked: 131 times

Re: Ελιά η Κυρά

Δημοσίευση από thanos75 »

θα έλεγα μην την πειράξεις καθόλου. Άφησε την μεχρι το καλοκαιρι τελείως ήσυχη.
ξανανέζασε φωτογραφία, αν θες τον Απρίλιο. 
 

Topic author
churu
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 20 Δεκ 2013, 19:12
Has thanked: 5 times
Been thanked: 5 times

Re: Ελιά η Κυρά

Δημοσίευση από churu »

thanos75 έγραψε:
13 Ιαν 2021, 13:26
Αν κάνει όντως τις παγωνιές που λένε για το ΠΑΡ-ΣΑΒ-ΚΥΡ, καλό είναι να την προστατεύσεις λίγο γιατί την ζόρισες αρκετά.

 
Το εχω το νου μου..thanos75 ευχαριστω. Την αφηνω να αναπτυχθει "ελευθερα" αλλα πεταει σε ασχετα μερη προς το παρον. Γι αυτο που δεν ειμαι σιγουρος για τους καινουργιους οφθαλμους που ειναι ασχετοι να τους αφαιρω στη γεννηση τους; Περιμενοντας να πεταξει πιο ψηλα;
Άβαταρ μέλους

thanos75
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 729
Εγγραφή: 10 Ιαν 2016, 19:05
Has thanked: 69 times
Been thanked: 131 times

Re: Ελιά η Κυρά

Δημοσίευση από thanos75 »

Αν κάνει όντως τις παγωνιές που λένε για το ΠΑΡ-ΣΑΒ-ΚΥΡ, καλό είναι να την προστατεύσεις λίγο γιατί την ζόρισες αρκετά.

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4462
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 232 times
Επικοινωνία:

Re: Ελιά η Κυρά

Δημοσίευση από Hfestion »

super
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Ελιά η Κυρά

Δημοσίευση από Harris »

Σημασία έχει οτι αναρώνει! Τα φύλλα θα έρθουν σύντομα.
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Topic author
churu
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 20 Δεκ 2013, 19:12
Has thanked: 5 times
Been thanked: 5 times

Re: Ελιά η Κυρά

Δημοσίευση από churu »

IMAG1703.jpg
 
IMAG1701.jpg
 Καλημέρα σας και πάλι. Η καρατόμηση της έγινε πρίν από 1 μήνα περίπου μαζί με μεταφύτευση της σε λάβα,ελαφρόπετρα και χώμα πηλό. Η ελιά αντέδρασε κιόλας, βέβαια σε λάθος σημεία. Σας θέτω φωτογραφίες πρός ενημέρωση.
 
IMAG1700.jpg
 
IMAG1699.jpg
 
IMAG1698.jpg
 
IMAG1697.jpg
 
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Topic author
churu
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 20 Δεκ 2013, 19:12
Has thanked: 5 times
Been thanked: 5 times

Re: Ελιά η Κυρά

Δημοσίευση από churu »

Jean-Zac έγραψε:
26 Νοέμ 2020, 14:50
Αντε νά βοηθήσω καί εγώ λίγο.


 
Η βοήθεια σας ανεκτίμητη όπως και τα ποσταρίσματα-αρθρα που έχετε κάνει :clap:
 ....απ το προηγούμενο βίρτουαλ που είχατε κάνει πάλι σε μια ελιά μου, χρωστάω κέρασμα :whistle:
 .....θεωρώ ότι τώρα με την καραντίνα η χρέωση ανεβαίνει :naughty:
Και οι 3 εκδοχές πολύ όμορφες αλλά περισσότερο μ αρέσει η 3η :o
  μετά έρχεται η 2η :think:
  και τελευταία η 1η εκδοχή της :P
 
 Ευχαριστώ πολύ!

Προστέθηκε μετά από 4 λεπτά 40 δευτερόλεπτα:
Sim62 έγραψε:
26 Νοέμ 2020, 19:35
churu έγραψε:
26 Νοέμ 2020, 14:31
Σ ευχαριστώ για την βοήθεια σου! Το κλαδί Νο 3 να το αφήσω για το νεμπαρί της ? Στα κοψίματα να βάλω πάστα επούλωσης ή είναι καλυτερα να καλύψω τα κοψίματα με τον φλοιό των κλαδιών που θα κοπούν ?



 
Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να το αφήσεις. Σε εκείνο το σημείο άλλωστε που θα κοπούν τα κλαδιά θα μπορούσε να γίνει λίγη ξυλογλυπτική για να γίνει η βάση του δέντρου και το  nebari του ακόμη πιο ενδιαφέρον. Όταν φτάσεις εκεί μπορούμε να πούμε πιο πολλές λεπτομέρειες πως θα γίνει αυτό. Η πάστα επούλωσης κατά την άποψη μου πάντα βοηθάει, αν και τώρα χειμώνας έρχεται, δεν θα χάνει πολλούς χυμούς. Για τοποθέτηση φλοιών δεν γνωρίζω για να σου πώ κάτι.


 
Η τοποθέτηση φλοιού γίνεται απ το κλαδί που κόβεις χωρίς να κόψειςς τον φλοιό του και μετά σκεπάζεις-τυλίγεις με τον φλοιό το σημείο που έκοψες και δεν φαίνεται η κοπή. Ο φλοιός που τοποθετείς είναι εννιαίος με το κλαδί και όχι απλά ένα κομμάτι.
 
 
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Ελιά η Κυρά

Δημοσίευση από Sim62 »

churu έγραψε:
26 Νοέμ 2020, 14:31
Σ ευχαριστώ για την βοήθεια σου! Το κλαδί Νο 3 να το αφήσω για το νεμπαρί της ? Στα κοψίματα να βάλω πάστα επούλωσης ή είναι καλυτερα να καλύψω τα κοψίματα με τον φλοιό των κλαδιών που θα κοπούν ?

 
Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να το αφήσεις. Σε εκείνο το σημείο άλλωστε που θα κοπούν τα κλαδιά θα μπορούσε να γίνει λίγη ξυλογλυπτική για να γίνει η βάση του δέντρου και το  nebari του ακόμη πιο ενδιαφέρον. Όταν φτάσεις εκεί μπορούμε να πούμε πιο πολλές λεπτομέρειες πως θα γίνει αυτό. Η πάστα επούλωσης κατά την άποψη μου πάντα βοηθάει, αν και τώρα χειμώνας έρχεται, δεν θα χάνει πολλούς χυμούς. Για τοποθέτηση φλοιών δεν γνωρίζω για να σου πώ κάτι.
These users thanked the author Sim62 for the post:
churu (26 Νοέμ 2020, 23:27)
Rating: 7.14%
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2499
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 228 times

Re: Ελιά η Κυρά

Δημοσίευση από Jean-Zac »

Αντε νά βοηθήσω καί εγώ λίγο.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
These users thanked the author Jean-Zac for the post (total 2):
manos82 (26 Νοέμ 2020, 17:53) • churu (26 Νοέμ 2020, 23:27)
Rating: 14.29%

Topic author
churu
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 20 Δεκ 2013, 19:12
Has thanked: 5 times
Been thanked: 5 times

Re: Ελιά η Κυρά

Δημοσίευση από churu »

Σ ευχαριστώ για την βοήθεια σου! Το κλαδί Νο 3 να το αφήσω για το νεμπαρί της ? Στα κοψίματα να βάλω πάστα επούλωσης ή είναι καλυτερα να καλύψω τα κοψίματα με τον φλοιό των κλαδιών που θα κοπούν ?
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Ελιά η Κυρά

Δημοσίευση από Sim62 »

Αυτό που θα σου προτείνω θα πάρει πολλά χρόνια για να γίνει. Αλλά δεν γίνεται και αλλιώς.
Γίνεται όμως. Το καλό με τις ελιές είναι πως όσο πιο πολύ τις κλαδεύεις τόσο πιο πολύ πετάνε μάτια.
Η ελιά σου θα χρειαστεί νέα κλαδιά και φύλλωμα σχεδόν απ΄την αρχή, αλλά θα το κάνει αρκεί να τη δώσεις χρόνο και τακτική λίπανση. Και ήλιο. Πολύ ήλιο!!!
Να ξεκινήσουμε από τα προφανή και αναπόφευκτα. Τα κλαδιά 1,2,3 κλαδεύονται στο σημείο επαφής με τον κορμό. Αν θέλεις για λόγους ασφαλείας μπορείς να τα κλαδέψεις αρχικά 5 εκ. πριν φτάσουν στον κορμό και μετά ένα ή δύο χρόνια να ολοκληρώσεις.
ελια 1.jpg
ελια 2.jpg
Οι 2 βασικοί κορμοί που θα παραμείνουν κλαδεύονται περίπου στα σημεία που σου δείχνω. Οι τομές στους κορμούς θα πρέπει να γίνουν κάθετα στην κατεύθυνση του κορμού όπως στις κόκκινες γραμμές, γιατί δεν ξέρεις από που θα πετάξει μάτια. Αργότερα διορθώνεις την κλίση εκεί.
ελια 3.jpg
ελια 4.jpg
Αυτά είναι η αγγαρεία, που πρέπει να γίνει.
Μετά αρχίζει η διασκέδαση...
ελια 5.jpg
 
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
These users thanked the author Sim62 for the post:
manos82 (26 Νοέμ 2020, 17:52)
Rating: 7.14%

Topic author
churu
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 20 Δεκ 2013, 19:12
Has thanked: 5 times
Been thanked: 5 times

Ελιά η Κυρά

Δημοσίευση από churu »

Καλησπέρα στην ομάδα.
  Η συγκεκριμένη ελιά την έχω στην λεκάνη σχδόν ενάμιση χρόνο και σιγά σιγά λέω ναξεκινήσω τηνδιαμόρφωση της με καρατόμηση στα  κλαδιά που της είχα αφήσει αρχικά μαζί με κλάδεμα ριζών . Θα ήθελα τηνβοήθεια σας όσον αφορά τις τομές στην καρατόμηση της. Η ερώτηση είναι οι τομές να είναι στο πλάι ή οριζόντιες? Να γίνουν οριζόντιες αυτές που στο μέλλον θα δείξουν ωραίες κουφάλες και πλάγια το μεγάλο κλαδί αριστερά για να έχει μια κορυφή για να ξεκινήσει η διακλάδωση της? Έχω χαοθεί λίγο και δεν θέλω να κάνω λάθος μη αναστρέψιμο. Οποιαδήποτε άποψη λοιπόν θα μου  φανεί χρήσιμη προκειμένου να τα ξεκαθαρίσω λίγο τα πράγματα....γιατί ως γνωστό Η ΑΡΧΗ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΗΜΙΣΗ ΤΟΥ ΠΑΝΤΟΣ......εΥΧΑΡΙΣΤΏ
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση