Γιουνιπερος νο3

Παρουσιάσεις προ–μπονσάϊ μελών
Απάντηση

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4482
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 310 times
Been thanked: 239 times
Επικοινωνία:

Re: Γιουνιπερος νο3

Δημοσίευση από Hfestion »

Μπορεί φέτος να είχες μια πολύ αποδοτική σεζόν, όμως σε αυτά τα είδη είναι πολύ συμαντικο κάθε σεζόν να κάνεις ένα καλό καθαρίσματα στους νέους βλαστούς που βγαίνουν πάνω στις μασχάλες των κλαδιών και μπουκώνουν το Φύλλωμα. Είναι πολύ συμαντικο να κυκλοφορεί εύκολα ο αέρα και να περνάει ο ήλιος και στα μέσα κλαδιά. Διαφορετικά θα υπάρξουν έντομα.
Έτσι θα σου είναι και ποιο εύκολο να περάσεις σύρματα.

Ότι και να κάνεις καλή συνέχεια από μένα


(φωτογραφιες από το πάρκο) 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
These users thanked the author Hfestion for the post:
nadim (14 Οκτ 2020, 10:07)
Rating: 7.14%
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6681
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 134 times
Επικοινωνία:

Re: Γιουνιπερος νο3

Δημοσίευση από Harris »

Άλλαξε το γλαστρα ανοιξε και τις ριζες να παρουν αερα. Αφησε το ενα χρονο ή και δυο να παρει τα πανω του και μετα προχωράς στην επόμενη διαμόρφωση.
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Topic author
nadim
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 170
Εγγραφή: 07 Ιαν 2020, 13:50
Has thanked: 45 times
Been thanked: 59 times

Re: Γιουνιπερος νο3

Δημοσίευση από nadim »

Νικολας72 έγραψε:
12 Οκτ 2020, 10:41
N I C E . . !

Καλά τι το τάιζες? Εάν κατάλαβα καλά, από τον Απρίλιο μέχρι τώρα έφτιαξε κλαδιά μήκους 50-60 εκατοστά, σωστά? Με Hemo το πότιζες? Εγώ ένα-δύο κλασσικά Juniper έχω και στο τελευταίο 6μηνο, ούτε 6 εκατοστά δεν πρέπει να έχει μεγαλώσει όλο το φύλλωμα μαζί..! Βέβαια είναι και το είδος... αλλά τόσο πολύ?




 
Όχι αν και ήταν εκπληκτικό, δεδομένου οτι απο μποι αλλο τίποτα :drool:!!!
Σε όλες τις περιόδους λίπανσης έβασα λίπασμα στερεής μορφής, απλά φρόντιζα να είναι λίγο πιο "ντουρασελ" , με υψηλά νούμερα στα ανόργανα στοιχεία ( πχ 10-15-15). Επίσης εφάρμοσα πολύ τακτική και συχνή εφαρμογή, κάθε περίπου 10-15 μέρες εφόσον έλεγχα οτι έχει διαλυθεί όλη η προηγούμενη δόση απο την επιφάνεια του χώματος. Φάνηκε να έχει αποτέλεσμα καθώς και στο δεύτερο ίδιου είδους που εφάρμοσα το ίδιο είχε τα ίδια αποτελέσματα. 
Σίγουρα είναι και το είδος!
Απ' την άλλη, βέβαια, εάν κάποια στιγμή είναι εφικτό, ίσως να μην ήταν κακή ιδέα να ασχοληθείς μόνο με το ριζικό σύστημα με την εξής λογική: Αφού ξεπετάξεις όλο το χώμα και απογυμνώσεις τις ρίζες, να επιλέξεις τις ρίζες που βρίσκονται στα σωστά σημεία. Για να πάρεις πιο καλό nebari σου είναι χρήσιμες οι ρίζες που βρίσκονται ψηλά και περιμετρικά γύρω από το σημείο φύτευσης. Εάν το φυτό διαθέτει ρίζες σ' αυτά τα σημεία, θα είσαι τυχερός. Γιατί θα μπορείς κλαδεύοντας τις άλλες που μπορεί να είναι από κάτω, να κατευθύνεις την ενέργεια του φυτού να περάσει μέσα από τις επιλεγμένες ρίζες κι αυτές να πάρουν όγκο τα επόμενα χρόνια δίνοντάς σου πολύ καλό αποτέλεσμα στην πάχυνση του κορμού στην βάση. Δεν χρειάζεται να κόψεις καθόλου από το μήκος των επιλεγμένων ριζών. Βαθιά και ψηλή γλάστρα (για να πέφτει προς τα κάτω το φύλλωμα), μπόλικο χώμα και καλό τάισμα
Πολύ χρήσιμη η σκέψη σου, ωστόσο νομίζω οτι θα ήταν καλό μια τέτοια ενέργεια να γίνει σε 2-3 χρόνια όπου το ριζικό σύστημα θα ήταν πιο πλούσιο, καθώς παρατηρώντας τις εικόνες φαίνεται οτι πριν 1-2 μήνες οι μεγαλύτερες ρίζες έφτσαν πάτω και άρχισαν να επεκτείνονται περιφερειακά της γλάστρας. Απο την άλλη όμως, μήπως θα ήταν μελλοντικά καλύτερο να γίνει μέσα στον χειμώνα; Προκειμένου να δωθεί αυτη η ώθηση απο νωρίς, έχοντας πιο καλα αποτελέσματα; Νομίζω οτι με προβλημάτισες....  :think:

 
 
 
A bonsai is a microcosm containing within it, unchanged in everything but size, the mystery of the universe.
- Colin Lewis
Άβαταρ μέλους

Νικολας72
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 16:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 104 times

Re: Γιουνιπερος νο3

Δημοσίευση από Νικολας72 »

N I C E . . !

Καλά τι το τάιζες? Εάν κατάλαβα καλά, από τον Απρίλιο μέχρι τώρα έφτιαξε κλαδιά μήκους 50-60 εκατοστά, σωστά? Με Hemo το πότιζες? Εγώ ένα-δύο κλασσικά Juniper έχω και στο τελευταίο 6μηνο, ούτε 6 εκατοστά δεν πρέπει να έχει μεγαλώσει όλο το φύλλωμα μαζί..! Βέβαια είναι και το είδος... αλλά τόσο πολύ?

Μπράβο, πάντως. Νομίζω ότι εφόσον φτιάξει αξιόλογο κορμό και nebari θα έχεις ένα πολύ δυνατό φυτό με πολύ αξιόλογες προοπτικές. Αυτή νομίζω είναι η πρώτη προτεραιότητα. Άρα, το φυτό χρειάζεται σχεδόν ελεύθερη ανάπτυξη τα επόμενα χρόνια, με τις λιγότερες δυνατές επεμβάσεις. Νομίζω πως είναι το καλύτερο που μπορεί να κάνεις είναι να το αφήσεις ήσυχο... Δηλαδή πολύ επιλεκτικές αφαιρέσεις κλαδιών που αρχίζουν και γίνονται πολύ χοντρά και θα δημιουργήσουν πρόβλημα την επόμενη μέρα στο στυλ του δέντρου. Αν και τώρα που το σκέφτομαι, ακόμα κι από τέτοια κλαδιά, μπορεί αν σου δώσει μελλοντικά δυνατότητες για πολύ όμορφα jin...

Απ' την άλλη, βέβαια, εάν κάποια στιγμή είναι εφικτό, ίσως να μην ήταν κακή ιδέα να ασχοληθείς μόνο με το ριζικό σύστημα με την εξής λογική: Αφού ξεπετάξεις όλο το χώμα και απογυμνώσεις τις ρίζες, να επιλέξεις τις ρίζες που βρίσκονται στα σωστά σημεία. Για να πάρεις πιο καλό nebari σου είναι χρήσιμες οι ρίζες που βρίσκονται ψηλά και περιμετρικά γύρω από το σημείο φύτευσης. Εάν το φυτό διαθέτει ρίζες σ' αυτά τα σημεία, θα είσαι τυχερός. Γιατί θα μπορείς κλαδεύοντας τις άλλες που μπορεί να είναι από κάτω, να κατευθύνεις την ενέργεια του φυτού να περάσει μέσα από τις επιλεγμένες ρίζες κι αυτές να πάρουν όγκο τα επόμενα χρόνια δίνοντάς σου πολύ καλό αποτέλεσμα στην πάχυνση του κορμού στην βάση. Δεν χρειάζεται να κόψεις καθόλου από το μήκος των επιλεγμένων ριζών. Βαθιά και ψηλή γλάστρα (για να πέφτει προς τα κάτω το φύλλωμα), μπόλικο χώμα και καλό τάισμα.

Anyway, με έβαλες σε σκέψεις για το επόμενο πιθανό απόκτημά μου... καλή συνέχεια!
These users thanked the author Νικολας72 for the post:
nadim (12 Οκτ 2020, 14:58)
Rating: 7.14%
If you can DREAM it,
you can DO it..!

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4482
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 310 times
Been thanked: 239 times
Επικοινωνία:

Re: Γιουνιπερος νο3

Δημοσίευση από Hfestion »

Ωραίο! Μην βιαστές να κάνεις, δωσ του χρόνο.

Topic author
nadim
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 170
Εγγραφή: 07 Ιαν 2020, 13:50
Has thanked: 45 times
Been thanked: 59 times

Γιουνιπερος νο3

Δημοσίευση από nadim »

Juniper blue pacific , ή conferta, αγορασμενος αρχές του 2020. Είχε ραγδαία ανάπτυξη και πρακτικά φτιάχτηκε μόνο του σε cascade. 
Κλαδευτηκε και έφαγε και λίγο σύρμα για να πάρει καλύτερη μορφή. Τα 2 πρώτα καλώδια στη βάση του κορμού θα τα διατηρήσω για μερικά χρόνια μέχρι να φτάσω σε ικανοποιητικό πάχος κορμού και μετά θα αφαιρεθούν. Μέσα στον Νοέμβριο θα γίνει περαιτέρω κλάδεμα για να μαζευτεί. 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
A bonsai is a microcosm containing within it, unchanged in everything but size, the mystery of the universe.
- Colin Lewis
Απάντηση