Κάθε αρχή είναι αργή! (Λίγα λόγια για εμένα)

Θέματα που αφορούν τα Bonsai
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
nikolaosparast
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 11 Αύγ 2020, 16:24
Has thanked: 32 times
Been thanked: 6 times

Re: Κάθε αρχή είναι αργή! (Λίγα λόγια για εμένα)

Δημοσίευση από nikolaosparast »

tha :auto-biker: :auto-biker: :auto-biker: nos75 έγραψε:
21 Αύγ 2020, 08:42
πρόκειται για την πασχαλιά. έχω φτιάξει από παραφυάδα ένα δεντράκι, από φυτό του κήπου. Δεν μου έχει ανθίσει ποτέ. ίσως επειδή το κλαδεύω συνέχεια. Κανονικά νομίζω ότι πρέπει να μείνει ακλάδευτο την άνοιξη και να κλαδευτεί μετά το τέλος της ανθοφορίας. Απλώς ασχολούμαι προς το παρόν με την διαμόρφωση. Έχω φτιάξει ένα ικανοποιητικό ριζικό σύστημα, αλλά το έχω βάλει σε χαμηλό γλαστράκι και δεν έχει πολύ όρεξη. Ίσως του χρόνου το μετακινήσω σε κάτι πιο βαθύ για να αναπτυχθεί καλύτερα.
Θα μπορούσες βέβαια αν σου αρέσει να πάρεις ένα έτοιμο φυτό από φυτώριο για να ξεκινήσεις άμεσα κάποιες εργασίες, γιατί με τα σποράκια θέλεις τουλάχιστον 3-4 χρόνια για να πεις ότι κάτι θα ξεκινήσεις να κάνεις.
 
 
Άβαταρ μέλους

thanos75
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 728
Εγγραφή: 10 Ιαν 2016, 19:05
Has thanked: 67 times
Been thanked: 130 times

Re: Κάθε αρχή είναι αργή! (Λίγα λόγια για εμένα)

Δημοσίευση από thanos75 »

πρόκειται για την πασχαλιά. έχω φτιάξει από παραφυάδα ένα δεντράκι, από φυτό του κήπου. Δεν μου έχει ανθίσει ποτέ. ίσως επειδή το κλαδεύω συνέχεια. Κανονικά νομίζω ότι πρέπει να μείνει ακλάδευτο την άνοιξη και να κλαδευτεί μετά το τέλος της ανθοφορίας. Απλώς ασχολούμαι προς το παρόν με την διαμόρφωση. Έχω φτιάξει ένα ικανοποιητικό ριζικό σύστημα, αλλά το έχω βάλει σε χαμηλό γλαστράκι και δεν έχει πολύ όρεξη. Ίσως του χρόνου το μετακινήσω σε κάτι πιο βαθύ για να αναπτυχθεί καλύτερα.
Θα μπορούσες βέβαια αν σου αρέσει να πάρεις ένα έτοιμο φυτό από φυτώριο για να ξεκινήσεις άμεσα κάποιες εργασίες, γιατί με τα σποράκια θέλεις τουλάχιστον 3-4 χρόνια για να πεις ότι κάτι θα ξεκινήσεις να κάνεις.
 
 
These users thanked the author thanos75 for the post:
nikolaosparast (23 Αύγ 2020, 02:35)
Rating: 7.14%
Άβαταρ μέλους

Topic author
nikolaosparast
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 11 Αύγ 2020, 16:24
Has thanked: 32 times
Been thanked: 6 times

Re: Κάθε αρχή είναι αργή! (Λίγα λόγια για εμένα)

Δημοσίευση από nikolaosparast »

nadim έγραψε:
20 Αύγ 2020, 17:16
Hfestion έγραψε:
19 Αύγ 2020, 19:33
 
Η καλύτερη λύση για τα περισσότερα φυτά ειναι η παραπάνω, αρκει βεβαια να έχεις ελαφρώς βρέξει λίγο και το χαρτί. Αν βιάζεσαι πολύ, μπορείς να δοκιμάσεις τον Νοέμβριο να τα φυτέψεις, ωστόσο λόγω του κρύου υπάρχουν σοβαρές πιθανότητες να μην φυτρώσουν.

 
Έιχα 10 σπόρους και εδώ ένας φίλος μου που έχει φυτώριο με πρότεινε να φυτέψω 2 τώρα επειδή έχω πολλούς αλλά και να μην πιάσουν δεν πειράζει έχω άλλους 8, υπάρχει κανείς που ξέρει μερικά πράγματα για αυτό το δέντρο; (common lilac ή syringa vulgaris)
 

nadim
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 170
Εγγραφή: 07 Ιαν 2020, 13:50
Has thanked: 45 times
Been thanked: 59 times

Re: Κάθε αρχή είναι αργή! (Λίγα λόγια για εμένα)

Δημοσίευση από nadim »

Hfestion έγραψε:
19 Αύγ 2020, 19:33
Η καλύτερη λύση για τα περισσότερα φυτά ειναι η παραπάνω, αρκει βεβαια να έχεις ελαφρώς βρέξει λίγο και το χαρτί. Αν βιάζεσαι πολύ, μπορείς να δοκιμάσεις τον Νοέμβριο να τα φυτέψεις, ωστόσο λόγω του κρύου υπάρχουν σοβαρές πιθανότητες να μην φυτρώσουν.
These users thanked the author nadim for the post:
nikolaosparast (20 Αύγ 2020, 20:20)
Rating: 7.14%
A bonsai is a microcosm containing within it, unchanged in everything but size, the mystery of the universe.
- Colin Lewis
Άβαταρ μέλους

G1908
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 306
Εγγραφή: 04 Φεβ 2011, 15:45
Has thanked: 1 time
Been thanked: 9 times

Re: Κάθε αρχή είναι αργή! (Λίγα λόγια για εμένα)

Δημοσίευση από G1908 »

Καλώς ήρθες φίλε. Καλή επιτυχία εύχομαι.
These users thanked the author G1908 for the post:
nikolaosparast (20 Αύγ 2020, 15:30)
Rating: 7.14%
Άβαταρ μέλους

Topic author
nikolaosparast
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 11 Αύγ 2020, 16:24
Has thanked: 32 times
Been thanked: 6 times

Re: Κάθε αρχή είναι αργή! (Λίγα λόγια για εμένα)

Δημοσίευση από nikolaosparast »

Hfestion έγραψε:
19 Αύγ 2020, 19:33
Καλώς ήρθες στην παρέα μας και από μένα!!!

Σύμφωνα με τους νόμους της φύσης οι σπόροι ξεκινούν να φυτρώνουν από νωρίς την άνοιξη και μετά. Εγώ θα τους τυλιγα με χαρτί κουζίνας, έπειτα θα τους έβαζα σε ένα ταπερ και θα τους έβαζα στο ψυγείο μέχρι τον Μάρτιο - Απρίλιο. Μέχρι τότε θα έψαχνα και θα έκανα σχέδια για το τι θα τους κάνω.

Υ.γ: έχω ακούσει ότι κάποιες φορές οι σπόροι που διακινούνται από eshop με σκοπό να γίνου μπονσαι είναι τζουφιοι. Μην στεναχωριθεις αν δεν φυτρώνουν ή αν φυτρωσουν λίγοι. Θα σου πρωτεινα να βρεις σπόρους από δέντρα τις περιοχής σου.

Καλή επιτυχία!!

 
Σε ευχαριστώ πολύ τις συμβουλές σου και επίσης δεν τους πήρα από e-shop που έλεγε ότι είναι σπόροι από μπονσαι απλά σπόροι για δέντρο.

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Κάθε αρχή είναι αργή! (Λίγα λόγια για εμένα)

Δημοσίευση από Hfestion »

Καλώς ήρθες στην παρέα μας και από μένα!!!

Σύμφωνα με τους νόμους της φύσης οι σπόροι ξεκινούν να φυτρώνουν από νωρίς την άνοιξη και μετά. Εγώ θα τους τυλιγα με χαρτί κουζίνας, έπειτα θα τους έβαζα σε ένα ταπερ και θα τους έβαζα στο ψυγείο μέχρι τον Μάρτιο - Απρίλιο. Μέχρι τότε θα έψαχνα και θα έκανα σχέδια για το τι θα τους κάνω.

Υ.γ: έχω ακούσει ότι κάποιες φορές οι σπόροι που διακινούνται από eshop με σκοπό να γίνου μπονσαι είναι τζουφιοι. Μην στεναχωριθεις αν δεν φυτρώνουν ή αν φυτρωσουν λίγοι. Θα σου πρωτεινα να βρεις σπόρους από δέντρα τις περιοχής σου.

Καλή επιτυχία!!
These users thanked the author Hfestion for the post:
nikolaosparast (19 Αύγ 2020, 21:32)
Rating: 7.14%
Άβαταρ μέλους

Petros
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 643
Εγγραφή: 21 Ιαν 2012, 11:02
Has thanked: 3 times
Been thanked: 10 times

Re: Κάθε αρχή είναι αργή! (Λίγα λόγια για εμένα)

Δημοσίευση από Petros »

Καλώς τον.
These users thanked the author Petros for the post:
nikolaosparast (19 Αύγ 2020, 15:35)
Rating: 7.14%
Άβαταρ μέλους

Topic author
nikolaosparast
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 11 Αύγ 2020, 16:24
Has thanked: 32 times
Been thanked: 6 times

Re: Κάθε αρχή είναι αργή! (Λίγα λόγια για εμένα)

Δημοσίευση από nikolaosparast »

stelios έγραψε:
18 Αύγ 2020, 15:11
Καλώς ήρθες στην παρέα μας!!!

 
Καλώς σας βρήκα απλά είμαι σχεδόν ένα μήνα στο φόρουμ να ξέρεις!
Άβαταρ μέλους

stelios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 853
Εγγραφή: 18 Σεπ 2011, 20:34
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times

Re: Κάθε αρχή είναι αργή! (Λίγα λόγια για εμένα)

Δημοσίευση από stelios »

Καλώς ήρθες στην παρέα μας!!!
These users thanked the author stelios for the post:
nikolaosparast (18 Αύγ 2020, 16:09)
Rating: 7.14%
Άβαταρ μέλους

Topic author
nikolaosparast
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 11 Αύγ 2020, 16:24
Has thanked: 32 times
Been thanked: 6 times

Re: Κάθε αρχή είναι αργή! (Λίγα λόγια για εμένα)

Δημοσίευση από nikolaosparast »

Παιδιά μου ήρθαν οι σπόροι τι ακριβώς να κάνω;
Άβαταρ μέλους

Topic author
nikolaosparast
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 11 Αύγ 2020, 16:24
Has thanked: 32 times
Been thanked: 6 times

Κάθε αρχή είναι αργή! (Λίγα λόγια για εμένα)

Δημοσίευση από nikolaosparast »

Γεια σε όλους σας, καλησπέρα, καληνύχτα ή και καλημέρα, εξαρτάται η ώρα που βλέπετε το μύνημα μου.  Ονομάζομαι Νικόλαος και είμαι και εγώ πολύ fan των μπονσάι! Αυτή την στιγμή έχω στην κατοχή μου ένα μπονσάι ιαπωνικού πεύκου  (δυστυχώς δεν μπορώ να ανεβάσω φωτογραφίες, με την πρώτη ευκαιρία θα ανεβάσω.) Δεν είναι η πρώτη φορά που στέλνω ένα μύνημα στο forum είχα ξαναστείλει. Λοιπόν, έχει γύρω στις 10-15 ημέρες που έβαλα το κλαδί από την ροδιά στο χώμα.  ( αντί για ορμόνη ριζοβολιας το έριξα μέσα σε κανέλα που ήταν ιδέα του ιδιοκτήτη του φυτωρίου λέγοντας μου ότι δεν πέτυχε στον ίδιο με ορμόνη ) και μου έχει πετύχει το μόσχευμα! Έχει βγάλει πράσινα μικρά μάτια, αλλά και 1 μικρό φυλλαράκι! Μεγάλη επιτυχία για τόσο μικρό χρονικό διάστημα! 

Τώρα το άλλο, παρήγγειλα 10 σπόρους common lilac (syringa vulgaris) γιατί είδα πως είναι πολύ όμορφο σαν μπονσάι, για την ακρίβεια με ξετρελαίνει το άνθος της! Τώρα περιμένω με ανυπομονησία για τους σπόρους. 

Θα μπορούσατε να μου πείτε τα βασικά για το μόσχευμα αλλά και το τι ακριβώς πρέπει να κάνω με τους σπόρους;

Προστέθηκε μετά από 8 λεπτά 34 δευτερόλεπτα:
Α και να προσθέσω πως έχω κάνει και μια εναέρια καταβολάδες εχθές στην ροδιά μου σε πόσο καιρό θα έχω αποτέλεσμα;
Απάντηση