Βοήθεια με ατσερ

Ερωτήσεις σχετικά με τα δέντρα σας
Απάντηση

Topic author
Nikoskolo
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: 21 Ιούλ 2019, 23:46
Has thanked: 42 times
Been thanked: 9 times

Re: Βοήθεια με ατσερ

Δημοσίευση από Nikoskolo »

Δυστυχώς μάλλον αυτό δεν τα κατάφερε !!! κρίμα :( :(

Προστέθηκε μετά από 1 λεπτό 22 δευτερόλεπτα:
Δεν πέταξε καθόλου 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6681
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 134 times
Επικοινωνία:

Re: Βοήθεια με ατσερ

Δημοσίευση από Harris »

Ακόμα είναι ζωντανό.... Μην το πειράζει βάλε το στον ίσκιο και μην ξεχάσεις να το ποτίζεις καλα
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Re: Βοήθεια με ατσερ

Δημοσίευση από Giorgos G. »

Nikoskolo έγραψε:
29 Ιουν 2020, 19:17
Η σακούλα για πόσο καιρό ??? Επισεισ διάβασα πριν το άρθρο σου τέτοια περίοδο κάνει καλό η σακούλα γτ διαβάζοντας πήγα να το κάνω :)

η διάφανη σακούλα πρέπει να μείνει μέχρι να δεις σημάδια ανάκαμψης του δέντρου. Το ταλαιπώρησες πολύ σε εποχή που δεν ενδείκνυται για τέτοιες δουλειές.

ΥΓ. και μένα με έτρωγαν - και ακόμα με τρώνε καμια φορά τα χέρια μου σε άκυρο χρόνο - και έχασα δεντράκια. Πρέπει να κρατιόμαστε. Όλα στον κατάλληλο καιρό τους, αυτό είναι το μάθημα που έμαθα τον λίγο καιρό που ασχολούμαι με το χόμπι

 

Topic author
Nikoskolo
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: 21 Ιούλ 2019, 23:46
Has thanked: 42 times
Been thanked: 9 times

Re: Βοήθεια με ατσερ

Δημοσίευση από Nikoskolo »

Η σακούλα για πόσο καιρό ??? Επισεισ διάβασα πριν το άρθρο σου τέτοια περίοδο κάνει καλό η σακούλα γτ διαβάζοντας πήγα να το κάνω :)
Άβαταρ μέλους

Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Re: Βοήθεια με ατσερ

Δημοσίευση από Giorgos G. »

μάλλον βιάστηκες. Μην το πειράξεις άλλο, σκέπασέ το με διάφανη σακούλα και βάλε το σε σκιερό μέρος, μήπως και πάρει τα πάνω του. Τα κομμάτια που έκοψες (αν εννοείς κλαδιά) μπορεί να σου γίνουν νέα φυτά και να βγάλεις τη χασούρα αν σου ξεραθεί το κύριο δεντράκι. Φρόντισε η βάση τους να έχει κοντά "μάτι", βάλε ορμόνη ριζοβολίας, κράτα 2-3 φυλλαράκια (αν υπάρχουν) και φύτεψέ τα σε μικρά γλαστράκια με τύρφη, ποταμίσια άμμο ή σφάγνο. Σκέπασέ τα με διάφανη σακούλα και άσε τα στην ησυχία τους σε σκιερό μέρος

Topic author
Nikoskolo
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: 21 Ιούλ 2019, 23:46
Has thanked: 42 times
Been thanked: 9 times

Βοήθεια με ατσερ

Δημοσίευση από Nikoskolo »

Καλησπέρα κατά την διάρκεια τις καραντίνας είχα αγοράσει ένα acer 3 ετών  ( όχι ένα αλλά αυτό είναι άλλο θέμα ) στις αρχές Ιουνίου δεν άντεχα με έτρωγε το χέρι μου και το έκοψα . Έβαλα τα κομμάτια που έκοψα σε ορμόνη και το μεταφυτεσα σε ποτ ( έκοψα το 1/3 τις ρίζας). Μετά από έναν μήνα τώρα έβλεπα κάποια σημάδια ζωης πήγε να πετάξει και έριξα λίγο υγρό λίπασμα ( κιαλλο λάθος ) τώρα έχει τρεις μέρες δεν βλέπω κανενα σημάδι ... 
Έχω ελπίδα η να το ξεχάσω ???
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση