Νέο Acer

Ερωτήσεις σχετικά με τα δέντρα σας
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

thanos75
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 728
Εγγραφή: 10 Ιαν 2016, 19:05
Has thanked: 67 times
Been thanked: 130 times

Re: Νέο Acer

Δημοσίευση από thanos75 »

εγω δεν θα πρότεινα τέτοια αναλογία ειδικα σε acer. και γω παλιότερα χρησιμοποιούσα αναλογία ανόργανου (μίξη άργιλου-ελαφρόπετρα-ζεόλιθου) - οργανικού 70-30 ή 60-40. πλέον τείνω σε 50-50. ειδικά για κάποια δεντράκια που τους αρέσει το νεράκι. ανταποκρίνεται καλύτερα και η λίπανση. βέβαια όλα μου τα δεντράκια είναι υπό διαμόρφωση. δεν έχω κάποιο που θα το έλεγες bonsai. εκεί τα πράγματα προφανώς είναι διαφορετικά.

Topic author
MasterYoda
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 25 Μάιος 2020, 19:01
Τοποθεσία: Thessaloniki
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Νέο Acer

Δημοσίευση από MasterYoda »

Harris έγραψε:
23 Ιουν 2020, 13:14
Για να ειμαστε σιγουροι γραψε μας τις διαστασεις απο την γλαστρα/ποτ που εχει τωρα.
Το ανοργανο θα το ανακατεψεις σε ενα κουβα μαζι με το φυτοχωμα... θα ριξεις στο κατω μερος τις γλαστρας. Θα βγαλεις το φυτο σου απο το ποτ θα το ανοιξεις λιγακι να απλωθουν καπως οι ριζες του και θα το τοποθετησεις στην νεα στρογγυλη γλαστρα σου.
Το πιατακι θα το βαλεις σε περιπτωση που στεγνωνει σε 1-2 μερες το χωμα και εσυ θα λειψεις 3 μερες διακοπες. (δεν θα κρατησει περισσοτερο στους καυσωνες)
 
Τώρα είναι σε ποτ 15cm*11cm και όπως καταλαβαίνεις είναι σχεδόν σκέτη ρίζα.
Που λες για το πιατάκι στην περίπτωση που μπορεί να στεγνώνει σε 1-2 μέρες...εδώ από τώρα στεγνώνει σε ένα 24ωρο.
Με κάποιους άλλους παλιούς που μίλησα μου είπαν να βάλω 80% ανόργανο (ελαφρόπετρα) και 20% οργανικό στην νέα γλάστρα...

Nikoskolo
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: 21 Ιούλ 2019, 23:46
Has thanked: 42 times
Been thanked: 9 times

Re: Νέο Acer

Δημοσίευση από Nikoskolo »

Φοβερό βίντεο . Θα πρέπει να έρθω με τα δεντράκια μου στην επόμενη συνάντηση . Έχω να μάθω πολλά και να εξελίξω τα δεντράκια μου !!! Το ποτ σε αυτό το δέντρο που μπορώ να το βρω ;;;
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Νέο Acer

Δημοσίευση από Harris »

Για να ειμαστε σιγουροι γραψε μας τις διαστασεις απο την γλαστρα/ποτ που εχει τωρα.
Το ανοργανο θα το ανακατεψεις σε ενα κουβα μαζι με το φυτοχωμα... θα ριξεις στο κατω μερος τις γλαστρας. Θα βγαλεις το φυτο σου απο το ποτ θα το ανοιξεις λιγακι να απλωθουν καπως οι ριζες του και θα το τοποθετησεις στην νεα στρογγυλη γλαστρα σου.
Το πιατακι θα το βαλεις σε περιπτωση που στεγνωνει σε 1-2 μερες το χωμα και εσυ θα λειψεις 3 μερες διακοπες. (δεν θα κρατησει περισσοτερο στους καυσωνες)

Δες το βιντεο μας.. Το δεντρο σου μοιαζει παρα πολυ με το δικο μου. :)

Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

stelios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 853
Εγγραφή: 18 Σεπ 2011, 20:34
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times

Re: Νέο Acer

Δημοσίευση από stelios »

Ωραίο το δέντρο σου. Αυτο το είδος είναι απο τα αγαπημένα μπονσαι. Δεν εχω καταφέρει να το βρώ στην Ελλάδα.

Topic author
MasterYoda
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 25 Μάιος 2020, 19:01
Τοποθεσία: Thessaloniki
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Νέο Acer

Δημοσίευση από MasterYoda »

Harris έγραψε:
22 Ιουν 2020, 19:19
Καλησπερα.
Μπορείς να αγοράσεις μια στρογγυλή.πλαστικη γλάστρα και χωρίς να πειράξεις την ρίζα του να το μεταφυτευσεις με καλοφυτοχωμα (Λιθουανίας κτλ)
Βάλε και λιγο ανόργανο εάν έχεις αλλά λίγο.

Το χώμα σου πρέπει να κρατάει υγρασία και στους καύσωνες να τα πάει καλά.
Σε ποια περιοχή μενεις?

Να το έχεις σε σκιερό μέρος. Το ιδανικό είναι να χτυπάει το πολύ πρωί ο ήλιος και αργά το απόγευμα.
Όχι πιατακια από κάτω... Εκτός εάν φύγεις διακοπές...
Ότι άλλο θες ρώτησε μας.

 
Καλημέρα Χάρη,
Η τοποθεσία μου είναι μέσα στην Θεσσαλονίκη σε μπαλκόνι με ΝΑ προσανατολισμό και μόνο πρωινό ήλιο.
Οι θερμοκρασίες εδώ αυτήν την περίοδο είναι 23-30. 

Η στρογγυλή πλαστική γλάστρα που προτείνεις, σε τι βάθος/διάμετρο πρέπει να είναι?
Το ανόργανο πως να το βάλω? Για παράδειγμα, μια στρώση 1cm στον πάτο της γλάστρας είναι καλά ή ανακατεμένο σαν μείγμα με το φυτόχωμα?
Το πιατάκι που αποσκοπεί? Αν φύγω για διακοπές ένα 3μερο ας πούμε, δεν θα ξεραθεί χωρίς το καθημερινό πότισμα??
Άβαταρ μέλους

CaptainAmerica
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 377
Εγγραφή: 27 Δεκ 2010, 00:12
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Re: Νέο Acer

Δημοσίευση από CaptainAmerica »

Πολύ ωραίο το δέντρο σου. Θα ήταν ακριβό. (;)
Κλαδεψε λίγο κάποια κλαδιά είναι λαίμαργα και δεν είναι σε σωστά σημεία.
Υπόθετω ότι το χώμα που έχει στεγνώνει γρήγορα;
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Νέο Acer

Δημοσίευση από Harris »

Καλησπερα.
Μπορείς να αγοράσεις μια στρογγυλή.πλαστικη γλάστρα και χωρίς να πειράξεις την ρίζα του να το μεταφυτευσεις με καλοφυτοχωμα (Λιθουανίας κτλ)
Βάλε και λιγο ανόργανο εάν έχεις αλλά λίγο.

Το χώμα σου πρέπει να κρατάει υγρασία και στους καύσωνες να τα πάει καλά.
Σε ποια περιοχή μενεις?

Να το έχεις σε σκιερό μέρος. Το ιδανικό είναι να χτυπάει το πολύ πρωί ο ήλιος και αργά το απόγευμα.
Όχι πιατακια από κάτω... Εκτός εάν φύγεις διακοπές...
Ότι άλλο θες ρώτησε μας.
These users thanked the author Harris for the post:
Hfestion (22 Ιουν 2020, 22:04)
Rating: 7.14%
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Topic author
MasterYoda
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 25 Μάιος 2020, 19:01
Τοποθεσία: Thessaloniki
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Νέο Acer

Δημοσίευση από MasterYoda »

Καλημέρα παιδιά,
προχθές παρέλαβα από κατάστημα με μπονσάι του εξωτερικού ένα Acer (Trident Maple).
Ήρθε στο κλασικό μικρό ορθογώνιο γλαστράκι.

Βέβαια απ'ότι ξέρω τώρα είναι αργά για μεταφύτευση αλλά νομίζω πως δεν θα αντέξει μέχρι την επόμενη περίοδο μεταφύτευσης σε αυτό το γλαστράκι.

Να το βάλω σε μεγαλύτερο δοχείο με ελαφρόπετρα χωρίς να πειράξω καθόλου την ρίζα?
acer2.jpg
 
acer1.jpg
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
These users thanked the author MasterYoda for the post:
Hfestion (22 Ιουν 2020, 22:03)
Rating: 7.14%
Απάντηση