Πλάτανος ο μέγας

Παρουσιάσεις προ–μπονσάϊ μελών
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Νικολας72
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 16:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 104 times

Re: Πλάτανος ο μέγας

Δημοσίευση από Νικολας72 »

Πού είπαμε ότι ζεις..? Επισκέψεις δέχεσαι? Υπόσχομαι να φέρω το δικό μου φτυάρι..! Και τελάρα...

Εντάξει, το τερμάτισες. Τι είναι αυτό το θηρίο? Τί άλλο έχει μέσα αυτό το ρέμα? "20-25εκ. διάμετρο" ... μήπως εννοούσες περίμετρο? Ρε 'σύ Γιώργο, άμα πας κοντά του δαγκώνει ή το έχεις εξημερώσει?

Έχει κάποια θέματα νομίζω με παλιά χοντρά κλαδιά που πάνε να δημιουργήσουν όχι όμορφους "κόμπους", εξογκώματα και προσωρινή ανάποδη αλλά είναι νομίζω απόλυτα διαχειρίσιμα. Αυτό που σου έστειλε ο Jean Zac, είναι νομίζω ο απόλυτος οδηγός. Δεν ξέρω Γερμανικά, αλλά η τμηματική εξέλιξη του δέντρου χρόνο με το χρόνο είναι υποδειγματική. Για την πρώτη μόνο φωτογραφία έχω επιφυλάξεις: δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει ένα κλαδάκι τέτοια δεντράρα σε δύο τρία χρόνια. Ούτε κι αν το φυτέψεις στην γη. Μπορεί βέβαια η λεζάντα της πρώτης φωτό να λέει στα γερμανικά ακριβώς αυτό:

..."εάν έχεις ένα κλαδάκι πλάτανου με ρίζα, φύτεψέ το στη γη και ξέχασέ το μέχρι να γίνει ο κορμός όσο της δεύτερης φωτογραφίας... τότε μπορείς να το ξεθάψεις και να αρχίσεις να το παλεύεις για να γίνει bonsai"..!

Κατά τα άλλα, όπως και στις φωτογραφίες, εάν το δέντρο έχει εδραιώσει ένα ικανοποιητικό ριζικό σύστημα, κλάδεψέ του κάποια στιγμή ότι έχει και δεν έχει από παλιά κλαδιά, και ξεκίνα από την αρχή. Θα σου πετάξει σαν τρελό από παντού. Το είδα και με τον δικό μου πλάτανο.  Δωσ' του νερό (μην το λυπηθείς ποτέ αυτό) και τροφή. Αν έχεις οργανικό υπόστρωμα (φυλλόχωμα, τύρφη κλπ.) δεν χρειάζεται και ιδιαίτερη λίπανση. Αυτόν τον οδηγό θα τον ακολουθήσω κι εγώ κάποτε. Μακάρι να είχα μέρος να φυτέψω το πλατάνι στη γη για να θεριέψει και να χοντρύνει ο κορμός...

Πάντως, εξαιρετικό υλικό: τρομερή κίνηση και στροφή του κορμού, νεκρό ξύλο, απίστευτη "ταλαιπωρία" στην όψη που κάνει ακόμα πιο δραματική την ιστορία που έχει να διηγηθεί το δέντρο σου. Νομίζω ότι όπως στον "γάμο της Κανά"..., θα μας κάνεις να απορούμε γιατί κρατούσες "το καλό κρασί" για το τέλος? 
These users thanked the author Νικολας72 for the post:
Giorgos G. (13 Απρ 2020, 23:21)
Rating: 7.14%
If you can DREAM it,
you can DO it..!

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4482
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 310 times
Been thanked: 239 times
Επικοινωνία:

Re: Πλάτανος ο μέγας

Δημοσίευση από Hfestion »

Γιάννη που τα ξεφυτρωνεις κάθε φορά?

Γιώργο είσαι πολύ τυχερός που μπορείς και βρίσκεις τέτοιους κορμούς! Καλή συνέχεια από μένα 
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2503
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 235 times

Re: Πλάτανος ο μέγας

Δημοσίευση από Jean-Zac »

These users thanked the author Jean-Zac for the post (total 3):
Giorgos G. (04 Απρ 2020, 19:27) • nadim (04 Απρ 2020, 20:32) • Νικολας72 (06 Απρ 2020, 14:31)
Rating: 21.43%
Άβαταρ μέλους

thanos75
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 758
Εγγραφή: 10 Ιαν 2016, 19:05
Has thanked: 72 times
Been thanked: 146 times

Re: Πλάτανος ο μέγας

Δημοσίευση από thanos75 »

εξαιρετικό!!
Άβαταρ μέλους

Topic author
Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Πλάτανος ο μέγας

Δημοσίευση από Giorgos G. »

Ο παρακάτω πλάτανος είναι από τα μεγαλύτερα δέντρα μου. Είναι γιαμαντόρι που μάζεψα μέσα από κοίτη ρέματος δίπλα σε ένα κτήμα που έχω στα ορεινα. Τον χτυπούσαν το ορμητικά νερά για αρκετά μάλλον χρόνια και απέκτησε τον ταλαιπωρημένο κορμό. Έχει ύψος περίπου ένα μέτρο και διαμετρο κορμου περιπου 20-25 εκ. Συλλέχθηκε χειμωνα 2018-2019, μπήκε σε μαυρη σακούλα για κάποιους μήνες και στη συνέχεια σε διάφανη μέχρι που σιγούρευτηκα ότι εδραιώθηκε στην γλάστρα του. Για υπόστρωμα αρχικά χρησιμοποίησα σφαγνο και ποταμίσια άμμο. Η πρώτη φωτό είναι από το περσινό καλοκαίρι (Ιουλ ή Αυγ 2019)
πλατανος μεγας Ιουλ 19.JPG
 Φέτος, τέλος χειμώνα, τον μετέφερα σε ένα μεγάλο τελάρο για να απλώσει τις ρίζες του, αφαίρεσα κάποια κλαδια και έκανα ένα πρώτο συρμάτωμα. Το υπόστρωμα συμπληρώθηκε με επιπλέον σφάγνο, ποταμίσια άμμο και φυλλόχωμα. Έτσι είναι σήμερα:

 
πλάτανος ο μέγας.jpg
 
DSC05044.JPG
 προτάσεις, ιδέες κλπ για την μελλοντική του διαμόρφωση είναι το ζητούμενο. Ευχαριστώ
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση