Χρώματα

Θέματα που αφορούν τα Bonsai

Ioanisu62
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 08 Απρ 2023, 18:12
Has thanked: 21 times
Been thanked: 9 times

Re: Χρώματα

Δημοσίευση από Ioanisu62 »

Υπεροχα σφενδαμια βλεπω σημερα!
Πραγματι βγαζουν ματι και στις φωτογραφιες δεν βλεπουμε ουτε
το 60% αυτου που βλεπουν τα ματια μας!
Δεν ξερω τι με τρελαινει περισσοτερο.
Τα ανθη, τα φυλλα η οι βελονες :-)
These users thanked the author Ioanisu62 for the post:
Hfestion (25 Μαρ 2024, 20:07)
Rating: 7.14%

BILLPAN
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 270
Εγγραφή: 04 Μάιος 2022, 09:39
Has thanked: 104 times
Been thanked: 41 times

Re: Χρώματα

Δημοσίευση από BILLPAN »

Πανέμορφα φύλλα...

Topic author
Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4462
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 232 times
Επικοινωνία:

Re: Χρώματα

Δημοσίευση από Hfestion »

Μπορεί σαν δέντρο να μην είναι κάτι το ιδιαίτερο, όμως τα χρώματα των φύλλων του μου έχουν βγάλει το μάτι. Πράσινο στο κέντρο με πορτοκάλι. Τα βίντεο έχουν 5 μέρες διάφορα, όσο μεγαλώνουν τα φύλλα αλλάζουν καί χρωματισμό.

https://youtube.com/shorts/bTZgCpRNsK0?feature=share

https://youtube.com/shorts/82Q9Dt4iC6w?feature=share

Το αδερφάκι του είναι πράσινο με σχεδόν καθόλου πορτοκάλι χρώμα.
Και να φανταστείτε πως ήταν μία παραφυάδα που θα μπορούσα απλά να την κόψω.
 

Προστέθηκε μετά από 1 λεπτό 35 δευτερόλεπτα:
Ioanisu62 έγραψε:
21 Μαρ 2024, 13:40
Καλως ορισες Ανοιξη!
Επισημα και στον κηπο...
 

 
Υπέροχο!!!! Να το χαίρεσαι!
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Ioanisu62
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 08 Απρ 2023, 18:12
Has thanked: 21 times
Been thanked: 9 times

Re: Χρώματα

Δημοσίευση από Ioanisu62 »

Καλως ορισες Ανοιξη!
Επισημα και στον κηπο...
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
These users thanked the author Ioanisu62 for the post:
Hfestion (24 Μαρ 2024, 18:50)
Rating: 7.14%

Ioanisu62
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 08 Απρ 2023, 18:12
Has thanked: 21 times
Been thanked: 9 times

Re: Χρώματα

Δημοσίευση από Ioanisu62 »

Τα καλα λογια πρεπει να λεγονται μεταξυ μας που εχουμε την ιδια πετριά για δεντρα μπονσαϊ!
Γιατι να ερχονται οι φιλοι σου στην αυλη και να σου λενε,
"πω παραδεισος ειναι αλλα αυτος ο κορμος γιατι ειναι θεοστραβος;" τρεχεις να κρυφτεις.
Πολυ ωραιο thread αυτο για να ανεβαζουμε ανοιξιατικα χρωματα συντομα.

Topic author
Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4462
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 232 times
Επικοινωνία:

Re: Χρώματα

Δημοσίευση από Hfestion »

Ioanisu62 έγραψε:
05 Μαρ 2024, 08:42
Σ'ευχαριστω, αλλα και συ εισαι πολυ αξιος με τα δεντρα σου!
Εχω δει πολλα απο τα βιντεο στο καναλι σου.
Δυστυχως τα δεντρα με "χρωματα" απο ανθη, εχουν τον εφιαλτη
του καυσωνα.
Ελπιζω φετος να μην ειμαι παλι με βρεγμενες πετσετες στις αζαλεες!


 
Σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια. Η ενασχόληση μου με τα δέντρα και το κανάλι μου στο YouTube έχει σκοπό την σύνδεση μου με την φύση και την αποφόρτιση μου από την καθημερινότητα

Σε ευχαριστώ πολύ και πάλι!
 
 

Ioanisu62
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 08 Απρ 2023, 18:12
Has thanked: 21 times
Been thanked: 9 times

Re: Χρώματα

Δημοσίευση από Ioanisu62 »

Σ'ευχαριστω, αλλα και συ εισαι πολυ αξιος με τα δεντρα σου!
Εχω δει πολλα απο τα βιντεο στο καναλι σου.
Δυστυχως τα δεντρα με "χρωματα" απο ανθη, εχουν τον εφιαλτη
του καυσωνα.
Ελπιζω φετος να μην ειμαι παλι με βρεγμενες πετσετες στις αζαλεες!
These users thanked the author Ioanisu62 for the post:
Hfestion (06 Μαρ 2024, 18:58)
Rating: 7.14%

Topic author
Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4462
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 232 times
Επικοινωνία:

Re: Χρώματα

Δημοσίευση από Hfestion »

Έχεις παρά πολύ ωραία δέντρα! Μπράβο σου!!!

Ioanisu62
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 08 Απρ 2023, 18:12
Has thanked: 21 times
Been thanked: 9 times

Re: Χρώματα

Δημοσίευση από Ioanisu62 »

Ευχαριστω πολυ, καλο και ανθισμενο μηνα ευχομαι!
Η σημερινη φωτογραφια ειναι 4 ημερες μετα, εχει τον ασταματητο.
Διπλα το πευκο που ανεφερες, φετος τα κερια ειναι ηδη στους 2 ποντους.
Ευτυχως τα δεντρα μας κρατουν απασχολημενους και κατεβαζουν
τους παλμους!
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
These users thanked the author Ioanisu62 for the post:
Hfestion (03 Μαρ 2024, 23:20)
Rating: 7.14%

Topic author
Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4462
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 232 times
Επικοινωνία:

Re: Χρώματα

Δημοσίευση από Hfestion »

Ωωωωωω τι ωραίο δέντρο σε υπέροχο ποτ!!! Βλέπω και ένα πεύκο αριστερά,,,, τα συγχαρητήρια μου
These users thanked the author Hfestion for the post:
Ioanisu62 (01 Μαρ 2024, 20:51)
Rating: 7.14%

Ioanisu62
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 08 Απρ 2023, 18:12
Has thanked: 21 times
Been thanked: 9 times

Re: Χρώματα

Δημοσίευση από Ioanisu62 »

Οντως η καλυτερη εποχη, αυτη που ξυπναω το πρωι κανω καφε και βγαινω στην αυλη για χαζι...
Λογω καιρου πολλα δεντρα εχουν βιαστει με πρωτη τη γλυτσινια που καθε μερα προσθετει και κατι πανω της!
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

JoopVanDenBerge
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2021, 17:31
Has thanked: 4 times
Been thanked: 41 times

Re: Χρώματα

Δημοσίευση από JoopVanDenBerge »

Hallo allemaal,

alle seizoenen hebben iets moois, maar de lente staat bij mij ook op de 1e plaats met z 'n ontluikende frisse bladeren en mooie kleuren.

Bonsaigroet, Joop

Topic author
Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4462
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 232 times
Επικοινωνία:

Re: Χρώματα

Δημοσίευση από Hfestion »

Φέτος λόγο το ζεστού χειμώνα η άνοιξη δείχνει ότι θα έρθει νωρίτερα.
Λίγες φωτογραφίες από υπέροχα χρώματα φύλλων
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Topic author
Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4462
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 232 times
Επικοινωνία:

Re: Χρώματα

Δημοσίευση από Hfestion »

Safaniz1985 έγραψε:
31 Μαρ 2020, 00:42
Θα μπορουσα να σου δωσω πρασινο αλλα μενω Λαμια..

 
Ασ περάσει πρώτα η πανδημία και βλέπουμε. 
Άβαταρ μέλους

Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Re: Χρώματα

Δημοσίευση από Giorgos G. »

milly έγραψε:
30 Μαρ 2020, 20:51
Καλησπέρα σε όλους....GiorgosG θυμάσαι τι μήνα έκανες τα μοσχεύματα στα Acer; Ορμόνη σκόνη χρησιμοποίησες; Σε τι μίγμα χώματος τα έβαλες; Σακούλα σκούρα ήταν; Σε σκιερό μέρος τα έβαλες; Πολλές ερωτήσεις...(βγάλε μία φώτο αδερφέ.) Δεν είμαι κατάσκοπος,απεγνωσμένος είμαι....Εγώ με μοσχεύματα φέτος πήρα από μητρικό φυτό 13 Μαρτίου ulmus parvifocia σε 17 μέρες σκάνε τα πρώτα φύλλα. Τα έβαλα σε άμμο ποταμίσια σκέτη με ορμόνη ριζοβολιας σκονη. Πιστεύω κάτι θα γινει. Δεν γνωρίζω αν θέλουν πολύ καιρό για να τα πάρω 2,5 μήνες είναι καλά άραγε; Α και μία μποκαβιλια από μόσχευμα πάει καλά παρόλο που την ταλεπωρησα με 2 μεταφύτευσης σε ένα χρόνο. Το παλεύω και με ένα μόσχευμα boxus ισπανικό.. Harris θέλω μια χάρη!!! Τι φίλοι είμαστε δεν είναι κάτι από τα σκουπίδια σου και από εμένα ότι θες!!ΧΑ...ΧΑ..ΧΑ.. Υ.Γ. Σε καραντίνα είμαστε αδερφέ πώς θα περάσει η ώρα....
 

 
Καλησπέρα. Τα μοσχεύματα τα έκανα πρώτη φορά καλοκαίρι, όταν είχαν ήδη φύλλα τα acer. Φρόντισα τα κλαδάκια να έχουν ένα "μάτι" στη βάση τους και έκοψα την κορυφή τους. Επίσης άφησα 2-3 φυλλαράκια στο καθένα. Έβαλα ορμόνη ριζοβολίας σκόνη (Radicin βρίσκω εδώ) και τα φύτεψα σε μικρά γλαστράκια με τύρφη πολύ υγρή, τα οποία σκέπασα με διάφανη σακούλα για να κρατανε την υγρασία και τα έβαλα σε σκιερό μέρος. Μετά εξι επτά εβδομάδες άρχισαν να πετάνε καινούρια φύλλα. Φέτος τα έβαλα σε μεγαλύτερες γλάστρες,

Πριν λίγες μέρες έκανα το ίδιο με κλαδάκια από acer που δεν πέταξαν ακόμη φύλλα και περιμένω.

Πέραν αυτών, τον Δεκέμβριο ή Ιανουάριο πρόσεξα ότι μια μουρια που έχω στην αυλή είχε πολύ ωραία κλαδάκια. Έκοψα μερικα και τα έβαλα σε γλαστράκια με τύρφη, ορμόνη ριζοβολίας και διάφανη σακούλα. Όλα μαζί τα σκέπασα με μαύρη σακούλα. Εδω και 2 εβδομάδες βλέπω ότι έβγαλαν φύλλα. Αν πιασουν σκοπευω να φτιαξω έαν δασακι με αυτά

ΥΓ πιστευω ότι η ποταμίσια άμμος ή το σφάγνο κάνει για την ίδια δουλεια αντί της τυρφης

milly
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 09 Μαρ 2018, 20:53
Has thanked: 3 times
Been thanked: 13 times

Re: Χρώματα

Δημοσίευση από milly »

Hfestion πρέπει να είσαι πολύ υπερήφανος για τα δέντρα σου. Τώρα που ξυπνάνε τα φυλλοβόλα είναι η καλύτερη εποχή. Η ορμόνη σκόνη που ρωτάς μου είχε πει ένας γεωπόνος ότι κρατά ένα χρόνο από την ημερομηνία παρασκευής της. Εμένα μου έχει δουλέψει και μετά από ένα χρόνο δεν ξέρω αν είναι αλήθεια τελικά.. Η ημερομηνίες που γράφεις είναι σημαντικές για τα μοσχεύματα γιατί βοηθάνε και άλλους να προσπαθήσουν έχοντας ένα δείγμα. Όπως σημαντική είναι και η περιγραφή υποστρώματος. Τα μοσχεύματα έχουν το προνόμιο να προχωράμε ένα δέντρο πιο γρήγορα να βλέπουμε το μητρικό φυτό και ίσως να διαλέγουμε κορμούς σε κάποια λίγα δέντρα που βλαστενουν. Θα ήθελα και άλλα μέλη να μοιραστούν επιτυχίες η αποτυχίες θα είχε ενδιαφέρον-γνωση....
 
These users thanked the author milly for the post:
Hfestion (01 Απρ 2020, 16:06)
Rating: 7.14%

Safaniz1985
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 61
Εγγραφή: 18 Οκτ 2018, 15:40
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times

Re: Χρώματα

Δημοσίευση από Safaniz1985 »

Θα μπορουσα να σου δωσω πρασινο αλλα μενω Λαμια..
Η εμπειρια ειναι ο πιο δυσκολος τυπος δασκαλου.. Πρωτα σου βαζει το τεστ και μετα μαθαινεις το μαθημα!

Topic author
Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4462
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 232 times
Επικοινωνία:

Re: Χρώματα

Δημοσίευση από Hfestion »

milly έγραψε:
30 Μαρ 2020, 20:51
Καλησπέρα σε όλους....GiorgosG θυμάσαι τι μήνα έκανες τα μοσχεύματα στα Acer; Ορμόνη σκόνη χρησιμοποίησες; Σε τι μίγμα χώματος τα έβαλες; Σακούλα σκούρα ήταν; Σε σκιερό μέρος τα έβαλες; Πολλές ερωτήσεις...(βγάλε μία φώτο αδερφέ.) Δεν είμαι κατάσκοπος,απεγνωσμένος είμαι....Εγώ με μοσχεύματα φέτος πήρα από μητρικό φυτό 13 Μαρτίου ulmus parvifocia σε 17 μέρες σκάνε τα πρώτα φύλλα. Τα έβαλα σε άμμο ποταμίσια σκέτη με ορμόνη ριζοβολιας σκονη. Πιστεύω κάτι θα γινει. Δεν γνωρίζω αν θέλουν πολύ καιρό για να τα πάρω 2,5 μήνες είναι καλά άραγε; Α και μία μποκαβιλια από μόσχευμα πάει καλά παρόλο που την ταλεπωρησα με 2 μεταφύτευσης σε ένα χρόνο. Το παλεύω και με ένα μόσχευμα boxus ισπανικό.. Harris θέλω μια χάρη!!! Τι φίλοι είμαστε δεν είναι κάτι από τα σκουπίδια σου και από εμένα ότι θες!!ΧΑ...ΧΑ..ΧΑ.. Υ.Γ. Σε καραντίνα είμαστε αδερφέ πώς θα περάσει η ώρα....
 

 
Εγώ χρησιμοποίησα μια απλή ορμονη σε σκόνη. Την όποια έχω και πάρα πολλά χρόνια. Δεν ξέρω αν λιγει, λιγει? Δεν έκανα κάτι εξωπραγματικο. Απλά έβαλα πάρα πολλά μοσχεύματα. Χρησιμοποιείσα χώμα ότι είχα και με ελάχιστο ανόργανο. Το διατηρούσα σε μέρος σκιερό και πάντα με υγρασία. 

4 Νοεμβρίου μόσχευματα απο Acer 
7 Δεκεμβρίου από Μελυκοκια (του Γιάννη) 
21 Μαρτίου κυδωνιαστρο και αμυγδαλιες (ακόμα δεν έχω αποτέλεσματα) 

Έχουν πιάσει τα Acer και οι μελυκοκιες, κάποια θα μπουν στο γη, κάποια θα πάνε στο χωριό και κάποια θα χαρίσω σε μελλοντικα workshop. 
 

Προστέθηκε μετά από 2 λεπτά 38 δευτερόλεπτα:
Safaniz1985 έγραψε:
30 Μαρ 2020, 16:48
Με μοσχευματα δεν εχω καταφερει κατι. Μονο εναν γιουνιπερο.. Περυσι εκανα αρκετες καταβολαδες σε διαφορα φυτα.. Σε acer πρασινο μου βγηκαν 4 ενω σε κοκκινο καμια.. ορμονη μαζι με βρυα εβαλα..

 
Άμα θες κόκκινο θα έχω να σου δώσω. Μένεις Αθήνα?
Σου περισσεύει κάνα πράσινο? 

milly
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 09 Μαρ 2018, 20:53
Has thanked: 3 times
Been thanked: 13 times

Re: Χρώματα

Δημοσίευση από milly »

Καλησπέρα σε όλους....GiorgosG θυμάσαι τι μήνα έκανες τα μοσχεύματα στα Acer; Ορμόνη σκόνη χρησιμοποίησες; Σε τι μίγμα χώματος τα έβαλες; Σακούλα σκούρα ήταν; Σε σκιερό μέρος τα έβαλες; Πολλές ερωτήσεις...(βγάλε μία φώτο αδερφέ.) Δεν είμαι κατάσκοπος,απεγνωσμένος είμαι....Εγώ με μοσχεύματα φέτος πήρα από μητρικό φυτό 13 Μαρτίου ulmus parvifocia σε 17 μέρες σκάνε τα πρώτα φύλλα. Τα έβαλα σε άμμο ποταμίσια σκέτη με ορμόνη ριζοβολιας σκονη. Πιστεύω κάτι θα γινει. Δεν γνωρίζω αν θέλουν πολύ καιρό για να τα πάρω 2,5 μήνες είναι καλά άραγε; Α και μία μποκαβιλια από μόσχευμα πάει καλά παρόλο που την ταλεπωρησα με 2 μεταφύτευσης σε ένα χρόνο. Το παλεύω και με ένα μόσχευμα boxus ισπανικό.. Harris θέλω μια χάρη!!! Τι φίλοι είμαστε δεν είναι κάτι από τα σκουπίδια σου και από εμένα ότι θες!!ΧΑ...ΧΑ..ΧΑ.. Υ.Γ. Σε καραντίνα είμαστε αδερφέ πώς θα περάσει η ώρα....
 

Safaniz1985
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 61
Εγγραφή: 18 Οκτ 2018, 15:40
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times

Re: Χρώματα

Δημοσίευση από Safaniz1985 »

Με μοσχευματα δεν εχω καταφερει κατι. Μονο εναν γιουνιπερο.. Περυσι εκανα αρκετες καταβολαδες σε διαφορα φυτα.. Σε acer πρασινο μου βγηκαν 4 ενω σε κοκκινο καμια.. ορμονη μαζι με βρυα εβαλα..
Η εμπειρια ειναι ο πιο δυσκολος τυπος δασκαλου.. Πρωτα σου βαζει το τεστ και μετα μαθαινεις το μαθημα!
Απάντηση