Ροδιά Cascade (από εναέρια καταβολάδα)

Παρουσιάσεις προ–μπονσάϊ μελών
Απάντηση

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4482
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 310 times
Been thanked: 239 times
Επικοινωνία:

Re: Ροδιά Cascade (από εναέρια καταβολάδα)

Δημοσίευση από Hfestion »

Πολύ ωραίο pot και πολύ ωραία τοποθέτηση του δέντρου σε αυτό. Έχεις καλλιτεχνικό μάτι και αυτό φαίνεται! (ελπίζω να το έχει στερεωσει πολύ καλά)

Θεωρώ ότι για να γίνει το δέντρο σου πιο ρεαλιστικό την επόμενη 3ετια θα πρέπει να κάνεις ένα θαρραλέο κόψιμο στο 1/3, να αποκτήσει κωνικοτητα ο κεντρικός κορμός και σιγά σιγά να χτίζεις νέα κλαδιά, παρακλάδια κτλ. Οι ροδιές είναι δυνατές και τους είναι πολύ εύκολο να πετάνε νέα κλαδιά. Σε 2,3 χρόνια θα έχει επανέλθει και θα είναι πολύ ανώτερη από πολλές απόψεις.

Στα virtual δεν είμαι καλός ωστόσο θα καταλάβεις τι εννοώ. Μια δική μου εκδοχή με καφέ 100% arabica αλλά από την Βραζιλία.

Ισως και να ανέβαζες τα τελικά κλαδιά λίγο προς τα πανω
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
These users thanked the author Hfestion for the post:
Giorgos G. (29 Μαρ 2020, 22:01)
Rating: 7.14%
Άβαταρ μέλους

thanos75
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 758
Εγγραφή: 10 Ιαν 2016, 19:05
Has thanked: 72 times
Been thanked: 146 times

Re: Ροδιά Cascade (από εναέρια καταβολάδα)

Δημοσίευση από thanos75 »

η αλήθεια είναι ότι και μένα δεν μου φαίνεται σωστή θέση. Δεν έχει καθόλου κίνηση ο κορμός στη βάση του. Αν υπήρχε μια καμπύλη θα έδειχνε ωραία ότι βγαίνει από το έδαφος και γέρνει προς τα κάτω. Βγαίνει τόσο ευθεία από το ποτ, που φαίνεται σαν να έπεσε. Νομίζω ότι αν το σήκωνες όρθιο θα γινόταν ωραίο δεντράκι. Τουλάχιστον από αυτές τις φωτογραφιες εμένα δεν μου φαίνεται κατάλληλο για cascade.
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6681
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 134 times
Επικοινωνία:

Re: Ροδιά Cascade (από εναέρια καταβολάδα)

Δημοσίευση από Harris »

Δεν ξέρω αλλά αυτό το δέντρο μου φέρνει αναγουλα... :) Είναι πολύ κρεμασμένο σαν να με τρομάζει ότι θα φύγει και θα πέσει... Το ποτ τα σπάει!!!
 
 
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Topic author
Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Re: Ροδιά Cascade (από εναέρια καταβολάδα)

Δημοσίευση από Giorgos G. »

deus έγραψε: Γιωργο Καλημερα,
αν μπορουσες δωσε μας και μια φωτο απο την αλλη μερια για να φανει ολο το θεμα σου

 
θα'πρεπε να έχω και μια ανφάς, αλλά δεν υπάρχει προς το παρόν
20200315_145135.jpg
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

deus x machina
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 400
Εγγραφή: 18 Μαρ 2013, 08:14
Τοποθεσία: Νικαια.
Has thanked: 19 times
Been thanked: 44 times

Re: Ροδιά Cascade (από εναέρια καταβολάδα)

Δημοσίευση από deus x machina »

Γιωργο Καλημερα,
αν μπορουσες δωσε μας και μια φωτο απο την αλλη μερια για να φανει ολο το θεμα σου
Nihil humanum mihi alienum est
Άβαταρ μέλους

Topic author
Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Ροδιά Cascade (από εναέρια καταβολάδα)

Δημοσίευση από Giorgos G. »

Η εικονιζόμενη ροδιά έγινε το καλοκαίρι το 2018 από εναέρια καταβολάδα κλαδιού μίας από τις ροδιές-δέντρα που έχω στην αυλή μου. Είναι η δεύτερη εναέρια καταβολάδα σε ροδια και μπορώ να πω ότι "πιάνουν" εύκολα στην τύρφη που χρησιμοποίησα. Το κλαδί είχε αρκετές ρίζες περίπου ενάμιση μετά, οπότε το έκοψα και το έβαλα σε μια μικρή πλαστική γλάστρα φυτωρίου.
Φέτος, τέλος χειμώνα, αποφάσισα να την μεταφυτεύσω και να κάνω μια πρώτη διαμόρφωση. Την γυρνούσα από δω, την γυρνούσα από κει αλλά δεν έβρισκα κάποια θέση που να μου αρεσει οπότε τελικά την φύτεψα προς τα κάτω σε μια παλια ψιλοσπασμένη πήλινη γλαστρα. Το φυτό αναπτύσσεται κανονικά μέχρι τώρα
20200315_145200.jpg
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση