Αρχάρια με τα μπονσάι χρειάζεται βοηθεια

Ερωτήσεις σχετικά με τα δέντρα σας
Απάντηση

nadim
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 170
Εγγραφή: 07 Ιαν 2020, 13:50
Has thanked: 45 times
Been thanked: 59 times

Re: Αρχάρια με τα μπονσάι χρειάζεται βοηθεια

Δημοσίευση από nadim »

Kintsugi έγραψε:
19 Μαρ 2020, 11:17
Γεια σας. Κι εγώ νέα, θα ήθελα να ρωτήσω του αλλάξατε υπόστρωμα ή είναι σε αυτό του εμπορίου;

 
Γενικά υπάρχει η τάση να αλλάζουμε το χώμα οταν το αγοράζουμε διοτι συνήθως είναι κακής ποιότητας και το φυτό δεν αναπνέει-ποτίζεται-θρέφεται και αναπτύσσεται σωστα. Απο τις φωτογραφίες που βλέπω όμως, θα πω οτι το φυτώ έχει δεχθεί ήδη μεταφύτευση.
Τωρα ως νέα, θα μπορούσες να κανεις μια μεταφύτευση και εσυ για να απασχολήσεις τα χερια σου και την αγωνία να πειραματιστείς με το νεο σου απόκτημα.
A bonsai is a microcosm containing within it, unchanged in everything but size, the mystery of the universe.
- Colin Lewis

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4482
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 310 times
Been thanked: 239 times
Επικοινωνία:

Re: Αρχάρια με τα μπονσάι χρειάζεται βοηθεια

Δημοσίευση από Hfestion »

 
 
 

Kintsugi
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 19 Μαρ 2020, 10:38
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Αρχάρια με τα μπονσάι χρειάζεται βοηθεια

Δημοσίευση από Kintsugi »

Γεια σας. Κι εγώ νέα, θα ήθελα να ρωτήσω του αλλάξατε υπόστρωμα ή είναι σε αυτό του εμπορίου;
Άβαταρ μέλους

karesansui
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 2734
Εγγραφή: 07 Μαρ 2011, 03:27
Τοποθεσία: Περιστέρι, Αττικής
Has thanked: 7 times
Been thanked: 44 times

Re: Αρχάρια με τα μπονσάι χρειάζεται βοηθεια

Δημοσίευση από karesansui »

Φίκος είναι, φυτό υποτροπικών περιοχών, άριστα προσαρμοσμένο στην χώρα μας. Βγάλε το έξω στο μπαλκόνι σου, άφησε να το βλέπει ο Ήλιος και να το δροσίζει ο αέρας... πότιζε μόλις στεγνώσει (όχι ξεραθεί) το χώμα, ρίξε του λίγο λίπασμα τώρα που μπήκε για τα καλά η Άνοιξη και θα σου γεμίσει φύλλα κ κλαριά στους επόμενους μήνες.
Καλή συνέχεια και καλή δύναμη.
#menoumespiti
Παναγιώτης
Σπεύδε βραδέως
"To see a world in a grain of sand And a heaven in a wild flower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in an hour" W.Blake

Topic author
Euaggelia
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 17 Μαρ 2020, 13:42
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Αρχάρια με τα μπονσάι χρειάζεται βοηθεια

Δημοσίευση από Euaggelia »

ετσι μου το εφεραν σε αυτη τη γλαστρα οποτε φανταζομαι ετσι το αγορασαν! το εχω μεσα στο σπιτι διπλα απο την μπαλκονοπορτα για να το χτυπαει λιγακι ο ηλιος απο το παραθυρο 2-3 ωρες καθημερινα! δεν ξερω αν κανω καλα! και στο ποτισμα ριχνω περιπου 1-1,5 ποτηρι νερο την εβδομαδα !! ειναι σωστο? πρεπει κ να το ψεκαζω?
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6681
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 134 times
Επικοινωνία:

Re: Αρχάρια με τα μπονσάι χρειάζεται βοηθεια

Δημοσίευση από Harris »

Καλώς την. Το δέντρο σου βρίσκεται μεσα στο σπιτι; ή σε καποιο αλλο σημειο;
Η Γλαστρα ειναι μεγαλη δεν χρειαζεται πολυ ποτισμα. Το χτυπαει ο ηλιος;
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Topic author
Euaggelia
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 17 Μαρ 2020, 13:42
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Αρχάρια με τα μπονσάι χρειάζεται βοηθεια

Δημοσίευση από Euaggelia »

Γεια σας! Ειμαι αρχάρια στη φροντίδα μπονσάι και χρειάζομαι τα φώτα σας !! Έχω το παρακάτω μπονσάι περίπου 4-5 μήνες μου ειπαν να το ποτίζω μια φορά την εβδομάδα αλλα βλέπω σε φόρουμ πως άλλοι λένε να το ποτίζουμε καθημερινά κ έτσι θελω τα φώτα σας! Το δεντράκι μου χάνει τα φύλλα του ανα διαστήματα ειναι φυσιολογικό ; Το έχω σε εσωτερικό χώρο κοντά σε παράθυρο και σχεδόν κάθε εβδομάδα βλέπω πεσμένα φυλλαράκια στο χώμα του όπως θα δείτε στις φωτο που σας ανεβάζω !! ελπίζω να μην εκανα κάποιο λάθος στη φροντίδα του!!! Όλες οι συμβουλές καλοδεχούμενες :) 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση