Γιουνιπερος cascade

Παρουσιάσεις προ–μπονσάϊ μελών
Απάντηση

Topic author
Antonios
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 122
Εγγραφή: 11 Οκτ 2017, 22:59
Has thanked: 39 times
Been thanked: 13 times

Re: Γιουνιπερος cascade

Δημοσίευση από Antonios »

Πολύ σωστα Νικόλα έχεις δίκιο για το βάθος που λες το μόνο μέρος που έχει βάθος είναι το τελείωμα του δέντρου που είναι προς τα εμπρός έχει στα μέσα του δέντρου μια πορεία ελαφρά ανοδική αλλά δεν φαίνεται καλά στη φώτο σίγουρα θα επιχειρήσω αυτό που λες γιατί μου αρέσει και συμφωνώ απόλυτα, απλά όταν πήρε τις κλήσεις αυτες το δέντρο ήμουν ικανοποιημένος και δεν το ζόρισα παραπάνω αλλά θα επιχειρήσω και λίγο κίνηση ακόμη ευχαριστώ για την ιδέα σου και για την βοήθεια σου να το εξέλιξω όσον το δυνατόν καλύτερα
Άβαταρ μέλους

Νικολας72
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 16:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 103 times

Re: Γιουνιπερος cascade

Δημοσίευση από Νικολας72 »

Φίλε Αντώνη,

καταρχήν μπράβο για την μέχρι σήμερα πορεία των εργασιών σου με το φυτό. Δείχνετε να το έχετε ευχαριστηθεί και οι δύο..!

Με τον περιορισμό που μπορεί να υπάρχει στην άποψη που μπορεί να σχηματίσει κανείς από μία δισδιάστατη εικόνα φωτογραφίας (άρα με κάθε επιφύλαξη...), νομίζω ότι και οι καμπύλες που έθεσες ως γραμμές ανάπτυξης του φυτού αναπτύσσονται σε δύο διαστάσεις... Δηλαδή στον κάθετο άξονα του φυτού και στον οριζόντιο. Με άλλα λόγια, η κίνηση του κορμού αρχικά στρέφεται δεξιά και στην συνέχεια προς τα κάτω. Στην συνέχεια, εάν υποθέσουμε ότι οι φωτογραφίες μας δείχνουν την μπροστινή όψη, το τελευταίο που παρατηρεί κανείς είναι ότι το κλαδί έρχεται ελαφρά προς τον θεατή. 

Τίποτα από όλα αυτά δεν είναι λάθος. Δεν υπάρχει σωστό και λάθος άλλωστε στην καλλιτεχνική έκφραση ενός δημιουργού. Κατά την γνώμη μου ωστόσο, υπάρχει μεγάλο περιθώριο εκμετάλλευσης της τρίτης διάστασης, που είναι το βάθος της όλης εικόνας. Και με τον όρο "βάθος" αναφέρομαι φυσικά σε κλίσεις που θα μπορούσες ενδεχομένως να δώσεις προς την μπροστινή και την πισινή πλευρά του δέντρου ως προς το σημείο αναφοράς που δεν είναι άλλο από το κέντρο του φυτού δηλαδή την βάση του κορμού του. Μπορεί να το είχες σκεφτεί και να το είχες απορρίψει. Μπορεί και να μην έτυχε να το "δεις" ως όραμα. Νομίζω ότι εάν σε κάποιο σημείο (νωρίς στην βάση του κορμού ή αργότερα περί το μέσον του κύριου κλαδιού) επιχειρούταν μία στροφή προς τα πίσω και μετά κατέληγε η άκρη (το τελείωμα) μπροστά, θα έδειχνε συνολικά αρτιότερο το δέντρο, αποκτώντας πιο έντονη έννοια "βάθους" η συνολική δημιουργία σου.

Βέβαια αυτό μπορεί να επιτευχθεί και αργότερα, είτε με την επανάκαμψη του κύριου κλαδιού είτε με την δευτερεύουσα ανάπτυξη κάποιου από τα κλαδιά προς κατεύθυνση που να εξυπηρετεί τον ίδιο σκοπό. Με όλο το θάρρος, έφτιαξα ένα πρόχειρο σκιτσάκι μήπως βοηθήσω καλύτερα...
 
IMG_3008.jpg
 Σε κάθε περίπτωση, καλή τύχη με το δεντράκι σου. Έχει όλα τα προσόντα να γίνει ένα πολύ όμορφο bonsai!
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
These users thanked the author Νικολας72 for the post:
Antonios (14 Μαρ 2020, 15:00)
Rating: 7.14%
If you can DREAM it,
you can DO it..!

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4462
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 232 times
Επικοινωνία:

Re: Γιουνιπερος cascade

Δημοσίευση από Hfestion »

Antonios έγραψε:
13 Μαρ 2020, 23:36
Hfestion έγραψε:
13 Μαρ 2020, 22:46
Πολύ ωραίο! Μπράβο! 


 
Θα το κόψω το είπαμε ανυπόμονος είσαι θα κλείσω τα μάτια και θα το κάνω  :snooty:
 
 

 
Ότι θέλεις κάνε, εγώ γράφω τη γνώμη μου 
These users thanked the author Hfestion for the post:
Antonios (14 Μαρ 2020, 15:08)
Rating: 7.14%

Topic author
Antonios
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 122
Εγγραφή: 11 Οκτ 2017, 22:59
Has thanked: 39 times
Been thanked: 13 times

Re: Γιουνιπερος cascade

Δημοσίευση από Antonios »

Hfestion έγραψε:
13 Μαρ 2020, 22:46
Πολύ ωραίο! Μπράβο! 

 
Θα το κόψω το είπαμε ανυπόμονος είσαι θα κλείσω τα μάτια και θα το κάνω  :snooty:
 
 

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4462
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 232 times
Επικοινωνία:

Re: Γιουνιπερος cascade

Δημοσίευση από Hfestion »

Πολύ ωραίο! Μπράβο! 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Re: Γιουνιπερος cascade

Δημοσίευση από Giorgos G. »

ωραία σύνθεση
These users thanked the author Giorgos G. for the post:
Antonios (13 Μαρ 2020, 21:51)
Rating: 7.14%

Topic author
Antonios
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 122
Εγγραφή: 11 Οκτ 2017, 22:59
Has thanked: 39 times
Been thanked: 13 times

Re: Γιουνιπερος cascade

Δημοσίευση από Antonios »

IMG_20200313_193442.jpg
 
IMG_20200313_193410.jpg
 Τελικά το έβαλα στο πότ χωρίς να χρειαστεί να πειράξω ρίζες χώρεσε μια χαρά λες του είχα πάρει μέτρα 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

RiaDr
Imperial Masterpiece
Imperial Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2840
Εγγραφή: 04 Οκτ 2011, 14:53
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: Γιουνιπερος cascade

Δημοσίευση από RiaDr »

Πολύ καλή δουλειά, θα συμφωνήσω όμως με την ιδέα για semi cascade. Κάπως μ' ενοχλεί οπτικά το ότι είναι τόσο μακρύ το κλαδί, κι ας έχει φουντώσει όμορφα.
"Το καλύτερο λίπασμα για τα φυτά είναι η σκιά του κηπουρού.."

nadim
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 170
Εγγραφή: 07 Ιαν 2020, 13:50
Has thanked: 45 times
Been thanked: 59 times

Re: Γιουνιπερος cascade

Δημοσίευση από nadim »

Antonios έγραψε:
09 Μαρ 2020, 20:18
Hfestion έγραψε:
09 Μαρ 2020, 19:18
Εγώ αν είχα ένα τόσο όμορφο δέντρο που μόλις του είχα κάνει διαμόρφωση θα του έκανα μεταφύτευση νωρίς το φθινόπωρο.

Υ. Γ: το κλαδί αριστερά γιατί το κρατάς? Εγώ θα το έκοβα.


 
 Για το κλαδί αυτό και εγώ έλεγα να το κόψω αλλά είναι τόσο όμορφο με πυκνο φύλλωμα που το λυπήθηκα 

 
Σε αυτη τη περίπτωση, γιατι δεν σκέφτεσαι να κάνεις semi- cascade?  Προσωπικά θα διατηρούσα τα κλαδιά που έχεις αφήσει στον κορμό και θα τα διαμόρφωνα ετσι ώστε να δημιουργήσω layers.
Θα κόντυνα και την άκρη του κορυφαίου κλαδιού για να σου δώσει νέα που θα χρησιμοπουήσεις. 
Όπως και να έχει, εξαιρετικό υλικό!!! :clap: :clap:
 
A bonsai is a microcosm containing within it, unchanged in everything but size, the mystery of the universe.
- Colin Lewis

Topic author
Antonios
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 122
Εγγραφή: 11 Οκτ 2017, 22:59
Has thanked: 39 times
Been thanked: 13 times

Re: Γιουνιπερος cascade

Δημοσίευση από Antonios »

Hfestion έγραψε:
09 Μαρ 2020, 19:18
Εγώ αν είχα ένα τόσο όμορφο δέντρο που μόλις του είχα κάνει διαμόρφωση θα του έκανα μεταφύτευση νωρίς το φθινόπωρο.

Υ. Γ: το κλαδί αριστερά γιατί το κρατάς? Εγώ θα το έκοβα.

 
 Για το κλαδί αυτό και εγώ έλεγα να το κόψω αλλά είναι τόσο όμορφο με πυκνο φύλλωμα που το λυπήθηκα 

myrtilos
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 343
Εγγραφή: 17 Μάιος 2014, 18:08
Has thanked: 74 times
Been thanked: 24 times

Re: Γιουνιπερος cascade

Δημοσίευση από myrtilos »

Ωραία προσπάθεια, μην βιάζεσαι κάνοντας πολλές ενέργειες μαζί.
Νομίζω το φθινόπωρο (όπως έγραψε ο Giorgos.G.) μπορείς να ασχοληθείς με τη γλάστρα και το υπόστρωμα.
Έχω χάσει γιουνίπερους από ταυτόχρονα πολλές επεμβάσεις,είναι ανθεκτικά δέντρα αλλά έχουν τους δικούς τους κανόνες.
Με ενδιαφέρει να "ανεβάσεις" (σε άλλη ανάρτηση) το μικρούλι που φαίνεται στα αριστερά,μπορείς,τι είναι;
Άβαταρ μέλους

Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Re: Γιουνιπερος cascade

Δημοσίευση από Giorgos G. »

θα πρότεινα να μην κάνεις μεταφύτευση φέτος, με την έννοια της αφαίρεσης αρκετού από το παλαιό υπόστρωμα και χρήση νέου. Βάλτο σε κάποιο μεγαλύτερο ποτ όπως αυτό της φωτό μαζί με τη ριζόμπαλα και πρόσθεσε απλως νέο υλικό υποστρώματος, για να αναπτυχθεί το φυτό.
Απ' ότι βλέπω, ο γιουνίπερός σου έχει αρκετό φύλλωμα οπότε μάλλον σε παίρνει να αφαιρέσεις κάποια κλαδάκια ακόμη. Έχω χάσει κανα - δυο γιουνιπερους στο παρελθόν από υπερβολικό κλάδεμα και ειμαι πλεόν συντηρητικός στο κλάδεμα τους, αλλά στον δικό σου πιστεύω πως έχεις περιθωρια κλαδεματος.
Επίσης αφαίρεσε από τις βάσεις των κλαδιών και των διακλαδώσεών τους τις φύτρες (εάν δεν το έχεις ήδη κάνει) γιατι απορροφούν πολλή ενέργεια για να αναπτυχθούν, σε βάρος των λοιπών κλαδιών που θέλεις να διατηρήσεις. Τσίμπησε και λίγο τις μύτες των φύλλων για να πυκνώσουν (με το χέρι, όχι ψαλίδι).
Έχεις κάνει μια αρχική και ικανοποιητική διαμόρφωση. Άσε να δυναμώσουν τα επιθυμητά κλαδια φέτος και από το χειμώνα δώσε και άλλες καμπύλες στο σχήμα του δέντρου σου με επιπλέον συρμάτωμα
Καλή επιτυχία
 

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4462
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 232 times
Επικοινωνία:

Re: Γιουνιπερος cascade

Δημοσίευση από Hfestion »

Εγώ αν είχα ένα τόσο όμορφο δέντρο που μόλις του είχα κάνει διαμόρφωση θα του έκανα μεταφύτευση νωρίς το φθινόπωρο.

Υ. Γ: το κλαδί αριστερά γιατί το κρατάς? Εγώ θα το έκοβα.

Topic author
Antonios
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 122
Εγγραφή: 11 Οκτ 2017, 22:59
Has thanked: 39 times
Been thanked: 13 times

Re: Γιουνιπερος cascade

Δημοσίευση από Antonios »

ioannis.makris έγραψε:
09 Μαρ 2020, 16:27
Ωραια διαμορφωση. Στο τελείωμα του δέντρου θα έκανα πιο έντονες καμπύλες ώστε να γίνει πιο συμπαγές

 
Η αλήθεια είναι ότι εχει λίγο κίνηση στην διαμόρφωση στο τελείωμα αλλά στην φώτο δεν φένεται καθόλου έχεις δίκιο ίσως να κάνω πιο έντονες καμπύλες και θα βγάλω πάλι φώτο 

ioannis.makris
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 359
Εγγραφή: 07 Σεπ 2016, 14:43
Has thanked: 111 times
Been thanked: 31 times

Re: Γιουνιπερος cascade

Δημοσίευση από ioannis.makris »

Ωραια διαμορφωση. Στο τελείωμα του δέντρου θα έκανα πιο έντονες καμπύλες ώστε να γίνει πιο συμπαγές
These users thanked the author ioannis.makris for the post:
Antonios (09 Μαρ 2020, 18:43)
Rating: 7.14%

Topic author
Antonios
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 122
Εγγραφή: 11 Οκτ 2017, 22:59
Has thanked: 39 times
Been thanked: 13 times

Γιουνιπερος cascade

Δημοσίευση από Antonios »

Ο γιουνιπερος διαμορφώθηκε μετά την αγορά του σε στυλ cascade, κλάδεψα λίγα κλαδιά του λιγότερο από το 1/3 και σίγουρα θέλει λίγο ακόμη κλάδεμα σε κάνα δυο κλαδιά και κλάδεμα διαμόρφωσης αλλά δεν θέλω να το ταλαιπώρησω
IMG_20200309_145843.jpg
 πιο πολύ γιατί σκοπεύω να του κάνω και μεταφύτευση. 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση