Λυγαριά νο2 on rock (Allien σε βράχο)

Παρουσιάσεις προ–μπονσάϊ μελών
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Νικολας72
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 16:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 104 times

Re: Λυγαριά νο2 on rock (Allien σε βράχο)

Δημοσίευση από Νικολας72 »

Νικολας72 έγραψε:
10 Μαρ 2020, 00:37
 

Εικόνα
Αυτό είναι φτιαγμένο με photoshop, δεν είναι αληθινό...


Εικόνα  αυτό όμως είναι αληθινό.


Εικόνα όπως κι αυτό...


Εικόνα  κι αυτό...

 
If you can DREAM it,
you can DO it..!
Άβαταρ μέλους

Νικολας72
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 16:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 104 times

Re: Λυγαριά νο2 on rock (Allien σε βράχο)

Δημοσίευση από Νικολας72 »

If you can DREAM it,
you can DO it..!
Άβαταρ μέλους

Topic author
Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Re: Λυγαριά νο2 on rock (Allien σε βράχο)

Δημοσίευση από Giorgos G. »

Νικολας72 έγραψε:
09 Μαρ 2020, 14:22
3C4CE4A7-F28B-4E21-84C2-9AA8E22F1FEC.jpeg
 Δεν νομίζω ότι τα λες bonsai, αλλά αυτές οι εικόνες μου ήρθαν στο μυαλό...


Ίσως πρέπει να ξαναπάω στο γιατρό μου, να συζητήσουμε την δόση που μου έχει συστήσει!



 
Αγαπητέ Νικόλα, ευχαριστώ πολύ για την ιδέα σου και για το ωραίο σκίτσο. Ψιλοδύσκολο το βλέπω στην υλοποίηση (ως αρχάριος στο χόμπι) αλλά είναι ιδιαίτερα ελκυστική άποψη. Ίσως τα "φτερά" να πρέπει να είναι πιο σηκωμένα για να μην κρύβεται ο κορμός. Κάτι πρέπει να κάνω και γω με τη δικιά μου δόση μάλλον Εικόνα
 
Άραγε να υπάρχουν ανάλογα μπονσαι φιγούρες? Δεν έχω δει κάτι ως τώρα..
 
 
Άβαταρ μέλους

Νικολας72
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 16:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 104 times

Re: Λυγαριά νο2 on rock (Allien σε βράχο)

Δημοσίευση από Νικολας72 »

3C4CE4A7-F28B-4E21-84C2-9AA8E22F1FEC.jpeg
 Δεν νομίζω ότι τα λες bonsai, αλλά αυτές οι εικόνες μου ήρθαν στο μυαλό...


Ίσως πρέπει να ξαναπάω στο γιατρό μου, να συζητήσουμε την δόση που μου έχει συστήσει!
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
These users thanked the author Νικολας72 for the post:
Giorgos G. (09 Μαρ 2020, 19:42)
Rating: 7.14%
If you can DREAM it,
you can DO it..!
Άβαταρ μέλους

Topic author
Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Re: Λυγαριά νο2 on rock (Allien σε βράχο)

Δημοσίευση από Giorgos G. »

Νικολας72 έγραψε:
07 Μαρ 2020, 19:58
..Εάν προκύψουν κλαδιά σε ανάλογα σημεία (λίγο πίσω από την τομή του χοντρού κλαδιού στο κεφάλι του alien), νομίζω θα είχε μεγάλο ενδιαφέρον εάν μπορούσες να αναπτύξεις αριστερά και δεξιά κλαδιά που θα κατευθύνονται προς την «ουρά» του εντόμου, προσομοιάζοντας σαν φτερά ή σαν μπέρτα... [Σε ορολογία bonsai, ο ρυθμός είναι semi cascade...]
..πραγματικά, μου αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι..!!
 
 
Άβαταρ μέλους

Νικολας72
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 16:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 104 times

Re: Λυγαριά νο2 on rock (Allien σε βράχο)

Δημοσίευση από Νικολας72 »

Φίλε Γιώργο,

πριν προλάβω να διαβάσω την ιστορία του δέντρου σου, με καθήλωσε η σιλουέτα του κορμού και δεν ξέρω γιατί αλλά με το μυαλό μου «είδα» μια τερατόμορφη σαύρα που στάθηκε ψηλά στο βράχο και κοίταξε προς τα πίσω για να ελέγξει εάν ξέφυγε από τους κυνηγούς της... :o
 

Όταν διάβασα και την ιστορία σου, ευχαριστήθηκα την λεπτομερή περιγραφή με όλες τις εργασίες που προηγήθηκαν. Δεν τις ξέρω καθόλου τις λυγαριές, αλλά με όσα αναφέρεις μου έχεις ήδη κινήσει το ενδιαφέρον! Εάν προκύψουν κλαδιά σε ανάλογα σημεία (λίγο πίσω από την τομή του χοντρού κλαδιού στο κεφάλι του alien), νομίζω θα είχε μεγάλο ενδιαφέρον εάν μπορούσες να αναπτύξεις αριστερά και δεξιά κλαδιά που θα κατευθύνονται προς την «ουρά» του εντόμου, προσομοιάζοντας σαν φτερά ή σαν μπέρτα... [Σε ορολογία bonsai, ο ρυθμός είναι semi cascade...]

Εννοείται πως στο κεφάλι πρέπει να πέσει dremel και μάλιστα μόνο από την κάτω πλευρά και τις δυο πλαϊνές όψεις, δημιουργώντας σχήμα κεφαλιού σαύρας ή ιγκουάνα! Εάν βρω χρόνο μπορεί να τολμήσω και ένα σκίτσο... Σε κάθε περίπτωση, μπράβο για την δουλειά που έχεις κάνει μέχρι τώρα και καλή τύχη για την συνέχεια! 
These users thanked the author Νικολας72 for the post:
Giorgos G. (07 Μαρ 2020, 20:32)
Rating: 7.14%
If you can DREAM it,
you can DO it..!
Άβαταρ μέλους

filitsa
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 612
Εγγραφή: 06 Απρ 2012, 08:19
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times

Re: Λυγαριά νο2 on rock (Allien σε βράχο)

Δημοσίευση από filitsa »

Καλή επιτυχία εύχομαι να τα πάει μια χαρά το νέο απόκτημα σου.

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4482
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 310 times
Been thanked: 239 times
Επικοινωνία:

Re: Λυγαριά νο2 on rock (Allien σε βράχο)

Δημοσίευση από Hfestion »

Ωραίο!
Άβαταρ μέλους

karesansui
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 2733
Εγγραφή: 07 Μαρ 2011, 03:27
Τοποθεσία: Περιστέρι, Αττικής
Has thanked: 7 times
Been thanked: 44 times

Re: Λυγαριά νο2 on rock (Allien σε βράχο)

Δημοσίευση από karesansui »

Καλησπέρα.
Μετά την περιγραφή τής διαδικασίας συλλογής και φροντίδας του δέντρου και την παρουσίασή του ας μου επιτραπεί να κάνω την κριτική μου.
Πρόκειται για ένα δέντρο καθισμένο στην κορυφή ενός βράχου σε μιά απότομη γωνία, με τις ρίζες του να γλιστρούν πάνω στην πέτρα και να βυθίζονται στο χώμα.
Το κύριο στοιχείο της σύνθεσης είναι η οφιοειδής πορεία του κορμού και η τραχεία υφή του που συνδυάζεται με τα γήινα χρώματα της πέτρας.
Θα μπορούσε η πέτρα να ήταν σχήματος τριγωνικού με την κορυφή στην βάση του δέντρου ούτως ώστε οι ρίζες να την αγκάλιαζαν και να έδειχναν ότι την σφίγγουν σαν βρόγχος. Το τραπεζοειδές σχήμα της πέτρας όμως, δείχνει σαν να θέλει το δέντρο να αποκολληθεί από την θέση του.
Παρά ταύτα, πρόκειται για μια δυναμική και ζωηρή σύνθεση με έντονη και σαφή κινητικότητα, που επάγεται από την κυματοειδή πορεία των ριζών στα κατάντη.
Αυτά επί του παρόντος σε αναμονή της ανάπτυξης και του σχεδιασμού των κλαδιών και του φυλλώματος.
 
These users thanked the author karesansui for the post:
Giorgos G. (06 Μαρ 2020, 19:53)
Rating: 7.14%
Παναγιώτης
Σπεύδε βραδέως
"To see a world in a grain of sand And a heaven in a wild flower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in an hour" W.Blake

ioannis.makris
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 359
Εγγραφή: 07 Σεπ 2016, 14:43
Has thanked: 111 times
Been thanked: 31 times

Re: Λυγαριά νο2 on rock (Allien σε βράχο)

Δημοσίευση από ioannis.makris »

Παρα πολυ ωραιο δέντρο με ιδιαιτερο χαρακτήρα
Άβαταρ μέλους

Topic author
Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Λυγαριά νο2 on rock (Allien σε βράχο)

Δημοσίευση από Giorgos G. »

Λυγαριά γιαμαντόρι που συλλέχθηκε αρχές χειμώνα του 2018. Ένα δέντρο - φιγούρα αφού μου φαίνεται πως μοιάζει με εξωγήινο ερπετοειδές/εντομοειδές τέρας πάνω σε βράχο (κάτι σαν συγγενής του Allien της γνωστής ταινίας) που έχει στραμμένο το κεφάλι του.Ήτανε φυτρωμένο μέσα στη λάσπη στην άκρη ενός βάλτου. Τραβώντας το, βγήκαν πολύ εύκολα όλες οι ρίζες του. Οι μακριές ρίζες στήριξης με οδήγησαν κατευθείαν στο να τοποθετήσω το φυτό πάνω σε μια μεγάλη πέτρα και να το φυτέψω σε τελάρο με ποταμίσια άμμο και χώμα κήπου (αναλογία 50-50). Από το αρχικό φυτό κράτησα 2-3 από τα κύρια κλαδιά του σε μήκος 20 περιπου εκατοστών. Ήτανε αρκετά χοντρά και πολύ ευθύγραμμα αλλά θεώρησα ότι χρειαζόντουσαν σε πρώτη φάση για να αναπτυχθούν πολλά φύλλα ώστε να βοηθηθεί η ανάπτυξη νέων ριζών.Οι λυγαριές είναι εύκολα φυτά και το φυτό πράγματι ανεπτυξε πολλά κλαδια και φύλλα την περασμένη άνοιξη και καλοκαίρι (δεν έχω σχετική φωτό).Φέτος, αφού διαπίστωσα ότι και από ρίζες πήγαινε καλά, την κλάδεψα δραστικά ώστε να αρχίσω τη διαμόρφωσή της με  νέα κλαδιά. Επίσης την τοποθέτησα σε πιο ρηχό τελάρο για να φανούν περισσότερο οι ρίζες. Για υπόστρωμα χρησιμοποίησα σφάγνο μαζί με μέρος από το περσινό υπόστρωμα (αναλογια 50-50). Αυτό που έχω στο μυαλό μου για το μέλλον είναι το φύλλωμα να διαμορφωθεί κάπως σαν το κεφάλι του – υποτιθέμενου – Allien. Ιδέες - προτάσεις - σχόλια είναι, όπως πάντα, ευπρόσδεκτα.
 
20200306_112519.jpg
  
20200306_112334.jpg
 
20200306_112608.jpg
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση