WORKSHOP BONSAIFORUM 8 ΜΑΡΤΙΟΥ 2020

Συναντήσεις εργασίας των μελών (workshops)

Γρηγόρης
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 153
Εγγραφή: 20 Μαρ 2017, 10:00
Has thanked: 0
Been thanked: 6 times

Re: WORKSHOP BONSAIFORUM 8 ΜΑΡΤΙΟΥ 2020

Δημοσίευση από Γρηγόρης »

Δε μπόρεσα να έρθω αλλά δε πειράζει. Να είσαστε καλά. Και του χρόνου. Συγχαρητήρια στον τυχερό.

myrtilos
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 343
Εγγραφή: 17 Μάιος 2014, 18:08
Has thanked: 74 times
Been thanked: 24 times

Re: WORKSHOP BONSAIFORUM 8 ΜΑΡΤΙΟΥ 2020

Δημοσίευση από myrtilos »

Harris έγραψε:
12 Μαρ 2020, 14:01
myrtilos έγραψε:
11 Μαρ 2020, 19:32
Συμφωνώ, και μόνο η γνωριμία μεταξύ των μελών είναι αρκετή για να πάρεις μέρος σ' ένα workshop.
Στο μέλλον σίγουρα θα βρω την ευκαιρία(σε συνδυασμό με δουλειά) και θα παρευρεθώ σε κάποια συγκέντρωση.
Έχω κάποια δέντρα στην κατοχή μου που η εμπειρία κάποιων μελών θα με βοηθούσε πολύ στη διαμόρφωση τους,προς το παρόν πειραματίζομαι και όποια λάθη κάνω ευελπιστώ να τα διορθώσω στην πορεία (χάνοντας όμως κάποιες σεζόν).
Ίσως μια πανελλήνια συνάντηση σε τόπο που μοιράζει τις αποστάσεις να είναι μια λύση,η κάτι πιο δύσκολο αλλά προτίθεμαι να αναλάβω την οργάνωση είναι μια συνάντηση στο άλσος Αγίου Νικολάου στη Νάουσα.
Ένας συνδυασμός workshop και έκθεσης bonsai θα ήτανε το καλύτερο, με ορισμένες ενέργειες (δελτία τύπου, κοινωνικά δίκτυα)θα κινητοποιούσα τον κόσμο που ενδιαφέρεται.
Δεν το συνεχίζω αλλά αν υπάρχει ενδιαφέρον βάλτε τη σπίθα να ανάψω πυρκαγιά.

 
Καλό ακουγετε. Αλλα κατσε να δουμε τι θα γινει με τον covid19 πρωτα...

 
 Η πρόταση  παραμένει σε ισχύ όσο είμαστε στην αγκαλιά του φόρουμ και της τέχνης.
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: WORKSHOP BONSAIFORUM 8 ΜΑΡΤΙΟΥ 2020

Δημοσίευση από Harris »

myrtilos έγραψε:
11 Μαρ 2020, 19:32
Συμφωνώ, και μόνο η γνωριμία μεταξύ των μελών είναι αρκετή για να πάρεις μέρος σ' ένα workshop.
Στο μέλλον σίγουρα θα βρω την ευκαιρία(σε συνδυασμό με δουλειά) και θα παρευρεθώ σε κάποια συγκέντρωση.
Έχω κάποια δέντρα στην κατοχή μου που η εμπειρία κάποιων μελών θα με βοηθούσε πολύ στη διαμόρφωση τους,προς το παρόν πειραματίζομαι και όποια λάθη κάνω ευελπιστώ να τα διορθώσω στην πορεία (χάνοντας όμως κάποιες σεζόν).
Ίσως μια πανελλήνια συνάντηση σε τόπο που μοιράζει τις αποστάσεις να είναι μια λύση,η κάτι πιο δύσκολο αλλά προτίθεμαι να αναλάβω την οργάνωση είναι μια συνάντηση στο άλσος Αγίου Νικολάου στη Νάουσα.
Ένας συνδυασμός workshop και έκθεσης bonsai θα ήτανε το καλύτερο, με ορισμένες ενέργειες (δελτία τύπου, κοινωνικά δίκτυα)θα κινητοποιούσα τον κόσμο που ενδιαφέρεται.
Δεν το συνεχίζω αλλά αν υπάρχει ενδιαφέρον βάλτε τη σπίθα να ανάψω πυρκαγιά.

 
Καλό ακουγετε. Αλλα κατσε να δουμε τι θα γινει με τον covid19 πρωτα...
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

myrtilos
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 343
Εγγραφή: 17 Μάιος 2014, 18:08
Has thanked: 74 times
Been thanked: 24 times

Re: WORKSHOP BONSAIFORUM 8 ΜΑΡΤΙΟΥ 2020

Δημοσίευση από myrtilos »

Συμφωνώ, και μόνο η γνωριμία μεταξύ των μελών είναι αρκετή για να πάρεις μέρος σ' ένα workshop.
Στο μέλλον σίγουρα θα βρω την ευκαιρία(σε συνδυασμό με δουλειά) και θα παρευρεθώ σε κάποια συγκέντρωση.
Έχω κάποια δέντρα στην κατοχή μου που η εμπειρία κάποιων μελών θα με βοηθούσε πολύ στη διαμόρφωση τους,προς το παρόν πειραματίζομαι και όποια λάθη κάνω ευελπιστώ να τα διορθώσω στην πορεία (χάνοντας όμως κάποιες σεζόν).
Ίσως μια πανελλήνια συνάντηση σε τόπο που μοιράζει τις αποστάσεις να είναι μια λύση,η κάτι πιο δύσκολο αλλά προτίθεμαι να αναλάβω την οργάνωση είναι μια συνάντηση στο άλσος Αγίου Νικολάου στη Νάουσα.
Ένας συνδυασμός workshop και έκθεσης bonsai θα ήτανε το καλύτερο, με ορισμένες ενέργειες (δελτία τύπου, κοινωνικά δίκτυα)θα κινητοποιούσα τον κόσμο που ενδιαφέρεται.
Δεν το συνεχίζω αλλά αν υπάρχει ενδιαφέρον βάλτε τη σπίθα να ανάψω πυρκαγιά.
These users thanked the author myrtilos for the post:
Harris (12 Μαρ 2020, 14:00)
Rating: 7.14%

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4462
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 232 times
Επικοινωνία:

Re: WORKSHOP BONSAIFORUM 8 ΜΑΡΤΙΟΥ 2020

Δημοσίευση από Hfestion »

myrtilos έγραψε:
08 Μαρ 2020, 21:34


​​​​Η παρουσία σε ένα workshop είναι ανέφικτη για 'μένα όχι τόσο για το οικονομικό όσο για τον τρόπο μεταφοράς των δέντρων που θα 'θελα να διαμορφώσουμε παρέα.

 
Ακόμα και για μας είναι δύσκολη η μεταφορά των δέντρων, κυρίως των μεγάλων, η ανταλλαγή γνώσεων και απόψεων βοηθάει πολύ, όλους μας. 
Θα χαρούμε πολύ να σε δούμε κάποια στιγμή ακόμα και χωρίς δέντρο σου, έχουμε πολλά δικά μας να δουλέψουμε. 

nadim
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 170
Εγγραφή: 07 Ιαν 2020, 13:50
Has thanked: 45 times
Been thanked: 59 times

Re: WORKSHOP BONSAIFORUM 8 ΜΑΡΤΙΟΥ 2020

Δημοσίευση από nadim »

Ευχαριστώ και πάλι για το δώρο παιδιά, ήταν ότι καλύτερο για κάποιον καινούριο σαν εμένα! Υπόσχομαι να φροντήσω το δενδράκι με θέρμη. Θα προσπαθήσω να κλονοποιήσω την μελικοκιά και να ανταποδώσω το δώρο!
Το workshop, όπως και την πρώτη φορά που πήγα, πραγματικά χώρος γνώσης, ιδεών και θαυμασμού για τα υπέροχα δένδρα σας!

Όσο για το Safari, αν κανονιστεί είμαι σίγουρα μεσα!!
A bonsai is a microcosm containing within it, unchanged in everything but size, the mystery of the universe.
- Colin Lewis
Άβαταρ μέλους

RiaDr
Imperial Masterpiece
Imperial Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2840
Εγγραφή: 04 Οκτ 2011, 14:53
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: WORKSHOP BONSAIFORUM 8 ΜΑΡΤΙΟΥ 2020

Δημοσίευση από RiaDr »

Τι καλά! Μακάρι να τα καταφέρω στην επόμενη συνάντηση! Και του χρόνου να είμαστε καλά!
"Το καλύτερο λίπασμα για τα φυτά είναι η σκιά του κηπουρού.."
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: WORKSHOP BONSAIFORUM 8 ΜΑΡΤΙΟΥ 2020

Δημοσίευση από Harris »



Προστέθηκε μετά από 13 λεπτά 20 δευτερόλεπτα:
Το Workshop /  κοπή πίταςήταν παιδια τέλειο! Οπως δεν ηρθε πραγματικα εχασε! Έπεσε τρελο γελιο! Θα ανεβασουμε και κατι φωτογραφίες να δειτε... Ευχαριστουμε τον Φλοριαν για τον χώρο. Την Δέσποινα για την πιτα (δεν ξερω ο Φάνης τι της εταξε και ειδικα μερα που ηταν εχτες!)
Ευχαριστουμε ολους οσους ηρθαν. Ο νικητης είναι ο γεωπόνος του φορουμ Nadim! Το δέντρο ηταν μερικα χρόνια στην κατοχή μου απο τον φίλο μας Jean-Zac! Ειναι μια μελικοκια! (Γιάννη!!! τις εδωσα ΟΛΕΣ δεν εχω καμια μελικοκια ! :( :( :( )

Εύχομαι καλη χρονια να έχουμε και καθε χρόνο οπως και καθε workshop να είναι πάντα τόσο χαρούμενο. Τον αλλο μηνα να ειμαστε καλα θα γινει παλι workshop...

Υ.Γ αυτο τον μηνα μπορει να κανουμε κάποιο SAFARI τι λέτε;;;;;;
 
 
 
 
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

filitsa
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 612
Εγγραφή: 06 Απρ 2012, 08:19
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times

Re: WORKSHOP BONSAIFORUM 8 ΜΑΡΤΙΟΥ 2020

Δημοσίευση από filitsa »

Πάρα πολύ καλή ιδέα θα μας βοηθήσει πολύ εμάς που βρισκόμαστε μακριά από την Αθήνα. Ευχαριστούμε πολύ για όλες τις προσπάθειες που καταβάλετε.
Άβαταρ μέλους

Νικολας72
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 16:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 103 times

Re: WORKSHOP BONSAIFORUM 8 ΜΑΡΤΙΟΥ 2020

Δημοσίευση από Νικολας72 »

Μπράβο, μπράβο, μπράβο.

Και αφού εγώ το ζήτησα...

Ευχαριστώ, ευχαριστώ, ευχαριστώ.

Ειλικρινά πιστεύω πως έχει μεγάλη αξία αυτό το υλικό. Περιμένω τις απόψεις και των υπολοίπων συμφουριτών..!

Τί λέτε εσείς οι υπόλοιποι..?
If you can DREAM it,
you can DO it..!

myrtilos
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 343
Εγγραφή: 17 Μάιος 2014, 18:08
Has thanked: 74 times
Been thanked: 24 times

Re: WORKSHOP BONSAIFORUM 8 ΜΑΡΤΙΟΥ 2020

Δημοσίευση από myrtilos »

Τελικά το βίντεο είναι ότι καλύτερο ισοδυναμεί με πολλές αναρτήσεις, ο συνδυασμός σχολίων και εικόνας λύνει πολλές απορίες.
Ελπίζω  να δούμε βίντεο και από τις επόμενες συγκεντρώσεις σας.
Η παρουσία σε ένα workshop είναι ανέφικτη για 'μένα όχι τόσο για το οικονομικό όσο για τον τρόπο μεταφοράς των δέντρων που θα 'θελα να διαμορφώσουμε παρέα.
Η λύση του βίντεο είναι ένα βήμα.
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: WORKSHOP BONSAIFORUM 8 ΜΑΡΤΙΟΥ 2020

Δημοσίευση από Harris »



Προστέθηκε μετά από 1 λεπτό 49 δευτερόλεπτα:
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Re: WORKSHOP BONSAIFORUM 8 ΜΑΡΤΙΟΥ 2020

Δημοσίευση από Giorgos G. »

μακάρι να μπορούσα να έλθω. Ποιος ο τυχερός της χρονιάς ? υπάρχει φωτό του έπαθλου που κέρδισε? Καλή άνοιξη σε όλους!
Άβαταρ μέλους

Νικολας72
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 16:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 103 times

Re: WORKSHOP BONSAIFORUM 8 ΜΑΡΤΙΟΥ 2020

Δημοσίευση από Νικολας72 »

Δείχνει να περάσατε ωραία. Ποιος πήρε το φλουρί?
If you can DREAM it,
you can DO it..!

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4462
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 232 times
Επικοινωνία:

Re: WORKSHOP BONSAIFORUM 8 ΜΑΡΤΙΟΥ 2020

Δημοσίευση από Hfestion »

Σήμερα πραγματοποιήθηκε άλλο ένα workshop μαζί με την κοπή της πιτας. Ευχαριστούμε πολύ τον Φλοριαν για τον φιλόξενο χώρο του.
Έγιναν πολλές συζητήσεις, μεταφυτέυσεις και διαμορφώσεις

'''Τα ψαλίδια είχαν πάρει φωτιά,,,

Λίγες φωτογραφίες
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

panixoras
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 606
Εγγραφή: 30 Μάιος 2015, 10:16
Has thanked: 38 times
Been thanked: 11 times

Re: WORKSHOP BONSAIFORUM 8 ΜΑΡΤΙΟΥ 2020

Δημοσίευση από panixoras »

καλημερα σε ολους αντε και αυριο θα συναντηθουμε και παλι σε ενα πολυ ομορφο χωρο για τις εργασιες μας και τις συζητησεις μας....ειναι ενας πραγματικα πολυχωρος με ολα τα μεσα....ευχαριστουμε και παλι τον florian για την παραχωρηση του.βεβαια πρωτα φανταζομαι θα κοψουμε πιτα και μετα θα εργαστουμε γιατι.....νηστικο αρκουδι δεν χορευει....χα χα καλη ανταμωση...  Υ.Γ μακαρι να μπορεσουμε να τραβηξουμε και καποια μικρα βιντεακια απο την ολοι διαδικασια.... :whistle:
 
Άβαταρ μέλους

Topic author
karesansui
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 07 Μαρ 2011, 03:27
Τοποθεσία: Περιστέρι, Αττικής
Has thanked: 6 times
Been thanked: 40 times

Re: WORKSHOP BONSAIFORUM 8 ΜΑΡΤΙΟΥ 2020

Δημοσίευση από karesansui »

Θα χαρούμε αν τα καταφέρεις να έρθεις και εννοείται πως θα φέρεις την ελίτσα σου!!
These users thanked the author karesansui for the post:
Harris (06 Μαρ 2020, 13:11)
Rating: 7.14%
Παναγιώτης
Σπεύδε βραδέως
"To see a world in a grain of sand And a heaven in a wild flower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in an hour" W.Blake

churu
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 20 Δεκ 2013, 19:12
Has thanked: 5 times
Been thanked: 5 times

Re: WORKSHOP BONSAIFORUM 8 ΜΑΡΤΙΟΥ 2020

Δημοσίευση από churu »

Αν καταφέρω να έρθω, να φέρω και μια ελίτσα που έχω??
These users thanked the author churu for the post:
Harris (06 Μαρ 2020, 13:11)
Rating: 7.14%
Άβαταρ μέλους

sinaf
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 393
Εγγραφή: 02 Μάιος 2015, 00:53
Has thanked: 19 times
Been thanked: 45 times

Re: WORKSHOP BONSAIFORUM 8 ΜΑΡΤΙΟΥ 2020

Δημοσίευση από sinaf »

Το workshop αυτό σηματοδοτεί την έναρξη των εργασιών μετά από μια περίοδο ξεκούρασης για τα δεντράκια και τους ιδιοκτήτες τους.
Το γεγονός ότι θα πραγματοποιηθεί στο φιλόξενο χώρο των εγκαταστάσεων του Φλόριαν, καθώς και ότι θα συνδυασθεί με τις ευχές μεταξύ άλλων και για ένα δημιουργικό έτος για το χόμπυ μας, προδιαθέτει για ένα υπέροχο κυριακάτικο πρωινό. 
Ευελπιστώ να δω αρκετά από τα νέα και παλιά μέλη της παρέας που βρίσκονται τουλάχιστον στην Αθήνα και τα περίχωρα.
 
These users thanked the author sinaf for the post:
Harris (06 Μαρ 2020, 13:12)
Rating: 7.14%
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: WORKSHOP BONSAIFORUM 8 ΜΑΡΤΙΟΥ 2020

Δημοσίευση από Harris »

Νικολας72 έγραψε:
04 Μαρ 2020, 12:08
Επειδή πιστεύω ότι αξίζει τον κόπο, δώστε την ευκαιρία σε όλο τον κόσμο του forum, να συμμετέχει έστω εξ αποστάσεως.

Δεν χρειάζονται τρομερά πράγματα για να υλοποιηθεί. Μία ψηφιακή κάμερα (ακόμα κι ένα κινητό με καλή κάμερα και άδεια κάρτα μνήμης) κι ένα τρίποδο. Στο τέλος της ημέρας, αντί για φωτογραφίες που ήδη ανεβαίνουν ως στιγμιότυπα στην βιβλιοθήκη μας, τραβήξτε ένα ή δύο βιντεάκια από εργασίες πάνω σε δεντράκια. Δεν χρειάζεται να είναι επαγγελματική η γωνία λήψης και η σκηνοθεσία. Ούτε ιδιαίτερο μοντάζ... Τραβήξτε πλάνα από τον ώμο του Kerasansui όταν επιμελείται ένα δέντρο, με όλη την συζήτηση που μπορεί να γίνεται εκείνη την στιγμή (αρκεί να μιλάει ένας κάθε φορά) και μερικά από την απέναντί του πλευρά. Ας φαίνονται μόνο το δεντράκι και τα χέρια.

Ούτε τίτλοι αρχής, ούτε τίτλοι τέλους. Ούτε μουσική επένδυση, ούτε τίποτα. Ακατέργαστο υλικό με ημερομηνία αναφοράς. Απλά πράγματα. Κανάλι του forum στο you tube, ανεβαίνει το βιντεάκι και τέλος. Από μία διαφορετική εργασία να ανεβαίνει από κάθε συνάντηση, (κλάδεμα ελιάς την μία φορά, συρμάτωμα σε γιουνίπερο την άλλη, πρώτη διαμόρφωση σε νέο υλικό φυτωρίου την τρίτη φορά), θα δημιουργηθεί προοδευτικά ένα εξαιρετικό υλικό, μία ιστορική ταινιοθήκη, παρακαταθήκη από τους ανθρώπους που ξεκίνησαν το bonsai forum στην Ελλάδα για τις επόμενες γενιές χομπιστών. Χώρια που θα γευόμαστε κι εμείς οι υπόλοιποι το κλίμα και θα μοιραζόμαστε την εμπειρία, Και κάπως έτσι μπορεί να ανοίξει περισσότερο η όρεξη και να αρχίσουν να το αποφασίζουν ολοένα και περισσότερα μέλη να έρχονται. Ή να προκύψουν κι άλλες συναρθροίσεις λιγότερων μελών ανά περιοχή (π.χ. Θεσσαλία, Θεσσαλονίκη-Μακεδονία, κλπ.). Μπορεί ακόμα να φτάσουμε σε σημείο να κάνουμε Πανελλήνια συνάντηση σε διαφορετικό μέρος εκ περιτροπής. Κι όλα να έχουν ξεκινήσει, αφού πρώτα πάρουν μία γεύση από το τί "χάνουν" όσοι δεν έρχονται... 

 
Ενταξει θα το προπαθησουμε εαν μας αρεσει θα το κανουμε καθε φορα. :)
Απλα πραγματα λοιπον. :)
 
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Απάντηση