Πεύκο / α mugo

Εδώ γράφουμε τις εμπειρίας μας απο κάποια προσπάθεια που δεν πέτυχε. Περιγράφουμε την εμπειρία μας και την γνώση που κερδίσαμε απο την αποτυχία μας. Μοιράζουμε τις αποτυχίες μας για να γίνουμε όλοι μαζι καλύτεροι!
Απάντηση

churu
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 20 Δεκ 2013, 19:12
Has thanked: 5 times
Been thanked: 5 times

Re: Πεύκο / α mugo

Δημοσίευση από churu »

Harris έγραψε:
24 Φεβ 2020, 22:26
churu έγραψε:
22 Φεβ 2020, 22:38
Το πεύκο γενικώς είναι ένα σκληροπυρηνικό φυτό εύκολα προσαρμόσιμο όταν δεν είναι τραγικές οι συνθήκες αλλαγής τους. Τι εννοώ...τα πεύκα τα συναντάμε από την παραλία μέχρι το βουνό, απ αυτή την υψομετρική διαφορά καταλαβαίνουμε ότι αν πάρω ένα πεύκο από την παραλία και το πάω στο βουνό το στρεσάρισμα του θα είναι τέτοιο που ενδέχεται να επέλθει το αναπάντεχο και να το χάσουμε. Όπως γνωρίζεται συνηθίζεται να αγοράζουμε φυτά από φυτώρια που οι κλιματικές συνθήκες είναι όμορες με τον τόπο κατοικίας μας για να ελαχιστοποιούμε πιθανά προβλήματα. Εγώ προσωπικά έχω 2 πεύκα στην κατοχή μου που δεν είναι μπονσάι και χωρίς να τους κάνω ΤΙΠΟΤΑ ζούν και βασιλεύουν εδώ και 20 χρόνια περίπου. Με ένα από τα 2 που ήταν και το 1ο πόστ πρίν 7 χρόνια του έχω βγάλει τα μάτια κυριολεκτικά(θα ανεβάσω φωτο με την 1η ευκαιρία) από κόψιμο κεριών, συρμάτωμα αρχάριου, μέχρι σκίσιμο του κορμού για να μπορέσω να το λυγίσω-χαμηλώσω και η πρώτη μου αγάπη ζεί και βασιλεύει. Γι αυτό και αναφέρω τον όρο σκληροπυρηνικό από προσωπική εμπειρία-ασχετοσύνη μου.


 
Τα πεύκα αυτά βρίσκονται στον κήπο σου;

 
Σε γλάστρες τα έχω Harris, στον κήπο έχω ζαρζαβατικά γενικώς.....από περιέργεια τι διερωτήθηκες με το μυαλό σου αν τα έχω στον κήπο? 
Άβαταρ μέλους

Topic author
Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6681
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 134 times
Επικοινωνία:

Re: Πεύκο / α mugo

Δημοσίευση από Harris »

churu έγραψε:
22 Φεβ 2020, 22:38
Το πεύκο γενικώς είναι ένα σκληροπυρηνικό φυτό εύκολα προσαρμόσιμο όταν δεν είναι τραγικές οι συνθήκες αλλαγής τους. Τι εννοώ...τα πεύκα τα συναντάμε από την παραλία μέχρι το βουνό, απ αυτή την υψομετρική διαφορά καταλαβαίνουμε ότι αν πάρω ένα πεύκο από την παραλία και το πάω στο βουνό το στρεσάρισμα του θα είναι τέτοιο που ενδέχεται να επέλθει το αναπάντεχο και να το χάσουμε. Όπως γνωρίζεται συνηθίζεται να αγοράζουμε φυτά από φυτώρια που οι κλιματικές συνθήκες είναι όμορες με τον τόπο κατοικίας μας για να ελαχιστοποιούμε πιθανά προβλήματα. Εγώ προσωπικά έχω 2 πεύκα στην κατοχή μου που δεν είναι μπονσάι και χωρίς να τους κάνω ΤΙΠΟΤΑ ζούν και βασιλεύουν εδώ και 20 χρόνια περίπου. Με ένα από τα 2 που ήταν και το 1ο πόστ πρίν 7 χρόνια του έχω βγάλει τα μάτια κυριολεκτικά(θα ανεβάσω φωτο με την 1η ευκαιρία) από κόψιμο κεριών, συρμάτωμα αρχάριου, μέχρι σκίσιμο του κορμού για να μπορέσω να το λυγίσω-χαμηλώσω και η πρώτη μου αγάπη ζεί και βασιλεύει. Γι αυτό και αναφέρω τον όρο σκληροπυρηνικό από προσωπική εμπειρία-ασχετοσύνη μου.

 
Τα πεύκα αυτά βρίσκονται στον κήπο σου;
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

churu
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 20 Δεκ 2013, 19:12
Has thanked: 5 times
Been thanked: 5 times

Re: Πεύκο / α mugo

Δημοσίευση από churu »

Το πεύκο γενικώς είναι ένα σκληροπυρηνικό φυτό εύκολα προσαρμόσιμο όταν δεν είναι τραγικές οι συνθήκες αλλαγής τους. Τι εννοώ...τα πεύκα τα συναντάμε από την παραλία μέχρι το βουνό, απ αυτή την υψομετρική διαφορά καταλαβαίνουμε ότι αν πάρω ένα πεύκο από την παραλία και το πάω στο βουνό το στρεσάρισμα του θα είναι τέτοιο που ενδέχεται να επέλθει το αναπάντεχο και να το χάσουμε. Όπως γνωρίζεται συνηθίζεται να αγοράζουμε φυτά από φυτώρια που οι κλιματικές συνθήκες είναι όμορες με τον τόπο κατοικίας μας για να ελαχιστοποιούμε πιθανά προβλήματα. Εγώ προσωπικά έχω 2 πεύκα στην κατοχή μου που δεν είναι μπονσάι και χωρίς να τους κάνω ΤΙΠΟΤΑ ζούν και βασιλεύουν εδώ και 20 χρόνια περίπου. Με ένα από τα 2 που ήταν και το 1ο πόστ πρίν 7 χρόνια του έχω βγάλει τα μάτια κυριολεκτικά(θα ανεβάσω φωτο με την 1η ευκαιρία) από κόψιμο κεριών, συρμάτωμα αρχάριου, μέχρι σκίσιμο του κορμού για να μπορέσω να το λυγίσω-χαμηλώσω και η πρώτη μου αγάπη ζεί και βασιλεύει. Γι αυτό και αναφέρω τον όρο σκληροπυρηνικό από προσωπική εμπειρία-ασχετοσύνη μου.
Άβαταρ μέλους

RiaDr
Imperial Masterpiece
Imperial Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2840
Εγγραφή: 04 Οκτ 2011, 14:53
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: Πεύκο / α mugo

Δημοσίευση από RiaDr »

Και εγείρεται ξανά το ερώτημα αν έχουμε δικαίωμα να απομακρύνουμε τόσο πολύ ένα δέντρο απ' το φυσικό του περιβάλλον...

Περιβαλλοντική ηθική εναντίον τέχνης σημειωσατε...;
"Το καλύτερο λίπασμα για τα φυτά είναι η σκιά του κηπουρού.."
Άβαταρ μέλους

Topic author
Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6681
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 134 times
Επικοινωνία:

Re: Πεύκο / α mugo

Δημοσίευση από Harris »

Την συγκεκριμένη χρονιά ζούσα στο κέντρο της Αθήνας! Πολύ ζεστή τα μεσημέρια το καλοκαίρι. Το pinus mugo το καλοκαίρι θέλει καλό πότισμα τις ζεστές μέρες και σε δροσερό σκιερό μέρος τα μεσημέρια. 
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Πεύκο / α mugo

Δημοσίευση από Sim62 »

Πολύ δύσκολα δέντρα για bonsai. Όχι μόνο το Mugo αλλά όλα τα πεύκα γενικότερα. Θα πρέπει να ζει κανείς στις βόρειες περιοχές της χώρας και σε κάποιο υψόμετρο για να μην έχει προβλήματα.
Άβαταρ μέλους

Topic author
Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6681
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 134 times
Επικοινωνία:

Πεύκο / α mugo

Δημοσίευση από Harris »

Μετά απο την προτροπή του # Νικολας72 φτιάχτηκε αυτος ο νέος τίτλος του φορουμ και τον ευχαριστούμε.

Θα ξεκινήσω με κάποια απο τα λάθη μου που είναι πάρα πολλά σχετικά με τα πεύκα και ειδικα με το ωραιο ειδος που πουλάνε στα φυτώρια το pinus mugo.

Αγόρασα κάποτε ενα pinus mugo απο την Κρήτη που είχα πάει το μεταφύτευσα αμέσως οταν γύρισα Αθήνα και το έβαλα μέσα στο σπίτι.... μετά απο 2 μήνες ηταν φυσικά νεκρό.
Τα τραγικά μου λάθη ηταν τουλάχιστον 2!   α) Αμέσως το μεταφύτευσα σε ενα μικρο ποτ (χωρις να κόψω ιδιαίτερα ρίζα αλλά αυτή η βιαίει μεταφορά σε ποτ ήταν ενα λαθος.
β) το μεγαλύτερο απο ολα φυσικά ηταν οτι έφερα το πεύκο μέσα στο σπίτι! Τα πεύκα δεν ζουν μέσα στο σπίτι!

 
pinus mugo.jpg
 
Το άλλο pinus mugo το αγόρασα (καλοκαιρι) απο το φυτώριο  δεν το εβγαλα απο την γλάστρα του αλλα το άφησα το καλοκαίρι στο μπαλκόνι και το χτυπούσε ο μεσημεριανός ήλιος... Τον φθινόπωρο ηταν νεκρο!
 
pinus mugo2.jpg
 
 
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Απάντηση