Νεος μελος απο Γερμανία

Με τι ασχολείστε, άλλα hobbies ....
Απάντηση

Topic author
Harroulis
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 16 Φεβ 2020, 11:21
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Re: Νεος μελος απο Γερμανία

Δημοσίευση από Harroulis »

Ναι, ειναι μεσα στο σπιτι, δίπλα σε παραθυρο, που δεν βλεπει αμεσα ηλιο αυτη την εποχή.
Ειχα διαβασει για την υγρασια κ το ψεκασμα, γιαυτο κ το εκανα...
Καποια ιδεα για το ειναι αυτο στο χωμα ξερεις ? Το ετριψα λιγακι αλλα δεν φευγει...

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Νεος μελος απο Γερμανία

Δημοσίευση από Hfestion »

Harroulis έγραψε:
29 Φεβ 2020, 09:44
 Τα ψεκαζω 3-4 φορες την ημερα με νερο.
 
Αν θυμάμαι καλά το έχεις μέσα στο σπίτι, αν ναι δε χρειάζεται και ψέκασμα, του δίνεις περισσότερη υγρασία από αυτή που μπορεί να απορρόφησει. Το ότι κιτρινίζουν τα φύλλα ίσως να είναι ένα σημάδι. 

Ισως να μπορείς να αντικαταστήσει το 10ήμερο πορίσματα με ψέκασμα, δηλαδή να το ψεκαζεις μια φορά στις 3,4 μέρες αλλά αντί να ψεκαζεις τα φύλλα, να ψεκαζεις αρκετά το χώμα. Μπορείς να του ρίξεις και κάτι σε super thrive ή κάτι αντίστοιχο αλλά μη το παρακάνεις στη ποσότητα και την συχνότητα που θα του ρίχνεις 

Σίγουρα θα χρειαστεί μεταφύτευση για συνήθως το χώμα από αυτά τα δεντράκια δεν είναι και ότι το καλύτερο. 
​​​​
​​

Topic author
Harroulis
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 16 Φεβ 2020, 11:21
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Re: Νεος μελος απο Γερμανία

Δημοσίευση από Harroulis »

Καλη μερα
Επανερχομαι φυσικα, γιατι εχω ερωτήσεις υστερα απο 10 μερες με την καρμονα...
Αυτες τις 10 μερες λοιπον το εχω ποτισει μια φορα....
Παρατηρω καθε μερα το χωμα..
Αν πιέσω το δάχτυλο μου ελαφρά το αισθανομαι να εχει υγρασια, οποτε ειπα να μην το ξαναποτισω. Τα ψεκαζω 3-4 φορες την ημερα με νερο.
Εχει πετάξει καποια νεα φυλλα, κάποια κλαδακια αλλα κ ανθη.
1. Εχω δει αυτες τις μερες 6-7 ξεραμενα φυλλα, κυριως πολυ μικρά....
2. Εχω δει κανα 2 ψιλοκιτρινισμενα φυλλα.
3. Τα ανθη βγαινουν, δεν ανοιγουν κ ξεραινονται. 
4. Εχω παρατηρησει απ την μερα που το πηρα αυτο (στις φωτογραφίες). Πρεπει να είναι κομμάτι ριζα.. Τι λετε να ειναι?



- Στο ποτισμα το χωμα τράβαγε αμεσως το νερο κ δεν εμενε καθολου στην επιφανεια.... Γενικα κραταει υγρασία οπως βλέπω...

Τι έχετε να. προτείνετε ??
 
 
 

Topic author
Harroulis
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 16 Φεβ 2020, 11:21
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Re: Νεος μελος απο Γερμανία

Δημοσίευση από Harroulis »

Δεν εννοουσα να το κλαδεψω (κυρια κλαδια του κορμου) καθ οτι δεν γνωρίζω τι πως κ που, καθως κ δεν είναι κ η εποχή... εννοουσα να κοψω καποια κλαδακια η καποια κλαδακια με φυλλα... Επειδη το παρατηρω καθε μερα βλεπω οτι εχει αρχισει κ βγαζει νεα φύλλα αλλα κ ανθακια ασπρα, κ σιγουρα δεν θα ηθελα να φούντωσει απο παντου...Επίσης, βρηκα κάποια plant invigorator, που είναι για παρασιτα κ εντομα κτλ... να ψεκαζω κατι τετοιο η δεν υπαρχει καποιος λογος ?? (πχ SB plant invigorator)

churu
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 20 Δεκ 2013, 19:12
Has thanked: 5 times
Been thanked: 5 times

Re: Νεος μελος απο Γερμανία

Δημοσίευση από churu »

Φίλε μου ΜΗΝ βιάζεσαι!!! Τώρα το πήρες!!!!! Για να κόψεις κάποιο κλαδί θα πρέπει να είσαι αρκετά σίγουρος πριν προβείς σ αυτή την ενέργεια!! Άλλο πράγμα το κλάδεμα άλλο το κόψιμο. Εγώ θα σου πρότεινα να αρχίσεις να βλέπεις στύλ διαμόρφωσης του συγκεκριμένου δέντρου και όταν βρείς αυτό που σου αρέσει (και μπορεί να προσεγγίσει το δεντράκι) σιγά σιγά χαράζεις τον δρόμο που θα ακολουθήσεις για την διαμόρφωση του. Επίσης θα μπορούσες να ¨παίξεις¨ με κάποιον φίκο που συγχωρεί λάθη να κάνεις πράξη διάφορα πράγματα πάνω του διευρύνοντας τις γνώσεις σου και την εμπειρία σου!!

Topic author
Harroulis
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 16 Φεβ 2020, 11:21
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Re: Νεος μελος απο Γερμανία

Δημοσίευση από Harroulis »

Harris έγραψε:
22 Φεβ 2020, 19:42
Καλησπέρα μπορείς να ανεβάσεις μια φωτογραφία από το την φτελιά στα 38€?

Το ,fukien πόσο το αγόρασες? 18€?
 

 
Θα την ανεβασω μεσα στην εβδομαδα που θα ξαναπαω.  Η φτελια εκανε 25  το fukien το πηρα 35.  Εν το μεταξύ ηταν συρματωμενο γιατί βρηκα σύρμα στον κορμο κ σε καποια αλλα μερη. .
Θα χρειαστει να παρω καποια παρασιτοκτονο (αν το λεω σωστα) η γενικα καποιο plant invigorator    Θα μ προτεινατε να κοψω κάποια κλαδακια? 
Η γενικα κάποιες στυλιστικες συμβουλές   ;; 
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Νεος μελος απο Γερμανία

Δημοσίευση από Harris »

Καλησπέρα μπορείς να ανεβάσεις μια φωτογραφία από το την φτελιά στα 38€?

Το ,fukien πόσο το αγόρασες? 18€?
 
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Topic author
Harroulis
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 16 Φεβ 2020, 11:21
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Re: Νεος μελος απο Γερμανία

Δημοσίευση από Harroulis »

nadim έγραψε:
21 Φεβ 2020, 22:42
Καλησπέρα και πάλι από εμένα.
Θα πω ότι πραγματικά σε ζηλεύω που έχεις την δυνατότητα να δεις σε πράξη κάποιον να δουλεύει πάνω σε μπονσαι, πόσο μάλλον να τον επισκέπτεσαι και συχνά. Για εμένα είναι η καλύτερη αγορά που μπορείς να κάνεις στα αρχικά στάδια σου.

Η καρμονα που πήρες δείχνει πολύ ωραία και με ιδιαίτερη κίνηση. Θα μπορούσες να κάνεις πολλά πάνω σε αυτό. Εγώ στη θέση σου θα έκανα όλες μου τις εργασίες στο φυτώριο που το αγόρασες αν σου το επιτρέπει και παρέα με τον άνθρωπο εκεί να παίρνεις γνώση και εμπειρία μέσω της πράξης. Εκμετελλευσου το! Καλή αρχή!

 
Ο λογος κυρίως που γραφτηκα εδω ειναι για να διαβάσω κ να εφαρμόσω συμβουλές που θα καταλάβω κ θα κατανοησω. Δυστυχως, ο άνθρωπος ειναι μιας προχωρημενης ηλικίας  μιλαει μονο Γερμανίκα, κ οχι τα καθημερινα (μιας κ μιλαμε για εννοιες κ λεξεις που δεν λες σε καθημερινή βαση) με αποτέλεσμα να μ είναι δύσκολο να τις καταλαβω κ φυσικα να κατανοησω  
​​​​​​Ευχαριστώ παντως για την βοήθεια κ τα θετικα σχόλια σου

nadim
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 170
Εγγραφή: 07 Ιαν 2020, 13:50
Has thanked: 45 times
Been thanked: 59 times

Re: Νεος μελος απο Γερμανία

Δημοσίευση από nadim »

Καλησπέρα και πάλι από εμένα.
Θα πω ότι πραγματικά σε ζηλεύω που έχεις την δυνατότητα να δεις σε πράξη κάποιον να δουλεύει πάνω σε μπονσαι, πόσο μάλλον να τον επισκέπτεσαι και συχνά. Για εμένα είναι η καλύτερη αγορά που μπορείς να κάνεις στα αρχικά στάδια σου.

Η καρμονα που πήρες δείχνει πολύ ωραία και με ιδιαίτερη κίνηση. Θα μπορούσες να κάνεις πολλά πάνω σε αυτό. Εγώ στη θέση σου θα έκανα όλες μου τις εργασίες στο φυτώριο που το αγόρασες αν σου το επιτρέπει και παρέα με τον άνθρωπο εκεί να παίρνεις γνώση και εμπειρία μέσω της πράξης. Εκμετελλευσου το! Καλή αρχή!
A bonsai is a microcosm containing within it, unchanged in everything but size, the mystery of the universe.
- Colin Lewis

Topic author
Harroulis
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 16 Φεβ 2020, 11:21
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Re: Νεος μελος απο Γερμανία

Δημοσίευση από Harroulis »

churu έγραψε:
21 Φεβ 2020, 12:26
Καλησπέρα κι από μένα. Η γνώμη μου είναι να πάρεις ένα φτηνό δεντράκι για αρχή και όχι κατ ανάγκη μπονσάι έτσι ώστε παράλληλα με το διάβασμα που χρειάζεται να κάνεις ,όπως σε κάθε ενασχόληση μας ,να μπορέσεις να πειραματιστείς πάνω του όσες πληροφορίες θεωρείς ότι μπορείς να εφαρμόσεις χωρίς να ¨κάψεις¨ ένα δεντράκι που έχεις χρυσοπληρώσει!! Ξέρω ότι και εσένα θα σου αρέσουν τα ονειρεμένα μπονσάι που έχεις δεί ή πρόκειται να δείς αλλά αυτή η ενασχόληση χρειάζεται ΥΠΟΜΟΝΗ και ΥΠΟΜΟΝΗ. Αυτά δεν στα αναφέρω για να σε αποκαρδιώσω αλλά για να κάνεις την καλύτερη δυνατή αρχή!! Καλώς ήρθες στον κόσμο του Μπονσάι!!

 
Αυτης της άποψης ακριβως ειμαι κι εγω.    Μου αρεσει η ενασχόληση αυτή κ θα ηθελα να επεκταθώ στην αγορά πιο δυσκολων μπονσαι  αλλα με τον καιρό. 
Με τις κατάλληλες γνωσεις,  κ σιγα σιγα. 
Τελικα αγορασε μια καρμονα στα 35 ευρω.  
Εχω παραθεσει 3 φωτογραφιες στο προηγούμενο ποστ. 
Περιμένω εντυπώσεις κ προτάσεις  

churu
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: 20 Δεκ 2013, 19:12
Has thanked: 5 times
Been thanked: 5 times

Re: Νεος μελος απο Γερμανία

Δημοσίευση από churu »

Καλησπέρα κι από μένα. Η γνώμη μου είναι να πάρεις ένα φτηνό δεντράκι για αρχή και όχι κατ ανάγκη μπονσάι έτσι ώστε παράλληλα με το διάβασμα που χρειάζεται να κάνεις ,όπως σε κάθε ενασχόληση μας ,να μπορέσεις να πειραματιστείς πάνω του όσες πληροφορίες θεωρείς ότι μπορείς να εφαρμόσεις χωρίς να ¨κάψεις¨ ένα δεντράκι που έχεις χρυσοπληρώσει!! Ξέρω ότι και εσένα θα σου αρέσουν τα ονειρεμένα μπονσάι που έχεις δεί ή πρόκειται να δείς αλλά αυτή η ενασχόληση χρειάζεται ΥΠΟΜΟΝΗ και ΥΠΟΜΟΝΗ. Αυτά δεν στα αναφέρω για να σε αποκαρδιώσω αλλά για να κάνεις την καλύτερη δυνατή αρχή!! Καλώς ήρθες στον κόσμο του Μπονσάι!!
These users thanked the author churu for the post:
Harroulis (21 Φεβ 2020, 16:10)
Rating: 7.14%

Topic author
Harroulis
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 16 Φεβ 2020, 11:21
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Re: Νεος μελος απο Γερμανία

Δημοσίευση από Harroulis »

Αγόραστηκε εν τελη το fukien Tee που ειχα πρωτοδει...
IMG_20200222_193957.jpg
 
IMG_20200222_194037.jpg
 
IMG_20200222_194053.jpg
 
 
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Νεος μελος απο Γερμανία

Δημοσίευση από Harris »

Πάρα πολύ ωραία περιμένουμε φωτογραφίες
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Topic author
Harroulis
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 16 Φεβ 2020, 11:21
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Re: Νεος μελος απο Γερμανία

Δημοσίευση από Harroulis »

Καλησπερα.
Περασα σημερα απο εκει, μιας κ ο ιδιος μου ειχε πει να παω..
Ηταν η μερα ποτισματος, ελαφριου κλαδεματος σε μικρα νεα κλαδακια με φιλα κ γενικα συντήρησης....
Εχω ξεχωρισει ενα carmone fukien tee, το οποιο το έχει πολυ ομορφο, περιποιημένο κ κάνει ενα S ...
Συζητησαμε, ειπαμε τα καλα, τα αρνητικα, κ ισα ισα που μου αρεσε περισσότερο αυτη η πρώτη γνωριμια...
θα επιστρέψω συντομα, με φωτογραφίες!

Topic author
Harroulis
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 16 Φεβ 2020, 11:21
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Re: Νεος μελος απο Γερμανία

Δημοσίευση από Harroulis »

Θα ήθελα να σας ευχαριστήσω για τις απαντήσεις.... Έγινε σημερα μια επίσκεψη, μετα απο παροτρυνση του υπευθυνου, να μου δειξει λιγο την φροντιδα, το ποτισμα κ να πούμε περι των μπονσαι που κατέχει....
Μιλησαμε αρκετα, μου είπε οτι καποια δεν κάνουν για μενα, οτι καποια δεν γινεται ειναι μονιμα μεσα, κλαδεψε 2-3 που θεώρησε ότι έπρεπε (ισα ισα, καποια κλαδακια που ειχαν αναπτυχθει) ...
Αυτα που ξεχωρισα ειναι ενα Carmona το οποίο το είχε αδυναμία οπως μου ειπε, που ειναι στα 35 ευρώ... Ενα ficus στα 18 ευρω, και ενα Ulme (φτελια) που κανει 38 ..
Γενικά οι τιμες αυτές ειναι για την τσεπη μου, γιατι πχ ειδα ένα πανέμορφο 2πλο Ginseng που εκαναν χιαστη οι κορμοι του κ σε ολο τους το μηκος πηγαιναν χιαστη (στα 20π ευρώ) κτλ. κτλ.

nadim
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 170
Εγγραφή: 07 Ιαν 2020, 13:50
Has thanked: 45 times
Been thanked: 59 times

Re: Νεος μελος απο Γερμανία

Δημοσίευση από nadim »

Καλησπέρα και απο εμένα, καλη αρχή!
Θα ξεκινήσω λέγοντας οτι είσαι πολύ τυχερός που έχεις ένα τέτοιο μέρος δίπλα σου. Η πρότασή μου θα ήταν να αγοράσεις πιο "κοινά" είδη δένδρων, για 1-2 χρόνια να παίζεις και να πειραματίζεσαι μαζί τους, αλλα περισσότερο να εκμεταλευτείς το φυτώριο. Πιάσε επαφές με τον άνθρωπο που το έχει, επισκέψου συχνά και παρακολούθα τα δένδρα που έχει, πως είναι, και αν καταφέρεις να τον πείσεις να παρεβρίσκεσαι όταν δουλέυει πάνω σε κάποιο , είτε συμμετέχεις είτε απλά κοιτάς, θα ήταν το σημαντικότερο που θα μπορούσες να κερδίσεις.
Απο εκεί και πέρα, είναι κρίμα να δώσεις λεφτά για κάτι που στην τελική μπορεί να βαρεθείς πολύ σύντομα.
A bonsai is a microcosm containing within it, unchanged in everything but size, the mystery of the universe.
- Colin Lewis

myrtilos
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 343
Εγγραφή: 17 Μάιος 2014, 18:08
Has thanked: 74 times
Been thanked: 24 times

Re: Νεος μελος απο Γερμανία

Δημοσίευση από myrtilos »

Καλώς ήρθες,για αρχή θα σου έλεγα να μην βιαστείς γιατί ίσως δώσεις χρήματα που δεν πρέπει,η ηλικία αυτή τη στιγμή δεν μας ενδιαφέρει όσο η τιμή των δέντρων που είδες.
Θα σου προτείνω να φωτογραφίσεις τα δέντρα και να μας πεις τις τιμές για να σε κατευθύνουμε.
Αν διαβάζεις συχνά τις αναρτήσεις του φόρουμ θα μπορέσεις σιγά σιγά να αποκτήσεις και τη δική σου κρίση για είδη και τιμές δέντρων.
Γενικά μη βιάζεσαι, ξεκίνα από αυτό που σου άρεσε περισσότερο ανεβάζοντας φωτογραφία του δέντρου και την τιμή του

Topic author
Harroulis
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 16 Φεβ 2020, 11:21
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Νεος μελος απο Γερμανία

Δημοσίευση από Harroulis »

Καλη σας μερα

Με λενε και μενα Χαρη και ζω στην Γερμανια (Στουτγκαρδη). 
Ειδα ενα φυτωριο σε καποια βόλτα μου γεματο bonsai   κ μου τραβήξε το ενδιαφερον η ενασχοληση αυτη! Ειναι καποιες βδομαδες που διαβαζω κ ξαναεπισκευτηκα το εν λογο φυτωριο για δω τη δεντρακια έχει  :
Για την τσέπη μου λοιπον, ξεχωρισα τα εξης :
- Bonsai Fukien Tea 6 ετων
- Fukien Tea 8  ετών σε σφαιρικο σχημα
- Κινεζικο Λιγουστο 8 ετων
- Κινεζικη Φτελια 8 ετών 
(Ολα σε πυλινα, τετραγωνα η παραλληλογραμα Γλαστρακια) 

​​​​​Λαμβάνουμε λοιπον υποψιν τα εξης :
- Αρχάριος (πρωτη φορα με bonsai) 
- Να συγχωρει λαθη (ειναι ζωντανος οργανισμος, κρίμα να το χάσουμε) 
- Θα μπει σε εσωτερικο χωρο
- Το χειμώνα μεσα εχει ηπιες θερμοκρασίες ~20 βαθμούς (μακρια απο καλοριφερ, διπλα στο παραθυρο)  ΑΛΛΑ το καλοκαιρι κανει ζεστη.... αρκετη θα ελεγα  

Δυστυχως τα γερμανικα μ δεν ειναι σε επιπεδο να κατσω να πιάσω συζήτηση με τον ανθρωπο κ να καταλαβω οτι μ πει.   Μπορω να τον ρωτησω πχ τι χωμα εχουν κ να σας πω, αλλα σιγουρα προτειμω να μιλαμε εδω κ να καταλάβαινω...

Τι μου προτείνετε για αγορα  ; 
Τι να προσεχω  ;
Εχψ διάβασει για ελεγχο χωματος, για υγρασια φυλλων, για ποτισμα αλλα εχει να κανει κ το ειδος δέντρου λογικα. . 
Απάντηση