Πεύκο Νο. 4 (ΔιαμόφωσΗ/γνώμες)

Σκοπός αυτής της ενότητας είναι πώς θα μπορούσε το φυτό μας να διαμορφωθεί και πώς θα μπορεί να είναι έπειτα από μερικά χρόνια. (Jean-Zac)
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Πεύκο Νο. 4 (ΔιαμόφωσΗ/γνώμες)

Δημοσίευση από Sim62 »

Giorgos έγραψε:
01 Ιαν 1970, 21:15
Sim62 έγραψε:
13 Φεβ 2020, 13:01
... για κανένα λόγο μην αφαιρέσεις τις βελόνες στον κεντρικό κορμό (με την πράσινη ένδειξη). Θα σου χρειαστούν !!!


 
μήπως μπορείς να γίνεις λίγο πιο σαφής για τις βελόνες στον κεντρικό κορμό?
Να υποθέσω ότι από αυτές θα αναπτυχθουν νέα κλαδιά στο μέλλον?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 
Ακριβώς. Στα πεύκα είναι σχεδόν αδύνατον να πάρεις με φυσικό τρόπο νέους οφθαλμούς, παρά μόνον από προυπάρχοντα ζεύγη βελονών.
Υπάρχει βέβαια και η τεχνική του εμβολιασμού ( Grafting) για αυτό, αλλά χρειάζεται εμπειρία και δεξιοτεχνία και τα ποσοστά αποτυχίας είναι υψηλά. 
Όσον αφορά γιατί το προτείνω για το συγκεκριμένο δέντρο, νομίζω είναι παραπάνω από εμφανές ότι σε κάποια μελλοντική διαμόρφωση
κάποια επιπλέον κλαδιά, στο σημείο του κεντρικού κορμού που υποδεικνύω, θα ήταν ιδιαίτερα χρήσιμα.  
 
Άβαταρ μέλους

Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Re: Πεύκο Νο. 4 (ΔιαμόφωσΗ/γνώμες)

Δημοσίευση από Giorgos G. »

Sim62 έγραψε:
13 Φεβ 2020, 13:01
... για κανένα λόγο μην αφαιρέσεις τις βελόνες στον κεντρικό κορμό (με την πράσινη ένδειξη). Θα σου χρειαστούν !!!

 
μήπως μπορείς να γίνεις λίγο πιο σαφής για τις βελόνες στον κεντρικό κορμό?
Να υποθέσω ότι από αυτές θα αναπτυχθουν νέα κλαδιά στο μέλλον?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Πεύκο Νο. 4 (ΔιαμόφωσΗ/γνώμες)

Δημοσίευση από Sim62 »

Καλωσορίζουμε τον νέο μας φίλο στο φόρουμ.
Πριν από οτιδήποτε άλλο θα ήθελα να ρωτήσω πότε έγινε η μεταφύτευση και τι ακριβώς εννοείς ότι έκανες μια τέτοια.
Απλά άλλαξες δοχείο κρατώντας το χώμα που υπήρχε γύρω από τις ρίζες και συμπλήρωσες με περισσότερο ή αφαίρεσες το χώμα από τις ρίζες και έβαλες εντελώς νέο υπόστρωμα ? Και επιπλέον έκοψες ρίζες και αν ναι σε τι ποσοστό ?
Τώρα στα υπόλοιπα.
Σημαντικές ενέργειες διαμόρφωσης πρέπει να αποφευχθούν φέτος για 2 λόγους.
Πρώτα γιατί έκανες μεταφύτευση έστω και ήπια και δεύτερον γιατί το δέντρο είναι πολύ νεαρό για κάτι τέτοιο.
Θυμήσου τον εξής κανόνα για τα κωνοφόρα και ειδικότερα για τα πεύκα. Συγχωρούν μόνο μια " προσβολή " για κάθε καλλιεργητική περίοδο.
Όπου 'προσβολή " ίσον μεταφύτευση, δραστικά κλαδέματα διαμόρφωσης, συρμάτωμα. Έκανες μεταφύτευση άρα τέλος για φέτος. Για τα επόμενα χρόνια θα πρέπει να επικεντρωθείς στην ισχυροποίηση του δέντρου και στην ανάπτυξη νέων οφθαλμών και αυτό επιτυγχάνεται με συγκεκριμένες μεθόδους που θα πρέπει να τις διαβάσεις στην βιβλιοθήκη μας ή όπου αλλού.
Η άποψή μου είναι πώς σε 5 περίπου χρόνια αν ακολουθήσεις την συμβουλή μου θα έχεις ένα δέντρο για να ξεκινήσεις να το διαμορφώνεις.
Σε αυτό το διάστημα το μόνο που θα πρότεινα να κάνεις είναι να αφαιρέσεις το κάτω κάτω κλαδί στο σημείο που έχω την κόκκινη γραμμή γιατί με την δική μου οπτική θα είναι αχρείαστο. Πρόσεξε όμως ότι είπα με την δική μου οπτική για το πως εγώ βλέπω τα πράγματα. Και αν συνεχίσεις την ενασχόληση σου με τα bonsai σύντομα θα καταλάβεις ότι υπάρχουν πολλές οπτικές γωνίες με τις οποίες βλέπουμε τα bonsai.
Επίσης για κανένα λόγο μην αφαιρέσεις τις βελόνες στον κεντρικό κορμό (με την πράσινη ένδειξη). Θα σου χρειαστούν !!!
Ότι άλλο χρειαστείς εδώ είμαστε.
pine.jpg
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4456
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 291 times
Been thanked: 228 times
Επικοινωνία:

Re: Πεύκο Νο. 4 (ΔιαμόφωσΗ/γνώμες)

Δημοσίευση από Hfestion »

Γειά σου φίλε μου!

Μετά την μεταφύτευση είναι πολύ σημαντικό να στερεωσεις το δέντρο σου ώστε να μην κουνιέται.
Δεν ξέρω τι έχεις στο μυαλό σου για μελλοντική διαμόρφωση, όμως θεωρώ ότι τα δύο κάτω κλαδία και σύμφωνα με τις φωτογραφίες που βλέπω πρέπει να φύγουν γιατί περνούν ενέργεια από τον κεντρικό κορμό.
Σαν είδος είναι πολύ εύκολο αρκεί να το αφήσεις στην ησυχία του και να κάνεις πολύ συγκεκριμένες ενέργειες.
Λίπασμα μπορείς να ξεκινήσεις να του ρίχνεις την άνοιξη και σε πολύ μικρή αναλογία.

Στην αρχή της άνοιξης μπορείς να ξεκινάς τα τραβάς τις μεγάλες βελόνες αφού πρώτα έχεις κόψει την άκρη του κάθε κλαδιου για να περιοριστει και να γίνουν διακλαδώσεις. Μη το παρακάνεις αφαίρεσε αρχικά το 20-30% από τις βελόνες, το αφήνεις λίγους μήνες και ξανα. Αυτή είναι θα είναι η διαδικασία που θα πρέπει να κάνεις τα ειπωμένα χρόνια και σταδιακά θα ξεκινήσεις να περνάς σύρματα.

Αυτή η διαδικασία θα χρειαστεί χρόνια. Αυτό κάνω και εγώ στα πεύκα μου.

Καλή επιτυχία


 
 
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6668
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Πεύκο Νο. 4 (ΔιαμόφωσΗ/γνώμες)

Δημοσίευση από Harris »

Τα πεύκα γενικά είναι δύσκολα για αρχάριο αλλα και για καποιον πιο "παλιο". Καλυτερα οπως γραφει και ο μυρτιλος.
 
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

myrtilos
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 343
Εγγραφή: 17 Μάιος 2014, 18:08
Has thanked: 74 times
Been thanked: 24 times

Re: Πεύκο Νο. 4 (ΔιαμόφωσΗ/γνώμες)

Δημοσίευση από myrtilos »

Θα σου πρότεινα να μην πειράξεις το δέντρο σου,άφησε το να προσαρμοστεί στο νέο του περιβάλλον.
Το δέντρο σου είναι πολύ νέο,θα πρέπει να περιμένεις να σου δείξει σημάδια προσαρμογής(νέα κλαδιά και φύλλωμα)και μετά να προβληματιστείς για την όποια διαμόρφωση του.
Καλό θα ήτανε να δοκιμάσεις και με κάποια πιο εύκολα δέντρα(ελιές,πυξάρια,γιουνίπερους),έτσι κι αλλιώς είναι αδύνατον να μείνεις μόνο με ένα δέντρο και μάλιστα ένα νεαρό πεύκο.
These users thanked the author myrtilos for the post:
Harris (10 Φεβ 2020, 09:38)
Rating: 7.14%

Topic author
panagiotis80
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 11 Ιαν 2020, 22:17
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Πεύκο Νο. 4 (ΔιαμόφωσΗ/γνώμες)

Δημοσίευση από panagiotis80 »

Ευχαριστώ nadim.

Όρεξη ,αγάπη και φαντασία εχούμε :)

Περισοτερο με προβληματίζει το κλάδεμα....(έκαψα κανα δυο δέντρα πρίν απο αυτό)

nadim
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 170
Εγγραφή: 07 Ιαν 2020, 13:50
Has thanked: 45 times
Been thanked: 59 times

Re: Πεύκο Νο. 4 (ΔιαμόφωσΗ/γνώμες)

Δημοσίευση από nadim »

Καλησπέρα και καλως ήρθες! Ως νεος και εγώ, χρήσιμος μπούσουλας είναι οι εξαιρετικοί πίνακες με τις εργασίες που κάνεις κάθε μήνα, αναλόγως το δένδρο, που έχουν φτιάξει τα παιδιά ( θα το βρεις πάνω αριστερα στην σελίδα ;) )
γενικότερα οι απορίες σου θα σου πω οτι πρέπει να πειραματιστείς και να τις λύσεις μόνος σου, και όχι να σου πουν οι άλλοι τι να κανεις, διότι δεν ειναι αυτή η ουσία.

Εφόσον μεταφύτευσες δεν λιπαίνεις για τουλάχιστον 20 μέρες, θα πρότεινα να λιπάνεις από Μάρτη. Διαμόρφωση υπάρχουν άπειρα πράγματα να κάνεις, όσο έχεις φαντασία. Πολλοί προσπαθούν να μιμηθούν τα φυτά όπως είναι το φυσικό τους σχήμα, άλλοι πάλι οχι. Κλάδεμα επίσης κάνεις κάποιες περιόδους του χρόνου, και συνδέεται με το αν θές να αναπτυχθεί το δένδρο, ή να το διαμορφώσεις.
Για όλα αυτά που με συντομία παρέθεσα, υπάρχουν αμέτρητα άρθρα ( σε πρώτη φάση εδώ στο φόρουμ απο πολλούς που ήταν σαν και εμάς) καθώς και βίντεο στο ιντερνετ για να δείς όλες τις λεπτομέρειες και τις κινήσεις που χρειάζεται να κανεις.
Όρεξη για ψάξιμο και καλή αρχη!!
These users thanked the author nadim for the post:
Harris (10 Φεβ 2020, 09:38)
Rating: 7.14%
A bonsai is a microcosm containing within it, unchanged in everything but size, the mystery of the universe.
- Colin Lewis

Topic author
panagiotis80
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 11 Ιαν 2020, 22:17
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Πεύκο Νο. 4 (ΔιαμόφωσΗ/γνώμες)

Δημοσίευση από panagiotis80 »

Αρχικά θα ήθελα να κάνω διαμόρφωση...

Παραθέτω photo.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Topic author
panagiotis80
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 11 Ιαν 2020, 22:17
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Πεύκο Νο. 4 (ΔιαμόφωσΗ/γνώμες)

Δημοσίευση από panagiotis80 »

photo απο το πευκάκι :-)
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6668
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Πεύκο Νο. 4 (ΔιαμόφωσΗ/γνώμες)

Δημοσίευση από Harris »

Καλώς τον! Οι εργασίες γίνονται συγκεκριμένη εποχή του χρόνου ανάλογα το δέντρο.
Στο πεύκο γίνεται μια εργασία τον χρόνο. Εσύ με τι θες να ξεκινήσεις;
Ανέβασε φωτογραφία απο το δέντρο σου.
 
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Topic author
panagiotis80
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 11 Ιαν 2020, 22:17
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πεύκο Νο. 4 (ΔιαμόφωσΗ/γνώμες)

Δημοσίευση από panagiotis80 »

Καλησπέρα και από εμένα.

Νεος :o στο forum.

Σας παραθέτω το νέο αποκτημα μου (από φυτώριο) (έχει γινει μεταφύτευση σε μεγαλύτερη γλάστρα)

Πως μπορώ να προχωρησω όσο αφορά διαμόρφωση/σηρματωμα/κλάδεμα (σύρμα απο χαλκό? η καλωδιο χαλκού με την μονώση πλαστικού ?).

Λύπανση με υγρό σκευασμα ? (και τι ?)

Γενηκά όποια βοήθεια/γνώμη είναι ευπρόσδεκτη :-)
 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.


 
 
Απάντηση