Καλλιέργεια moss

Συζητήσεις γενικώς περί φυτολογίας (εκτός από bonsai)
Απάντηση

Antonios
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 122
Εγγραφή: 11 Οκτ 2017, 22:59
Has thanked: 39 times
Been thanked: 13 times

Re: Καλλιέργεια moss

Δημοσίευση από Antonios »

stelios έγραψε:
12 Φεβ 2020, 19:32
Antonios έγραψε:
12 Φεβ 2020, 19:29
Μην το βάλετε στην γλάστρα με το φυτό γιατί θα βρομάει για μηνες


 
Τι να μην βάλεις moss στην γλάστρα; Δεν βρωμάει το moss δεν σαπίζει απλά θα ξεραθεί και τον χειμώνα με τον νερό θα γίνει πάλι πράσινο.

 
Εντάξει λάθος διατύπωση μην το βάλεις στην γλάστρα όταν έχει το γάλα και θέλεις να κάνεις καλλιέργεια του moss
 
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6682
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 135 times
Επικοινωνία:

Re: Καλλιέργεια moss

Δημοσίευση από Harris »

Νομίζω οτι δεν θα εχεις κάποιο πρόβλημα. Δεν το εχω κανει το συγκεκριμένο αλλα νομίζω οτι θα είναι ωραιο το αποτελεσμα. Εαν θες μπορεις αν το δοκιμάσεις και να μας ενημερώσεις! :)
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Topic author
nadim
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 170
Εγγραφή: 07 Ιαν 2020, 13:50
Has thanked: 45 times
Been thanked: 59 times

Re: Καλλιέργεια moss

Δημοσίευση από nadim »

Ωστόσο, ισχύει η συγκεκριμένη τεχνικη; Να την εφαρμόσω;
A bonsai is a microcosm containing within it, unchanged in everything but size, the mystery of the universe.
- Colin Lewis
Άβαταρ μέλους

stelios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 853
Εγγραφή: 18 Σεπ 2011, 20:34
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times

Re: Καλλιέργεια moss

Δημοσίευση από stelios »

Antonios έγραψε:
12 Φεβ 2020, 19:29
Μην το βάλετε στην γλάστρα με το φυτό γιατί θα βρομάει για μηνες

 
Τι να μην βάλεις moss στην γλάστρα; Δεν βρωμάει το moss δεν σαπίζει απλά θα ξεραθεί και τον χειμώνα με τον νερό θα γίνει πάλι πράσινο.

Antonios
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 122
Εγγραφή: 11 Οκτ 2017, 22:59
Has thanked: 39 times
Been thanked: 13 times

Re: Καλλιέργεια moss

Δημοσίευση από Antonios »

Μην το βάλετε στην γλάστρα με το φυτό γιατί θα βρομάει για μηνες

Topic author
nadim
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 170
Εγγραφή: 07 Ιαν 2020, 13:50
Has thanked: 45 times
Been thanked: 59 times

Καλλιέργεια moss

Δημοσίευση από nadim »

Καλησπέρα σε όλους.

Όσο περισσότερο ασχολούμαι τόσο περισσότερα κενά έχω. Αυτή τη φορά ο προβληματισμός μου είναι τα βρύα. Μένω σε περιοχή που τα βρύα που υπάρχουν είναι ελάχιστα και σε μικρές ποσότητες λόγω κυρίως της ηλιοφάνειας, και του ph εδάφους καθώς βρίσκομαι κοντά σε θάλασσα. Οπότε μπήκα στο τρυπάκι να καλλιεργήσω δική μου. Βρήκα το εξής ψάχνοντας στο ίντερνετ, το οποίο παραθέτω και θα ήθελα απόψεις, δεδομένου οτι δεν θέλω να ξεκληρείσω την περιοχή για την ικανοποίηση των επιθυμειών μου.

"Για να πολλαπλασιάσετε και να αναπαράγετε βρύα, πάρτε ένα κομμάτι από υγιή βρύα και θρυμματίστε τα στο μπλέντερ σας. Προσθέστε 2 φλιτζάνια ξυνόγαλα και 2 φλιτζάνια νερό. Ανακατέψτε τα με τη χαμηλότερη ταχύτητα μέχρι να αναμιχθεί πλήρως και να αποκτήσει το μείγμα τη συνοχή ενός όχι πολύ πηκτού milkshake. Προσθέστε νερό εάν είναι απαραίτητο. Βάλτε το μείγμα πάνω σε βράχια, γλάστρες ή αγάλματα ή απλά χύστε το στο έδαφος οπουδήποτε θέλετε να μεγαλώσουν το βρύα σας!"
 
A bonsai is a microcosm containing within it, unchanged in everything but size, the mystery of the universe.
- Colin Lewis
Απάντηση