Αγριοελια

Παρουσιάσεις προ–μπονσάϊ μελών

Topic author
ioannis.makris
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 359
Εγγραφή: 07 Σεπ 2016, 14:43
Has thanked: 111 times
Been thanked: 31 times

Re: Αγριοελια

Δημοσίευση από ioannis.makris »

Το πρωτο pot το εβαλα αναγκαστικα γιατι επρεπε να γινει μεταφυτευση για να παει το δεντρο εκει που επρεπε. Η μεταφυτευση ηταν αναγκαστικη

myrtilos
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 343
Εγγραφή: 17 Μάιος 2014, 18:08
Has thanked: 74 times
Been thanked: 24 times

Re: Αγριοελια

Δημοσίευση από myrtilos »

Δεν υπάρχει σύγκριση μεταξύ των δύο ποτ,η δεύτερη αλλαγή ποτ δεν ξέρω αν είναι εφικτή.
These users thanked the author myrtilos for the post:
ioannis.makris (24 Μαρ 2020, 20:53)
Rating: 7.14%

nadim
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 170
Εγγραφή: 07 Ιαν 2020, 13:50
Has thanked: 45 times
Been thanked: 59 times

Re: Αγριοελια

Δημοσίευση από nadim »

Έχω την αίσθηση, οτι επειδή θα είναι πλατιά η γλάστα σου, η ελιά σου δεν θα βγαίνει νοητά έξω απο τα όρια της γλάστρας. Στο μυαλό μου μοιάζει οτι η ελιά θα δείχνει μικρότερη αντι να αναδείχνει το μέγεθος της, και το μάτι θα πέφτει περισσότερο στη βάση του κορμού παρά στο φύλλωμα.
Βέβαια θα πω οτι δύσκολα βρίσκεις ωραίες πόσο μάλλον χειροποιητες γλάστρες, και απο αυτή που έχεις το δένδρο που μοιάζει λες και θα σκάσει θα είναι σίγουρα εξαιρετική αλλαγή!
These users thanked the author nadim for the post:
ioannis.makris (24 Μαρ 2020, 20:53)
Rating: 7.14%
A bonsai is a microcosm containing within it, unchanged in everything but size, the mystery of the universe.
- Colin Lewis

Antonios
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 122
Εγγραφή: 11 Οκτ 2017, 22:59
Has thanked: 39 times
Been thanked: 13 times

Re: Αγριοελια

Δημοσίευση από Antonios »

Ναι η αλήθεια είναι ότι θα ταιριάζει πολύ όμορφα με το δέντρο
These users thanked the author Antonios for the post:
ioannis.makris (24 Μαρ 2020, 20:53)
Rating: 7.14%

Topic author
ioannis.makris
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 359
Εγγραφή: 07 Σεπ 2016, 14:43
Has thanked: 111 times
Been thanked: 31 times

Re: Αγριοελια

Δημοσίευση από ioannis.makris »

Δουλεια δεν εχουμε να κάνουμε και σας ζαλίζω με σχέδια αν και η αλήθεια είναι ότι θα ήθελα μια βοήθεια ένα virtual γι αυτο το δεντρο
Η γλάστρα που ανεβάζω μου αρέσει παρά πολυυυυυυ είναι γιαπωνέζικη χειροποίητη Tokoname και ειναι πιο ακριβη και απο το δεντρο, αλλα θα την κανω ανταλαγη με ενα δεντρο οποτε ...... απλα δεν ξερω αν ταιριαζει θα ηθελα να ακουσω γνωμες γιατι καποιοι λενε οτι ειναι οτι πρεπει
IMG_1756.JPG
IMG_1757.JPG
 
IMG_2268.JPG
 
 
 
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Νικολας72
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 16:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 103 times

Re: Αγριοελια

Δημοσίευση από Νικολας72 »

 
Επιτελους μεταφερθηκε στο μπαλκόνι οστε να την βλέπω κάθε πρωί._
Φίλε Γιάννη,

νομίζω ότι σε νιώθω... τέτοιο αξιοζήλευτο υλικό, όλοι θα θέλαμε να το βλέπουμε κάθε πρωΐ ..!!! 

Παρατηρώ πως έχεις κάνει τις επεμβάσεις σου ψηλά στα πάλαι ποτέ κορυφαία (λόγω θέσης) κλωνάρια, υποστηρίζοντας το όραμα που αποτύπωσες στο εξαίσιο σκίτσο σου. Αυτό προσωρινά (κι αναμενόμενα...) δημιουργεί την ανισορροπία στην εικόνα, "πολύ ξύλο, λίγο φύλλο"). Αλλά, είμαι βέβαιος πως σε λίγα χρόνια, που το δέντρο θα έχει αντιδράσει με νέο φύλλωμα στην κορυφή, θα αποζημιωθείς βλέποντας το σχέδιό σου να υλοποιείται. Εύχομαι να συνεχίσεις να φχαριστιέσαι το ταξίδι σου με την δεντράρα σου.

Καλή συνέχεια.

Προστέθηκε μετά από 17 λεπτά 27 δευτερόλεπτα:
Τώρα που το σκέφτομαι, εάν κάτι θα πείραζα στην οπτική του δέντρου, δεν θα ήταν το pot. Αυτό το αισθάνομαι συμβατό με την προσωπική μου αισθητική. Ίσως όμως να έπαιζα λίγο με τις τομές παλαιότερων κλαδιών, που προδίδουν ανθρώπινη παρέμβαση. Είτε με dremel, είτε με πένσες, νομίζω είναι ευκαιρία να μειώσεις την αίσθηση του "τεχνητού" και να επιχειρήσεις να την αντικαταστήσεις με αίσθηση του "τυχαίου". Δηλαδή, να δώσεις την εικόνα ενός σπασμένου κλαδιού στην θέση ενός πριονισμένου. "Jin"..! Και λέω πως είναι ευκαιρία, γιατί σε αρκετά σημεία όταν με το καλό αναπτυχθεί η "κορώνα" του φυλλώματος, δεν θα σου επιτρέπεται η πρόσβαση. Ενώ τώρα, σου "δίνει χέρι"... που λένε κι οι υδραυλικοί!

Σκέψου το.
If you can DREAM it,
you can DO it..!

myrtilos
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 343
Εγγραφή: 17 Μάιος 2014, 18:08
Has thanked: 74 times
Been thanked: 24 times

Re: Αγριοελια

Δημοσίευση από myrtilos »

Ωραίες οι αναλογίες που παρουσίασες,ίσως το συγκεκριμένο ποτ δεν του ταιριάζει
Η αίσθηση μου είναι ότι λίγο πολύ όλοι έχουμε πρόβλημα στην προμήθεια των ποτ,σε όσα έχουμε πρόσβαση οι τιμές είναι υπερβολικές και η ποικιλία περιορισμένη.
Θέλει και το βίτσιο της η τέχνη.

Topic author
ioannis.makris
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 359
Εγγραφή: 07 Σεπ 2016, 14:43
Has thanked: 111 times
Been thanked: 31 times

Re: Αγριοελια

Δημοσίευση από ioannis.makris »

myrtilos έγραψε:
08 Μαρ 2020, 20:23
Στα κλαδέματα διαμόρφωσης και στις εργασίες για νεκρό ξύλο νομίζω λόγω της εμπειρίας σου θα τα πας καλά,σε αυτό που διαφωνώ είναι η αλλαγή ποτ που έχεις κάνει.
Η δική μου οπτική μου λέει ότι το δέντρο ασφυκτιά στο νέο του ποτ, μου ταίριαζε περισσότερο στο ποτ με το οποίο το αγόρασες και από τη στιγμή που δεν είχες πρόβλημα με το ριζικό σύστημα δεν βλέπω το λόγο για τον οποίο το άλλαξες.
Προσωπική άποψη και περιμένω να δω τα σχετικά σχόλια από τους υπόλοιπους.



 
Εχεις ενα θεματακι με τα pot... Το παλιο ποτ ειναι σαν μπανιερα, τεραστιο οχι μεγαλο.  Το καινουργιο ποτ ηταν λιγο αναγκαστικη επιλογη θα το ηθελα οβαλ και ελαχιστα πιο μεγαλο αλλα αυτο που αγορασα ηταν καπως ρηχο και δεν ηθελα να περιορισω την ριζα.. Δες μερικες επιλογες απο αλλους καλλιτεχνες
acf1e6613f4e15d96248e46d3c59bc0b.jpg
21564f582e46ae398be53610d364fbac.jpg
6340d354ea59966849a48141443b2695.jpg
 
 
 


 
 
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

myrtilos
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 343
Εγγραφή: 17 Μάιος 2014, 18:08
Has thanked: 74 times
Been thanked: 24 times

Re: Αγριοελια

Δημοσίευση από myrtilos »

Στα κλαδέματα διαμόρφωσης και στις εργασίες για νεκρό ξύλο νομίζω λόγω της εμπειρίας σου θα τα πας καλά,σε αυτό που διαφωνώ είναι η αλλαγή ποτ που έχεις κάνει.
Η δική μου οπτική μου λέει ότι το δέντρο ασφυκτιά στο νέο του ποτ, μου ταίριαζε περισσότερο στο ποτ με το οποίο το αγόρασες και από τη στιγμή που δεν είχες πρόβλημα με το ριζικό σύστημα δεν βλέπω το λόγο για τον οποίο το άλλαξες.
Προσωπική άποψη και περιμένω να δω τα σχετικά σχόλια από τους υπόλοιπους.

Topic author
ioannis.makris
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 359
Εγγραφή: 07 Σεπ 2016, 14:43
Has thanked: 111 times
Been thanked: 31 times

Re: Αγριοελια

Δημοσίευση από ioannis.makris »

Επιτελους μεταφερθηκε στο μπαλκόνι οστε να την βλέπω κάθε πρωί.
_DSC9500 2.JPG
 
_DSC9503.JPG
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Angelos
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: 12 Οκτ 2018, 13:14
Has thanked: 29 times
Been thanked: 3 times

Re: Αγριοελια

Δημοσίευση από Angelos »

alxalex έγραψε:
29 Δεκ 2019, 00:46
κοιταξτε μερικες αγριελιες και τις τιμες τους  στο site αυτου του τυπου που σιγουρα ολοι μας εχουμε δει βιντεακια του στο youtube ...και μετα δειτε και τις αγριελιες του Γιαννη...
...αραγε Γιαννη ποσο να κοστιζουν οι δικες σου με βαση τις τιμες  του HERONS BONSAI

https://www.herons.co.uk/Wild-Olive-Bon ... e-standardhttps://www.herons.co.uk/Wild-Olive-Bonsai-Mosaic-pothttps://www.herons.co.uk/wild-olive-bonsai
Οντως αυτος λογο του ονοματος του εχει κατι τιμες τρελες στο σαιτ του.
Ενα δεντρο φυτωριου περνει το κανει repot σε bonsai pot, του κανει ενα κλαδεμα και το πουλαει με την τριπλασια τιμη τουλαχιστον.
Τουλαχιστον εχει το youtube και δινει συμβουλες οποτε κατι ειναι και αυτο.
 

alxalex
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: 17 Απρ 2018, 15:27
Has thanked: 9 times
Been thanked: 6 times

Re: Αγριοελια

Δημοσίευση από alxalex »

κοιταξτε μερικες αγριελιες και τις τιμες τους  στο site αυτου του τυπου που σιγουρα ολοι μας εχουμε δει βιντεακια του στο youtube ...και μετα δειτε και τις αγριελιες του Γιαννη...
...αραγε Γιαννη ποσο να κοστιζουν οι δικες σου με βαση τις τιμες  του HERONS BONSAI

https://www.herons.co.uk/Wild-Olive-Bon ... e-standard
https://www.herons.co.uk/Wild-Olive-Bonsai-Mosaic-pot
https://www.herons.co.uk/wild-olive-bonsai

Topic author
ioannis.makris
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 359
Εγγραφή: 07 Σεπ 2016, 14:43
Has thanked: 111 times
Been thanked: 31 times

Re: Αγριοελια

Δημοσίευση από ioannis.makris »

Άβαταρ μέλους

filitsa
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 612
Εγγραφή: 06 Απρ 2012, 08:19
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times

Re: Αγριοελια

Δημοσίευση από filitsa »

Ο Άλεξ έχει δίκιο.

alxalex
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: 17 Απρ 2018, 15:27
Has thanked: 9 times
Been thanked: 6 times

Re: Αγριοελια

Δημοσίευση από alxalex »

σε παρακαλω μη μας αφηνεις χωρις φωτογραφιες...παρε το δεντρο απο 1000 διαφορετικες γωνιες....δε χορταινω να το βλεπω
These users thanked the author alxalex for the post:
filitsa (21 Δεκ 2019, 11:17)
Rating: 7.14%
Άβαταρ μέλους

Livstaras
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 367
Εγγραφή: 17 Δεκ 2014, 12:07
Has thanked: 19 times
Been thanked: 15 times

Re: Αγριοελια

Δημοσίευση από Livstaras »

Απίστευτο δέντρο! Καλορίζικη!
These users thanked the author Livstaras for the post:
ioannis.makris (19 Οκτ 2019, 08:53)
Rating: 7.14%
"Trees are poems the earth writes upon the sky."
Kahlil Gibran
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Αγριοελια

Δημοσίευση από Harris »

Τέλειο απλά! :)
These users thanked the author Harris for the post:
ioannis.makris (12 Οκτ 2019, 20:37)
Rating: 7.14%
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Topic author
ioannis.makris
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 359
Εγγραφή: 07 Σεπ 2016, 14:43
Has thanked: 111 times
Been thanked: 31 times

Re: Αγριοελια

Δημοσίευση από ioannis.makris »

_DSC9240 copy.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Αγριοελια

Δημοσίευση από Hfestion »

Είναι γνωστό ότι έχεις καλλιτεχνικό μάτι αλλά και ότι είσαι διαβασμένος, οπότε δεν υπάρχει περίπτωση να πάει στραφεί το δέντρο.
These users thanked the author Hfestion for the post:
ioannis.makris (09 Οκτ 2019, 17:33)
Rating: 7.14%

Topic author
ioannis.makris
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 359
Εγγραφή: 07 Σεπ 2016, 14:43
Has thanked: 111 times
Been thanked: 31 times

Re: Αγριοελια

Δημοσίευση από ioannis.makris »

Hfestion έγραψε:
08 Οκτ 2019, 00:30
Το ότι είναι τούμπανο το ξέρεις, πάμε λοιπόν στα σχόλια, γιατί νομίζω ότι αυτό θέλεις.

Αν ήταν δικό μου,,,,

Θα το άφηνα όπως είναι για μια βδομάδα, αν φάει και Καμία βροχή θα του έκανε καλό. Την δεύτερη βδομάδα θα του έριχνα λίπασμα σε υγρή μορφή αλλά σε μικρή αναλογία. Τέλος του μήνα θα του έκανα μια μικρή αποφυλλωση, κύριος σε φύλλα κοντά σε διακλαδώσεις και όπου υπάρχουν πάρα πολλά και κρύβουν το κορμό.
Τέλος χειμωνα θερινό πολτό ή εντομοκτόνο 1,2 φορές. Τέλος Απρίλιο μεταφύτευση και συστηματικά λίπασμα όλη την άνοιξη μέχρι αρχή καλοκαιριού. Του χρόνου το φθινόπωρο πρώτη διαμόρφωση (αν δω ανάπτυξη και νέα κλαδιά)

Όχι ότι θα έχεις πρόβληματα, άγρια ελια είναι...
Thanks hfestion για τις πληροφορίες. Να σου πω ένα virtual θα ήθελα πολύ άλλα είναι δύσκολο με τόσο βλάστηση να δείξω την στραβωμάρα που έχει ο κορμός του. Σίγουρα χρειάζεται άλλη γλάστρα γιατί είναι τεράστια και θέλει αλλαγή θέσης. Έχει πάρα πολύ καλό ριζικό σύστημα 
Απάντηση