Bonsoir... από την Ρόδο !

Με τι ασχολείστε, άλλα hobbies ....
Απάντηση

Topic author
anilem54
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 10:17
Has thanked: 8 times
Been thanked: 1 time

Re: Bonsoir... από την Ρόδο !

Δημοσίευση από anilem54 »

Ευχαριστώ Stelios, και σ'εσένα πάλι Sim62 !!! 
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Bonsoir... από την Ρόδο !

Δημοσίευση από Sim62 »

anilem54 έγραψε:
24 Οκτ 2019, 09:31
Ok Sim62, θα ακολουθήσω τη συμβουλή σου, την αφήνω έτσι. Αρκεί τώρα να της βρω μια καλή θέση στον κήπο : με ήλιο, και προστατευμένη από τους αέρηδες που είναι πολύ δυνατοί στην περιοχή μου, σωστά;
Και αν βάζω κάτι από κάτω για να μην βγάλει ρίζα βαθιά, αλλά περισσότερα προς δεξιά αριστερά, σας φαίνεται καλή ιδέα;
Σωστά !!
 
Άβαταρ μέλους

stelios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 853
Εγγραφή: 18 Σεπ 2011, 20:34
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times

Re: Bonsoir... από την Ρόδο !

Δημοσίευση από stelios »

Καλώς ήρθες!
 

Topic author
anilem54
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 10:17
Has thanked: 8 times
Been thanked: 1 time

Re: Bonsoir... από την Ρόδο !

Δημοσίευση από anilem54 »

Ok Sim62, θα ακολουθήσω τη συμβουλή σου, την αφήνω έτσι. Αρκεί τώρα να της βρω μια καλή θέση στον κήπο : με ήλιο, και προστατευμένη από τους αέρηδες που είναι πολύ δυνατοί στην περιοχή μου, σωστά;
Και αν βάζω κάτι από κάτω για να μην βγάλει ρίζα βαθιά, αλλά περισσότερα προς δεξιά αριστερά, σας φαίνεται καλή ιδέα;
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Bonsoir... από την Ρόδο !

Δημοσίευση από Sim62 »

anilem54 έγραψε:
21 Οκτ 2019, 23:57
Καλώς σας βρήκα!

Ευχαριστώ Sim62 για την απάντησή σου στην απορία που είχα! Θα ακολουθήσω τις συμβουλές σας, και όπως λες, θα ετοιμαστώ για να γινεί σωστά η μεταφύτευση.
Έχω πολλά να διαβάσω, είδα ήδη αρκετά άρθρα στην βιβλιοθήκη που σίγουρα θα είναι για μένα μεγάλη βοήθεια.

Σας βάζω και μια φωτογραφία από τα 4 φυτά που θα βρουν γρήγορα μια θέση στον κήπο μου (2 ελιές άγριες, μια δάφνη, και ένα κυπαρίσσι). Τι λέτε, κυριώς για την ελιά, να την κλαδέψω λιγάκι;
 
Είναι πολύ μικρή ακόμη όπως και τα άλλα δεντράκια. Θα σου πρότεινα να μην την κλαδέψεις ακόμη. Αφησέ την 2-3 χρόνια στο χώμα να πάρει ύψος για να παχύνει ο κορμός και μετά να ξεκινήσεις να την διαμορφώνεις σιγά σιγά.   
 

Topic author
anilem54
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 10:17
Has thanked: 8 times
Been thanked: 1 time

Re: Bonsoir... από την Ρόδο !

Δημοσίευση από anilem54 »

Καλώς σας βρήκα!

Ευχαριστώ Sim62 για την απάντησή σου στην απορία που είχα! Θα ακολουθήσω τις συμβουλές σας, και όπως λες, θα ετοιμαστώ για να γινεί σωστά η μεταφύτευση.
Έχω πολλά να διαβάσω, είδα ήδη αρκετά άρθρα στην βιβλιοθήκη που σίγουρα θα είναι για μένα μεγάλη βοήθεια.

Σας βάζω και μια φωτογραφία από τα 4 φυτά που θα βρουν γρήγορα μια θέση στον κήπο μου (2 ελιές άγριες, μια δάφνη, και ένα κυπαρίσσι). Τι λέτε, κυριώς για την ελιά, να την κλαδέψω λιγάκι;
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Bonsoir... από την Ρόδο !

Δημοσίευση από Sim62 »

Καλωσήρθες στο bonsaiforum. Εύχομαι καλά διαβάσματα.
Η φύτευση νεαρών φυτών στο χώμα επιταχύνει πολύ την ανάπτυξη τους και την πάχυνση του κορμού που είναι απ΄τα βασικά ζητούμενα σε ένα bonsai. Πολύ περισσότερο απo το να τα έχεις σε μια γλάστρα ή χειρότερα σε ένα bonsai pot. Χώρια που επιβιώνουν καλύτερα γιατί το ριζικό τους σύστημα είναι καλά προστατευμένο. 
Όσο για την απορία σου σχετικά με την εξαγωγή τους όταν έρθει η ώρα τους, το κλάδεμα των ριζών είναι ο ορισμός της μεταφύτευσης. Είναι μια απ΄τις βασικότερες εργασίες στην δημιουργία ενός bonsai. Πρέπει βέβαια να είσαι αρκετά κατατοπισμένος μέχρι τότε πώς και κυρίως πότε θα κάνεις κάτι τέτοιο. Διάβασε λοιπόν σχετικά topics στο φόρουμ και στην βιβλιοθήκη μας, δες video  στο You Tube και προσπάθησε να είσαι προετοιμασμένος για εκείνη την ώρα. Ότι σχετική απορία έχεις είμαστε στη διάθεση σου για πιο αναλυτική συζήτηση.
These users thanked the author Sim62 for the post:
anilem54 (21 Οκτ 2019, 23:37)
Rating: 7.14%

Topic author
anilem54
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 10:17
Has thanked: 8 times
Been thanked: 1 time

Re: Bonsoir... από την Ρόδο !

Δημοσίευση από anilem54 »

Ευχαριστώ και σε εσένα Harris, δεν γνώριζα για τον φίκο τον ροδίτικο... Το έψαξα στο διαδίκτυο, και όντως είναι ωραίο δέντρο!

Topic author
anilem54
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 10:17
Has thanked: 8 times
Been thanked: 1 time

Re: Bonsoir... από την Ρόδο !

Δημοσίευση από anilem54 »

Σ'ευχαριστώ Νικόλα για τις πολύ χρήσιμες συμβουλές σου... δεν με μπέρδεψες καθόλου, αλλά σίγουρα με έβαλες σε σκέψεις.
Μου αρέσει πολύ αυτό που έγραψες για κανόνες και ελευθερίες!
Νικολας72 έγραψε:
19 Οκτ 2019, 13:43
Η ενασχόληση με το bonsai, είναι μία μορφή τέχνης και ως τέτοια έχει κανόνες αλλά και ελευθερίες. Ακολουθούμε κάποιους κανόνες (κυρίως αυτούς που έχουν να κάνουν με την επιστημονική πλευρά και την υγεία του δέντρου), αλλά είμαστε ελεύθεροι να επιλέξουμε την διαμόρφωση του δέντρου σε ότι σχήμα μας ικανοποιεί. Κι αυτή η δύσκολη ισορροπία ανάμεσα στο πρέπει και στο θέλω είναι που κάνει την τέχνη τόσο όμορφη, κατά την γνώμη μου. Θυμίζει όλη την ζωή μας..? Ίσως...
Για τα φυτά μου, σίγουρα είμαι στην πρώτη κατηγορία που παρουσιάζεις... μικρά, κάποια πολύ μικρά, με κορμό πιο λεπτό από μολύβι.
Προτείνεις να τα βάλω στο χώμα, και είμαι τυχερός γιατί έχω όντως χώρο, αλλά έχω μια απορία, αρχάριος που είμαι : μετά από κάποιο χρόνο, δεν θα είναι δύσκολο να γίνει ξανά μεταφύτευση, χωρίς να κόψω κάποιες ρίζες που θα έχουν παει βαθιά;
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6681
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 134 times
Επικοινωνία:

Re: Bonsoir... από την Ρόδο !

Δημοσίευση από Harris »

Πολυ καλα στα εγραψε ο Νικολας! Στην ροδο έχει τον φικο τον ροδιτικο που ειναι παρα πολυ ωραιο δέντρο για μπονσαι. Δεν θα ελεγα οτι το κουμ κουατ οτι δεν κανει... Αλλα εαν το ξεκινησεις δεν θα κρατησει πολλα χρονια.
Ο Φικος ο Ροδιτικος ειναι καταπληκτικο δεντρο για μπονσαι! ;)
Φυσικα μια ελια θα ηταν μια πολυ καλη επιλογη!!! :)
These users thanked the author Harris for the post:
anilem54 (19 Οκτ 2019, 23:30)
Rating: 7.14%
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Νικολας72
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 16:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 104 times

Re: Bonsoir... από την Ρόδο !

Δημοσίευση από Νικολας72 »

Καλημέρα Alain και καλωσήρθες στο forum..!

Οι επιλογές που έχεις με το κάθε δεντράκι, νομίζω πως εξαρτώνται κατ’ αρχήν από το ίδιο το δεντράκι και κατά δεύτερο λόγο από σένα και την διάθεσή σου. Κι εξηγούμαι:

Αν έχεις ένα φυτό που το ξεκίνησες από σπόρο κι έχουν περάσει ένα καλοκαίρι και κάτι μήνες, τότε σίγουρα δεν έχεις πολλές επιλογές. Λογικά θα έχει αναπτύξει ένα κορμό σε πάχος μικρότερο από ένα μολύβι και μερικά εκατοστά ύψους. Η μόνη αποστολή που έχεις για αυτό το φυτό είναι η επιβίωσή του. Πρέπει να το κρατήσεις ζωντανό. Εάν έχεις ένα παρτέρι ή κήπο, θα το βοηθούσε πολύ η μεταφύτευσή του εκεί, για να αναπτυχθεί θεαματικά πιο γρήγορα. Ωστόσο, εάν σου αρέσει, μπορείς να δημιουργήσεις μερικά mame bonsai, με γλαστράκια σε μέγεθος δαχτυλύθρας ή φλυτζανάκι εσπρέσο!

Εάν έχεις φυτά που αγόρασες από κάποιο φυτώριο, αυτό σημαίνει ότι έχει προηγηθεί η περιποίησή του για δύο, τρία ή και παραπάνω χρόνια, από το φυτώριο. Άρα μπορεί να έχεις ένα φυτό με πάχος κορμού από ένα μολύβι μέχρι ένα αντίχειρα, δηλαδή με διάμετρο κορμού ένα, δύο ή τρία εκατοστά. Σ’ αυτές τις περιπτώσεις, ισχύει η αποστολή σου να επιβιώσει το φυτό αλλά σου ανοίγονται κι επιλογές για μερικά μικρά bonsai, τα γνωστά shohin σε γλαστράκια όσο ένα φλυτζάνι τσαγιού ή ένα κεσεδάκι γιαουρτιού. Είμαι σίγουρος πως θα έχεις δει μερικά εξαιρετικά δείγματα στην μέχρι τώρα αναζήτησή σου στο διαδίκτυο.

Εάν τώρα τα φυτά σου προέρχονται από το «μεγάλο φυτώριο», τότε μπορεί να έχεις ένα εξαιρετικό κορμό, τόσο σε πάχος, όσο και σε κίνηση και σε χαρακτήρα, με πολλά κλαδιά και πολλές επιλογές διαμόρφωσης. Ο πρώτος κανόνας, παραμένει η επιβίωση του φυτού και η προσαρμογή του στις νέες συνθήκες. Αφού εγκλιματιστεί το φυτό, μετά μπορείς να αρχίσεις να σχεδιάζεις το πώς θα σου άρεσε να εξελιχθεί, τί στυλ θα ταίριαζε περισσότερο στο είδος του, και τί διαμόρφωση είναι εφικτό να εφαρμόσεις με βάση τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά του συγκεκριμένου δέντρου.

Και όλα αυτά, παραμένουν ρευστά όσο έχεις το φυτό. Δηλαδή, μπορεί να ξεκίνησες ένα φυτό για να το κάνεις σε formal upright ρυθμό, αλλά μέτρα από δύο χρόνια, είτε εξαιτίας κάποιου τυχαίου γεγονότος (πέρασε η γάτα κι έσπασε την κορυφή του δέντρου...), είτε γιατί απλά άλλαξες γνώμη αποφασίζεις να κανείς το δέντρο σε broom στυλ..! Ή μπορεί να έχεις ένα μικρούλι shohin, να το περιποιείται για κάποια χρόνια και κάποια στιγμή να αποφασίσεις ότι ήρθε η ώρα να το αλλάξεις... οπότε μπορείς να το βάλεις στη γη και να του δώσεις την ευκαιρία να μεγαλώσει, να παχύνει ο κορμός του και μετά από δυο-τρία χρόνια να έχεις ένα τελείως διαφορετικό δέντρο! Σε κάθε περίπτωση, δικό σου είναι το δεντράκι, ότι θέλεις το κάνεις.

Η ενασχόληση με το bonsai, είναι μία μορφή τέχνης και ως τέτοια έχει κανόνες αλλά και ελευθερίες. Ακολουθούμε κάποιους κανόνες (κυρίως αυτούς που έχουν να κάνουν με την επιστημονική πλευρά και την υγεία του δέντρου), αλλά είμαστε ελεύθεροι να επιλέξουμε την διαμόρφωση του δέντρου σε ότι σχήμα μας ικανοποιεί. Κι αυτή η δύσκολη ισορροπία ανάμεσα στο πρέπει και στο θέλω είναι που κάνει την τέχνη τόσο όμορφη, κατά την γνώμη μου. Θυμίζει όλη την ζωή μας..? Ίσως...

Σε μπέρδεψα χειρότερα ή σε βοήθησα? Πάντως, εδώ στο forum, έχεις την δυνατότητα να διαβάσεις πολύ, να ανταλλάξεις απόψεις, αλλά και να δεχτείς ειδική βοήθεια με κάποιο δεντράκι αν σε προβληματίζει κάτι ως προς την εξέλιξη του. Οι συμφουρίτες, θα σου πουν την γνώμη τους και θα μοιραστούν τις ιδέες τους. Αρκεί να ανεβάσεις μία-δύο φωτογραφίες και να το ζητήσεις.

Καλή συνέχεια.
These users thanked the author Νικολας72 for the post:
anilem54 (19 Οκτ 2019, 23:10)
Rating: 7.14%
If you can DREAM it,
you can DO it..!

Topic author
anilem54
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 10:17
Has thanked: 8 times
Been thanked: 1 time

Bonsoir... από την Ρόδο !

Δημοσίευση από anilem54 »

Καλησπέρα σε όλους !

Με λένε Alain, είμαι Γάλλος και μένω εδώ και αρκετά χρόνια στο πανέμορφο νησί της Ρόδου... Να με συγχωρήσετε για τα λάθη μου στα Ελληνικά, δύσκολη γλώσσα όταν την μαθαίνεις τόσο αργά.
Ανακάλυψα το Φόρουμ προχθές και σας διάβασα αρκετές ώρες, μεγάλη ποικιλία στα θέματα, και πολύ ενδιαφέρουσες αναρτήσεις.
Φέτος το καλοκαίρι, δεν ξέρω γιατί, μου ήρθε η θέληση να ασχοληθώ με τα φυτά, κυριώς με τα δέντρα σε μικρή μορφή... Είχα στο σπίτι ένα από τα 'bonsai' του εμπορίου, ένα ficus ginseng, αλλά δεν μου είχε ποτέ τραβήξει την προσοχή μου ιδιαίτερα... Ενώ αντίθετα, έχω μια κλίση προς τα φυτά της περιοχής μου, και δεν είναι λίγα !
Έτσι, έχω αρχίσει να προσπαθήσω να δημιουργήσω δικά μου φυτά, είτε με μόσχευμα, είτε με σπόρια, είτε μαζεύοντας φυτά καταδικασμένα.
Δυο μηνές έχουν περάσει, έχω μια ποικιλία, και συνεχίζω τις προσπάθειες μου : συκιές, άγριες ελιές, μυρτιές, κυπαρίσσι, πεύκοι, αμπέλια, βερίκοκα, δοκιμάζω διάφορα...
Έχω διαβάσει αρκετά για τα bonsai, και ξέρω ότι θα πρέπει να περιμένω αρκετά... αλλά από υπομονή διαθέτω μπόλικα. Έχω όμως ερωτήσεις : τι πρέπει ή τι μπορώ να κάνω από τώρα, σε τέτοια φυτά; Να τα αφήσω να μεγαλώσουν κανονικά, και να αρχίσω να τα οδηγήσω προς το bonsai σε δυο / τρια χρόνια... ή υπάρχει κάτι που πρέπει να κάνω από τώρα;
Απάντηση