Αγριοελια

Παρουσιάσεις προ–μπονσάϊ μελών

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Αγριοελια

Δημοσίευση από Hfestion »

Το ότι είναι τούμπανο το ξέρεις, πάμε λοιπόν στα σχόλια, γιατί νομίζω ότι αυτό θέλεις.

Αν ήταν δικό μου,,,,

Θα το άφηνα όπως είναι για μια βδομάδα, αν φάει και Καμία βροχή θα του έκανε καλό. Την δεύτερη βδομάδα θα του έριχνα λίπασμα σε υγρή μορφή αλλά σε μικρή αναλογία. Τέλος του μήνα θα του έκανα μια μικρή αποφυλλωση, κύριος σε φύλλα κοντά σε διακλαδώσεις και όπου υπάρχουν πάρα πολλά και κρύβουν το κορμό.
Τέλος χειμωνα θερινό πολτό ή εντομοκτόνο 1,2 φορές. Τέλος Απρίλιο μεταφύτευση και συστηματικά λίπασμα όλη την άνοιξη μέχρι αρχή καλοκαιριού. Του χρόνου το φθινόπωρο πρώτη διαμόρφωση (αν δω ανάπτυξη και νέα κλαδιά)

Όχι ότι θα έχεις πρόβληματα, άγρια ελια είναι...
These users thanked the author Hfestion for the post:
ioannis.makris (08 Οκτ 2019, 21:20)
Rating: 7.14%

Topic author
ioannis.makris
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 359
Εγγραφή: 07 Σεπ 2016, 14:43
Has thanked: 111 times
Been thanked: 31 times

Re: Αγριοελια

Δημοσίευση από ioannis.makris »

Δυσκολο δεντρο παντος εχει πολλα στραβα και πρεπει να γινουν πολυ γεναιες επεμβασεις

myrtilos
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 343
Εγγραφή: 17 Μάιος 2014, 18:08
Has thanked: 74 times
Been thanked: 24 times

Re: Αγριοελια

Δημοσίευση από myrtilos »

Καλώς τη δέχτηκες,πραγματικά ωραίο δέντρο να ανεβάζεις τακτικά φωτογραφίες από τις επεμβάσεις σου για να την καμαρώνουμε. 

Topic author
ioannis.makris
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 359
Εγγραφή: 07 Σεπ 2016, 14:43
Has thanked: 111 times
Been thanked: 31 times

Re: Αγριοελια

Δημοσίευση από ioannis.makris »

_DSC9224.jpg
_DSC9235.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Topic author
ioannis.makris
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 359
Εγγραφή: 07 Σεπ 2016, 14:43
Has thanked: 111 times
Been thanked: 31 times

Re: Αγριοελια

Δημοσίευση από ioannis.makris »

Hfestion έγραψε:
07 Οκτ 2019, 14:04
Μόνο μια φωτογραφία????
:-(
Τσιγκουνης

Agamemnon
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 07 Οκτ 2019, 12:29
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Αγριοελια

Δημοσίευση από Agamemnon »

Απίστευτη!

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Αγριοελια

Δημοσίευση από Hfestion »

Μόνο μια φωτογραφία????
:-(

Topic author
ioannis.makris
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 359
Εγγραφή: 07 Σεπ 2016, 14:43
Has thanked: 111 times
Been thanked: 31 times

Re: Αγριοελια

Δημοσίευση από ioannis.makris »

Επιτελους εφτασε στο σπιτι 
_DSC9211.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

sinaf
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 393
Εγγραφή: 02 Μάιος 2015, 00:53
Has thanked: 19 times
Been thanked: 45 times

Re: Αγριοελια

Δημοσίευση από sinaf »

Πολύ καλή αγορά! Έχει εξαιρετικό κορμό και με καλή κίνηση. Φαίνεται υγιές και είναι ήδη σε μεγάλο ποτ, οπότε και δεν θα χρειαστείς μεταφύτευση για κάποια χρόνια. Το μόνο "αρνητικό" η διαμόρφωση που είχε κάνει ο φυτωριούχος ως σαν να ήταν καλλωπιστικός θάμνος. Σωστή η παρατήρησή σου οτι θα χρειαστεί να ξεκινήσεις από την αρχή τη διακλάδωση.
Με καλή λίπανση και κλαδέματα, σε λίγα χρόνια θα έχεις ένα πολύ όμορφο μπονσάι.
Θα συμφωνήσω ότι τα μεγάλα δέντρα έχουν άλλη χάρη και ότι οι ελιές είναι το είδος που αξίζει να ασχολούμαστε πρωτίστως, καθώς ευδοκιμεί στον τόπο μας, δεν έχει πολλές απαιτήσεις, συγχωρεί τα λάθη και είναι εντυπωσιακό δέντρο ως μπονσάι.
Τις λατρεύω τις ελιές (βλ. ιδεόγραμμα), είναι περισσότερες σε αριθμό από κάθε άλλο είδος που διαθέτω, ωστόσο θεωρώ ότι αξίζει να ασχολείσαι και με αυτά τα άλλα. Σε ότι αφορά τον αριθμό δέντρων, λίγα και καλά είναι το σωστό για εμάς τους ερασιτέχνες, πόσο μάλλον εάν υπάρχουν και ένα σορό υποχρεώσεις.
Καλή διασκέδαση και με αυτή την όμορφη ελιά σου!
These users thanked the author sinaf for the post:
ioannis.makris (05 Οκτ 2019, 17:32)
Rating: 7.14%

Γιώργος.Κ
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 01 Σεπ 2018, 14:04
Has thanked: 6 times
Been thanked: 8 times

Re: Αγριοελια

Δημοσίευση από Γιώργος.Κ »

Εξαιρετικό δέντρο!!!
These users thanked the author Γιώργος.Κ for the post:
ioannis.makris (05 Οκτ 2019, 17:32)
Rating: 7.14%

Topic author
ioannis.makris
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 359
Εγγραφή: 07 Σεπ 2016, 14:43
Has thanked: 111 times
Been thanked: 31 times

Re: Αγριοελια

Δημοσίευση από ioannis.makris »

Hfestion έγραψε:
30 Σεπ 2019, 23:25
ioannis.makris έγραψε:
29 Σεπ 2019, 23:26
Αγοράστηκε από φυτώριο και την είχα βάλει στο μάτι πριν 2 χρόνια. Η τιμή ήταν εξωφρενική για έμενα και έτσι άπλα περίμενα να έρθει η στιγμή που θα την αγοράσω στην τιμή που έπρεπε (3φωρες κατω απο την αρχικη) και έτσι έγινε. Πούλησα καμιά 10αρια δεντράκια για να την πάρω άλλα  άξιζε πολύ
Θεωρώ ότι αυτή η παράγραφος τα λέει όλα. Κατά τη γνώμη μου αυτή είναι η ποιο σωστη στρατιωτική για κάποιων που θέλει να έχει σωστά δέντρα σε βάθος χρόνου. Αλλά και για καποιον που θα κάνει πολύ ωραίες εργασίες. Ωραία τα κλαδάκια φωτωριων (που δυστυχώς έχω αρκετα) αλλά τα μεγάλα δέντρα έχουν την χάρη τους. Και θα συμφωνήσω στο ότι :

10 μέτρια δέντρα = 1 τούμπανο

Γιάννη πάλι μας έβαλες τα γυαλιά

'''Keep pruning,, 
Έτσι ακριβώς γι αυτό και επέλεξα να έχω μόνο 6 δέντρα απο 70 δεντράκια που είχα κάποτε Όσο αφορά το μέγεθος η την τιμή ενός δέντρου εδώ θα έλεγα πως υπάρχουν πολύ μικρά δέντρα και πολύ φθηνά αγορασμένα από φυτώρια με πολύ χαρακτήρα που πολλές φορές μπορεί να γίνουν πολύ εντυπωσιακά. Υπομονή χρειάζεται και πολύ ψάξιμο. Προσωπικά είμαι μέλος σε δυο σελίδες στο facebook η μια είναι ισπανική νομίζω στις οποίες πουλάνε δέντρα ιδιώτες και πολλές φορές έχω δει φανταστικά δέντρα με 100 και 200ε.
 Έχω ξοδέψει πολλά λεφτά και χρόνο σε δέντρα των 20 , 30,και 70ε και πολλά λεφτά σε υποστρώματα που αν τα έβαζα όλα μαζί θα είχα 4 δεντραρες. Κάποιος φίλος που ασχολείται χρόνια μου είπε πως αν δεν ερωτευτεί ένα δέντρο δεν το αγοράζει, επίσης το να συντηρείς πάνω από 10 δέντρα σωστά πρέπει να είσαι επαγγελματίας δεν ξέρω αν έχει δικαίο στο τελευταίο άλλα προσωπικά κουραστικά να έχω πολλά
Άβαταρ μέλους

Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Re: Αγριοελια

Δημοσίευση από Giorgos G. »

Οι ελιές έχουν την τιμητική τους τον τελευταίο καιρό στο φόρουμ με αποκορύφωμα την ελιά της συγκεκριμένης ανάρτησης, ένα δέντρο εντυπωσιακό και ζηλευτό (μην το ματιάσω..!!) 
Καλή συνέχεια 
These users thanked the author Giorgos G. for the post:
ioannis.makris (01 Οκτ 2019, 20:58)
Rating: 7.14%

myrtilos
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 343
Εγγραφή: 17 Μάιος 2014, 18:08
Has thanked: 74 times
Been thanked: 24 times

Re: Αγριοελια

Δημοσίευση από myrtilos »

Με γεια σου,πραγματικά ωραίο το δέντρο σου και καλή η τελική επιλογή να πάρεις αυτό και όχι το "τσουχτερό" skots pine.
Δεν έχω από το να σου ευχηθώ να το χαρείς και σε μερικά χρόνια που θα το βαρεθείς εδώ είμαι εγώ.
These users thanked the author myrtilos for the post:
ioannis.makris (01 Οκτ 2019, 20:58)
Rating: 7.14%

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Αγριοελια

Δημοσίευση από Hfestion »

ioannis.makris έγραψε:
29 Σεπ 2019, 23:26
Αγοράστηκε από φυτώριο και την είχα βάλει στο μάτι πριν 2 χρόνια. Η τιμή ήταν εξωφρενική για έμενα και έτσι άπλα περίμενα να έρθει η στιγμή που θα την αγοράσω στην τιμή που έπρεπε (3φωρες κατω απο την αρχικη) και έτσι έγινε. Πούλησα καμιά 10αρια δεντράκια για να την πάρω άλλα  άξιζε πολύ
Θεωρώ ότι αυτή η παράγραφος τα λέει όλα. Κατά τη γνώμη μου αυτή είναι η ποιο σωστη στρατιωτική για κάποιων που θέλει να έχει σωστά δέντρα σε βάθος χρόνου. Αλλά και για καποιον που θα κάνει πολύ ωραίες εργασίες. Ωραία τα κλαδάκια φωτωριων (που δυστυχώς έχω αρκετα) αλλά τα μεγάλα δέντρα έχουν την χάρη τους. Και θα συμφωνήσω στο ότι :

10 μέτρια δέντρα = 1 τούμπανο

Γιάννη πάλι μας έβαλες τα γυαλιά

'''Keep pruning,,
These users thanked the author Hfestion for the post:
ioannis.makris (01 Οκτ 2019, 20:58)
Rating: 7.14%

Topic author
ioannis.makris
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 359
Εγγραφή: 07 Σεπ 2016, 14:43
Has thanked: 111 times
Been thanked: 31 times

Re: Αγριοελια

Δημοσίευση από ioannis.makris »

Antonios έγραψε:
30 Σεπ 2019, 18:44
Απλά δέντραρα ότι καλύτερο έχω δει ποτέ και από γνωστά site στο διαδίκτυο πρέπει να είναι και το καλύτερο δέντρο στο forum. Τι μέγεθος έχει περίπου?
Σ ευχαριστω πολυ. Ειναι μεγαλο δεντρο νομιζω οτι εχει υψως 70 cm αλλα δεν ειμαι σιγουρος

Antonios
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 122
Εγγραφή: 11 Οκτ 2017, 22:59
Has thanked: 39 times
Been thanked: 13 times

Re: Αγριοελια

Δημοσίευση από Antonios »

Απλά δέντραρα ότι καλύτερο έχω δει ποτέ και από γνωστά site στο διαδίκτυο πρέπει να είναι και το καλύτερο δέντρο στο forum. Τι μέγεθος έχει περίπου?
These users thanked the author Antonios for the post:
ioannis.makris (30 Σεπ 2019, 21:16)
Rating: 7.14%

Topic author
ioannis.makris
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 359
Εγγραφή: 07 Σεπ 2016, 14:43
Has thanked: 111 times
Been thanked: 31 times

Re: Αγριοελια

Δημοσίευση από ioannis.makris »

Σε  ευχαριστω πολυ Νικολα αλλα πραγματικα νιωθω οτι μονο εσυ ανυπομονεις, και σε ξανα ευχαριστω πολυ γι αυτο. αν θελεις μπορω να σου στειλω το βιντεακι σε μαιλ η στο facebook αν εχεις 
Άβαταρ μέλους

Νικολας72
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 16:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 103 times

Re: Αγριοελια

Δημοσίευση από Νικολας72 »

Αγαπητέ Γιάννη,

όποιος δηλώσει ότι βαρέθηκε τις αγριελιές σου, είναι σαν να ομολογεί ότι βρίσκεται σε λάθος forum... Ή απλώς επαληθεύει την διαχρονικότητα του μύθου του Αισώπου, με την αλεπού και την κομμένη ουρά..!

Το δέντρο είναι απλά δεντράρα! Κίνηση, χαρακτήρας, κορμάρα, ηλικία, ταλαιπωρία..! Μπράβο για την επιλογή, με το καλό να την υποδεχθείς στο χώρο σου και να μας δώσεις περισσότερες λεπτομέρειες για το μέγεθός της. Και συμφωνώ μαζί σου ότι αξίζει τον κόπο να ασχοληθείς για πολλά-πολλά χρόνια μαζί της. Όσο για το ολικό κλάδεμα, θα το αξιολογήσεις με σύνεση όταν έρθει στο χώρο σου με την ηρεμία σου. Να θυμάσαι ότι δεν χρειάζεται να γίνουν όλα μαζί...

Για το βιντεάκι, είναι απλά τα πράγματα. Δημιουργείς (αν δεν έχεις ήδη...) ένα κανάλι στο Youtube, ανεβάζεις εκεί το βιντεάκι σου, και στην συνέχεια κάνεις copy-paste το link σ' ένα σχετικό κειμενάκι σε νέα ανάρτηση. That's all..!

Άντε, ανυπομονούμε..!
These users thanked the author Νικολας72 for the post:
ioannis.makris (30 Σεπ 2019, 21:16)
Rating: 7.14%
If you can DREAM it,
you can DO it..!

Topic author
ioannis.makris
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 359
Εγγραφή: 07 Σεπ 2016, 14:43
Has thanked: 111 times
Been thanked: 31 times

Αγριοελια

Δημοσίευση από ioannis.makris »

Ένα από τα 6 δεντράκια που θα κρατήσω. Αγοράστηκε από φυτώριο και την είχα βάλει στο μάτι πριν 2 χρόνια. Η τιμή ήταν εξωφρενική για έμενα και έτσι άπλα περίμενα να έρθει η στιγμή που θα την αγοράσω στην τιμή που έπρεπε (3φωρες κατω απο την αρχικη) και έτσι έγινε. Πούλησα καμιά 10αρια δεντράκια για να την πάρω άλλα  άξιζε πολύ
Οι φωτός είναι από το φυτώριο ακόμα δεν έχει έρθει στον κήπο μου την περιμένω με αγωνιά. 
Μάλλον θα κλαδευτούν όλα τα κλαδιά της δεν θα μείνει τίποτα. Θα την αρχίσω απο την αρχή. Νομίζω ότι αξίζει πολύ τον κόπο για ένα τέτοιο δέντρο να περιμένω χρόνια ώστε να γίνει αυτό που θέλω. Δεν ξερω για εσας αλλα εγω το αγαπησα 

IMG_1698.JPEG
IMG_1696.JPG
IMG_1697.JPG
 

Προστέθηκε μετά από 5 λεπτά 34 δευτερόλεπτα:
Sorry για τα ορθογραφικά πάντα αφηρημένος και πάντα ολίγον δυσλεκτικός

Προστέθηκε μετά από 8 λεπτά 48 δευτερόλεπτα:
Έχω και βίντεο άλλα δεν ξέρω πως να το ανεβάσω, Επίσης νομίζω πως βαρεθήκατε να με βλέπετε να ανεβάζω αγριελιές, εγώ θα με βαριόμουν άλλα είναι ένα δέντρο που το λατρεύω. Αγοράστηκε απορρίπτοντας ένα juniper sampina και ενα skots pine και τα δυο μεγάλα δέντρα και σε ηλικία άλλα και σε μέγεθος άλλα με κέρδισε η Αγριελιά
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
These users thanked the author ioannis.makris for the post:
Hfestion (30 Σεπ 2019, 08:38)
Rating: 7.14%
Απάντηση