Αγριοελια

Παρουσιάσεις προ–μπονσάϊ μελών

myrtilos
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 343
Εγγραφή: 17 Μάιος 2014, 18:08
Has thanked: 74 times
Been thanked: 24 times

Re: Αγριοελια

Δημοσίευση από myrtilos »

Κατά την ταπεινή μου γνώμη κλαδιά στη μέσα πλευρά και χαμηλά της καμπύλης δεν νομίζω ότι προσθέτουν αλλά αντιθέτως αφαιρούν κάτι από την "δραματική κίνηση" του δέντρου.
Στα δικά μου μάτια το δυνατό σημείο του δέντρου είναι η κίνηση του κορμού,δεν είναι η κωνικότητα που έχει δεν είναι το νεμπάρι δεν είναι το πάχος του κορμού,όλα αυτά είναι σε πολύ καλό επίπεδο αλλά η κίνηση είναι σπάνια(δισκοβόλος του Μύρωνα).
Επειδή το μάτι σου είναι καλό μάλλον κάτι βλέπεις που προς το παρών δεν μπορώ να φανταστώ,σχεδίασε μας και την εναλλακτική ιδέα που είμαι σίγουρος ότι έχεις στο μυαλό σου.
 

Topic author
ioannis.makris
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 359
Εγγραφή: 07 Σεπ 2016, 14:43
Has thanked: 111 times
Been thanked: 31 times

Re: Αγριοελια

Δημοσίευση από ioannis.makris »

Αφαιρεθηκαν  ολα τα κλαδιά και πέταξε ένα λίγο βολικό κλαδί στο σημείο που ξεκινάω την βλάστηση στο σχέδιο, Νομίζω πως είμαι ευχαριστημένος 
104494899_588615868706840_522564142045113180_n.jpg
 

 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

sinaf
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 393
Εγγραφή: 02 Μάιος 2015, 00:53
Has thanked: 19 times
Been thanked: 45 times

Re: Αγριοελια

Δημοσίευση από sinaf »

ioannis.makris έγραψε:
15 Ιαν 2020, 22:43
Καλησπερα δεν εχω κανει καποια αλλαγη στο δέντρο όποτε τι φωτό να ανεβάσω. Εχω ένα θέμα με την διάσταση του δέντρου είναι πολύ μεγάλο γι εμένα πλέον όποτε οποίος ενδιαφέρεται από Θεσσαλονίκη μπορώ να του το δόσω όσο το πείρα δλδ 100ε

 
Ιωάννη έχεις PM
 

Topic author
ioannis.makris
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 359
Εγγραφή: 07 Σεπ 2016, 14:43
Has thanked: 111 times
Been thanked: 31 times

Re: Αγριοελια

Δημοσίευση από ioannis.makris »

Καλησπερα δεν εχω κανει καποια αλλαγη στο δέντρο όποτε τι φωτό να ανεβάσω. Εχω ένα θέμα με την διάσταση του δέντρου είναι πολύ μεγάλο γι εμένα πλέον όποτε οποίος ενδιαφέρεται από Θεσσαλονίκη μπορώ να του το δόσω όσο το πείρα δλδ 100ε

Skourkos
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 03 Δεκ 2017, 21:44
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Αγριοελια

Δημοσίευση από Skourkos »

Περιμένουμε να δουμε update και να μάθουμε νέα για αυτό το υπέροχο δέντρο....αν θέλεις και έχεις την καλή διάθεση να μας δώσεις στοιχεία του φυτωριου-πηγη που έχει τέτοια στολίδι...ευχαριστω

alxalex
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: 17 Απρ 2018, 15:27
Has thanked: 9 times
Been thanked: 6 times

Re: Αγριοελια

Δημοσίευση από alxalex »

καμμια καινουρια φωτογραφια εχουμε απο την ελια???....αν δε σου κανει πολυ κοπο ανεβασε να την δουμε να την χαρουμε και εμεις

myrtilos
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 343
Εγγραφή: 17 Μάιος 2014, 18:08
Has thanked: 74 times
Been thanked: 24 times

Re: Αγριοελια

Δημοσίευση από myrtilos »

Μία χαμηλότερη διακλάδωση βρίσκει τους περισσότερους σύμφωνους,αυτό που θέλω να επισημάνω σε περίπτωση που το αποφασίσεις
 και κόψεις τα υπάρχον κλαδιά είναι ότι θα χρειαστείς αρκετό χρόνο για να πάρεις το επιθυμητό αποτέλεσμα.
Θα πρέπει να δημιουργήσεις ένα αρκετά χοντρό κλαδί το οποίο θα προεξέχει εμφανώς από τον κορμό(4-6 χρόνια;),συν το ρίσκο που ενέχεται.
Βέβαια το δέντρο είναι εδραιωμένο και δεν ρισκάρεις πολύ ο χρόνος είναι το ζήτημα.
Αν είχες δύο δέντρα στο ίδιο στυλ θα ήτανε μονόδρομος το χαμήλωμα των κλαδιών.
Υπομονή διαθέτεις οπότε εσύ αποφασίζεις.
 
Άβαταρ μέλους

Kostas
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 529
Εγγραφή: 02 Ιαν 2011, 02:41
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times

Re: Αγριοελια

Δημοσίευση από Kostas »

Το σχεδιο είναι αστέρι. Του ταιριάζει πολύ. Το σκέφτομαι και πιο χαμηλά την διακλάδωση... 
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

sinaf
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 393
Εγγραφή: 02 Μάιος 2015, 00:53
Has thanked: 19 times
Been thanked: 45 times

Re: Αγριοελια

Δημοσίευση από sinaf »

Μου αρέσει αυτή η εκδοχή που παρουσιάζεις με το όμορφο σχέδιό σου! Αναδεικνύει τον υπέροχο κορμό του δέντρου. Θα έχεις και αρκετά να κάνεις τα επόμενα χρόνια για να το φέρεις κοντά στην εικόνα του σχεδίου. Καλή υπομονή και καλή διασκέδαση!
Άβαταρ μέλους

Livstaras
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 367
Εγγραφή: 17 Δεκ 2014, 12:07
Has thanked: 19 times
Been thanked: 15 times

Re: Αγριοελια

Δημοσίευση από Livstaras »

Αυτά τα σχέδια σου, είναι υπέροχα. Καλή συνέχεια!
These users thanked the author Livstaras for the post:
ioannis.makris (26 Σεπ 2019, 16:56)
Rating: 7.14%
"Trees are poems the earth writes upon the sky."
Kahlil Gibran
Άβαταρ μέλους

Νικολας72
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 16:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 103 times

Re: Αγριοελια

Δημοσίευση από Νικολας72 »

thanks. Σκεφτομαι να το κλαδεψω ολο να μην αφησω...
Πολύ τολμηρό! Αλλά εάν έχει καλό ριζικό σύστημα θα ανταποκριθεί αναλόγως! Στο κάτω-κάτω είναι ελιά: αντέχει τα πάντα (και τα κοάλα ...)
:gelio

Δεν λέω καλή τύχη, γιατί η τύχη βοηθάει τους τολμηρούς!
These users thanked the author Νικολας72 for the post:
ioannis.makris (27 Σεπ 2019, 13:39)
Rating: 7.14%
If you can DREAM it,
you can DO it..!

Topic author
ioannis.makris
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 359
Εγγραφή: 07 Σεπ 2016, 14:43
Has thanked: 111 times
Been thanked: 31 times

Re: Αγριοελια

Δημοσίευση από ioannis.makris »

Νικολας72 έγραψε:
25 Σεπ 2019, 21:35
Bravo Γιάννη, πολύ ωραίο σχέδιο! Εάν το ερμηνεύω σωστά, σκέφτεσαι αλλαγή ρυθμού σε semi cascade, με αρκετό Dremel ψηλά στην κορυφή και λύγισμα κλάδων προς τα κάτω δεξιά ή νέες φύτρες; Σε κάθε περίπτωση καλή συνέχεια!
thanks. Σκεφτομαι να το κλαδεψω ολο να μην αφησω τιποτα ωστε να πεταξει βλαστηση πιο χαμηλα και μετα να δωσω περισοτερη κινιση στον κορμο με το dremel
Άβαταρ μέλους

Νικολας72
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 16:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 103 times

Re: Αγριοελια

Δημοσίευση από Νικολας72 »

Bravo Γιάννη, πολύ ωραίο σχέδιο! Εάν το ερμηνεύω σωστά, σκέφτεσαι αλλαγή ρυθμού σε semi cascade, με αρκετό Dremel ψηλά στην κορυφή και λύγισμα κλάδων προς τα κάτω δεξιά ή νέες φύτρες; Σε κάθε περίπτωση καλή συνέχεια!
These users thanked the author Νικολας72 for the post:
ioannis.makris (25 Σεπ 2019, 21:48)
Rating: 7.14%
If you can DREAM it,
you can DO it..!

Topic author
ioannis.makris
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 359
Εγγραφή: 07 Σεπ 2016, 14:43
Has thanked: 111 times
Been thanked: 31 times

Re: Αγριοελια

Δημοσίευση από ioannis.makris »

_DSC9188.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
These users thanked the author ioannis.makris for the post:
Νικολας72 (25 Σεπ 2019, 21:28)
Rating: 7.14%

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Αγριοελια

Δημοσίευση από Hfestion »

ioannis.makris έγραψε:
17 Αύγ 2019, 19:48
filitsa έγραψε:
17 Αύγ 2019, 12:38
Νομίζω ότι η γλάστρα δεν ταιριάζει με το μέγεθος του δέντρου.
Εμενα με ανησυχει ολο το δεντρο μαζι με την γλαστρα. Σαν καμηλοπαρδαλη μοιαζει. Πολυ σκεφτομαι να το κλαδεψω ολοοοοοοο για να πεταξει πιο χαμηλα κλαδια 
Μια χαρά είναι, τα επόμενα χρόνια θα δείξει κι άλλο

Topic author
ioannis.makris
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 359
Εγγραφή: 07 Σεπ 2016, 14:43
Has thanked: 111 times
Been thanked: 31 times

Re: Αγριοελια

Δημοσίευση από ioannis.makris »

filitsa έγραψε:
17 Αύγ 2019, 12:38
Νομίζω ότι η γλάστρα δεν ταιριάζει με το μέγεθος του δέντρου.
Εμενα με ανησυχει ολο το δεντρο μαζι με την γλαστρα. Σαν καμηλοπαρδαλη μοιαζει. Πολυ σκεφτομαι να το κλαδεψω ολοοοοοοο για να πεταξει πιο χαμηλα κλαδια 
Άβαταρ μέλους

filitsa
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 612
Εγγραφή: 06 Απρ 2012, 08:19
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times

Re: Αγριοελια

Δημοσίευση από filitsa »

Νομίζω ότι η γλάστρα δεν ταιριάζει με το μέγεθος του δέντρου.
Άβαταρ μέλους

CaptainAmerica
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 377
Εγγραφή: 27 Δεκ 2010, 00:12
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Re: Αγριοελια

Δημοσίευση από CaptainAmerica »

Όσα δέντρα έχω τα δεν με σιρμα πάντα.

Topic author
ioannis.makris
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 359
Εγγραφή: 07 Σεπ 2016, 14:43
Has thanked: 111 times
Been thanked: 31 times

Re: Αγριοελια

Δημοσίευση από ioannis.makris »

Προσπάθησα να κάνω ένα σχεδιάκι άλλα δεν μου βγαίνει θα το προσπαθήσω ίσως αύριο Ο κορμός του δέντρου είναι πολύ ψήλος και δεν ξέρω αν μου αρέσει  το όλο σύνολο, σκεφτόμουν ότι επειδή το μεγαλύτερο του κομμάτι είναι deadwood έλεγα να το λεπτύνω πολύ από την μέση και πάνω να ασπρίσω το νεκρό ξύλο ώστε το ζωντανό κομμάτι να δείξει περισσότερο λεπτό στο όλο σύνολο. Όπως είπα αυτές είναι άπλα σκέψης το virtual του Γιάννη είναι πολύ κάλο και εγώ κάπως έτσι το σκεφτόμουν αρχικά. Τώρα όσο άφορα το nabari έχω δει πολλά literaty με πολύ μεγάλη βάση και πολύ λεπτό κορμό και ήταν όλα φανταστικά 

Προστέθηκε μετά από 5 λεπτά 36 δευτερόλεπτα:
Νικολας72 έγραψε:
30 Ιούλ 2019, 18:12
ioannis.makris έγραψε:
30 Ιούλ 2019, 17:02
 
Ok... Καταρχήν, και μόνο από αυτή την αλλαγή στην γωνία, το "τακούνι" έγινε λιγότερο "ενοχλητικό". Ως προς το pot, εφόσον δούλεψες με ότι είχες διαθέσιμο, σίγουρα είναι βελτίωση από το προηγούμενο pot..! Ξέρω τις τιμές των μεγάλων pot και είναι όντως απαγορευτικές. Εάν καταφέρω να φτιάξω μεγάλες τσιμεντένιες (με περλίτη και χαρτοπολτό για μικρότερο βάρος), θα ήθελα πολύ να ετοιμάσω μία γι' αυτό το δέντρο. Σκέψου ένα προφίλ για μια χαμηλή γλάστρα, τί θα σου άρεσε? ...

  
Σε ευχαριστώ πολύ για την σκέψη σου για το pot και εγώ σκεφτικά να φτιάξω ένα στο μελόν
Άβαταρ μέλους

Νικολας72
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 16:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 103 times

Re: Αγριοελια

Δημοσίευση από Νικολας72 »

ioannis.makris έγραψε:
30 Ιούλ 2019, 17:02
Νικολας72 έγραψε:
30 Ιούλ 2019, 13:35
Εντάξει, το παραδέχομαι: κάτι τέτοιες ελιές με ρίξαν στα βαριά...!!!​ :obscene-smokingjoint:

Τώρα, αναφορικά με την επιλογή του pot, ...
Καλησπέρα και σ ευχαριστώ πολύ για τα κάλα σου λόγια άλλα και για την κριτική που κάνεις για το δέντρο...

Τώρα όσο άφορα την αναπτύξει του να σου πω θα ήθελα να την περιορίσω λίγο και να το πάω λίγο σε πιο literaty μορφή....  

--είναι τεράστια (70cm) και μου την κάνανε δώρο, --
Ok... Καταρχήν, και μόνο από αυτή την αλλαγή στην γωνία, το "τακούνι" έγινε λιγότερο "ενοχλητικό". Ως προς το pot, εφόσον δούλεψες με ότι είχες διαθέσιμο, σίγουρα είναι βελτίωση από το προηγούμενο pot..! Ξέρω τις τιμές των μεγάλων pot και είναι όντως απαγορευτικές. Εάν καταφέρω να φτιάξω μεγάλες τσιμεντένιες (με περλίτη και χαρτοπολτό για μικρότερο βάρος), θα ήθελα πολύ να ετοιμάσω μία γι' αυτό το δέντρο. Σκέψου ένα προφίλ για μια χαμηλή γλάστρα, τί θα σου άρεσε? ...

Τώρα για το literati που έχεις υπ' όψη σου, [εκτός κι αν εγώ δεν το έχω καταλάβει σωστά], νομίζω ότι ο ρυθμός αναφέρεται σε κάποια πολύ ψιλόλιγνα δεντράκια, με ελάχιστη έως μικρή κωνικότητα κορμού. Τέτοιο όμορφο nebari δεν νομίζω ότι ταιριάζει στο literati. Εάν, επειδή είναι πολύ ψηλό το δέντρο σου (πόσο είναι, 1,20-1,50..?), σκέφτεσαι ότι μόνο literati μπορεί να γίνει, θα σου πρότεινα να σκεφτείς το slanding (με προϋπόθεση ότι σου τινάζει κατά καιρούς βλαστούς χαμηλότερα στον κορμό...), ή ακόμα καλύτερα κατά την γνώμη μου αυτό που άφησε να εννοηθεί με το σχέδιό του ο κος Jean Jac δηλαδή semi-cascade, με δύο ή και τρείς όγκους φυλλώματος (pads) να διαδέχονται ο ένας τον άλλο από την κορυφή και προς τα κάτω. Αυτό είναι κατά την γνώμη μου το πιο ταιριαστό στο δέντρο σου..!
 
Αλλά αυτή είναι απλά μία γνώμη. Το δέντρο είναι δικό σου, οπότε δικαιούσαι να έχεις τον πρώτο και τον τελευταίο λόγο. Ότι κι αν αποφασίσεις, καλή επιτυχία εύχομαι. Να το φροντίζεις πάντα με αγάπη. 
If you can DREAM it,
you can DO it..!
Απάντηση