ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ ΑΠΟ ΑΘΗΝΑ

Με τι ασχολείστε, άλλα hobbies ....
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ ΑΠΟ ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από Harris »

Καλώς τον. Μια ελιά είναι καλή περίπτωση και μπορείς να βρεις πολλές ωραίες σε φυτώριο. Θα διαλέξεις κάποια με χοντρό κορμο.
Θα κάνουμε workshop τον Σεπτέμβριο και μπορείς να έρθεις με το δέντρο σου να του κάνουμε παρέα μια πρώτη διαμόρφωση.
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Re: ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ ΑΠΟ ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από Giorgos G. »

Καλησπέρα και από μένα και καλώς όρισες στο φόρουμ. 
Με τη μικρή εμπειρία που διαθέτω στο αντικείμενο θα συμφωνήσω απόλυτα με όσα σου προτείνει ο Γρηγόρης παραπάνω. Μία αγριελιά είναι ιδανική περίπτωση για να ξεκινήσεις. Πρόκειται για δεντρα ανθεκτικά, ευπροσάρμοστα και γρήγορης ανάπτυξης. Βρες μία όπως σου την περιγράφει ο Γρηγόρης και καλή αρχή

Γρηγόρης
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 153
Εγγραφή: 20 Μαρ 2017, 10:00
Has thanked: 0
Been thanked: 6 times

Re: ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ ΑΠΟ ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από Γρηγόρης »

Καλώς ήρθες Ευστάθιε
 Είμαι και εγώ αρχάριος αλλά από αυτά που έχω δει και έχω ακούσει από τα άλλα μέλη μία καλή αρχή μπορεί να γίνει με κάποιο φυτό αρκετά ανθεκτικό για να αντέξει στα τυχόν λάθη.Όντος πρέπει το φυτό να είναι για το κλίμα της Αθήνας.
 Εγώ διάλεξα μία αγριελιά. Θα μπορούσες πυράκανθο ίσως, τα παιδιά θα σου δώσουν και καλύτερες λύσεις. 
Θα πρέπει να δεις να έχει κάποιο ωραίο κορμό, ίσως κάποια κλίση να είναι λίγο χοντρός, να έχουν τα κλαδιά διακλαδώσεις ώστε να παίξεις μαζί τους και να τα διαμορφώσεις. Γενικώς κάτι που θα δείχνει ωραίο και ιδιαίτερο στο μάτι σου. Μη πας και πάρεις, παραδείγματος χάρη, τη πρώτη αγριελιά που θα βρεις μπροστά σου. (κάτι τέτοιο έκανα εγώ)
 Και για αρχή, δε νομίζω ότι χρειάζεται να είναι σε ποτ απαραίτητα. Το διαμορφώνεις σε πρώτη φάση, που μπορεί να πάρει πολύ καιρό και όταν είναι έτοιμο και αυτό και εσύ το μεταφυτεύεις σε μικρότερη γλάστρα.
Αφού είσαι από Αθήνα καλό είναι να πας σε επόμενο workshop. Θα μάθεις πολλά.
 Περισσότερα από τους πιο ειδικούς

Topic author
Ευστάθιος.Αρέθας
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 08 Σεπ 2019, 12:12
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ ΑΠΟ ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευση από Ευστάθιος.Αρέθας »

Γεια σας και καλως σας βρήκα.

Με λενε Ευσταθιο  και ειμαι 43.
Τα μικρα δενδρακια ειναι αξιαγαπητα και ομορφα.
Θα ηθελα να μεγαλωσω ενα δενδρακι μονος μου , μα δεν εχω ιδεα πως γινεται αυτο. Σκεφτηκα να ξεκινησω με μια ροδακινια αλλα μαλλον το κλιμα της Αθηνας δεν βοηθα σε αυτο, δεν εχω δει και πολλες  ροδακινιες στο κεντρο. 
Μηπως θα μπορουσε να με καθοδηγησει καποιος-α για το ποιο ειναι το καταλληλο δενδρακι για εδω, και τι να κανω απο χωμα κτλπ, να παρω του εμποριου η να φτιαξω μονος, και πως γινεται γενικοτερα να μεγαλωσεις ενα δενδρακι.

Ευχαριστω.

Ευσταθιος
Απάντηση