Κατασκευή ποτ από άχρηστα υλικά (Serial Pot)

Επιλογή γλάστρας (pot) για το μπονσάι μας.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

filitsa
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 612
Εγγραφή: 06 Απρ 2012, 08:19
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times

Re: Κατασκευή ποτ από άχρηστα υλικά (Serial Pot)

Δημοσίευση από filitsa »

Φοβερή κατασκευή έγινε.

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Κατασκευή ποτ από άχρηστα υλικά (Serial Pot)

Δημοσίευση από Hfestion »

Τι είναι 10 εργατοώρες μπροστά σε μια τόσο ωραία δημιουργία;;; !!!
Μπράβο
Άβαταρ μέλους

Topic author
Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Re: Κατασκευή ποτ από άχρηστα υλικά (Serial Pot)

Δημοσίευση από Giorgos G. »

Επεισόδιο 5 (τελευταίο)

Τελική βαφή

το ποτ βάφτηκε και πηρε τη τελική του μορφή .. Για τη βαφή χρησιμοποίησα 3-4 διαφορετικά χρώματα για να πετύχω τις σκιές και τα "νερά" στην επιφάνεια της γλάστρας. 
DSC04482.JPG
DSC04474.JPG
παρακάτω φαίνονται καλύτερα οι λεπτομέρειες
DSC04477.JPG
DSC04478.JPG
DSC04479.JPG
DSC04480.JPG
με ένα πολύ πρόχειρο υπολογισμό για την εν λόγω κατασκευή δαπάνησα περίπου 10 εργατώρες ενώ το κόστος των υλικών που χρησιμοποιήθηκαν δεν ξεπερνά τα 10 ευρώ.

Το πιο σημαντικό όμως είναι ότι έφτιαξα κάτι μόνος, το οποίο είναι αξιοπρεπές εμφανισιακά και δεν είναι αντικείμενο μαζικής παραγωγής του εμπορίου με πολλά πανοποιότυπα αντίγραφα. 

Τέλος 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Paulos
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 725
Εγγραφή: 20 Ιαν 2011, 10:54
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Κατασκευή ποτ από άχρηστα υλικά (Serial Pot)

Δημοσίευση από Paulos »

Μπράβο με τέτοια υπομονή κάνεις θαύματα.
τη συγγένεια της ανθρώπινης διανοίας προς τον Άπειρον Λόγον
Άβαταρ μέλους

Dim Papadopoulos
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 244
Εγγραφή: 16 Απρ 2013, 12:40
Has thanked: 6 times
Been thanked: 22 times

Re: Κατασκευή ποτ από άχρηστα υλικά (Serial Pot)

Δημοσίευση από Dim Papadopoulos »

Πω! Πολύ δουλεια έχεις κάνει. Το αποτέλεσμά δείχνει πολύ καλό.
Το δέντρο είναι ζωή!
Άβαταρ μέλους

Topic author
Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Re: Κατασκευή ποτ από άχρηστα υλικά (Serial Pot)

Δημοσίευση από Giorgos G. »

κατ'αρχάς χρόνια πολλά σε εορτάζουσες και εορτάζοντες μέρα πού'ναι... και να 'μαστε όλοι καλά 


όσον αφορά στην κατασκευή, συνεχίζω με το πρότελευταίο (μάλλον) επεισόδιο 

Επεισόδιο 4


Τελευταίες εργασίες διακόσμησης

..ήθελα να προσθέσω  στην υπο κατασκευή γλάστρα κάποιες λεπτομέριες που θα την έκανε να φαίνεται λίγο διαφορετική από τα συνηθισμένα. Κατέληξα να στερεώσω (με βίδες και κόλλα) στις τέσσερις γωνίες κάποια ξερά ξύλα στα οποία πρόσθεσα κομμάτια φελιζόλ και κοραλιών ώστε να φαίνονται σαν δέντρα.
DSC04456.JPG
DSC04455.JPG
DSC04453.JPG
DSC04452.JPG
στη συνέχεια πέρασα όλη την επιφάνεια με αραιωμένη ξυλόκολλα για να "δέσουν" μεταξύ τους τα διαφορετικά υλικά. Όταν στέγνωσε η ξυλόκολλα πέρασα μια στρώση χαλαζιακό αστάρι για να "πιάσει" στην επιφάνεια η επόμενη στρώση με κόλλα πλακιδιών. Μετά από δύο χέρια κόλλας πλακιδιών, η οποία κάλυψε όλα τα ανόμοια υλικά είχα το αποτέλεσμα που φαίνεται στις φωτό.
DSC04466.JPG
DSC04467.JPG
DSC04468.JPG
DSC04469.JPG
..αυτή είναι και η τελευταία φάση πριν το βάψιμο της γλάστρας

μέχρι να ολοκληρώσω το βάψιμο και να παρουσιάσω την τελική εικόνα της γλάστρας εύχομαι καλά μπάνια σε όσους είναι σε διακοπές  και καλή ξεκούραση-διασκέδαση
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

filitsa
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 612
Εγγραφή: 06 Απρ 2012, 08:19
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times

Re: Κατασκευή ποτ από άχρηστα υλικά (Serial Pot)

Δημοσίευση από filitsa »

Τέλειο. Πολύ προχο! Θα φτιάξω και εγώ σε καποια φορά που θα έχω χρόνο. Ευχαριστούμε.
Άβαταρ μέλους

Topic author
Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Re: Κατασκευή ποτ από άχρηστα υλικά (Serial Pot)

Δημοσίευση από Giorgos G. »

Νικολας72 έγραψε:
30 Ιούλ 2019, 17:28
Μ Π Ρ Α Β Ο..!

Γιώργο, από δημιουργικότητα σκίζουμε, από δεξιοτεχνία σκίζουμε, το αποτέλεσμα δεν μπορεί παρά να είναι εκπληκτικό!

Με προβληματίζουν λίγο οι συναρμογές... Διαφορετικά υλικά, διαφορετικές συστολές-διαστολές, διαφορετικές αντιδράσεις στην υγρασία και την επαφή με το νερό, πλαστικό-κεραμικό-φιλεζόλ-κόλλα πλακιδίων-ξυλόκολλα...??? Θα αντέξουν όλα μαζί στο χρόνο??? Θα δείξει... υποθέτω!

Από αισθητικής πλευράς, νομίζω ότι θέλεις να δείχνει σαν έαν παλιό πετρόχτιστο αντικείμενο, με δομικές ρωγματώσεις και αρμούς... Νομίζω, ότι ίσως είναι η στιγμή να δεις κανένα βιντεάκι από τον "τρελο-Καναδό" όπως τον λέω εγώ, τον κατά κόσμο κ. Nigel Saunders. Στο κανάλι του "Bonsai Zone" έχει ανεβάσει κατά καιρούς:
  • βάψιμο ενός 3D-printed πλαστικoύ pot με χρώματα μοντελισμού έτσι ώστε να δείχνει ένα πολυκαιρισμένο τσιμεντένιο Κορεάτικο pot..!
  • κατασκευή από φελιζόλ, σε προσπάθεια να μοιάζει αιωρούμενος βράχος...
και πολλά άλλα περίτεχνα πράγματα...

Τα αποτελέσματα ήταν πολύ ενδιαφέροντα κατά την γνώμη μου. Οπότε ίσως μπορέσεις να αντλήσεις έμπνευση. Σου δίνω τα links:



Καλή συνέχεια, καλή επιτυχία!  
για τις συναρμογές, ναι, ο καιρός θα δείξει. Ποντάρω στο ότι όλα τα υλικά και τα αναλώσιμα (κόλλες κλπ) είναι από τις προδιαγραφές τους ελαστικά. Αλλά και 2-3 χρόνια να κρατήσει η γλαστρα είμαι εντάξει. Κάτι άλλο θα βρω να φτιάξω μετά. 
Από αισθητικής πλευράς, ακόμα δεν έχω καταλήξει πως θα φαίνεται η κατασκευή. Σταμάτησα προσωρινά τις εργασίες γιατί το επεξεργάζομαι στο μυαλό μου. Κάθε πρόταση και ιδέα είναι δεκτή ως τροφή για σκέψη 
όσο για τον Nigel Saunders, είναι από αυτούς που μου δίνουν ιδέες όταν ψάχνω για τρόπους κατασκευών στο διαδίκτυο
Άβαταρ μέλους

Νικολας72
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 16:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 103 times

Re: Κατασκευή ποτ από άχρηστα υλικά (Serial Pot)

Δημοσίευση από Νικολας72 »

Μ Π Ρ Α Β Ο..!

Γιώργο, από δημιουργικότητα σκίζουμε, από δεξιοτεχνία σκίζουμε, το αποτέλεσμα δεν μπορεί παρά να είναι εκπληκτικό!

Με προβληματίζουν λίγο οι συναρμογές... Διαφορετικά υλικά, διαφορετικές συστολές-διαστολές, διαφορετικές αντιδράσεις στην υγρασία και την επαφή με το νερό, πλαστικό-κεραμικό-φιλεζόλ-κόλλα πλακιδίων-ξυλόκολλα...??? Θα αντέξουν όλα μαζί στο χρόνο??? Θα δείξει... υποθέτω!

Από αισθητικής πλευράς, νομίζω ότι θέλεις να δείχνει σαν έαν παλιό πετρόχτιστο αντικείμενο, με δομικές ρωγματώσεις και αρμούς... Νομίζω, ότι ίσως είναι η στιγμή να δεις κανένα βιντεάκι από τον "τρελο-Καναδό" όπως τον λέω εγώ, τον κατά κόσμο κ. Nigel Saunders. Στο κανάλι του "Bonsai Zone" έχει ανεβάσει κατά καιρούς:
  • βάψιμο ενός 3D-printed πλαστικoύ pot με χρώματα μοντελισμού έτσι ώστε να δείχνει ένα πολυκαιρισμένο τσιμεντένιο Κορεάτικο pot..!
  • κατασκευή από φελιζόλ, σε προσπάθεια να μοιάζει αιωρούμενος βράχος...
και πολλά άλλα περίτεχνα πράγματα...

Τα αποτελέσματα ήταν πολύ ενδιαφέροντα κατά την γνώμη μου. Οπότε ίσως μπορέσεις να αντλήσεις έμπνευση. Σου δίνω τα links:



Καλή συνέχεια, καλή επιτυχία!
These users thanked the author Νικολας72 for the post:
Giorgos G. (02 Αύγ 2019, 22:30)
Rating: 7.14%
If you can DREAM it,
you can DO it..!
Άβαταρ μέλους

Petros
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 643
Εγγραφή: 21 Ιαν 2012, 11:02
Has thanked: 3 times
Been thanked: 10 times

Re: Κατασκευή ποτ από άχρηστα υλικά (Serial Pot)

Δημοσίευση από Petros »

Μα τι ωραία να δουλεύεις κάποιος επάνω σε ενα τετοιο προτζεκτ. Πολύ καλή εργασία μας βοηθάει να σκεφτόμαστε διαφορετικά.
These users thanked the author Petros for the post:
Giorgos G. (02 Αύγ 2019, 22:32)
Rating: 7.14%
Άβαταρ μέλους

Topic author
Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Re: Κατασκευή ποτ από άχρηστα υλικά (Serial Pot)

Δημοσίευση από Giorgos G. »

Επεισόδιο 3

Εργασιες καλλωπισμού

Αφού στέγνωσαν οι κόλλες, με το κολλητήρι καλωδίων απομάκρυνα τα φελιζόλ στα σημεία που περισσεύανε και τους έδωσα το κατάλληλο σχήμα για τη βάση της γλάστρας, λιώνοντάς τα όσο χρειαζόταν.
DSC04427.JPG
DSC04428.JPG
Σειρά τώρα έχει  το κυρίως σώμα της γλάστρας. Έκοψα κομμάτια φελιζόλ σε ακανόνιστα πλακέ σχήματα και τα κόλλησα με ξυλόκολλα εως ότου καλυφθεί όλη η επιφάνεια (κάτι σαν ψηφιδωτό)
DSC04430.JPG
DSC04431.JPG
DSC04436.JPG
όταν κολλήσουν τα φελιζόλ θα καλυφθούν με κόλλα πλακιδίων έτσι ώστε να διακρίνονται τα διαστήματα μεταξύ τους.

Μέχρις εδώ καλά. Πιστεύω ότι το αποτέλεσμα θα είναι ικανοποιητικό ακόμα και αν δεν προσθέσω κάτι άλλο στην κατασκευή. Παρ'όλα αυτά θα ήθελα κάτι περισσότερο ώστε η κατασκευή να έχει κάτι το ιδιαίτερο και να μην είναι απλώς μια όμορφη γλάστρα. Πέραν τις όποιεςς ιδέες μπορεί να έχω για τη συνέχεια θα ζητήσω τη συνδρομή οποιουδήποτε στο φόρουμ έχει κάποια ωραία ιδέα για τη συνέχεια. Μπορεί να είναι κάτι που δεν μου περνά από το μυαλό και να δίνει αυτό το κάτι που ήθελα .

Καθε προτάση λοιπόν είναι καλοδεχούμενη

ευχαριστώ εκ των προτέρων

...συνεχίζεται.. 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

deus x machina
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 18 Μαρ 2013, 08:14
Τοποθεσία: Νικαια.
Has thanked: 19 times
Been thanked: 41 times

Re: Κατασκευή ποτ από άχρηστα υλικά (Serial Pot)

Δημοσίευση από deus x machina »

παρα πολυ ωραια κατασκευη.
Αλλα κ το δεντρο με προοπτικες μεγαλες.
Καλη συνεχεια κ στα δυο
These users thanked the author deus x machina for the post:
Giorgos G. (02 Αύγ 2019, 22:32)
Rating: 7.14%
Nihil humanum mihi alienum est
Άβαταρ μέλους

Dim Papadopoulos
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 244
Εγγραφή: 16 Απρ 2013, 12:40
Has thanked: 6 times
Been thanked: 22 times

Re: Κατασκευή ποτ από άχρηστα υλικά (Serial Pot)

Δημοσίευση από Dim Papadopoulos »

Και το ποτ και το δέντρο άψογο
These users thanked the author Dim Papadopoulos for the post:
Giorgos G. (02 Αύγ 2019, 22:31)
Rating: 7.14%
Το δέντρο είναι ζωή!
Άβαταρ μέλους

Topic author
Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Re: Κατασκευή ποτ από άχρηστα υλικά (Serial Pot)

Δημοσίευση από Giorgos G. »

Επεισόδιο 2

Εργασιών συνέχεια

Αφού στέγνωσαν οι πρώτες κόλλες ήλθε η ώρα να κολλήσω το βαρέλι στο πλακάκι. Πρώτα έκανα τέσσερις τρύπες στο στενό μέρος του  βαρελιου με κολλητήρι καλωδίων
DSC04407.JPG
και στα ζεύγη τρύπες του πλακιδίου πέρασα δεματικά καλωδίων για να στερεώσω την κατασκευή
DSC04409.JPG

έβαλα κόλλα και έδεσα τα δεματικά
DSC04410.JPG
Την επόμενη μέρα, αφού στέγνωσε η κόλλα πέρασα όλη την κατασκευή με χαλαζιακό αστάρι. Το αστάρι αυτό δίνει πρόσφυση στις πολύ λείες επιφάνειες για να "πιάνουν" επάνω τους διάφορα δομικά υλικά (τσιμέντο, κόλλα πλακιδίων, χρώμα, κόλλες κλπ )
DSC04416.JPG
Το αστάρι στεγνώνει γρήγορα οπότε το απόγευμα της ίδιας ημέρας πέρασα μια πρώτη - παχιά - στρώση κόλλας πλακιδίων στην εσωτερική επιφάνεια και το δάπεδο της γλάστρας
DSC04417.JPG
Έδώ τελειώνει η κατασκευή του λειτουργικού τμήματος της γλάστρας και αρχίζει η αισθητική βελτίωση της κατασκευής. Έχω διάφορες ιδέες περί του τι να κάνω και στην πορεία θα δω ποια θα εφαρμόσω. 

Για αρχή αποφάσισα να δώσω όγκο στο πλακάκι. Για να το πετύχω έκοψα κομμάτια φελιζόλ
DSC04418.JPG
και τα κόλλησα περιμετρικά στη βάση χρησιμοποιώντας ξυλόκολλα
DSC04419.JPG
κάπου εδώ, περιμένοντας να στεγνώσουν οι κόλλες, παρουσιάζω και το φυτό για το οποίο γίνεται όλη η φασαρία
DSC04414.JPG
DSC04412.JPG
του μπι κοντίνιουντ

 

 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Topic author
Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Re: Κατασκευή ποτ από άχρηστα υλικά (Serial Pot)

Δημοσίευση από Giorgos G. »

Νικολας72 έγραψε:
26 Ιούλ 2019, 13:28
Προμηνύεται μία πολύ ενδιαφέρουσα κατασκευή... Η βασική φόρμα δείχνει ενδιαφέρουσα, κάτι που με κάνει ακόμα πιο περίεργο για το τελικό αποτέλεσμα... Για να δούμε...
υπομονη... θα υπάρξουν μερικά ακομη επεισόδια μέχρι το τέλος. Ακόμα και εγώ δεν έχω αποφασίσει που θα καταλήξω
Άβαταρ μέλους

Νικολας72
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 16:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 103 times

Re: Κατασκευή ποτ από άχρηστα υλικά (Serial Pot)

Δημοσίευση από Νικολας72 »

Προμηνύεται μία πολύ ενδιαφέρουσα κατασκευή... Η βασική φόρμα δείχνει ενδιαφέρουσα, κάτι που με κάνει ακόμα πιο περίεργο για το τελικό αποτέλεσμα... Για να δούμε...
If you can DREAM it,
you can DO it..!
Άβαταρ μέλους

Dim Papadopoulos
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 244
Εγγραφή: 16 Απρ 2013, 12:40
Has thanked: 6 times
Been thanked: 22 times

Re: Κατασκευή ποτ από άχρηστα υλικά (Serial Pot)

Δημοσίευση από Dim Papadopoulos »

Τρομερή σκέψεις. Μπράβο σου.
These users thanked the author Dim Papadopoulos for the post:
Giorgos G. (02 Αύγ 2019, 22:31)
Rating: 7.14%
Το δέντρο είναι ζωή!
Άβαταρ μέλους

Topic author
Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Κατασκευή ποτ από άχρηστα υλικά (Serial Pot)

Δημοσίευση από Giorgos G. »

Επεισόδιο 1

Πώς ξεκίνησαν όλα

Πέρυσι βρήκα δίπλα σε κάδο απορριμμάτων μία πολύ ωραία σεφλέρα, μάλλον ποικιλία νάνα απ'ότι καταλαβαίνω από το μέγεθος των φύλλων της και με πολλά χρονάκια στην πλάτη της αν κρίνω από το μέγεθός της. 

Ήθελα από καιρό να φτιάξω ένα μεγάλο στρογγυλό γλαστράκι για να την συγκεκριμένη σεφλέρα αλλά δεν είχα κάποιο κατάλληλο - παλιό ή άχρηστο - αντικείμενο, το οποίο θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω για την εν λόγω κατασκευή.

Τελικά το πρότζεκτ άρχισε να υλοποιείται όταν πριν λίγες μέρες βρήκα πεταμένο σε παραλιακό δρόμο ένα κομμάτι από μεγάλο πλαστικό βαρέλι το οποίο είχε το κατάλληλο μέγεθος  και σχήμα για την κατασκευή που είχα στο μυαλό μου (διάμετρος 55 εκ και ύψος 23 εκ)
DSC04401.JPG
Το πρώτο που έπρεπε να βρω ήταν τι θα χρησιμοποιήσω για βάση-δάπεδο της γλάστρας. Για το σκοπό αυτό επέλεξα ένα παλιό πλακάκι διαστάσεων 45X45 που είχε ξεμείνει στη αυλή και γω δεν ξέρω από πότε 
DSC04402.JPG
Στο πλακάκι έκανα με ποτηροτρύπανο για πέτρες μια μεγαλούτσικη κεντρική τρύπα η οποία προορίζεται για τρύπα αποστράγγισης της γλάστρας. Επίσης με διαμαντοτρύπανο έκανα  τέσσερα ζευγάρια τρύπες στα σημεία που το στενό τμήμα του πλαστικού βαρελιού θα  κολλήσει στο πλακάκι, ώστε να περάσω σύρματα που θα συγκρατούν το βαρέλι στο πλακάκι πέραν της κόλλας που σκοπεύω να βάλω. Τέλος, έκοψα της γωνίες του πλακιδίου (με τροχό) και χρησιμοποιώντας δομική κόλλα για συγκόλληση ανόμοιων υλικών κόλλησα από κάτω μικρές φέτες από άλλο παλιό σπασμένο πλακάκι για να φτιάξω τα πόδια της γλάστρας
DSC04405.JPG
DSC04404.JPG
Το βαρέλι τρίφτηκε με γυαλόχαρτο για να "αγριέψει" η επιφάνειά του, ώστε να "πιάνουν" καλά πάνω στο πλαστικό τα υλικά που θα χρησιμοποιήσω για την επάλειψή του. 

Περιμετρικά του χείλους του βαρελιού κόλλησα μερικά κομμάτια φελιζόλ για να φαίνεται καλύτερη αισθητικά η μελλοντική γλάστρα 
DSC04406.JPG
Μέχρι να στεγνώσουν οι κόλλες  είμαστε σε αναμονή

...η συνέχεια στο επόμενο επεισόδιο

 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση