Wisteria

Παρουσιάσεις προ–μπονσάϊ μελών
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Νικολας72
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 16:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 103 times

Re: Wisteria

Δημοσίευση από Νικολας72 »

218442A0-2AD4-4A9D-A8A9-C3617FEC010F.jpeg
 Πώς πάει η γλυτσίνια; Η δική μου στην αυλή έχει τρελαθεί...
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
If you can DREAM it,
you can DO it..!
Άβαταρ μέλους

Topic author
Livstaras
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 367
Εγγραφή: 17 Δεκ 2014, 12:07
Has thanked: 19 times
Been thanked: 15 times

Re: Wisteria

Δημοσίευση από Livstaras »

Νικολας72 έγραψε:
04 Ιουν 2019, 09:58
Φίλε Γιώργο,
                   το φυτό που έχω είναι πολύ δύσκολο να το υπολογίσω ως προς την ηλικία του, διότι απλά δεν έχει καταγραφεί πουθενά! Ωστόσο, πρέπει να ξεπερνάει την δεκαετία. Τα πρώτα τρία-τέσσερα χρόνια, τα έζησε φυτεμένο μέσα σ' ένα πήλινο πιθάρι, απ' αυτά που στο Πήλιο χρησιμοποιούταν για αποθήκευση λαδιού. Είχαμε δύο μεγάλα (ύψους περίπου 1,20) κι ένα τεράστιο απ' αυτά που χωράει άνθρωπος μέσα (φαντάζομαι σ' ένα τέτοιο να ζούσε ο Διογένης...) Όλα ξεπλωμένα, απλά έπιαναν χώρο στην πυλωτή της πολυκατοικίας, ως διακοσμητικά στοιχεία, κενά περιεχομένου. "Νεκρή φύση" σαν να λέμε! 
      Με δική μου πρωτοβουλία, ανοίχτηκαν τρύπες στον πάτο των δύο μεγάλων, φτιάχτηκαν σιδερένιες βάσεις για να τα στηρίζουν σε όρθια στάση και χρησιμοποιήθηκαν ως γλάστρες. Στο ένα υπήρχε μία βουκαμβίλια (κάπου την ανέφερα σε σχετικό post) και στο άλλο η γλυτσίνια της φωτογραφίας. Είχαν τοποθετηθεί σε σημεία στην πίσω αυλή στον ακάλυπτο, όπου τα έβλεπε ο πρωινός ήλιος και δεν σκεπάζοταν από τα μπαλκόνια, άρα τα έπιανε η βροχή. Και στα δύο η ανάπτυξη των φυτών που περιείχαν ήταν καλή, αλλά όταν έφτασαν σκαρφαλώνοντας το μπαλκόνι του 2ου ορόφου, δημιουργήθηκαν ανησυχίες για την πιθανή πρόκληση ζημιών στις σωλήνες υδροροής γύρω από τις οποίες τυλίγονταν. Κι έτσι πάρθηκε η απόφαση να μεταφυτευτούν στο χώμα.
       Αυτό πρέπει να  έχει πάνω από 5-6 χρόνια που έχει γίνει. Βέβαια, έκτοτε, η ανάπτυξη των φυτών -ιδιαίτερα της γλυτσίνιας- ήταν κατά πολύ θεαματικότερη. Είχε αποκτήσει -μέχρι να μπει στο χώμα- πάχος κορμού όσο ο λαιμός μπουκαλιού μπύρας (3-4 εκ.) τώρα έχει ξεπεράσει τα 12 εκ. Αν σου δείξω φωτογραφίες, θα εκπλαγείς από το τρόπο που σε σημεία που την είχα πλέξει γύρω από κάγκελα, έχει πρηστεί τόσο πολύ που κοντεύει να πνίξει μέσα της και να "καταπιεί" το σίδερο..! Η αυλόπορτα που βλέπεις στην φωτογραφία οδηγεί σ' ένα στενάκι το οποίο μοιραζόμαστε με μία γειτόνισσα, για την οποία αυτός είναι και ο μοναδικός τρόπος εισόδου στο σπίτι της. Αυτό το γράφω γιατί όσα χρόνια είναι φυτεμένη η γλυτσίνια, η γειτόνισσα πηγαίνει ως άλλη κατσίκα και μαδάει όσα κλωνάρια της γλυτσίνιας την ενοχλούν. Παρόλους τους ευγενικούς καυγάδες μας, δεν το έβαλε κάτω και συνεχίζει μέχρι σήμερα να κόβει ότι θεωρεί η ίδια οτι έχει δικαίωμα να κόψει. Ωστόσο η γλυτσίνια έχει ξεπεράσει σε κατά μήκος ανάπτυξη τα δεκαπέντε μέτρα.
       Συμπερασματικά, μπορώ με βεβαιότητα να σου πω πως όταν είναι τοποθετημένη στο χώμα, είναι απίστευτη η ανάπτυξή της, Μπορεί να ξεπεράσει τα δύο-τρία μέτρα το χρόνο σε μήκος νέας ανάπτυξης, ανάλογα βέβαια με το κλάδεμα που θα της κάνει κάποιος. Αν της κόβεις την ανάπτυξη κοντά στην ρίζα και την αφήνεις ενενόχλητη στην κορυφή, μπορεί να επιτύχει αυτούς τους ρυθμούς και χωρίς λιπάσματα κλπ. Δεν είναι τυχαίο που σε κάποιες πολιτείες στην Αμερική απαγορεύεται η ελεύθερη καλλιέργειά της, γιατί θεωρείται απειλητικά επεκτατικό φυτό. Ακόμα και στο βιντεάκι που ανέβασε ο Hfestion, ο άνθρωπος μετά τα μισά στο βιντεάκι μας δείχνει μία γλυτσίνια που από φυτό bonsai ύψους περίπου 6 ιντσών (18 εκατοστά...!) φυτεύτηκε στο χώμα κι αφέθηκε ελεύθερο για 29 χρόνια. Και βλέπεις πόση έκταση έχει καταλάβει το φυτό!!! Γι' αυτό, δεν πρέπει να φυτεύεται κοντά σε άλλο φυτό ή δέντρο (εάν σκαρφαλώσει επάνω του μπορεί να το σκοτώσει διά στραγγαλισμού.
       Δεν ξέρω τί έχεις κατά νου να δημιουργήσεις στην αυλή σου, αλλά ελπίζω να σε βοήθησα με τις πληροφορίες.
 
Καλή επιτυχία.
Φίλε Νικόλα,
Χίλια συγγνώμη, αλλά δεν είχα δει την απάντηση σου τόσες μέρες. Έγραψε ο Χάρης από κάτω, και δεν είδα ότι είχες γράψει και εσύ τόσα πράγματα.
Οι πληροφορίες σου είναι υπέρ πολύτιμες, και με βοήθησες να αλλάξω λίγο κατεύθυνση σε αυτό που σκόπευα να κάνω. Εγώ είχα πάρει πριν δυο χρόνια, μια μπλε γλυτσίνα και μια βουκαμβίλια, με σκοπό να μπουν σε πλαστικό τελάρο στον κήπο, να τις αφήσω να σκαρφαλώσουν στο μπαλκόνι μου, και να βγουν μετά από καποια χρονιά για να γίνουν bonsai. Στην πορεία προστέθηκαν μια ακόμα βουκαμβίλια στον κήπο, που είχα διασώσει από τα σκουπίδια, και μια ροζ γλυτσίνα (που είχα χρυσοπληρωσει) που μπήκε σε ένα παλιό πιθάρι του λαδιού (περίπου 1,20 ύψος)  που είχα φέρει από Χίο και καθόταν παρατημένο για χρονιά σε μια γωνιά.
Τα περσινά χιόνια, αποδείχτηκαν μοιραία για τις βουκαμβίλιες, και το εμβολιασμένο μέρος της ροζ γλυτσίνας, αλλά επέζησε το κάτω κομμάτι της, και παρέμεινε στο πιθάρι. Φέτος συνειδητοποιώ πόσο επεκτατικές είναι, και μετά από αυτό που έγραψες ότι η δική σου κοντεύει να σου φάει τα κάγκελα, τον χειμώνα θα πρέπει την στηρίξω εξωτερικά στο μπαλκόνι, γιατί τώρα την έχω τυλίξει στα κάγκελα, και δεν θέλω να μου περάσει μέσα (εκεί έχω όλα τα δεντράκια μου).
Τα έγραψα όλα αυτά, γιατί υπάρχουν αρκετές ομοιότητες στις γλιτσίνες μας. Επισης, η δίκη μου έχει επεκταθεί φέτος αρκετά, και του χρόνου θα περνάει στο μπαλκόνι της γειτόνισσας. Ποιος ξέρει, μπορεί να βρούμε και άλλα κοινά στο μέλλον...  😁
Σε ευχαριστω πολύ και πάλι,
Φιλικά,
Γιώργος
 
"Trees are poems the earth writes upon the sky."
Kahlil Gibran
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Wisteria

Δημοσίευση από Harris »

Φοβερός ο Νικολας. Ευχαριστουμε για τις πληροφοριες! 
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Νικολας72
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 16:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 103 times

Re: Wisteria

Δημοσίευση από Νικολας72 »

Livstaras έγραψε:
04 Ιουν 2019, 08:22
Νικολας72 έγραψε:
01 Ιουν 2019, 09:02
Livstaras έγραψε:
01 Ιουν 2019, 08:11
Παιδιά είναι σίγουρα γλυτσίνα,...
 Έχω κι εγώ στην αυλή μου εδώ και χρόνια και την αναγνωρίζω!
Φίλε Νικόλα,
Σε ευχαριστω ...
Πόσα χρόνια την έχεις την δική σου; Έτσι για να υπολογίσω και εγώ στο περίπου..
Ευχαριστώ πολύ, και πάλι. 
Φίλε Γιώργο,
                   το φυτό που έχω είναι πολύ δύσκολο να το υπολογίσω ως προς την ηλικία του, διότι απλά δεν έχει καταγραφεί πουθενά! Ωστόσο, πρέπει να ξεπερνάει την δεκαετία. Τα πρώτα τρία-τέσσερα χρόνια, τα έζησε φυτεμένο μέσα σ' ένα πήλινο πιθάρι, απ' αυτά που στο Πήλιο χρησιμοποιούταν για αποθήκευση λαδιού. Είχαμε δύο μεγάλα (ύψους περίπου 1,20) κι ένα τεράστιο απ' αυτά που χωράει άνθρωπος μέσα (φαντάζομαι σ' ένα τέτοιο να ζούσε ο Διογένης...) Όλα ξεπλωμένα, απλά έπιαναν χώρο στην πυλωτή της πολυκατοικίας, ως διακοσμητικά στοιχεία, κενά περιεχομένου. "Νεκρή φύση" σαν να λέμε! 
      Με δική μου πρωτοβουλία, ανοίχτηκαν τρύπες στον πάτο των δύο μεγάλων, φτιάχτηκαν σιδερένιες βάσεις για να τα στηρίζουν σε όρθια στάση και χρησιμοποιήθηκαν ως γλάστρες. Στο ένα υπήρχε μία βουκαμβίλια (κάπου την ανέφερα σε σχετικό post) και στο άλλο η γλυτσίνια της φωτογραφίας. Είχαν τοποθετηθεί σε σημεία στην πίσω αυλή στον ακάλυπτο, όπου τα έβλεπε ο πρωινός ήλιος και δεν σκεπάζοταν από τα μπαλκόνια, άρα τα έπιανε η βροχή. Και στα δύο η ανάπτυξη των φυτών που περιείχαν ήταν καλή, αλλά όταν έφτασαν σκαρφαλώνοντας το μπαλκόνι του 2ου ορόφου, δημιουργήθηκαν ανησυχίες για την πιθανή πρόκληση ζημιών στις σωλήνες υδροροής γύρω από τις οποίες τυλίγονταν. Κι έτσι πάρθηκε η απόφαση να μεταφυτευτούν στο χώμα.
       Αυτό πρέπει να  έχει πάνω από 5-6 χρόνια που έχει γίνει. Βέβαια, έκτοτε, η ανάπτυξη των φυτών -ιδιαίτερα της γλυτσίνιας- ήταν κατά πολύ θεαματικότερη. Είχε αποκτήσει -μέχρι να μπει στο χώμα- πάχος κορμού όσο ο λαιμός μπουκαλιού μπύρας (3-4 εκ.) τώρα έχει ξεπεράσει τα 12 εκ. Αν σου δείξω φωτογραφίες, θα εκπλαγείς από το τρόπο που σε σημεία που την είχα πλέξει γύρω από κάγκελα, έχει πρηστεί τόσο πολύ που κοντεύει να πνίξει μέσα της και να "καταπιεί" το σίδερο..! Η αυλόπορτα που βλέπεις στην φωτογραφία οδηγεί σ' ένα στενάκι το οποίο μοιραζόμαστε με μία γειτόνισσα, για την οποία αυτός είναι και ο μοναδικός τρόπος εισόδου στο σπίτι της. Αυτό το γράφω γιατί όσα χρόνια είναι φυτεμένη η γλυτσίνια, η γειτόνισσα πηγαίνει ως άλλη κατσίκα και μαδάει όσα κλωνάρια της γλυτσίνιας την ενοχλούν. Παρόλους τους ευγενικούς καυγάδες μας, δεν το έβαλε κάτω και συνεχίζει μέχρι σήμερα να κόβει ότι θεωρεί η ίδια οτι έχει δικαίωμα να κόψει. Ωστόσο η γλυτσίνια έχει ξεπεράσει σε κατά μήκος ανάπτυξη τα δεκαπέντε μέτρα.
       Συμπερασματικά, μπορώ με βεβαιότητα να σου πω πως όταν είναι τοποθετημένη στο χώμα, είναι απίστευτη η ανάπτυξή της, Μπορεί να ξεπεράσει τα δύο-τρία μέτρα το χρόνο σε μήκος νέας ανάπτυξης, ανάλογα βέβαια με το κλάδεμα που θα της κάνει κάποιος. Αν της κόβεις την ανάπτυξη κοντά στην ρίζα και την αφήνεις ενενόχλητη στην κορυφή, μπορεί να επιτύχει αυτούς τους ρυθμούς και χωρίς λιπάσματα κλπ. Δεν είναι τυχαίο που σε κάποιες πολιτείες στην Αμερική απαγορεύεται η ελεύθερη καλλιέργειά της, γιατί θεωρείται απειλητικά επεκτατικό φυτό. Ακόμα και στο βιντεάκι που ανέβασε ο Hfestion, ο άνθρωπος μετά τα μισά στο βιντεάκι μας δείχνει μία γλυτσίνια που από φυτό bonsai ύψους περίπου 6 ιντσών (18 εκατοστά...!) φυτεύτηκε στο χώμα κι αφέθηκε ελεύθερο για 29 χρόνια. Και βλέπεις πόση έκταση έχει καταλάβει το φυτό!!! Γι' αυτό, δεν πρέπει να φυτεύεται κοντά σε άλλο φυτό ή δέντρο (εάν σκαρφαλώσει επάνω του μπορεί να το σκοτώσει διά στραγγαλισμού.
       Δεν ξέρω τί έχεις κατά νου να δημιουργήσεις στην αυλή σου, αλλά ελπίζω να σε βοήθησα με τις πληροφορίες.
 
Καλή επιτυχία.
If you can DREAM it,
you can DO it..!
Άβαταρ μέλους

Topic author
Livstaras
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 367
Εγγραφή: 17 Δεκ 2014, 12:07
Has thanked: 19 times
Been thanked: 15 times

Re: Wisteria

Δημοσίευση από Livstaras »

Νικολας72 έγραψε:
01 Ιουν 2019, 09:02
Livstaras έγραψε:
01 Ιουν 2019, 08:11
Παιδιά είναι σίγουρα γλυτσίνα,...

Την ταΐζω φουλ αυτή τη χρονιά....

Γιώργος
Καλημέρα,

Ναι, είναι σίγουρα γλυτσίνια! Έχω κι εγώ στην αυλή μου εδώ και χρόνια και την αναγνωρίζω!

Γιώργο, έχεις εξαιρετικό κορμό, με μεγάλο πάχος (αν και ίσιο...) και αν είδα σωστά με πολλά υποσχόμενο νεμπάρι. Αφού έχεις στην αυλή σου θα ξέρεις ότι αναπτύσονται με τρελούς ρυθμούς. Στην Wikipedia διάβασα ότι αν θέλει κάποιος να κρατήσει περιορισμένο το μέγεθος του φυτού πρέπει να κλαδεύει όλους τους μήνες του καλοκαιριού..!

Επίσης διάβασα ότι η ανθοφορία του μπορεί να πάρει 10 χρόνια, όταν ξεκινάει κανείς το φυτό από σπόρο. Εσύ έχεις έτοιμο φυτό. Άρα κανονικά θα έπρεπε και φέτος να βγάλει λουλούδια. Κάτι πολύ σημαντικό είναι το που βγάζει λουλούδια κάθε χρόνο. Στην ίδια πηγή, διαβάζω ότι το φυτό βγάζει τα λουλούδια του σε οφθαλμούς στην βάση του τμήματος του κλαδιού που αναπτύχθηκε την προηγούμενη χρονιά!!! Άρα πολύ προσοχή στο κλάδεμα!

Επίσης σημαντικό ότι η απροθυμία του φυτού να ανθοφορήσει, (μπορεί να πάρει μέχρι και είκοσι χρόνια όταν ξεκινάει από σπόρο σε κάποιες ποικιλίες) ενισχύεται από την λίπανση!!! Δεν θέλει λίπασμα λοιπόν για να ανθίσει! Κι επειδή είναι ένα ιδιαίτερο bonsai, το οποίο το καλλιεργούν γι’ αυτές τις λίγες μέρες του χρόνου που έχει μόνο λουλούδια στα κλαριά του, είναι κρίμα να μην το ξέρεις...

Συνοψίζοντας, επειδή κι εμένα μου αρέσει παρά πολύ, (έχω ήδη “μαρκάρει” σημείο για εναέρια καταβολάδα στο φυτό που έχω) και το παρατηρώ αρκετά χρόνια, θα είσαι με το ψαλίδι στο χέρι συνέχεια αλλά όταν το δεις με τους γαλαζο-μωβ καταρράκτες της ανθισμένης του εκδοχής θα αποζημιωθείς είμαι 1.000% σίγουρος! Εύχομαι να είναι σύντομα.

Υ.Γ.: Η μία φωτό είναι από δεντράκι στο “Bonsai Empire”, η άλλη από το φυτό στην αυλή μου. Σου παραθέτω και το link της Wikipedia σελίδας για το φυτό. Καλή επιτυχία.

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Wisteria 
Φίλε Νικόλα,
Σε ευχαριστω πολύ για τις πληροφορίες. Ειδικα αυτή με το λίπασμα, δεν θα το φανταζόμουν ποτέ. Για φέτος την έχασα την ευκαιρία να την δω να ανθίζει, αλλά του χρόνου θα το έχω υπ, όψιν μου. Γενικά, όταν παίρνω ένα φυτό που δεν γνωρίζω, το αφήνω μια χρονιά να μεγαλώσει μόνο του, και παρατηρώ την ανάπτυξη του. Από την στιγμή όμως που το ξέρω το φυτό, την έχω βάλει σε προγραμμα για ένα καλοκαιρινό κουρεματάκι.
Τις γλιτσίνες στον κήπο μου τις έχω 2 χρόνια την μια, και 1 χρόνο την άλλη, και τώρα τις μαθαίνω. Θέλω και εγώ να φτιάξω κάτι αντίστοιχο με το δικό σου, στην είσοδο.
Πόσα χρόνια την έχεις την δική σου; Έτσι για να υπολογίσω και εγώ στο περίπου..
Ευχαριστώ πολύ, και πάλι.
"Trees are poems the earth writes upon the sky."
Kahlil Gibran

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4462
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 232 times
Επικοινωνία:

Re: Wisteria

Δημοσίευση από Hfestion »

These users thanked the author Hfestion for the post:
Livstaras (04 Ιουν 2019, 08:23)
Rating: 7.14%
Άβαταρ μέλους

Dim Papadopoulos
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 244
Εγγραφή: 16 Απρ 2013, 12:40
Has thanked: 6 times
Been thanked: 22 times

Re: Wisteria

Δημοσίευση από Dim Papadopoulos »

Η άνθιση σε ένα δέντρο μπορεί να παιζετε ανάλογα π.χ από τόσο πολύ ποτιζεις. Π.χ η μπουκαμβίλια εάν ποτίζεις πολύ δεν ανθιζει
These users thanked the author Dim Papadopoulos for the post:
Livstaras (04 Ιουν 2019, 08:23)
Rating: 7.14%
Το δέντρο είναι ζωή!
Άβαταρ μέλους

Νικολας72
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 16:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 103 times

Re: Wisteria

Δημοσίευση από Νικολας72 »

Livstaras έγραψε:
01 Ιουν 2019, 08:11
Παιδιά είναι σίγουρα γλυτσίνα,...

Την ταΐζω φουλ αυτή τη χρονιά....

Γιώργος
Καλημέρα,

Ναι, είναι σίγουρα γλυτσίνια! Έχω κι εγώ στην αυλή μου εδώ και χρόνια και την αναγνωρίζω!

Γιώργο, έχεις εξαιρετικό κορμό, με μεγάλο πάχος (αν και ίσιο...) και αν είδα σωστά με πολλά υποσχόμενο νεμπάρι. Αφού έχεις στην αυλή σου θα ξέρεις ότι αναπτύσονται με τρελούς ρυθμούς. Στην Wikipedia διάβασα ότι αν θέλει κάποιος να κρατήσει περιορισμένο το μέγεθος του φυτού πρέπει να κλαδεύει όλους τους μήνες του καλοκαιριού..!

Επίσης διάβασα ότι η ανθοφορία του μπορεί να πάρει 10 χρόνια, όταν ξεκινάει κανείς το φυτό από σπόρο. Εσύ έχεις έτοιμο φυτό. Άρα κανονικά θα έπρεπε και φέτος να βγάλει λουλούδια. Κάτι πολύ σημαντικό είναι το που βγάζει λουλούδια κάθε χρόνο. Στην ίδια πηγή, διαβάζω ότι το φυτό βγάζει τα λουλούδια του σε οφθαλμούς στην βάση του τμήματος του κλαδιού που αναπτύχθηκε την προηγούμενη χρονιά!!! Άρα πολύ προσοχή στο κλάδεμα!

Επίσης σημαντικό ότι η απροθυμία του φυτού να ανθοφορήσει, (μπορεί να πάρει μέχρι και είκοσι χρόνια όταν ξεκινάει από σπόρο σε κάποιες ποικιλίες) ενισχύεται από την λίπανση!!! Δεν θέλει λίπασμα λοιπόν για να ανθίσει! Κι επειδή είναι ένα ιδιαίτερο bonsai, το οποίο το καλλιεργούν γι’ αυτές τις λίγες μέρες του χρόνου που έχει μόνο λουλούδια στα κλαριά του, είναι κρίμα να μην το ξέρεις...

Συνοψίζοντας, επειδή κι εμένα μου αρέσει παρά πολύ, (έχω ήδη “μαρκάρει” σημείο για εναέρια καταβολάδα στο φυτό που έχω) και το παρατηρώ αρκετά χρόνια, θα είσαι με το ψαλίδι στο χέρι συνέχεια αλλά όταν το δεις με τους γαλαζο-μωβ καταρράκτες της ανθισμένης του εκδοχής θα αποζημιωθείς είμαι 1.000% σίγουρος! Εύχομαι να είναι σύντομα.

Υ.Γ.: Η μία φωτό είναι από δεντράκι στο “Bonsai Empire”, η άλλη από το φυτό στην αυλή μου. Σου παραθέτω και το link της Wikipedia σελίδας για το φυτό. Καλή επιτυχία.

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Wisteria
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
These users thanked the author Νικολας72 for the post:
Livstaras (04 Ιουν 2019, 08:23)
Rating: 7.14%
If you can DREAM it,
you can DO it..!
Άβαταρ μέλους

Topic author
Livstaras
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 367
Εγγραφή: 17 Δεκ 2014, 12:07
Has thanked: 19 times
Been thanked: 15 times

Re: Wisteria

Δημοσίευση από Livstaras »

Παιδιά είναι σίγουρα γλυτσίνα, (η ακακία έχει στρογγυλεμενα φύλλα στις άκρες) και είναι όπως τα λέει ο Γιώργος. Ανθίζουν μετά τα 8-10 χρονιά και υπάρχουν αρκετές ποικιλίες και χρώματα. Η πιο συνηθισμένη είναι η μοβ. Έχω βάλει και δυο στον κήπο μου, μεγαλώνουν σαν τρελές, αλλά δεν έχει ανθίσει καμια. Ευελπιστώ αυτή εδώ, λόγω πάχους κορμού, να τα έχει τα χρονάκια της, και να μας δείξει το χρώμα της σύντομα. Διαβάζω ότι για να ανθίσουν θέλουν πολύ ήλιο και πολύ νερό. Θα το προσπαθήσω του χρόνου, και βλέπουμε. Φέτος δεν έκανα τίποτα γιατί δεν την είχα δει με φύλλα και δεν ημουν καν σίγουρος ότι είναι γλυτσίνα. Την ταΐζω φουλ αυτή τη χρονιά να φτιάξει διακλάδωση, και να της δώσω σιγά σιγά σχήμα το φθινόπωρο.
Σας ευχαριστω πολύ όλους για τις απαντήσεις.
Γιώργος
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
"Trees are poems the earth writes upon the sky."
Kahlil Gibran
Άβαταρ μέλους

Dim Papadopoulos
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 244
Εγγραφή: 16 Απρ 2013, 12:40
Has thanked: 6 times
Been thanked: 22 times

Re: Wisteria

Δημοσίευση από Dim Papadopoulos »

Έτσι νομίζω και εγώ. +1 με george g
Το δέντρο είναι ζωή!
Άβαταρ μέλους

Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Re: Wisteria

Δημοσίευση από Giorgos G. »

Πολύ όμορφο το φυτό σου. Χωρίς να είμαι σίγουρος, μου φαίνεται ότι είναι από το είδος που βγάζει μωβ άνθη τα οποία κρέμονται σαν τσαμπιά. Δεδομένου του χοντρού κορμού μπορείς μα εκμεταλλευτεις τα μεγάλα φύλλά της στη διαμόρφωση φτιάχνοντας ένα πλούσιο φύλλωμα που θα κρέμεται προς τα κάτω. Είναι πολύ ανθεκτική και ταχύτατης ανάπτυξης αλλά αργεί να ωριμάσει και να βγάλει λουλούδια. Καλή επιτυχία

dimitrisf
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: 15 Μαρ 2019, 03:25
Has thanked: 3 times
Been thanked: 19 times

Re: Wisteria

Δημοσίευση από dimitrisf »

οχι δεν ειναι ακακια,γλυτσινα ειναι.Τωρα ποιο ειδος δεν γνωριζω

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4462
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 232 times
Επικοινωνία:

Re: Wisteria

Δημοσίευση από Hfestion »

Νομίζω ότι μοιάζει με ακακια. Αν ναι θέλει λίγο προσοχή με το κλάδεμα και το συρματωμα. Κατά τα άλλα νομίζω ότι έχεις ένα δέντρο που θα το ευχαριστηθεις τα επόμενα χρόνια.

Είναι πάρα πολύ όμορφο!
Καλή συνέχεια!
Άβαταρ μέλους

Topic author
Livstaras
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 367
Εγγραφή: 17 Δεκ 2014, 12:07
Has thanked: 19 times
Been thanked: 15 times

Wisteria

Δημοσίευση από Livstaras »

Καλή σας μέρα!

Έχω εδώ και περίπου ένα χρόνο αυτή την γλυτσίνα που πήρα από ένα φίλο. Δεν είχα ιδέα για το είδος, και δεν έκανα τίποτα ακόμα μαζί της. Φέτος την άνοιξη έκανα μεταφύτευση σε ένα λίγο μεγαλύτερο γλαστράκι γιατί οι ρίζες τις έβγαιναν έξω από την γλάστρα όταν την πήρα. Θα την αφήσω να μεγαλώσει για τώρα, και το φθινόπωρο θα ασχοληθώ πάλι μαζί της. Απλά ανεβάζω κάποιες φωτογραφίες, για να παρακολουθώ και από δω την πορεία της. Σχόλια, απόψεις, όπως πάντα ευπρόσδεκτα.

Ευχαριστώ πολύ,
Γιώργος

Υγ. Επειδή ακουμπάει πάνω στην καλαμωτή, δεν θέλω να την μετακινήσω για να βγάλω καλύτερες φωτογραφίες. Sorry

 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
"Trees are poems the earth writes upon the sky."
Kahlil Gibran
Απάντηση