Δοκιμάζω Κράσουλα πάνω σε Γιούκα

Συζητήσεις γενικώς περί φυτολογίας (εκτός από bonsai)
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Δοκιμάζω Κράσουλα πάνω σε Γιούκα

Δημοσίευση από Harris »

Καλη επιτυχια!
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Topic author
Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Re: Δοκιμάζω Κράσουλα πάνω σε Γιούκα

Δημοσίευση από Giorgos G. »

Hfestion έγραψε:
10 Ιουν 2019, 23:42
Πως τα πάει?
τα φυτά φαίνονται υγιή αλλά ακόμα δεν φούσκωσαν καινούρια μάτια ώστε να σιγουρευτώ ότι όλα πάνε καλά
 

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Δοκιμάζω Κράσουλα πάνω σε Γιούκα

Δημοσίευση από Hfestion »

Πως τα πάει?
Άβαταρ μέλους

Kostas
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 529
Εγγραφή: 02 Ιαν 2011, 02:41
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times

Re: Δοκιμάζω Κράσουλα πάνω σε Γιούκα

Δημοσίευση από Kostas »

Καλή επιτυχία!
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

mariaoz
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 323
Εγγραφή: 18 Αύγ 2012, 21:21
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Δοκιμάζω Κράσουλα πάνω σε Γιούκα

Δημοσίευση από mariaoz »

Το αποτέλεσμα είναι όμορφο. Τι άλλο από καλή επιτυχία λοιπόν;
Άβαταρ μέλους

Topic author
Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Re: Δοκιμάζω Κράσουλα πάνω σε Γιούκα

Δημοσίευση από Giorgos G. »

Livstaras έγραψε:
22 Μάιος 2019, 06:54
Αν και δε μου αρέσουν τα παχυφυτα, με ενδιαφέρει πολύ το αποτέλεσμα του πειράματος σου. Δεν είμαι σίγουρος ότι η γιουκα θα μείνει ζωντανή χωρίς φύλλα. Ίσως κάτι αντίστοιχο να γινόταν, έχοντας σαν βάση έναν κάκτο, που δεν χρειάζεται φύλλα για να ζει. Σε κάθε περίπτωση, καλή επιτυχία σου εύχομαι, και κράτα μας ενήμερους.
ευχαριστώ πολύ. 
Να συμπληρώσω ότι δεν ανέφερα τι  θα κάνω με τα φύλλα της γιούκας επειδή είναι ακόμη πολύ νωρίς. Πρώτα πρέπει να δω αν θα ζήσουν οι κράσουλες. Η σάρκα της γιούκας έχει πολύ υγρασία και μπορεί να σαπίσουν οι ρίζες από τις κράσουλες, οποτε δεν υπάρχει λόγος να με απασχολούν τα περαιτέρω  :icon-razz:
Παρόλα αυτά, αν ζήσουν και αναπτυχθούν τα μοσχεύματα κράσουλας, σκόπευα να αφήσω 2-3 φύλλα γιούκας να υπάρχουν σε σημεία του κορμού που δεν θα μου χαλάνε το αισθητικό αποτέλεσμα. Όταν καποιο από αυτά μεγαλώνει περισσότερο από όσο μου αρέσει, θα το κόβω και πάει λέγοντας

deus x machina
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 18 Μαρ 2013, 08:14
Τοποθεσία: Νικαια.
Has thanked: 19 times
Been thanked: 40 times

Re: Δοκιμάζω Κράσουλα πάνω σε Γιούκα

Δημοσίευση από deus x machina »

Καλημερα,
παρα πολυ ενδιαφερουσα η σκεψη σου. Οποιο αποτελεσμα κ να εχει κ μονο η σκεψη , η προσπαθεια , η πραγματωση του πειραματος - αξιζουν τα μπραβο.
Ειναι οντως περιεργη συμβιωση αλλα αν δεν πειραματιζομασταν ακομα στις σπηλιες θα ημασταν.
Καλη συνεχεια σου ευχομαι
 
Nihil humanum mihi alienum est
Άβαταρ μέλους

Livstaras
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 367
Εγγραφή: 17 Δεκ 2014, 12:07
Has thanked: 19 times
Been thanked: 15 times

Re: Δοκιμάζω Κράσουλα πάνω σε Γιούκα

Δημοσίευση από Livstaras »

Αν και δε μου αρέσουν τα παχυφυτα, με ενδιαφέρει πολύ το αποτέλεσμα του πειράματος σου. Δεν είμαι σίγουρος ότι η γιουκα θα μείνει ζωντανή χωρίς φύλλα. Ίσως κάτι αντίστοιχο να γινόταν, έχοντας σαν βάση έναν κάκτο, που δεν χρειάζεται φύλλα για να ζει. Σε κάθε περίπτωση, καλή επιτυχία σου εύχομαι, και κράτα μας ενήμερους.
"Trees are poems the earth writes upon the sky."
Kahlil Gibran

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Δοκιμάζω Κράσουλα πάνω σε Γιούκα

Δημοσίευση από Hfestion »

Είναι περιττό να σου πω ότι είναι υπέροχο. Περιμένω update
Άβαταρ μέλους

Topic author
Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Re: Δοκιμάζω Κράσουλα πάνω σε Γιούκα

Δημοσίευση από Giorgos G. »

Νικολας72 έγραψε:
21 Μάιος 2019, 13:46
Πραγματικά πολύ ιδιαίτερο το πείραμά σου, δεν έχω ξαναδεί ή ξανακούσει ποτέ να επιχειρείται κάτι παρόμοιο, "συμβίωση" δύο διαφορετικών ειδών. Εσύ το έχεις διαβάσει κάπου, ή είναι μία έμπνευση της στιγμής? Σε κάθε περίπτωση, καλή επιτυχία!
έχω δει να πωλούνται κακτάκια πάνω στα οποία έχουν μπολιαστεί άλλα είδη κάκτων ή παχύφυτων. Επίσης παλιά θυμαμαι που είχα δει "μπόλιασμα" φύλλου φραγκοσυκιας με κάποιο άλλο φυτό (δεν θυμαμαι τι ήταν). Αυτά είχα λοιπόν ως βάση στο μυαλό μου και σκέφτηκα να δοκιμάσω κάτι ανάλογο με κράσουλα και γιούκα.
Φυσικά δεν περιμένω να ενσωματωθούν τα δυο είδη, στην καλύτερη περίπτωση η γιουκα θα λειτουργεί ως ζωντανό δοχείο για τις κράσουλες.
Ο καιρός θα δείξει .
Άβαταρ μέλους

Νικολας72
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 16:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 103 times

Re: Δοκιμάζω Κράσουλα πάνω σε Γιούκα

Δημοσίευση από Νικολας72 »

Πραγματικά πολύ ιδιαίτερο το πείραμά σου, δεν έχω ξαναδεί ή ξανακούσει ποτέ να επιχειρείται κάτι παρόμοιο, "συμβίωση" δύο διαφορετικών ειδών. Εσύ το έχεις διαβάσει κάπου, ή είναι μία έμπνευση της στιγμής? Σε κάθε περίπτωση, καλή επιτυχία!
If you can DREAM it,
you can DO it..!

myrtilos
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 343
Εγγραφή: 17 Μάιος 2014, 18:08
Has thanked: 74 times
Been thanked: 24 times

Re: Δοκιμάζω Κράσουλα πάνω σε Γιούκα

Δημοσίευση από myrtilos »

Φιλόδοξο και ταυτόχρονα ενδιαφέρον,κράτησε μας ενήμερους.
Άβαταρ μέλους

Topic author
Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Δοκιμάζω Κράσουλα πάνω σε Γιούκα

Δημοσίευση από Giorgos G. »

Πριν μερικές ημέρες βρήκα πεταμένη στα σκουπίδια μία μεγάλη γιούκα με ωραίο και χοντρό κορμό. Την μαζεψα λοιπόν και στο σπίτι έβγαλα όλο το χώμα της, έκοψα σχεδόν όλες τις ρίζες και την τοποθέτησα σε ένα παλιό ταψί (στο οποίο έκανα πολλές τρύπες αποστράγγισης) με σχεδόν 100% ανόργανο υπόστρωμα. 
Αρχικά ήθελα να την αφήσω να πετάξει φύλλα, που θα προσπαθούσα να τα κρατήσω μικρά "ταϊζοντας" το φυτό ελάχιστα. Το έχω ξανακάνει περυσι με μικρότερη γιούκα που με τον ίδιο τρόπο από γλάστρα την μεταφύτευσα σε πιατάκι γλάστρας και παει μια χαρά.
Με έτρωγε όμως το γεγονός ότι δεν μου αρέσουν τα φύλλα του συγκεκριμένου φυτού οπότε σκέφτηκα να κάνω ένα τεστ μήπως και καταφέρω να κρατήσω τον κορμό της γιούκας και να έχω κλαδια και φύλλα από άλλο είδος.
Έκανα λοιπόν από μια τρύπα σε καθε ένα από τα κλαδια και αφού εβαλα μέσα ελάχιστη άμμο, τοποθέτησα σε κάθε τρύπα από ένα μόσχευμα Κράσουλας. Τα μοσχεύματα τα είχα σε γλαστράκια από πέρυσι και είχανε ρίζες. Τα ανοίγματα στις τρύπες μετά την τοποθέτηση των μοσχευμάτων τα έκλεισα με αργιλώδες χώμα (πηλο) για να μην ξεραθούν τα κλαδιά από το σκάψιμο της τρύπας, και ευελπιστώντας ότι οι κράσουλες θα παίρνουν υγρασία από τη γιούκα.
Το ύψος της γιούκας τώρα είναι περίπου 50 εκατοστά
Το ιδανικό θα είναι να συμβιώσουν τα δύο είδη και με τον καιρό - εφόσον η γιούκα δεχθεί τις κράσουλες και αυτές αναπτυχθούν - να έχω ένα φυτό που να μπορώ να διαμορφώσω τα κλαδια και το φύλλωμά του.
Δεν γνωρίζω τι θα γίνει τελικά με αυτό το ιδιότυπο "μπόλιασμα", αλλά οι δοκιμές γίνονται για να μάθουμε και - ενίοτε - να καταφέρουμε και κάτι διαφορετικό.
Οπότε.... ο θεός βοηθός και οψόμεθα  :pray:


DSC04249.JPG
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση