pot (μπετόν)

Επιλογή γλάστρας (pot) για το μπονσάι μας.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
Ηλίας.Παναγιώτου
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 11 Απρ 2019, 09:18
Has thanked: 5 times
Been thanked: 3 times

Re: pot (μπετόν)

Δημοσίευση από Ηλίας.Παναγιώτου »

Hfestion έγραψε:
20 Απρ 2019, 16:45
Πολύ ωραία η δουλειά σου! Μπράβο!

'' Κάποιος μου είχε πει ότι το τσιμέντο είναι τοξικό για τις ρίζες των δέντρων και γι αυτό ποτέ δεν δοκίμασα να φτιάξω. Βλέπω όμως αρκετό κόσμο να φτιάχνει pots από τσιμέντο, οπότε μάλλον δεν υσχει,,

Πόσο ζυγίζει ένα pot?

Προστέθηκε μετά από 2 λεπτά 7 δευτερόλεπτα:
Giorgos G. έγραψε:
18 Απρ 2019, 19:39
παίρνω την ευκαιρία στο συγκεκριμένο ποστ να παρουσιάσω και εγώ δύο ποτ που έφτιαξα μόνος

το άσπρο δεν το έβαψα ακόμη, είναι από φελιζόλ το οποίο κάλυψα με αρκετές στρώσεις κόλλας πλακιδίων (διάσταση 40χ55 cm). Θ βαφτεί όταν έχω το κατάλληλο φυτό που θα φιλοξενήσει

το δεύτερο φιλοξενεί ένα μικρό κράταιγο, είναι από κομμάτι YTONG καλυμμένο με κολλα πλακιδίων και βαμμένο ώστε να φαίνεται σαν μάρμαρο (διάσταση 20χ20 cm περίπου)

DSC04127.JPG

DSC04128.JPG

DSC04131.JPG
Μπράβο και σε σένα!
Ανέβασε τα σε ξεχωριστό topic και κάνε μας και εσύ μια παρουσίαση...

Για να υπάρχει υλικό και για κάποιους άλλους που ίσως να θέλουν να φτιάξουν   
Σε ευχαριστώ Hfestion για άλλη μια φορά, αν δεν κάνω λάθος περί τα 20 κιλά+, το "λάθος" απο πλευρά μου είναι, για να αποφύγω την αποτυχία + θέμα αισθητικής, χοντρά τοιχώματα και πάτος (5εκ), σε βίντεο που είδα πάντως στην Ασία τα φτιάχνουν πιο λεπτά, χωρίς κανένα πρόβλημα. Περί τοξικότητας δεν έχω ιδέα, θα σου πω αν αντιμετωπίσω κάποιο πρόβλημα στο μέλλον.

Προστέθηκε μετά από 22 λεπτά 26 δευτερόλεπτα:
Νικολας72 έγραψε:
20 Απρ 2019, 08:54
Καλωσήρθες συνάδελφε... πολύ όμορφα αποτελέσματα, μπράβο ..! Η λεπτομέρεια με το ταμπελάκι είναι όλα τα λεφτά κατά την γνώμη μου! Κόντρα πλακάκι σε μηχάνημα lazer να υποθέσω; Έχεις δει φαντάζομαι ανάλογα βιντεάκια στο YouTube ..;

Υπάρχει τεχνική που δημιουργεί ένα γυαλιστερό φινίρισμα στο τσιμέντο, καθώς και οξείδια που βάφουν το τσιμέντο κατά την γέννεσή του. Το συνολικό αποτέλεσμα: γλαστράκια για μπονσάι με οπτικό αποτέλεσμα ίδιο ( για κάποιους και καλύτερο) από τα κεραμικά! Επειδή είχα φτιάξει τα πρώτα μου δοκιμαστικά ποτ από papercrete (τσιμέντο και χαρτοπολτό), είχα ερευνήσει -και συνεχίζω- το όλο θέμα εξαντλητικά. Εάν έχει ενδιαφέρον το θέμα μπορώ να δείξω βιντεάκια σχετικά ή να στήσουμε ξεχωριστό θέμα.

Το σίγουρο είναι ότι πιάνουν τα χέρια σου... μπράβο, συνέχισε την καλή δουλειά!
Καλώς σε βρήκα Νικόλα, το ταμπελάκι είναι από ένα δάπεδο ΙΚΕΑ που το μισό έγινε μπάσο :icon-razz: (για άλλο φόρουμ η ανάλυση :P) και ότι περίσσεψε το πήρα, εκτύπωσα από τον εκτυπωτή σε χαρτί με μαύρο φόντο, πέρασα ένα βερνίκι διάφανο για δάπεδα, νερού και στα καπάκια κόλλησα διαφάνεια από μοντελισμό και πάλι βερνίκι, δεν βερνίκωσα το μπετόν για οικονομικούς λόγους. Σε ευχαριστώ και πάλι για τα καλά σου λόγια.
 
In Nature We Trust

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4462
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 232 times
Επικοινωνία:

Re: pot (μπετόν)

Δημοσίευση από Hfestion »

Πολύ ωραία η δουλειά σου! Μπράβο!

'' Κάποιος μου είχε πει ότι το τσιμέντο είναι τοξικό για τις ρίζες των δέντρων και γι αυτό ποτέ δεν δοκίμασα να φτιάξω. Βλέπω όμως αρκετό κόσμο να φτιάχνει pots από τσιμέντο, οπότε μάλλον δεν υσχει,,

Πόσο ζυγίζει ένα pot?

Προστέθηκε μετά από 2 λεπτά 7 δευτερόλεπτα:
Giorgos G. έγραψε:
18 Απρ 2019, 19:39
παίρνω την ευκαιρία στο συγκεκριμένο ποστ να παρουσιάσω και εγώ δύο ποτ που έφτιαξα μόνος

το άσπρο δεν το έβαψα ακόμη, είναι από φελιζόλ το οποίο κάλυψα με αρκετές στρώσεις κόλλας πλακιδίων (διάσταση 40χ55 cm). Θ βαφτεί όταν έχω το κατάλληλο φυτό που θα φιλοξενήσει

το δεύτερο φιλοξενεί ένα μικρό κράταιγο, είναι από κομμάτι YTONG καλυμμένο με κολλα πλακιδίων και βαμμένο ώστε να φαίνεται σαν μάρμαρο (διάσταση 20χ20 cm περίπου)

DSC04127.JPG

DSC04128.JPG

DSC04131.JPG



 
Μπράβο και σε σένα!
Ανέβασε τα σε ξεχωριστό topic και κάνε μας και εσύ μια παρουσίαση...

Για να υπάρχει υλικό και για κάποιους άλλους που ίσως να θέλουν να φτιάξουν
Άβαταρ μέλους

Νικολας72
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 16:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 103 times

Re: pot (μπετόν)

Δημοσίευση από Νικολας72 »

Καλωσήρθες συνάδελφε... πολύ όμορφα αποτελέσματα, μπράβο ..! Η λεπτομέρεια με το ταμπελάκι είναι όλα τα λεφτά κατά την γνώμη μου! Κόντρα πλακάκι σε μηχάνημα lazer να υποθέσω; Έχεις δει φαντάζομαι ανάλογα βιντεάκια στο YouTube ..;

Υπάρχει τεχνική που δημιουργεί ένα γυαλιστερό φινίρισμα στο τσιμέντο, καθώς και οξείδια που βάφουν το τσιμέντο κατά την γέννεσή του. Το συνολικό αποτέλεσμα: γλαστράκια για μπονσάι με οπτικό αποτέλεσμα ίδιο ( για κάποιους και καλύτερο) από τα κεραμικά! Επειδή είχα φτιάξει τα πρώτα μου δοκιμαστικά ποτ από papercrete (τσιμέντο και χαρτοπολτό), είχα ερευνήσει -και συνεχίζω- το όλο θέμα εξαντλητικά. Εάν έχει ενδιαφέρον το θέμα μπορώ να δείξω βιντεάκια σχετικά ή να στήσουμε ξεχωριστό θέμα.

Το σίγουρο είναι ότι πιάνουν τα χέρια σου... μπράβο, συνέχισε την καλή δουλειά!
If you can DREAM it,
you can DO it..!
Άβαταρ μέλους

Topic author
Ηλίας.Παναγιώτου
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 11 Απρ 2019, 09:18
Has thanked: 5 times
Been thanked: 3 times

Re: pot (μπετόν)

Δημοσίευση από Ηλίας.Παναγιώτου »

Σας ευχαριστώ Γρηγόρη, Dim Papadopoulos, deus x machina (ωραία μπάντα ;))
In Nature We Trust

deus x machina
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 18 Μαρ 2013, 08:14
Τοποθεσία: Νικαια.
Has thanked: 19 times
Been thanked: 42 times

Re: pot (μπετόν)

Δημοσίευση από deus x machina »

πολυ καλες δουλειες παιδια.
Μεγαλη φαντασια αλλα κ μερακι σε αυτα που φτιαξατε
Nihil humanum mihi alienum est
Άβαταρ μέλους

Dim Papadopoulos
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 244
Εγγραφή: 16 Απρ 2013, 12:40
Has thanked: 6 times
Been thanked: 22 times

Re: pot (μπετόν)

Δημοσίευση από Dim Papadopoulos »

Μπράβο σας!
Το δέντρο είναι ζωή!

Γρηγόρης
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 153
Εγγραφή: 20 Μαρ 2017, 10:00
Has thanked: 0
Been thanked: 6 times

Re: pot (μπετόν)

Δημοσίευση από Γρηγόρης »

είναι πραγματικά υπέροχα.
Άβαταρ μέλους

Topic author
Ηλίας.Παναγιώτου
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 11 Απρ 2019, 09:18
Has thanked: 5 times
Been thanked: 3 times

Re: pot (μπετόν)

Δημοσίευση από Ηλίας.Παναγιώτου »

Όντως, πολύ καλή δουλειά!
In Nature We Trust
Άβαταρ μέλους

Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Re: pot (μπετόν)

Δημοσίευση από Giorgos G. »

παίρνω την ευκαιρία στο συγκεκριμένο ποστ να παρουσιάσω και εγώ δύο ποτ που έφτιαξα μόνος

το άσπρο δεν το έβαψα ακόμη, είναι από φελιζόλ το οποίο κάλυψα με αρκετές στρώσεις κόλλας πλακιδίων (διάσταση 40χ55 cm). Θ βαφτεί όταν έχω το κατάλληλο φυτό που θα φιλοξενήσει

το δεύτερο φιλοξενεί ένα μικρό κράταιγο, είναι από κομμάτι YTONG καλυμμένο με κολλα πλακιδίων και βαμμένο ώστε να φαίνεται σαν μάρμαρο (διάσταση 20χ20 cm περίπου)
DSC04127.JPG
DSC04128.JPG
DSC04131.JPG


 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Topic author
Ηλίας.Παναγιώτου
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 11 Απρ 2019, 09:18
Has thanked: 5 times
Been thanked: 3 times

Re: pot (μπετόν)

Δημοσίευση από Ηλίας.Παναγιώτου »

Giorgos G. έγραψε:
18 Απρ 2019, 17:14
φίλε καλως ήλθες στο φορουμ. Ωραία η κατασκευή, εάν έχεις και άλλα ποτ, θα είχε ενδιαφέρον να τα δείξεις. 
Φτιάχνω και εγώ δικά μου από διάφορα υλικά όπως τσιμέντο,κούτσουρα, πέτρες, φελιζολ, ξύλα κ.α και με ενδιαφέρουν τέτοιου είδους ιδιοκατασκευές.
καλή συνέχεια
 
Ευχαριστώ φίλε Γιώργο, καλώς σε βρήκα, είναι η πρώτη προσπάθεια, σήμερα έκοψα κόντρα πλακέ θαλάσσης για να κάνω και αλλά, θα είναι όμως ίδιο το αποτέλεσμα.
In Nature We Trust
Άβαταρ μέλους

Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Re: pot (μπετόν)

Δημοσίευση από Giorgos G. »

φίλε καλως ήλθες στο φορουμ. Ωραία η κατασκευή, εάν έχεις και άλλα ποτ, θα είχε ενδιαφέρον να τα δείξεις. 
Φτιάχνω και εγώ δικά μου από διάφορα υλικά όπως τσιμέντο,κούτσουρα, πέτρες, φελιζολ, ξύλα κ.α και με ενδιαφέρουν τέτοιου είδους ιδιοκατασκευές.
καλή συνέχεια
 
Άβαταρ μέλους

Topic author
Ηλίας.Παναγιώτου
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 11 Απρ 2019, 09:18
Has thanked: 5 times
Been thanked: 3 times

pot (μπετόν)

Δημοσίευση από Ηλίας.Παναγιώτου »

Καλημέρα στην ομάδα
Μετά από αρκετές προσπάθειες για να βρω έτοιμα, κατέληξα στην πιο εύκολη και οικονομική λύση (παρόλα αυτά η κατασκευή είναι βαριά).
Αναλογίες: 2 άμμο, 1 τσιμέντο, νερό και revinex (στην αναλογία που αναφέρει η συσκευασία), λάδι για το καλούπι, σύρμα. ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ η διάρκεια: 2 μέρες για ξεκαλούπωμα (πλαϊνά) 9 μέρες για τον πάτο, 7 μέρες εμποτισμός σε νερό (αν είναι εφικτό να μπει όλο μέσα).
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
In Nature We Trust
Απάντηση