Αγριοελια

Παρουσιάσεις προ–μπονσάϊ μελών

Topic author
ioannis.makris
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 359
Εγγραφή: 07 Σεπ 2016, 14:43
Has thanked: 111 times
Been thanked: 31 times

Re: Αγριοελια

Δημοσίευση από ioannis.makris »

Νικολας72 έγραψε:
30 Ιούλ 2019, 13:35
Εντάξει, το παραδέχομαι: κάτι τέτοιες ελιές με ρίξαν στα βαριά...!!!​ :obscene-smokingjoint:

Το ότι το δεντράκι (ή μάλλον η δεντράρα...) "τα σπάει" κατά το κοινώς λεγόμενον, αυτό είναι το προφανές! Τί να πρωτοσχολιάσει κανείς: το τεράστιο nebari (πόσο είναι... 40 - 50 εκατοστά?), την δραματικότητα της κίνησης του κορμού, το νεκρό ξύλο, την σουρεαλιστική σχεδόν κωνικότητα...?

Μπράβο για άλλη μία φορά για την επιλογή σου και συνολικότερα για την ικανότητά σου να διακρίνεις εξαιρετικά δέντρα. Οι Αγγλοσάξωνες λένε ότι "η ομορφιά βρίσκεται στο μάτι του κρίνοντος" (σε ελεύθερη μετάφραση...), θέλοντας να τονίσουν την υποκειμενικότητα της έννοιας "όμορφος". Ωστόσο, ξέρω πολλούς που θα ήθελαν να έχουν το δικό σου "μάτι" για να διαλέγουν όμορφα φυτά...!

 :text-bravo:

Τώρα, αναφορικά με την επιλογή του pot, αφού πρώτα ξεκαθαρίσω ότι μόνο εσύ μπορείς να κρίνεις τί πραγματικά έχει ανάγκη το φυτό, (...αφού μόνο εσύ ξέρεις τί ριζικό σύστημα έχει και τί χρειάζεται να αναπτύξει, πώς θέλεις να το εκπαιδεύσεις τα απόμενα χρόνια κλπ.),  ως παρατηρητής έχω να παραθέσω την άποψη ότι το συγκεκριμένο δέντρο δείχνει σαν να χρειάζεται περισσότερο χώρο. Και λόγω συνολικού όγκου θα το δικαιολογούσε. Στην δική μου αισθητική (άρα εντελώς υποκειμενικά...) το "τακούνι" που κάνει το φυτό στην βάση του κορμού αριστερά στην εικόνα, προεξέχοντας έξω από την γλάστρα του αμέσως μου φωνάζει " φίλε, κάνε κάτι γιατί δεν χωράω εδώ..." Αλλά και το φύλλωμα, που ουσιαστικά ξεκινάει σχεδόν εκτός γλάστρας (εάν τραβήξει κανείς τις νοητές κάθετες γύρω-γύρω από την γλάστρα) μου φωνάζει το ίδιο πράγμα...

Βέβαια, ξέρω (από πρώτο χέρι...) ότι πολλές φορές χρησιμοποιούμε γλαστράκια που υπάρχουν εκείνη την στιγμή γύρω μας, εύκαιρα, ιδίως όταν το δεντράκι δεν έχει φτάσει την τελική του μορφή, έτσι όπως την έχουμε φανταστεί. Οπότε, όλα είναι σχετικά... Ωστόσο, εάν αυτό το γλαστράκι αποκτήθηκε για να φιλοξενήσει αυτό το φυτό, ίσως πρέπει να το ξανασκεφτείς. Απ' όσο μπορώ να δω από την φωτογραφία, το pot πρέπει να είναι οβάλ, 8-10 εκατοστά ύψος και 45x30, 50x35... κάτι τέτοιο. Επειδή το φυτό είναι τεράστιο, (είπαμε ...δεντράρα) νομίζω ότι χρειάζεται κάτι αρκετά μεγαλύτερο. Όχι ως προς το βάθος (που θα μπορούσα να δω και μικρότερο ...π.χ. 5-6 εκατοστά) αλλά ως προς το μήκος και το πλάτος. 

Από την αισθητική του πλευρά, το φυτό σου πρέπει να είναι περίπου 80εκ. σε ύψος (μπορεί και παραπάνω...) και άλλο τόσο είναι το μήκος του σε ευθεία, από την μία άκρη (αριστερά) του "τακουνιού" έως την άλλη άκρη (δεξιά) το τελευταίο φύλλο. Άρα, σου δημιουργεί ένα "κάδρο" σχεδόν τετράγωνο, 80x80... Κατά την γνώμη μου, τουλάχιστον τόσο θα έπρεπε να είναι το μήκος στο γλαστράκι του. "Τα νερά της βροχής που πέφτουν στο φύλλωμα, πρέπει να ποτίζουν την ρίζα" είναι μία παλιά συμβουλή... Σκέψου και τις δυνατότητες που θα σου έδινε κάτι τέτοιο για δημιουργία τοπίου, με "γκαζόν" από moss, θάμνους, πλακόστρωτα δρομάκια κλπ.!

Τώρα από δομικής (στατικής) πλευράς, φαντάζομαι ότι τώρα το δέντρο σου, εάν βγει από την γλάστρα και τινάξει κανείς το χώμα, το δέντρο δεν θα μπορεί να σταθεί όρθιο. Λογικά, το βάρος του φυλλώματος και το ύψος του πρέπει να υπακούνε στον αδυσώπητο νόμο της βαρύτητας. Νομίζω ότι εάν του δώσεις την δυνατότητα να αναπτύξει ριζικό σύστημα οριζόντια, ακτινωτά γύρω από τον κορμό, τότε το δέντρο σου θα έχει πολύ καλύτερη περιμετρική στήριξη. "Όσο πιο καλά στηριγμένο "νιώθει" το δέντρο, τόσο καλύτερα αναπτύσεται", λέει μία άλλη παλιά συμβουλή... Δεν είναι τυχαίο που οι Ιάπωνες (και πάρα πολλοί άλλοι...) τα αγκυρώνουν με σύρματα! Το δέντρο όταν αισθάνεται ασφαλές, αναπτύσεται ομοιόμορφα, δίνει ζωτική δύναμη και στις ρίζες αλλά και ακόμα περισσότερο στην δημιουργία κλαδιών και φύλλων κλπ. Χώρια που έτσι, το εκπαιδεύεις για τον τελικό του προορισμό, μειώνοντας σταδιακά το ύψος της γλάστρας και φτάνοντας στο τελικό στάδιο να έχεις ένα bonsai, δηλαδή "ένα δέντρο στο δίσκο"..!

Πήρα το θάρρος να κάνω τις παρατηρήσεις μου, τονίζοντας εξαρχής ότι είναι υποκειμενικό ό,τι γράφω! Εξάλλου, προσπαθώ να μην κάνω ποτέ στείρα κριτική, αλλά να τεκμηριώνω την άποψή μου (γι' αυτό και τα μεγάλα κείμενα...) Όμως, πέρα απ' αυτό, νομίζω ότι η εποικοδομητική κριτική είναι αυτή που μας βοηθάει (εμένα πρώτον) να γινόμαστε καλύτεροι. Άρα, με την καλύτερη δυνατή προαίρεση, έγραψα δύο σκέψεις. Δεν είμαι ο Πάπας (σίγουρα..!) και δεν διεκδικώ κανενός είδους τίτλο. Νομίζω όμως ότι έχεις ήδη ό,τι απαιτείται (σε επίπεδο ικανοτήτων και πρωτογενούς υλικού) για να δημιουργήσεις τα επόμενα χρόνια ένα (ακόμα...) δέντρο που θα είναι σημείο αναφοράς για τους νεότερους. Ελπίζω να μην με παρεξηγήσεις και να σε βοήθησα να δεις ακόμα μία οπτική γωνία. Γι' αυτό δεν είναι οι "φίλοι"..? Καλή συνέχεια με το δέντρο σου και καλή επιτυχία!
Καλησπέρα και σ ευχαριστώ πολύ για τα κάλα σου λόγια άλλα και για την κριτική που κάνεις για το δέντρο. Όσο άφορα την γλάστρα μπορεί να μην της φαίνεται άλλα έχει αρκετό βάβως και είναι αρκετά μεγαλύτερη από την γλάστρα που ήταν τα τελευταία χρόνια, επίσης  το δέντρο είναι καλα στηριγμένο με σύρματα. Τώρα όσο άφορα την αναπτύξει του να σου πω θα ήθελα να την περιορίσω λίγο και να το πάω λίγο σε πιο literaty μορφή.  Tα κεντρικά κλαδιά του δέντρου έχουν το κατάλληλο πάχος άλλα είναι μια σκέψη μονό, θα το δω μελόντικα τι θα κάνω. Η αλήθεια βέβαια είναι ότι η γλάστρα που έβαλα είναι τεράστια (70cm) και μου την κάνανε δώρο, ίσως θα ήθελα και εγώ να είναι λίγο πιο μεγάλη άλλα δεν βρήκα κάτι, άλλα και να έβρισκα η τιμή της θα ήταν εξίσου μεγάλη και απ όσο γνωρίζω θα είχε τουλάχιστον  300ε πραγμα απαγορευτικό λίγο, η μετά θα έβαζα πλαστική, αν χρειαζόταν για την ανάπτυξη του δέντρου φυσικά δεν είχα θέμα με την πλαστική άλλα νομίζω πως δεν θα έχει κανένα θέμα το δεντρο​​​​​​​

Προστέθηκε μετά από 52 δευτερόλεπτα:
_DSC9022 copy.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Νικολας72
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 16:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 103 times

Re: Αγριοελια

Δημοσίευση από Νικολας72 »

Εντάξει, το παραδέχομαι: κάτι τέτοιες ελιές με ρίξαν στα βαριά...!!!​ :obscene-smokingjoint:

Το ότι το δεντράκι (ή μάλλον η δεντράρα...) "τα σπάει" κατά το κοινώς λεγόμενον, αυτό είναι το προφανές! Τί να πρωτοσχολιάσει κανείς: το τεράστιο nebari (πόσο είναι... 40 - 50 εκατοστά?), την δραματικότητα της κίνησης του κορμού, το νεκρό ξύλο, την σουρεαλιστική σχεδόν κωνικότητα...?

Μπράβο για άλλη μία φορά για την επιλογή σου και συνολικότερα για την ικανότητά σου να διακρίνεις εξαιρετικά δέντρα. Οι Αγγλοσάξωνες λένε ότι "η ομορφιά βρίσκεται στο μάτι του κρίνοντος" (σε ελεύθερη μετάφραση...), θέλοντας να τονίσουν την υποκειμενικότητα της έννοιας "όμορφος". Ωστόσο, ξέρω πολλούς που θα ήθελαν να έχουν το δικό σου "μάτι" για να διαλέγουν όμορφα φυτά...!

 :text-bravo: ​​​​​​​

Τώρα, αναφορικά με την επιλογή του pot, αφού πρώτα ξεκαθαρίσω ότι μόνο εσύ μπορείς να κρίνεις τί πραγματικά έχει ανάγκη το φυτό, (...αφού μόνο εσύ ξέρεις τί ριζικό σύστημα έχει και τί χρειάζεται να αναπτύξει, πώς θέλεις να το εκπαιδεύσεις τα απόμενα χρόνια κλπ.),  ως παρατηρητής έχω να παραθέσω την άποψη ότι το συγκεκριμένο δέντρο δείχνει σαν να χρειάζεται περισσότερο χώρο. Και λόγω συνολικού όγκου θα το δικαιολογούσε. Στην δική μου αισθητική (άρα εντελώς υποκειμενικά...) το "τακούνι" που κάνει το φυτό στην βάση του κορμού αριστερά στην εικόνα, προεξέχοντας έξω από την γλάστρα του αμέσως μου φωνάζει " φίλε, κάνε κάτι γιατί δεν χωράω εδώ..." Αλλά και το φύλλωμα, που ουσιαστικά ξεκινάει σχεδόν εκτός γλάστρας (εάν τραβήξει κανείς τις νοητές κάθετες γύρω-γύρω από την γλάστρα) μου φωνάζει το ίδιο πράγμα...

Βέβαια, ξέρω (από πρώτο χέρι...) ότι πολλές φορές χρησιμοποιούμε γλαστράκια που υπάρχουν εκείνη την στιγμή γύρω μας, εύκαιρα, ιδίως όταν το δεντράκι δεν έχει φτάσει την τελική του μορφή, έτσι όπως την έχουμε φανταστεί. Οπότε, όλα είναι σχετικά... Ωστόσο, εάν αυτό το γλαστράκι αποκτήθηκε για να φιλοξενήσει αυτό το φυτό, ίσως πρέπει να το ξανασκεφτείς. Απ' όσο μπορώ να δω από την φωτογραφία, το pot πρέπει να είναι οβάλ, 8-10 εκατοστά ύψος και 45x30, 50x35... κάτι τέτοιο. Επειδή το φυτό είναι τεράστιο, (είπαμε ...δεντράρα) νομίζω ότι χρειάζεται κάτι αρκετά μεγαλύτερο. Όχι ως προς το βάθος (που θα μπορούσα να δω και μικρότερο ...π.χ. 5-6 εκατοστά) αλλά ως προς το μήκος και το πλάτος. 

Από την αισθητική του πλευρά, το φυτό σου πρέπει να είναι περίπου 80εκ. σε ύψος (μπορεί και παραπάνω...) και άλλο τόσο είναι το μήκος του σε ευθεία, από την μία άκρη (αριστερά) του "τακουνιού" έως την άλλη άκρη (δεξιά) το τελευταίο φύλλο. Άρα, σου δημιουργεί ένα "κάδρο" σχεδόν τετράγωνο, 80x80... Κατά την γνώμη μου, τουλάχιστον τόσο θα έπρεπε να είναι το μήκος στο γλαστράκι του. "Τα νερά της βροχής που πέφτουν στο φύλλωμα, πρέπει να ποτίζουν την ρίζα" είναι μία παλιά συμβουλή... Σκέψου και τις δυνατότητες που θα σου έδινε κάτι τέτοιο για δημιουργία τοπίου, με "γκαζόν" από moss, θάμνους, πλακόστρωτα δρομάκια κλπ.!

Τώρα από δομικής (στατικής) πλευράς, φαντάζομαι ότι τώρα το δέντρο σου, εάν βγει από την γλάστρα και τινάξει κανείς το χώμα, το δέντρο δεν θα μπορεί να σταθεί όρθιο. Λογικά, το βάρος του φυλλώματος και το ύψος του πρέπει να υπακούνε στον αδυσώπητο νόμο της βαρύτητας. Νομίζω ότι εάν του δώσεις την δυνατότητα να αναπτύξει ριζικό σύστημα οριζόντια, ακτινωτά γύρω από τον κορμό, τότε το δέντρο σου θα έχει πολύ καλύτερη περιμετρική στήριξη. "Όσο πιο καλά στηριγμένο "νιώθει" το δέντρο, τόσο καλύτερα αναπτύσεται", λέει μία άλλη παλιά συμβουλή... Δεν είναι τυχαίο που οι Ιάπωνες (και πάρα πολλοί άλλοι...) τα αγκυρώνουν με σύρματα! Το δέντρο όταν αισθάνεται ασφαλές, αναπτύσεται ομοιόμορφα, δίνει ζωτική δύναμη και στις ρίζες αλλά και ακόμα περισσότερο στην δημιουργία κλαδιών και φύλλων κλπ. Χώρια που έτσι, το εκπαιδεύεις για τον τελικό του προορισμό, μειώνοντας σταδιακά το ύψος της γλάστρας και φτάνοντας στο τελικό στάδιο να έχεις ένα bonsai, δηλαδή "ένα δέντρο στο δίσκο"..!

Πήρα το θάρρος να κάνω τις παρατηρήσεις μου, τονίζοντας εξαρχής ότι είναι υποκειμενικό ό,τι γράφω! Εξάλλου, προσπαθώ να μην κάνω ποτέ στείρα κριτική, αλλά να τεκμηριώνω την άποψή μου (γι' αυτό και τα μεγάλα κείμενα...) Όμως, πέρα απ' αυτό, νομίζω ότι η εποικοδομητική κριτική είναι αυτή που μας βοηθάει (εμένα πρώτον) να γινόμαστε καλύτεροι. Άρα, με την καλύτερη δυνατή προαίρεση, έγραψα δύο σκέψεις. Δεν είμαι ο Πάπας (σίγουρα..!) και δεν διεκδικώ κανενός είδους τίτλο. Νομίζω όμως ότι έχεις ήδη ό,τι απαιτείται (σε επίπεδο ικανοτήτων και πρωτογενούς υλικού) για να δημιουργήσεις τα επόμενα χρόνια ένα (ακόμα...) δέντρο που θα είναι σημείο αναφοράς για τους νεότερους. Ελπίζω να μην με παρεξηγήσεις και να σε βοήθησα να δεις ακόμα μία οπτική γωνία. Γι' αυτό δεν είναι οι "φίλοι"..? Καλή συνέχεια με το δέντρο σου και καλή επιτυχία!
These users thanked the author Νικολας72 for the post (total 2):
ioannis.makris (30 Ιούλ 2019, 15:02) • CaptainAmerica (30 Ιούλ 2019, 23:52)
Rating: 14.29%
If you can DREAM it,
you can DO it..!

Topic author
ioannis.makris
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 359
Εγγραφή: 07 Σεπ 2016, 14:43
Has thanked: 111 times
Been thanked: 31 times

Re: Αγριοελια

Δημοσίευση από ioannis.makris »

Μπηκε και στην γλαστρουλα της η Ελιτσα
_DSC9017.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
These users thanked the author ioannis.makris for the post:
Hfestion (29 Ιούλ 2019, 21:23)
Rating: 7.14%

Γρηγόρης
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 153
Εγγραφή: 20 Μαρ 2017, 10:00
Has thanked: 0
Been thanked: 6 times

Re: Αγριοελια

Δημοσίευση από Γρηγόρης »

Καταπληκτικό δέντρο και ακόμη πιο καταπληκτική η τιμή του
 Καλορίζικο
Άβαταρ μέλους

Kostas
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 529
Εγγραφή: 02 Ιαν 2011, 02:41
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times

Re: Αγριοελια

Δημοσίευση από Kostas »

ΠΩ! τρέλα! 
Εικόνα

Topic author
ioannis.makris
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 359
Εγγραφή: 07 Σεπ 2016, 14:43
Has thanked: 111 times
Been thanked: 31 times

Re: Αγριοελια

Δημοσίευση από ioannis.makris »

alxalex έγραψε:
03 Μαρ 2019, 21:39
μεγαλη καψουρα η αγριοελια....δε μπορω να βρω πουθενα εχω φαει τον κοσμο
Σου εστειλα προσωπικο μηνυμα για το που μπορεις να βρεις φυτα
These users thanked the author ioannis.makris for the post:
Kostas (04 Μαρ 2019, 09:10)
Rating: 7.14%
Άβαταρ μέλους

CaptainAmerica
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 377
Εγγραφή: 27 Δεκ 2010, 00:12
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Re: Αγριοελια

Δημοσίευση από CaptainAmerica »

Καλή τιμή δεν το συζητώ. Αλλά δεν θα την αγόραζα... Δεν είναι του γούστου μου τέτοια δέντρα προτιμώ κάτι πιο αρμονικό.

alxalex
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: 17 Απρ 2018, 15:27
Has thanked: 9 times
Been thanked: 6 times

Re: Αγριοελια

Δημοσίευση από alxalex »

μεγαλη καψουρα η αγριοελια....δε μπορω να βρω πουθενα εχω φαει τον κοσμο
Άβαταρ μέλους

Livstaras
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 367
Εγγραφή: 17 Δεκ 2014, 12:07
Has thanked: 19 times
Been thanked: 15 times

Re: Αγριοελια

Δημοσίευση από Livstaras »

Πανέμορφο δέντρο! Καλορίζικη!
These users thanked the author Livstaras for the post:
Skourkos (11 Ιαν 2020, 17:15)
Rating: 7.14%
"Trees are poems the earth writes upon the sky."
Kahlil Gibran

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Αγριοελια

Δημοσίευση από Hfestion »

Αντικειμενικά είναι υπέροχο.
Μπράβο!
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2499
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 228 times

Re: Αγριοελια

Δημοσίευση από Jean-Zac »

.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
These users thanked the author Jean-Zac for the post:
ioannis.makris (02 Μαρ 2019, 11:37)
Rating: 7.14%

Topic author
ioannis.makris
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 359
Εγγραφή: 07 Σεπ 2016, 14:43
Has thanked: 111 times
Been thanked: 31 times

Re: Αγριοελια

Δημοσίευση από ioannis.makris »

Jean-Zac έγραψε:
02 Μαρ 2019, 07:43
Καλορίζικη !!!!
.
thanks και σ ευχαριστω πολυ για το virtual

Προστέθηκε μετά από 11 λεπτά 23 δευτερόλεπτα:
Jean-Zac έγραψε:
02 Μαρ 2019, 07:43
Καλορίζικη !!!!
.
Μου αρέσει πολύ που το προσεγγίζεις σαν ελιά εγώ κάτι σχέδια που έκανα  μοιάζει περισσότερο με πεύκο
53204944_2254821861232409_8106944547239493632_n.jpg
53274844_299267517422592_535899102634835968_n.jpg
Εννοειται πως  προτιμω το δικο σου σχεδιο
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2499
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 228 times

Re: Αγριοελια

Δημοσίευση από Jean-Zac »

Καλορίζικη !!!!
.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

sinaf
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 393
Εγγραφή: 02 Μάιος 2015, 00:53
Has thanked: 19 times
Been thanked: 45 times

Re: Αγριοελια

Δημοσίευση από sinaf »

Είναι εξαιρετικό υλικό! Πάρα πολύ καλή αγορά για το σκοπό που το θέλεις. Απομένει να βρεις ένα ωραίο και ευρύχωρο ποτ και είναι έτοιμο!
These users thanked the author sinaf for the post:
ioannis.makris (01 Μαρ 2019, 21:57)
Rating: 7.14%

christos1908
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 364
Εγγραφή: 25 Μάιος 2013, 20:50
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Αγριοελια

Δημοσίευση από christos1908 »

Γιάννη, αν κρίνω και από τα άλλα δέντρα σου έχεις βρει καλή «πηγή»... για την τιμή δεν το συζητάω καν, αυτό το δέντρο θα μπορούσε να πουληθεί πολλαπλάσια... για άλλη μια φορά ο επιμένων νίκησε!!! Περιμένουμε όσο περισσότερες φωτογραφίες μπορείς από τις εργασίες και την εξέλιξη του!
These users thanked the author christos1908 for the post:
ioannis.makris (01 Μαρ 2019, 21:57)
Rating: 7.14%

Topic author
ioannis.makris
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 359
Εγγραφή: 07 Σεπ 2016, 14:43
Has thanked: 111 times
Been thanked: 31 times

Re: Αγριοελια

Δημοσίευση από ioannis.makris »

christos1908 έγραψε:
01 Μαρ 2019, 11:04
Εντάξει, έχεις «ιστορικό» με τις ελιές και όλες είναι μια και μια!!! Είναι φοβερό δέντρο και αυτό...
Να ρωτήσω κάτι από περιέργεια και φυσικά αν θες απαντάς... ποσό μπορεί να κοστίζει ένα τέτοιο δέντρο;;; Και όταν λες προσπαθούσα δυο χρόνια να το πάρω τι εννοείς; Πες μας την ιστορία...
Καλή δουλειά με την ελιά, θα έχεις αρκετή αλλά πραγματικά αξίζει!!!
Την βρήκα σε ένα φυτώριο στην χαλκιδική άλλα ο ιδιοκτήτης ήθελε να την κρατήσει γι αυτόν, Πήγαινα συχνά στο φυτώριο για αγορα δεντρων  και γνωριστήκαμε. Το δέντρο παρέμενε εκεί και δεν ασχολιόταν ο ιδιοκτήτης του λόγο έλλειψης χρόνου και τον έπεισα και το πείρα. Νομίζω πως η τιμή που αγοράστηκε είναι συμβολική και είναι 100 εύρω. Αυτά τα δυο χρόνια άπλα τον ζάλιζα, ασχολήσου με το δέντρο, είναι κρίμα, αν δεν ασχοληθείς θα το πάρω και τέτοια

Προστέθηκε μετά από 13 λεπτά 7 δευτερόλεπτα:
_DSC8687.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Safaniz1985
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 61
Εγγραφή: 18 Οκτ 2018, 15:40
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times

Re: Αγριοελια

Δημοσίευση από Safaniz1985 »

Εντυπωσιακη η ελια σου!!!
These users thanked the author Safaniz1985 for the post:
ioannis.makris (01 Μαρ 2019, 20:41)
Rating: 7.14%
Η εμπειρια ειναι ο πιο δυσκολος τυπος δασκαλου.. Πρωτα σου βαζει το τεστ και μετα μαθαινεις το μαθημα!

christos1908
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 364
Εγγραφή: 25 Μάιος 2013, 20:50
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Αγριοελια

Δημοσίευση από christos1908 »

Εντάξει, έχεις «ιστορικό» με τις ελιές και όλες είναι μια και μια!!! Είναι φοβερό δέντρο και αυτό...
Να ρωτήσω κάτι από περιέργεια και φυσικά αν θες απαντάς... ποσό μπορεί να κοστίζει ένα τέτοιο δέντρο;;; Και όταν λες προσπαθούσα δυο χρόνια να το πάρω τι εννοείς; Πες μας την ιστορία...
Καλή δουλειά με την ελιά, θα έχεις αρκετή αλλά πραγματικά αξίζει!!!

deus x machina
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 18 Μαρ 2013, 08:14
Τοποθεσία: Νικαια.
Has thanked: 19 times
Been thanked: 40 times

Re: Αγριοελια

Δημοσίευση από deus x machina »

Παρα πολυ ωραιο φυτο.
Καλη συνεχεια να χεις
These users thanked the author deus x machina for the post:
ioannis.makris (01 Μαρ 2019, 20:41)
Rating: 7.14%
Nihil humanum mihi alienum est

Topic author
ioannis.makris
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 359
Εγγραφή: 07 Σεπ 2016, 14:43
Has thanked: 111 times
Been thanked: 31 times

Re: Αγριοελια

Δημοσίευση από ioannis.makris »

myrtilos έγραψε:
27 Φεβ 2019, 21:35
Καλορίζικο,δε νομίζεις ότι ένα πιο φαρδύ ποτ θα ήταν καταλληλότερο;
Το δέντρο δείχνει να ασφυκιά σ'  αυτό το ποτ, έτσι κι αλλιώς πρέπει να δημιουργήσεις πλατύ ριζικό σύστημα που θα είναι πιο αρμονικό με το συγκεκριμένο δέντρο.
Δεν χρειάζεσαι ύψος αλλά πλάτος,όπως και να έχει καλή συνέχεια.
 
Έτσι αγοράστηκε , θα γίνει μεταφύτευση τον Ιούνιο. Thanks 
Απάντηση