lime sulfur

Εμπειρικές συζητήσεις σχετικά με υλικά που έχουμε χρησιμοποιήσει και χρησιμοποιηούμε. (Χώματα, λιπάσματα, εργαλεία, γλάστρες κ.α)
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: lime sulfur

Δημοσίευση από Harris »

Διαβάστε το άρθρο στην βιβλιοθήκη μας εδω: https://library.bonsaiforum.gr/index.ph ... dwood.html

Θα βοηθήσει αρκετά.

Προστέθηκε μετά από 13 λεπτά 48 δευτερόλεπτα:


Ενα ωραίο βίντεο δείτε το.
Ολες οι τεχνικές υπάρχουν στο Youtube μπορείτε να τις δείτε (ενας Bonsai MASTER στο PC σας δωρεάν! )
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Topic author
myrtilos
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 343
Εγγραφή: 17 Μάιος 2014, 18:08
Has thanked: 74 times
Been thanked: 24 times

Re: lime sulfur

Δημοσίευση από myrtilos »

Καλά μας τα εξήγησε ο "Giorgos G." και ευχαριστούμε για την κατάθεση του αλλά μου γεννάται το ερώτημα, η χρήση του "lime sulfur" γίνεται για την συντήρηση του ξύλου η για να αποκτήσει το άσπρο χρώμα;
Εμένα πρωτίστως με ενδιαφέρει η συντήρηση των ξύλων και κατά περίπτωση το χρώμα(δεν πάει το άσπρο σε όλα τα δέντρα).
Αν κάποιος έχει συντηρήσει επιτυχώς νεκρά ξύλα με κάποιο τρόπο ας μας πει την εμπειρία του.
Το πιθανότερο είναι ότι το "lime sulfur" να είναι το ιδανικό και για τα δύο οπότε σ' αυτή την περίπτωση πρέπει να ξοδευτούμε. 

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: lime sulfur

Δημοσίευση από Hfestion »

Giorgos G. έγραψε:
21 Φεβ 2019, 18:31
καλησπέρα σε όλους

παρακάτω παραθέτω μερικές εμπειρίες μου που ενδεχομένως να βοηθήσουν κάποιους

έχω χρησιμοποιήσει μερικές φορές θειάσβεστο (ή αλλιώς θειασβέστιο) για να ασπρίσω ξύλα για διάφορες χειροτεχνίες και κατασκευές που φτιάχνω (ποτ από κούτσουρα, διακοσμητικά από ξερές ρίζες δέντρων, ξύλα για τανούκι κλπ). Το προιόν είναι παλιό γεωργικό φάρμακο, δεν πειράζει τα φυτά (αντίθετα τα προστετεύει απο καποιους μύκητες και αρρώστιες) και πωλείται στα αντίστοιχα γεωπονικά μαζαγιά. Διαβάζοντας την σύστασή του μου φαίνεται ότι είναι ίδια ή ανάλογη με αυτή του lime sulfur. Δεν θα κοστίζει πάνω από 15-20 ευρώ τα 10 λίτρα αλλά υπάρχει και σε μικρότερες συσκευασίες. Μουλιάζω το ξύλο σε δοχείο με νερό ανακατεμένο με θειάσβεστο (αναλογία 1/10 περίπου) για 24 σχεδον ώρες και όταν το βγάλω και στεγνώσει καλά το ξύλο γίνεται άσπρο

Δοκίμασα μία φορά θειάσβεστο σε νεκρό τμήμα φυτού και το αποτελεσμα ήταν ένα αμυδρό άσπρισμα. Αργότερα ειδα στο ιντερνετ ότι για να πετύχει το ξάσπρισμα με lime sulfur (αυτό που πωλείται για μπονσάι, όχι τον θειάσβεστο που χρησιμοποιώ)  πρέπει πρώτα να βρέξεις την επιφάνεια που θέλεις να ασπρίσεις και στη συνέχεια να περάσεις το lime sulfur. Οταν στεγνώσει καλά η πρώτη επάλειψη επαναλαμβάνεις 2 ή και 3 ακόμα φορές με τον ίδιο τρόπο για να πετύχεις το άσπρο χρώμα. Δεν έχω ακόμα δοκιμάσει τη διαδικασία αυτή με θειάσβεστο διότι δεν έχω κάποιο δέντράκι έτοιμο που να χρειάζεται τέτοια δουλειά. 

Για την ίδια δουλειά και με τον ίδιο τρόπο χρησιμοποιώ εναλλακτικά χλώριο. Πωλείται στα σουπερ μάρκετ περιπου 1 ευρώ/2λιτρο και δίνει στο ξύλο άλλες φορές άσπρο και άλλες υποκίτρινο χρώμα ανάλογα το είδος. Φυσικά το χλώριο δεν το βάζουμε σε ζωντανά φυτά, η διαδικασία αφορά νεκρά ξυλα μόνο.

Οι παραπάνω είναι πολύ οικονομικές λύσεις για τη δουλειά που θέλω να κάνω και τα υλικά τα βρίσκεις εύκολα στην αγορά της περιοχή σου
Θα το δοκιμάσω!!!

deus x machina
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 18 Μαρ 2013, 08:14
Τοποθεσία: Νικαια.
Has thanked: 19 times
Been thanked: 40 times

Re: lime sulfur

Δημοσίευση από deus x machina »

Γιωργο σε ευχαριστω για τις ιδεες σου.
Σιγουρα θα δοκιμασω το γεωπονικο προιον.
Οσο αφορα τωρα το lime sulfur το εχω δουλεψει ετσι ακριβως οπως το λες.
Δεν πηρα αλλη αποχρωση περα απο το γκρι.
Να σαι καλα για την ιδεα παντως που μου εδωσες.
Θα δοκιμαστει , να εισαι σιγουρος
Nihil humanum mihi alienum est
Άβαταρ μέλους

Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Re: lime sulfur

Δημοσίευση από Giorgos G. »

καλησπέρα σε όλους

παρακάτω παραθέτω μερικές εμπειρίες μου που ενδεχομένως να βοηθήσουν κάποιους

έχω χρησιμοποιήσει μερικές φορές θειάσβεστο (ή αλλιώς θειασβέστιο) για να ασπρίσω ξύλα για διάφορες χειροτεχνίες και κατασκευές που φτιάχνω (ποτ από κούτσουρα, διακοσμητικά από ξερές ρίζες δέντρων, ξύλα για τανούκι κλπ). Το προιόν είναι παλιό γεωργικό φάρμακο, δεν πειράζει τα φυτά (αντίθετα τα προστετεύει απο καποιους μύκητες και αρρώστιες) και πωλείται στα αντίστοιχα γεωπονικά μαζαγιά. Διαβάζοντας την σύστασή του μου φαίνεται ότι είναι ίδια ή ανάλογη με αυτή του lime sulfur. Δεν θα κοστίζει πάνω από 15-20 ευρώ τα 10 λίτρα αλλά υπάρχει και σε μικρότερες συσκευασίες. Μουλιάζω το ξύλο σε δοχείο με νερό ανακατεμένο με θειάσβεστο (αναλογία 1/10 περίπου) για 24 σχεδον ώρες και όταν το βγάλω και στεγνώσει καλά το ξύλο γίνεται άσπρο

Δοκίμασα μία φορά θειάσβεστο σε νεκρό τμήμα φυτού και το αποτελεσμα ήταν ένα αμυδρό άσπρισμα. Αργότερα ειδα στο ιντερνετ ότι για να πετύχει το ξάσπρισμα με lime sulfur (αυτό που πωλείται για μπονσάι, όχι τον θειάσβεστο που χρησιμοποιώ)  πρέπει πρώτα να βρέξεις την επιφάνεια που θέλεις να ασπρίσεις και στη συνέχεια να περάσεις το lime sulfur. Οταν στεγνώσει καλά η πρώτη επάλειψη επαναλαμβάνεις 2 ή και 3 ακόμα φορές με τον ίδιο τρόπο για να πετύχεις το άσπρο χρώμα. Δεν έχω ακόμα δοκιμάσει τη διαδικασία αυτή με θειάσβεστο διότι δεν έχω κάποιο δέντράκι έτοιμο που να χρειάζεται τέτοια δουλειά. 

Για την ίδια δουλειά και με τον ίδιο τρόπο χρησιμοποιώ εναλλακτικά χλώριο. Πωλείται στα σουπερ μάρκετ περιπου 1 ευρώ/2λιτρο και δίνει στο ξύλο άλλες φορές άσπρο και άλλες υποκίτρινο χρώμα ανάλογα το είδος. Φυσικά το χλώριο δεν το βάζουμε σε ζωντανά φυτά, η διαδικασία αφορά νεκρά ξυλα μόνο.

Οι παραπάνω είναι πολύ οικονομικές λύσεις για τη δουλειά που θέλω να κάνω και τα υλικά τα βρίσκεις εύκολα στην αγορά της περιοχή σου
These users thanked the author Giorgos G. for the post:
myrtilos (22 Φεβ 2019, 09:27)
Rating: 7.14%

deus x machina
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 18 Μαρ 2013, 08:14
Τοποθεσία: Νικαια.
Has thanked: 19 times
Been thanked: 40 times

Re: lime sulfur

Δημοσίευση από deus x machina »

Καλημερα σε ολους ,
εγω με την σειρα μου θελω να ρωτησω.
Εχει δοκιμασει κανεις καποιο αντιστοιχο προιον που να δινει αυτο το ασπρο χρωμα που ολοι εννοουμε;
Οσα εχω δοκιμασει , δινουν ενα γκρι χρωμα , αντε κ λιγο ανοιχτοχρωμο σταχτι .
Εχει καταφερει κανεις να αναπαραγει αυτο το ασπρο που θελω; 
Αν ναι , πειτε μας βρε παιδια το μυστικο κ σε μας .
Αποδεδειγμενα μιλαμε παντα κ στο εργαστηριο εννοειται.
  
Nihil humanum mihi alienum est
Άβαταρ μέλους

Dim Papadopoulos
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 244
Εγγραφή: 16 Απρ 2013, 12:40
Has thanked: 6 times
Been thanked: 22 times

Re: lime sulfur

Δημοσίευση από Dim Papadopoulos »

9€ 60 μλ? ΧΑ ΧΑ ΧΑ εντάξει είπαμε...
εξωτερικό μονόδρομος
Το δέντρο είναι ζωή!

Antonios
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 122
Εγγραφή: 11 Οκτ 2017, 22:59
Has thanked: 39 times
Been thanked: 13 times

Re: lime sulfur

Δημοσίευση από Antonios »

Yamadory e shop. gr
Εδώ νομίζω έχει αν δεν κάνω λάθος 60ml 9ευρω

Topic author
myrtilos
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 343
Εγγραφή: 17 Μάιος 2014, 18:08
Has thanked: 74 times
Been thanked: 24 times

Re: lime sulfur

Δημοσίευση από myrtilos »

Διαπιστώνω ότι η τιμή που αναφέρει ο "sinaf" (περίπου 15 ευρώ για 500 ml) ανήκει στο παρελθόν,θα περιμένω μήπως υπάρχει και κάποια άλλη πρόταση και κατόπιν θα αποφασίσω.Τουλάχιστον να μάθω ότι τα προϊόντα είναι καλά. 
Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους

Kostas
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 529
Εγγραφή: 02 Ιαν 2011, 02:41
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times

Re: lime sulfur

Δημοσίευση από Kostas »

Δοκίμασε στον καιζεν 
https://www.kaizenbonsai.com/lime-sulph ... -preserver
These users thanked the author Kostas for the post:
myrtilos (20 Φεβ 2019, 15:14)
Rating: 7.14%
Εικόνα

marios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1329
Εγγραφή: 09 Απρ 2012, 14:44
Has thanked: 7 times
Been thanked: 25 times

Re: lime sulfur

Δημοσίευση από marios »

Απο εδω μπορεις να αγοράσεις, http://bonsai4me.com/shop/#!/~/search/k ... e%20sulfur
These users thanked the author marios for the post:
myrtilos (20 Φεβ 2019, 15:14)
Rating: 7.14%

Topic author
myrtilos
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 343
Εγγραφή: 17 Μάιος 2014, 18:08
Has thanked: 74 times
Been thanked: 24 times

lime sulfur

Δημοσίευση από myrtilos »

Ρώτησα το φίλο "sinaf" από που αγόρασε lime sulfur και η απάντηση του είναι από το ebay και από καταστήματα bonsai στο διαδίκτυο.
Μου είπε να υπολογίζω 15 ευρώ για 500 ml,σε αναζήτηση στο διαδίκτυο δεν μπόρεσα να βρω κάτι αντίστοιχο.
Στο ebay οι συσκευασίες που βρίσκω έχουν πολύ ακριβά μεταφορικά (συνήθως από usa),στα καταστήματα το ίδιο,σε αναζήτηση που έκανα στο forum υπάρχει ένα link σε ανάρτηση που έκανε ο Χάρης αλλά το προϊόν δεν πωλείται πια.
Έχετε να προτείνεται κάτι (link,διεύθυνση) σύμφωνα με τις εμπειρίες σας, υπάρχει εναλλακτική λύση με κάποιο άλλο σκεύασμα; 
 
Απάντηση