Δασάκι από σημύδες

Παρουσιάσεις Μπονσάϊ μελών

Topic author
Ηρακλής
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 03 Φεβ 2018, 19:01
Has thanked: 0
Been thanked: 6 times

Re: Δασάκι από σημύδες

Δημοσίευση από Ηρακλής »

IMG_20190322_180548.jpg
IMG_20190322_180355.jpg
Προστέθηκε μετά από 10 λεπτά 44 δευτερόλεπτα:
IMG_20190322_180557.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Γιώργος.Κ
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 01 Σεπ 2018, 14:04
Has thanked: 6 times
Been thanked: 8 times

Re: Δασάκι από σημύδες

Δημοσίευση από Γιώργος.Κ »

πολύ όμορφο. Ζηλεύω που έχεις χώρο για να έχεις και τέτοια κοσμήματα ...

zachariaspav
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: 23 Σεπ 2018, 21:10
Has thanked: 51 times
Been thanked: 13 times

Re: Δασάκι από σημύδες

Δημοσίευση από zachariaspav »

Μπράβο Ηρακλή πολύ ωραίο το δασάκι σου.Σε ευχαριστούμε πολύ που απαντάς με υπομονή στα ερωτήματα μας. 

Topic author
Ηρακλής
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 03 Φεβ 2018, 19:01
Has thanked: 0
Been thanked: 6 times

Re: Δασάκι από σημύδες

Δημοσίευση από Ηρακλής »

Ή πέτρα αυτή ζυγίζει 35 κιλά, συνολικό βάρος σε ποτισμένη κατάσταση υπολογίζω περίπου στα 45-50 κιλά. Υπάρχει άλλη μία πλάκα του ίδιου σχήματος , αλλά πιο λεπτή και πιο ελαφριά ( 15 κιλά), η οποία ήταν ένα κομμάτι με τη μεγαλύτερη. Επειδή η πλάκα ήταν πολύ βαριά να την κουβαλήσω μόνος μου, παρακάλεσα τον ιδιοκτήτη του καταστήματος, που πούλαγε τα οικοδομικά υλικά να τη σκίσει στα δύο. Είχα δίλημμα πια απ τις δυο να πάρω και τελικά πήρα και τις δύο. Με διπλή τιμή ( 15 ευρώ). Ο ιδιοκτήτης έμεινε ικανοποιημένος. 😁
Άβαταρ μέλους

Dim Papadopoulos
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 244
Εγγραφή: 16 Απρ 2013, 12:40
Has thanked: 6 times
Been thanked: 22 times

Re: Δασάκι από σημύδες

Δημοσίευση από Dim Papadopoulos »

Τεράστια πέτρα! Δεν θα κουνιέται αυτό το δάσος. Μπράβο ωραία δουλειά.
Το δέντρο είναι ζωή!

Topic author
Ηρακλής
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 03 Φεβ 2018, 19:01
Has thanked: 0
Been thanked: 6 times

Re: Δασάκι από σημύδες

Δημοσίευση από Ηρακλής »

Το 2015 :
CAM00547.jpg
CAM00553.jpg
CAM00554.jpg
CAM00578.jpg
CAM00572.jpg
IMG_3175.JPG
Αρχικά ήταν 10 φυτά , με τον καιρό το πρώτο αριστερά ξεράθηκεκαι αποκαταστήθηκε από άλλο. Στα επόμενα χρόνια προστέθηκαν άλλα 10 μικρά δεντράκια.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Topic author
Ηρακλής
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 03 Φεβ 2018, 19:01
Has thanked: 0
Been thanked: 6 times

Re: Δασάκι από σημύδες

Δημοσίευση από Ηρακλής »

Kostas έγραψε:
14 Φεβ 2019, 10:04
Μου ήρθε μια ιδέα να κάνω τρύπες στην πέτρα ώστε να περάσω το σωληνακι απο κάτω.
Τι πέτρα είναι; Το σωληνάκι για καταρράκτη; Έχω φτιάξει ενα τέτοιο, αλλά τα φυτά πάνω στην πέτρα θέλουν χρόνο για να διαμορφωθούν. Ο καταρράκτης, όμως δουλεύει.

Προστέθηκε μετά από 41 δευτερόλεπτα:
Kostas έγραψε:
14 Φεβ 2019, 10:04
Μου ήρθε μια ιδέα να κάνω τρύπες στην πέτρα ώστε να περάσω το σωληνακι απο κάτω.
Τι πέτρα είναι; Το σωληνάκι για καταρράκτη; Έχω φτιάξει ενα τέτοιο, αλλά τα φυτά πάνω στην πέτρα θέλουν χρόνο για να διαμορφωθούν. Ο καταρράκτης, όμως δουλεύει.

Safaniz1985
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 61
Εγγραφή: 18 Οκτ 2018, 15:40
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times

Re: Δασάκι από σημύδες

Δημοσίευση από Safaniz1985 »

Πανεμορφο!!!
Η εμπειρια ειναι ο πιο δυσκολος τυπος δασκαλου.. Πρωτα σου βαζει το τεστ και μετα μαθαινεις το μαθημα!
Άβαταρ μέλους

Kostas
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 529
Εγγραφή: 02 Ιαν 2011, 02:41
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times

Re: Δασάκι από σημύδες

Δημοσίευση από Kostas »

Δουλεία με μεράκι. Πολύ ωραίο το δασάκι σου. Μου ήρθε μια ιδέα να κάνω τρύπες στην πέτρα ώστε να περάσω το σωληνακι απο κάτω.
Εικόνα

Topic author
Ηρακλής
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 03 Φεβ 2018, 19:01
Has thanked: 0
Been thanked: 6 times

Re: Δασάκι από σημύδες

Δημοσίευση από Ηρακλής »

Έτσι ποτίζεται:
IMG_20170709_190630.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Topic author
Ηρακλής
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 03 Φεβ 2018, 19:01
Has thanked: 0
Been thanked: 6 times

Re: Δασάκι από σημύδες

Δημοσίευση από Ηρακλής »

Hfestion έγραψε:
12 Φεβ 2019, 15:26
.
Θα με ενδιέφερε να μας δώσεις πληροφορίες για το πως στερεωσες τα δεντρα, τι υπόστρωμα έχεις χρημοποιησει και αν χρειάζεται κάτι να προσέξει κάποιος. Είναι ένα project που με ενδιαφέρει.
Μπράβο!!!
Ευχαριστώ. Μόνο 2 δέντρα είναι στερεωμένα με σύρματα, που περνάνε μέσα από τις τρύπες στην πλάκα καί πιάνουν τις ρίζες στην επιφάνεια κοντά στον κορμό. Αυτά τα δυο ειναι τα μεγαλύτερα δέντρα σε κάθε ομάδα . Άλλο ένα, που προβάλλεται μπροστά και δεξιά από τη μεγαλύτερη σημύδα, είχε φυτευτεί μαζί της με την ενιαία μπάλα χώματος, αφού μεγάλωναν για δυο χρονια στην ίδια γλάστρα και οι ρίζες τους είναι δεμένες μεταξύ τους αρκετά γερά( είχα σκοπό να φτιάξω μπονσάι με δύο δέντρα, αλλά μετά τα σχέδια άλλαξαν). Τα υπόλοιπα δεντράκια δεν είναι στερεωμένα , επειδή κρατιούνται αρκετά καλά . Οι ριζες αναπτύσσονται γρήγορα και κρατάνε καλά τα μικρά φυτά. Στο μπαλκόνι δεν φυσάει συχνά και δεν υπάρχει κύνδυνος να ξεριζωθούν τα δέντρα.
Για χώμα εχω γράψει προηγουμένως, μίγμα ακαντάμας, τύρφης και άμμου λάβας. Η κοίτη του ποταμού στη μέση δεν ειναι ακομα τελειωμένη, αρχικά σκεφτόμουν να απλώσου εκεί μιά αδιάβροχη μάυρη μεμβράνη, που θα απλωνόταν και στις όχθες του ποταμού και σκεπαζόταν με άμμο και πέτρες ( στο πλάι η μεμβράνη θα ήταν κρυμμένη κάτω από το μαύρο ιαπωνέζικο χώμα "κέτο", που περιφράσσει το δασάκι. Για να κυλήσουν τα "ρέματα των υδάτων" χρειάζεται μια δεξαμενή απο κάτω της πλάκας , που από μπροστά θα προβάλλεται ως προέκταση της κοίτης του ποταμού και όταν θα είναι γεμάτη νερό , παριστάνει μια μικρή λιμνούλα ( με ψαράκια για να μην γίνει σπορείο των κουνουπιών). Και μιά αντλία κατάλληλης ισχύος.

Προστέθηκε μετά από 18 λεπτά 37 δευτερόλεπτα:
Ως υπόστρωμα χρησιμοποίησα τον διογκωμένο άργυλλο, LEKA στα αγγλικά. Στη Ρωσία τον λένε κεραμζίτη( keramzit) ( πρέπει να 'ναι ελληνική η λέξη "κεραμζίτης", όμως στην Ελλάδα δεν την έχω ακούσει . Παράξενο μου φαίνεται ).

Προστέθηκε μετά από 8 λεπτά 52 δευτερόλεπτα:
Συγγνώμη, " διογκωμένη άργιλος".
Άβαταρ μέλους

mariaoz
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 323
Εγγραφή: 18 Αύγ 2012, 21:21
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Δασάκι από σημύδες

Δημοσίευση από mariaoz »

Πολύ ωραίο δασάκι.

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Δασάκι από σημύδες

Δημοσίευση από Hfestion »

Νομίζω ότι είναι περιττό να σου πω ότι έχεις φτιάξει ένα υπέροχο δασάκι.
Θα με ενδιέφερε να μας δώσεις πληροφορίες για το πως στερεωσες τα δεντρα, τι υπόστρωμα έχεις χρημοποιησει και αν χρειάζεται κάτι να προσέξει κάποιος. Είναι ένα project που με ενδιαφέρει.
Μπράβο!!!

alxalex
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: 17 Απρ 2018, 15:27
Has thanked: 9 times
Been thanked: 6 times

Re: Δασάκι από σημύδες

Δημοσίευση από alxalex »

Ηρακλη εχω διαβασει ολα σχεδον τα ποστ σου....εισαι μερακλης και νοικοκυρης ,καθαρος ποντιος.....συγχαρτηρια...δινεις αξια στο φορουμ

Topic author
Ηρακλής
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 03 Φεβ 2018, 19:01
Has thanked: 0
Been thanked: 6 times

Re: Δασάκι από σημύδες

Δημοσίευση από Ηρακλής »

Ευχαριστώ πολύ.
Άβαταρ μέλους

Livstaras
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 367
Εγγραφή: 17 Δεκ 2014, 12:07
Has thanked: 19 times
Been thanked: 15 times

Re: Δασάκι από σημύδες

Δημοσίευση από Livstaras »

Πανέμορφο! Μπράβο σου Ηρακλή!
"Trees are poems the earth writes upon the sky."
Kahlil Gibran

ioannis.makris
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 359
Εγγραφή: 07 Σεπ 2016, 14:43
Has thanked: 111 times
Been thanked: 31 times

Re: Δασάκι από σημύδες

Δημοσίευση από ioannis.makris »

Παρα πολυ ομορφο το δασακι σου Ηρακλη
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Δασάκι από σημύδες

Δημοσίευση από Sim62 »

Οι σημύδες είναι απ΄τα αγαπημένα μου δέντρα για bonsai. Με εντυπωσιάζει ο λευκός - ασημένιος κορμός που αναπτύσσουν με τα χρόνια και γενικότερα η συνολική τους εικόνα. Ομως δεν είναι, ατυχώς για μένα, απο τα δέντρα που χρησιμοποιούνται αρκετά ως bonsai για διάφορους λόγους. Είχα προσπαθήσει κάποια στιγμή με μια υπέροχη σημύδα που είχα βρεί σε κάποιο φυτώριο αλλά δεν  τα κατάφερα τελικά και ήταν μια από τις απώλειες που πραγματικά μου στοίχισε.
Στη βιβλιοθήκη μας έχουμε και 2 άρθρα για αυτές ένα στην περιποίηση των φυλλοβόλων και ένα στο υπομενού Bonsai - Η τέχνη.
Καλή συνέχεια με το δασάκι σου που το βρίσκω πολύ όμορφο.

Topic author
Ηρακλής
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: 03 Φεβ 2018, 19:01
Has thanked: 0
Been thanked: 6 times

Re: Δασάκι από σημύδες

Δημοσίευση από Ηρακλής »

filitsa έγραψε:
08 Φεβ 2019, 21:24
Τι χώμα χρησιμοποίησες;
Μίγμα τύρφης, ακαντάμας και άμμου μαύρης λάβας . Πέρυσι κατά την μεταφύτευση ( στην ουσία έγινε μερική ριζοκοπή και αντικατάσταση χώματος) εβαλα μαζί με τυρφη λίγο φλοιό πεύκου. Η τύρφη αποσυντίθεται πιο γρήγορα απο το φλοιό πευκου. Τα άλλα συστατικά παραγγέλνω απο την Γερμανία μέσω ενός σάιτ.
Όλα τα συστατικά τα κοσκινίζω και πλένω για να φύγει η σκόνη. Το μέγεθος των κόκκων είναι 2-5 χιλιοστά. Αναλογία είναι τύρφη: τα υπόλοιπα 4:6 και τα υπόλοιπα μεταξύ τους 1:1. Δηλαδη, τύρφη:ακαντάμα:λάβα = 4:3:3. Η σημύδα θέλει πολύ νερο, γι'αυτό το οργανικό συστατικό μπορεί να 'ναι και περισσότερο, π.χ.50%.
Άβαταρ μέλους

filitsa
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 612
Εγγραφή: 06 Απρ 2012, 08:19
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times

Re: Δασάκι από σημύδες

Δημοσίευση από filitsa »

Ωραία ιστορία αυτές οι ιστορίες μας έχουν λείψει.
Είχα προσπαθήσει και εγώ με δάσος σε πέτρα αλλά εδώ στο νησί δεν τα κατάφερε.
Τι χώμα χρησιμοποίησες;
Απάντηση