Ficus ginseng με θέματα

Προβλήματα, παράσιτα...
Απάντηση

Topic author
minaspit
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 19 Ιαν 2019, 23:01
Has thanked: 2 times
Been thanked: 0

Re: Ficus ginseng με θέματα

Δημοσίευση από minaspit »

Πάει καλύτερα, χτες τον ψέκασα με σκέτο νερό για να ξεπλυθει και από το διάλυμα γιατί έβαλα παραπάνω σαπούνι.
Εκτός από το ψεκασμα(γυάλισαν τα φύλλα του από καθαριότητα),μπορεί να έπαιξε ρόλο ότι βγήκε έξω.
Θα τον παρακολουθώ και αν δω ότι υποτροπιασει, θα τον πάω σε γεωπόνο.
Δε μου είπατε κάθε πότε μπορώ να ψεκαζω με σαπουνονερο?

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4462
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 232 times
Επικοινωνία:

Re: Ficus ginseng με θέματα

Δημοσίευση από Hfestion »

minaspit έγραψε:
28 Ιαν 2019, 20:47
Λοιπόν ψέκασα το φικο με σαπουνονερο κ ξίδι και τον έβγαλα σε μπαλκόνι με νότιο προσανατολισμό. Άλλωστε στην Κρήτη δεν έχει παγετό κ αν κάποια στιγμή κρυώσει πολύ ο καιρός θα τον βάζω μέσα το βράδυ.
Ποτέ μπορώ να επαναλαβω ψεκασμό?
Αν δεις τα σκούρα, πιγενε το σε ένα γεωπόνο. Είναι πολύ δύσκολο ως αδύνατο να σου δώσει κάποιος βοήθεια από φωτογραφίες χωρίς να το έχει μπροστά του.

Topic author
minaspit
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 19 Ιαν 2019, 23:01
Has thanked: 2 times
Been thanked: 0

Re: Ficus ginseng με θέματα

Δημοσίευση από minaspit »

Λοιπόν ψέκασα το φικο με σαπουνονερο κ ξίδι και τον έβγαλα σε μπαλκόνι με νότιο προσανατολισμό. Άλλωστε στην Κρήτη δεν έχει παγετό κ αν κάποια στιγμή κρυώσει πολύ ο καιρός θα τον βάζω μέσα το βράδυ.
Ποτέ μπορώ να επαναλαβω ψεκασμό?

Topic author
minaspit
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 19 Ιαν 2019, 23:01
Has thanked: 2 times
Been thanked: 0

Re: Ficus ginseng με θέματα

Δημοσίευση από minaspit »

Λοιπόν σήμερα διαπίστωσα ότι ο φικος έχει προσβληθεί από κάτι κολλάνε τα φύλλα, μαυρίζουν έχω ιστό στον κορμό κποια μαύρα στίγματα σε φλοιό κ φύλλα κ τέλος βρήκα 2 κομμάτια σαν κουκούλι. Σας βάζω φωτογραφιες. Πείτε μου τι να κάνω.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Topic author
minaspit
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 19 Ιαν 2019, 23:01
Has thanked: 2 times
Been thanked: 0

Re: Ficus ginseng με θέματα

Δημοσίευση από minaspit »

Ερώτηση κρίσεως, επειδή κάθε μέρα το μετακινώ ανάλογα τον καιρό μέσα έξω (μέσα δεν έχει πολύ φως, ούτε πολύ υγρασία που χρειάζεται ο φικος κ έξω τώρα το χειμώνα έχει πολύ κρύο το βράδυ) οπότε ο φικος έχει πάθει κοκομπλοκο από το στρες των μετακινήσεων.
Τι λέτε να κάνω? Να συνεχίσει το μέσα έξω μέχρι να στρώσει ο καιρός? Να το αφήσω μέσα μόνιμα ή έξω μόνιμα?

Topic author
minaspit
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 19 Ιαν 2019, 23:01
Has thanked: 2 times
Been thanked: 0

Ficus ginseng με θέματα

Δημοσίευση από minaspit »

Γειά σας κ πάλι, πριν λιγες μέρες έκανα μεταφύτευση στον φικο μου(τον έχω ούτως ή άλλως λίγο καιρό) κ από εκείνη την ημέρα χάνει με αργούς ρυθμούς φύλλα,(Έχω την συνήθεια μια φορά την ημέρα να τον χτενιζω ελαφρά με το χέρι μου κ πέφτουν 1-2 φύλλα συν 1-2 φυλλα που πέφτουν μόνα τους στη διάρκεια της ημέρας) ενώ σήμερα παρατήρησα ότι ένα φύλλο κολλουσε(σα να έχει μία διαφανή στρώση κολωδης ουσίας) και κάποια άλλα φύλλα (2-3),ειχαν ένα-δύο μαύρα στίγματα.
Υποψιαζομαι 2-3 πράγματα
1) η θέση του μέσα στο σπίτι δεν έχει πολύ ήλιο (θα βάλω φωτογραφία)
2)του έχω αλλάξει πολλές φορές θέση κ μπορεί να στρεσαριστηκε(το βγάζω στο μπαλκόνι όταν δεν κάνει κρύο, να πάρει φως κ αέρα) είναι νότιο το μπαλκόνι κ ενώ αρχικά ήθελα να το έχω έξω, η κακοκαιρία με ώθησε να το έχω μέσα.
3)η μεταφύτευση κ το καλό πότισμα εκείνη την ημέρα το επηρέασαν.
Τι λέτε εσείς?
Υ. Γ. Τα φύλλα που είχαν στίγματα καθως και το ένα που κολλουσε τα έκοψα κ τα πέταξα.

Προστέθηκε μετά από 1 ώρα 41 λεπτά 18 δευτερόλεπτα:
IMG_20190126_115244.jpg
IMG_20190126_115118.jpg
IMG_20190126_115244.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση