Σφάγνο, χρήση ως υπόστρωμα

Ερωτήσεις σχετικά με τα δέντρα σας
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

thanos75
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 758
Εγγραφή: 10 Ιαν 2016, 19:05
Has thanked: 72 times
Been thanked: 146 times

Re: Σφάγνο, χρήση ως υπόστρωμα

Δημοσίευση από thanos75 »

Harris έγραψε:
15 Νοέμ 2018, 18:52
Φυσικα και το σφάγνο κάνει σαν υπόστρωμα. Εαν σκεφτείς οτι η τυρφη που μιλαμε ενα σφάγνο. Σε μεγαλες λίμνες που υπαρχουν στην Λιθουανια αυτο κανουν. Ξεραίνουν την λιμνη και φτιαχνουν πολυ ωραια χώματα.
Ενα πολυ καλο χώμα αγοράζω οταν κανουμε σαφαρι προς Καπανδριτι απο ενα μαγαζί/φυτωριο εκει στην περιοχη.

Μηπως να κανουμε Σαφάρι αυτη την Κυριακη; :icon-razz:
αν δεν βρέχει είμαι μέσα!
 
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6681
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 134 times
Επικοινωνία:

Re: Σφάγνο, χρήση ως υπόστρωμα

Δημοσίευση από Harris »

Φυσικα και το σφάγνο κάνει σαν υπόστρωμα. Εαν σκεφτείς οτι η τυρφη που μιλαμε ενα σφάγνο. Σε μεγαλες λίμνες που υπαρχουν στην Λιθουανια αυτο κανουν. Ξεραίνουν την λιμνη και φτιαχνουν πολυ ωραια χώματα.
Ενα πολυ καλο χώμα αγοράζω οταν κανουμε σαφαρι προς Καπανδριτι απο ενα μαγαζί/φυτωριο εκει στην περιοχη.

Μηπως να κανουμε Σαφάρι αυτη την Κυριακη; :P
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Topic author
Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Re: Σφάγνο, χρήση ως υπόστρωμα

Δημοσίευση από Giorgos G. »

Σφάγνο μαζεύω από την ύπαιθρο. Το βρίσκεις σε σκιερά και υγρά μέρη σε δάσος καθώς και πάνω στους κορμούς μεγάλων δέντρων κυρίως δίπλα σε ποτάμια. Μέσα σε μια μαυρη πλαστική σακούλα διατηρείται πολύ καιρό, αρκεί να το κρατάς υγρό. Δεν έχω δει έως τώρα σφάγνο να πωλείται στο εμπόριο

takispen
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 134
Εγγραφή: 12 Σεπ 2014, 12:10
Has thanked: 0
Been thanked: 4 times

Re: Σφάγνο, χρήση ως υπόστρωμα

Δημοσίευση από takispen »

Καλησπέρα,

Γνωρίζει κάποιος από μπορούμε να προμηθευτούμε σφάγνο;

myrtilos
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 343
Εγγραφή: 17 Μάιος 2014, 18:08
Has thanked: 74 times
Been thanked: 24 times

Re: Σφάγνο, χρήση ως υπόστρωμα

Δημοσίευση από myrtilos »

Γεια.
Από προσωπική εμπειρία ξέρω ότι στις καταβολάδες η χρήση σφάγνου έχει καλά αποτελέσματα.
Στα yamadori δεν το έχω δοκιμάσει,έχει ενδιαφέρον να μας πει κάποιος αν το έχει δοκιμάσει και με τι αποτελέσματα.
Άβαταρ μέλους

Topic author
Giorgos G.
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: 19 Ιαν 2018, 19:47
Has thanked: 133 times
Been thanked: 179 times

Σφάγνο, χρήση ως υπόστρωμα

Δημοσίευση από Giorgos G. »

καλησπέρα σε όλους

περιδιαβαίνοντας στο διαδίκτυο πρόσεξα αρκετές αναρτήσεις σε διάφορα site εξωτερικού, στις οποίες αναφέρεται η χρήση αποκλειστικά χλωρού σφάγνου ως υπόστρωμα για την ανάπτυξη ριζών σε εναέριες καταβολάδες και νεοσυλλεχθέντα γιαμαντόρι αλλά και για τα ανεπτυγμένα δεντράκια που ήδη βρίσκονται σε ποτ. 

Το σφάγνο, σύμφωνα με αυτά που έχω δει κατά καιρούς ανηρτημένα, εκτός του ότι διατηρεί την απαραίτητη υγρασία, εξασφαλίζει επίσης πολύ καλό αερισμό του ριζικού συστήματος και έχει την ιδιότητα να λειτουργεί ως αποστειρωτικό κατά βλαβερών για τις ρίζες μικροοργανισμών/μικροβίων.

Πολύ πρόσφατα χρησιμοποίησα σφάγνο αντί για χώμα σε κάποια φυτά που θέλω να δώσουν ρίζες. Τα αποτελέσματα θα τα δω εν καιρώ.
 
Σκέφθηκα λοιπόν να ζητήσω και τις απόψεις και εμπειρίες των μελών του φόρουμ, κυρίως δε για τυχόν περιορισμούς ή περιπτώσεις που μπορεί να χρήζουν προσοχής σχετικά με το θέμα.

ευχαριστώ και καλό φθινόπωρο 
Απάντηση