Προσοχή με τον αέρα

Συζητήσεις γενικώς περί φυτολογίας (εκτός από bonsai)
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Προσοχή με τον αέρα

Δημοσίευση από Harris »

Ναι Hfestion εχεις δικιο. Πράγματι πέρυσι δεν είχαμε χειμώνα... Τα δέντρα δεν κοιμήθηκαν ουσιαστικά. Κάποια φυλλοβόλα μου δεν αναπτύχθηκαν σωστά.
Ελπίζω σε εναν κανονικο χειμώνα φέτος.
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4462
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 232 times
Επικοινωνία:

Re: Προσοχή με τον αέρα

Δημοσίευση από Hfestion »

Εγώ πάλι νομίζω πως ο καιρός είναι στα καλύτερα του για φθινόπωρο. Τα Acer μου έχουν ξεκινήσει να κατεβάζουν ταχύτητα. Η βροχή θεραπευτική για ελιές και φυλλοβόλα. Εύχομαι να μη ξανά πάει η θερμοκρασία 30c και πάνω.
Ο περσινός χειμώνας ηταν σαν μια κρύα άνοιξη και αυτό δεν είναι και το καλύτερο για την ισορροπία της φύσης. Τα φυλλοβόλα μου ίσα που είχαν ρίξει τα μισά τους φύλλα.
Αντε να πάρουν τα ντρεμελ φωτιά!

Ο μόνος κίνδυνος είναι μη σου πέσει κάποιο δέντρο και σπάσει το ποτ και δεν το πάρεις χαμπάρι.

Λουκάς Καρούσος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 449
Εγγραφή: 05 Φεβ 2016, 17:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Προσοχή με τον αέρα

Δημοσίευση από Λουκάς Καρούσος »

Η βροχή ήταν υπεύθυνη για το χάλι στη μπουκαμβίλια μου. Τη μετέφερα σε προστατευμένο μέρος και ειναι καλύτερα. Η δυνατη βροχή χάλασε τα φρέσκα φυλαρακια της αλλά πάει να βγάλει καινούργια. Ε μετά ας τα χάσει για χειμώνα. Ευχαριστώ για τις πληροφορίες!!!
Άβαταρ μέλους

Livstaras
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 367
Εγγραφή: 17 Δεκ 2014, 12:07
Has thanked: 19 times
Been thanked: 15 times

Re: Προσοχή με τον αέρα

Δημοσίευση από Livstaras »

Λουκάς Καρούσος έγραψε:
28 Σεπ 2018, 14:13
Κι όχι μόνο. Τα τροπικά μου φυτά, φικοι και μπουκαμβίλιες που μεγάλωναν κανονικά μέχρι και πριν τρείς μέρες μόλις έπιασε η κακοκαιρία, αν και τα προστάτεψα απ τον άνεμο και το κρύο σοκαρίστηκαν και τα φύλα του έχουν αρχίσει να μαραίνονται. Τα φρέσκα φυλαρακια τα καινούργια. Δε ξέρω πως να το αντιμετωπίσω το θέμα.

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



Προστέθηκε μετά από 2 λεπτά 25 δευτερόλεπτα:
Και δεν είναι η πρώτη χρονιά τους έξω αλλά η τρίτη. Έχουν περάσει ακόμα δύο χειμώνες. Τις μπουκαμβίλιες λέω να τις βάλω μέσα στο σπίτι αν και σε αυτή τη περίπτωση με προβληματίζει το λιγοστό φως. Όλα αυτά όμως μετά την επόμενη εβδομάδα που θα ανέβει λίγο η θερμοκρασία και πιστεύω να δω κάποια κίνηση

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Φίλε Λουκά, φίκους δεν έχω για να συγκρίνω, άλλα οι μπουκαμβίλιες μου δεν έχουν επηρεαστεί καθόλου από την αλλαγή της θερμοκρασίας. Ειναι βέβαια σχετικά προστατευμένες από τον αέρα οι δίκες μου. Μπορεί στην περιοχή σου, ή στον κήπο σου, να πιάνει περισσότερο ο αέρας. Εγώ απλά σου λέω την δίκη μου εμπειρία, μήπως είναι κάτι άλλο, και την πατήσεις.
Για το δεύτερο μέρος, της ερώτησης σου, μη προβληματίζεσαι για την έλλειψη φωτός. Όταν ρίξουν τα φύλλα τους οι μπουκαμβίλιες, δε χρειάζονται καθόλου φως. Περισσότερη σημασία έχει η θερμοκρασία και η υγρασία, όταν τις μεταφέρεις μέσα στο σπίτι. Εγώ τις βάζω σε μια υπόγεια αποθήκη χωρίς θέρμανση, αλλά μόνο όταν έχει παγωνιές. Πέρυσι για παράδειγμα, δεν τις έβαλα καθόλου μέσα.
Καλή συνέχεια εύχομαι.

 
"Trees are poems the earth writes upon the sky."
Kahlil Gibran

Λουκάς Καρούσος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 449
Εγγραφή: 05 Φεβ 2016, 17:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Προσοχή με τον αέρα

Δημοσίευση από Λουκάς Καρούσος »

Και δεν είναι η πρώτη χρονιά τους έξω αλλά η τρίτη. Έχουν περάσει ακόμα δύο χειμώνες. Τις μπουκαμβίλιες λέω να τις βάλω μέσα στο σπίτι αν και σε αυτή τη περίπτωση με προβληματίζει το λιγοστό φως. Όλα αυτά όμως μετά την επόμενη εβδομάδα που θα ανέβει λίγο η θερμοκρασία και πιστεύω να δω κάποια κίνηση

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Λουκάς Καρούσος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 449
Εγγραφή: 05 Φεβ 2016, 17:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Προσοχή με τον αέρα

Δημοσίευση από Λουκάς Καρούσος »

Κι όχι μόνο. Τα τροπικά μου φυτά, φικοι και μπουκαμβίλιες που μεγάλωναν κανονικά μέχρι και πριν τρείς μέρες μόλις έπιασε η κακοκαιρία, αν και τα προστάτεψα απ τον άνεμο και το κρύο σοκαρίστηκαν και τα φύλα του έχουν αρχίσει να μαραίνονται. Τα φρέσκα φυλαρακια τα καινούργια. Δε ξέρω πως να το αντιμετωπίσω το θέμα.

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



Προστέθηκε μετά από 2 λεπτά 25 δευτερόλεπτα:
Και δεν είναι η πρώτη χρονιά τους έξω αλλά η τρίτη. Έχουν περάσει ακόμα δύο χειμώνες. Τις μπουκαμβίλιες λέω να τις βάλω μέσα στο σπίτι αν και σε αυτή τη περίπτωση με προβληματίζει το λιγοστό φως. Όλα αυτά όμως μετά την επόμενη εβδομάδα που θα ανέβει λίγο η θερμοκρασία και πιστεύω να δω κάποια κίνηση

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Άβαταρ μέλους

Topic author
Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Προσοχή με τον αέρα

Δημοσίευση από Harris »

Να προφυλάξετε τα δέντρα σας από τον αέρα μην σας τα ρίξει κάτω. Θα σπάσει το που θα βγουν οι ρίζες έξω ο αέρας θα στεγνώσει γρήγορα το χώμα κτλ.

Μην σας ξεγελάσει ότι επειδή κάνει λίγο κρύο ότι δεν χρειάζεται πότισμα να ελέγξετε το χώμα μπορεί να έχει στεγνώσει με τόσο αέρα!
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Απάντηση