Να μοιραστώ μαζι σας τον κήπο μου!

Παρουσιάσεις προ–μπονσάϊ μελών

Topic author
DsonPap
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 25 Μάιος 2017, 22:54
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Να μοιραστώ μαζι σας τον κήπο μου!

Δημοσίευση από DsonPap »

Καλησπερα,μιας κ ορισμενες απο τις φωτογραφίες π προσπαθώ να ανεβάσω εμφανίζονται μαύρες στο φόρουμ :(
Εδώ δύο βίντεο απ όλα μου τα φυτακια



Αγαπάμε κωνοφόρα!

Topic author
DsonPap
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 25 Μάιος 2017, 22:54
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Να μοιραστώ μαζι σας τον κήπο μου!

Δημοσίευση από DsonPap »

Καλησπέρα σε όλους, ένα Φθινοπωρινό update
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
These users thanked the author DsonPap for the post:
Hfestion (30 Σεπ 2019, 08:35)
Rating: 7.14%
Αγαπάμε κωνοφόρα!

myrtilos
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 343
Εγγραφή: 17 Μάιος 2014, 18:08
Has thanked: 74 times
Been thanked: 24 times

Re: Να μοιραστώ μαζι σας τον κήπο μου!

Δημοσίευση από myrtilos »

Το έχεις τερματίσει,τόσα πολλά και διαφορετικά λιπάσματα-βοηθήματα πως τα κατάφερες και τα συνδύασες σε ποσότητες και δόσεις,μπράβο και καλή συνέχεια.

Distrothe1
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 01 Ιούλ 2019, 08:05
Has thanked: 6 times
Been thanked: 2 times

Re: Να μοιραστώ μαζι σας τον κήπο μου!

Δημοσίευση από Distrothe1 »

Πολυ ωραία ολα! Μπράβο! Βρυα την φυτρώνεις ή την βρίσκεις από κάπου;

Topic author
DsonPap
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 25 Μάιος 2017, 22:54
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Να μοιραστώ μαζι σας τον κήπο μου!

Δημοσίευση από DsonPap »

Καλημέρα καλή εβδομάδα κ καλο μήνα.
Τα λιπάσματα π εχω δοκιμασει είναι
Hanagoro coarce κέικ
Biogold κέικ
Compo κοκοι
Vilmorin υδατοδιαλυτο η σε κοκους
Σίδηρος μαγνήσιο ιχνοστοιχεία διαλυμένο σε νερο
Αζωτουχο μπλε διαλυμένο σε νερό
Λευκό κόκοδες φοσφωρουχο για τις ριζες το φθινοπωρο

Καλό απογευματινο πότισμα πριν την λίπανση να δροσίσει την ριζομπαλα,λίπανση κ ξανα πότισμα .

Όσον αφορά την δόση στο compo κ στο vilmorin όσο μπορεί να κρατήσει ανάμεσα σε δείκτη κ αντίχειρα γύρω γύρω στην γλάστρα μακριά από τον κορμό ανά 2-3εκ ανα 3-4εβδομαδες τα υδατοδιαλυτα ανα 7 10μερες.
Ποτίζω καθημερινά με υδρονεφωση 2 φορές για 30λεπτα αυτήν την εποχή για να υπολογίσεις κ το ξέπλυμα από αυτά π ριχνω.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Αγαπάμε κωνοφόρα!

myrtilos
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 343
Εγγραφή: 17 Μάιος 2014, 18:08
Has thanked: 74 times
Been thanked: 24 times

Re: Να μοιραστώ μαζι σας τον κήπο μου!

Δημοσίευση από myrtilos »

DsonPap έγραψε:
27 Ιουν 2019, 23:01
myrtilos τα βρυα ειναι αποξηραμενα σφαγνα αγοραστα κ 2-3 ειδων σφαγνα φερμενα απο διαφορα βουνα(στα ελατα-πικεες παρμενα γυρω απο ελατα  στο βουνο στα πευκα γυρω απο πευκα κλπ)οσων αφορα χωματα υγρασια ποτισμα ηλιοφανεια-ηλιοσκιαση προσπαθω να μιμηθω τις συνθηκες που επικρατουν στο βουνο για να τα κρατω ετσι οχι μονο ζωντανα αλλα κ δυνατα ωστε να μπορω να εργαστω πανω στα αρκετά δύσκολα στην καλλιέργεια είδη οπως λες και τακτικη λιπανση-ιχνοστοιχεια σε μικρες δοσεις.Ποτ αγορασμενα απο Ελλαδα αλλα κ εξωτερικο,συρματα απο Ελλαδα κ εξωτερικο επισης.Ο,τι ινφο θελεις εξτρα πες φιλε.
Κατανοητό αυτό με την προσπάθεια να μιμηθείς το φυσικό περιβάλλον και ταυτόχρονα δύσκολο γι'αυτό μου αρέσει η προσπάθεια σου.
Τα πεύκα είναι καημός αλλά έχω αποτύχει με κάποια yamadori,τις επόμενες προσπάθειες θα τις κάνω με κάτι πιο έτοιμο από φυτώριο.
Αντιθέτως στα έλατα τα πάω καλά και έχω κάποια επιτυχία,βέβαια αυτό με την τακτικη λιπανση-ιχνοστοιχεια σε μικρες δοσεις μου φαίνεται αρκετά δύσκολο ειδικά σε κωνοφόρα.Μάλλον έχεις κάνει αρκετά πειράματα,αν μπορούσες να μου πεις τι είδος λίπανση χρησιμοποιείς(μάρκα).

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Να μοιραστώ μαζι σας τον κήπο μου!

Δημοσίευση από Hfestion »

DsonPap έγραψε:
27 Ιουν 2019, 23:01


Hfestion φιλε ιδιαιτερο τανκ ιου που  απαντησες ξεχωρα σε οσα τοπικ ανοιξα.Εχω ποικιλια στα συρματα ειτε σε χαλκο 0.8-->4μμ ειτε σε αλουμινιο 1-->4μμ,ομως το ψησιμο στο χαλκο το εκανα λαθος,τα εκανα πολυ ξεροψημενα κ ηταν 8κιλα χαλκος:(
Τολμησε το ειναι ωραια φαση η πετρα
Ο ενας και μοναδικός λόγος που γράφω και ανεβάζω δέντρα μου, όχι για να ακούσω μπράβο, δεν με ενδιαφέρει το μπράβο. Για να διαβάσω διαφορετικές απόψεις, να διορθώσω λαθοι μου.

Διαφορετικά, θα τα βλέπω μόνο εγώ, μόνος μου, στο κήπο μου.

Topic author
DsonPap
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 25 Μάιος 2017, 22:54
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Να μοιραστώ μαζι σας τον κήπο μου!

Δημοσίευση από DsonPap »

Παιδια ενα μεγαλο ευχαριστω για τα καλα σας λογια,μου δεινουν δυναμη

myrtilos τα βρυα ειναι αποξηραμενα σφαγνα αγοραστα κ 2-3 ειδων σφαγνα φερμενα απο διαφορα βουνα(στα ελατα-πικεες παρμενα γυρω απο ελατα  στο βουνο στα πευκα γυρω απο πευκα κλπ)οσων αφορα χωματα υγρασια ποτισμα ηλιοφανεια-ηλιοσκιαση προσπαθω να μιμηθω τις συνθηκες που επικρατουν στο βουνο για να τα κρατω ετσι οχι μονο ζωντανα αλλα κ δυνατα ωστε να μπορω να εργαστω πανω στα αρκετά δύσκολα στην καλλιέργεια είδη οπως λες και τακτικη λιπανση-ιχνοστοιχεια σε μικρες δοσεις.Ποτ αγορασμενα απο Ελλαδα αλλα κ εξωτερικο,συρματα απο Ελλαδα κ εξωτερικο επισης.Ο,τι ινφο θελεις εξτρα πες φιλε.
Ιδιαίτερο ευχαριστω για την κατανοηση της προσπαθειας να ανεβασω τα δεντρα, οπως λεσ σε ενα αλλο τοπικ.

Hfestion φιλε ιδιαιτερο τανκ ιου που  απαντησες ξεχωρα σε οσα τοπικ ανοιξα.Εχω ποικιλια στα συρματα ειτε σε χαλκο 0.8-->4μμ ειτε σε αλουμινιο 1-->4μμ,ομως το ψησιμο στο χαλκο το εκανα λαθος,τα εκανα πολυ ξεροψημενα κ ηταν 8κιλα χαλκος:(
Τολμησε το ειναι ωραια φαση η πετρα

Ευχαριστω πολυ κ τον dragonnail για τις φωτο.Σορρυ αλλα αν τις εβγαζα με το κινητο πλαγιασμενο εχαναν σε ζοομ γιατι δεν επερνε τα δεντρα σε υψος
Αγαπάμε κωνοφόρα!

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Να μοιραστώ μαζι σας τον κήπο μου!

Δημοσίευση από Hfestion »

Έχω εντυπωσιαστει με τα δεντρά σου πάνω σε πέτρα. Είναι κάτι που δεν έχω τολμήσει ποτε. Σου σχολίασα όλα σου τα δεντρά συνολικά όμως θα σου πρότεινα να ψαχτείς σε σύρματα σκληρότερα και σε ποικιλία σε πάχη.

Μπράβο!!! Έχεις ένα υπέροχο κήπο με υπέροχα δέντρα!! Και μου δίνεις την εντύπωση ότι το διασκεδάζεις πολύ!!!! Μπράβο και πάλι και φιλική συμβουλή, συνέχισε έτσι!!!!

myrtilos
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 343
Εγγραφή: 17 Μάιος 2014, 18:08
Has thanked: 74 times
Been thanked: 24 times

Re: Να μοιραστώ μαζι σας τον κήπο μου!

Δημοσίευση από myrtilos »

Τώρα που μπορώ να απολαύσω τις φωτογραφίες των δέντρων σου (με τη βοήθεια του dragonail) να σε συγχαρώ για τη δουλειά σου και τον ιδιαίτερο κήπο σου.
Δεν θα σχολιάσω κάθε δέντρο σου ξεχωριστά αλλά θα επισημάνω το εξαιρετικό moss που έχεις σε όλα (άραγε τι είδος είναι και πως το συντηρείς τόσο καλά;),η σχετική υγρασία στο χώρο σου φαίνεται να είναι υψηλή (φαντάζομαι για να ευνοηθεί το moss;),επίσης στα συν σου είναι και τα αρκετά δύσκολα στην καλλιέργεια είδη που διαθέτεις.
Διακρίνω διάφορα ποτ και σύρματα,μπορείς να δώσεις σχετικές πληροφορίες; 
Καλή συνέχεια να έχεις. 
Άβαταρ μέλους

Livstaras
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 367
Εγγραφή: 17 Δεκ 2014, 12:07
Has thanked: 19 times
Been thanked: 15 times

Re: Να μοιραστώ μαζι σας τον κήπο μου!

Δημοσίευση από Livstaras »

πολύ ωραία συλλογή!
"Trees are poems the earth writes upon the sky."
Kahlil Gibran

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Να μοιραστώ μαζι σας τον κήπο μου!

Δημοσίευση από Hfestion »

Super!!!!

Δείξε μας και από κοντά τα δεντρά σου να τα καμαρώσουμε!
Άβαταρ μέλους

Kostas
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 529
Εγγραφή: 02 Ιαν 2011, 02:41
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times

Re: Να μοιραστώ μαζι σας τον κήπο μου!

Δημοσίευση από Kostas »

Πάρα πολύ ωραία! Εχεις θερμοκήπιο; Ωραιες ελιές έχεις.
Εικόνα

Topic author
DsonPap
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 25 Μάιος 2017, 22:54
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Να μοιραστώ μαζι σας τον κήπο μου!

Δημοσίευση από DsonPap »

Λίγες φωτο από τον κήπο κ την καλημέρα μου σε όλους σας
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Αγαπάμε κωνοφόρα!

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Να μοιραστώ μαζι σας τον κήπο μου!

Δημοσίευση από Hfestion »

Μια χαρά είναι τα δεντρά σου. Παρουσίασε τα και ξεχωριστά για να βλέπουμε και την πορεία τους!

Topic author
DsonPap
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 25 Μάιος 2017, 22:54
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Να μοιραστώ μαζι σας τον κήπο μου!

Δημοσίευση από DsonPap »

Ευχαριστω ηφαιστιον δωσε θαρος να παιρνω κουραγιο ;)
Αγαπάμε κωνοφόρα!

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Να μοιραστώ μαζι σας τον κήπο μου!

Δημοσίευση από Hfestion »

Κοιτάω και ξανά κοιτάω, μπράβο! Έχεις κάνει δουλίτσα. Έχεις και πολύ χώρο αλλά και ωραία χώρο! Μπράβο!
Καλη συνεχεια!

Topic author
DsonPap
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 25 Μάιος 2017, 22:54
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Να μοιραστώ μαζι σας τον κήπο μου!

Δημοσίευση από DsonPap »

Μερικες φωτος κ παλι!
Η προοδος του σποροφυτου picea jezoensis για τον Ηφεστιονα :)
Την καλημερα μου σε ολους σας.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Αγαπάμε κωνοφόρα!

Topic author
DsonPap
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 25 Μάιος 2017, 22:54
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Να μοιραστώ μαζι σας τον κήπο μου!

Δημοσίευση από DsonPap »

Τα σπορια ξεχειμωνιασαν στο ψυγειο.
Το υποστρωμα ειναι βουνισιο μαζεμενο διπλα απο ορεινό δρομο απο την ανηφορικη μερια εκει οπου λογω διαβρωσης η συλογη ειναι παιχνιδάκι διπλα απο ριζες πευκων με εμφανη λευκή μυκοριζα.πειρα λοιπον αμμο πετρα φλοιο πευκου κ βροια.τα αφησα ξεραθηκαν κανα 2 μερες κ .μετα τα ετριψα με το χερι κ τα περασα απο 3πλο κοσκινισμα ενα ενα τα υλικα.τελος πασπαλισα στις γλαστρες κατω κατω πετρα χοντρη κ μετα φλοιο χοντρομε ελαχιστο πετρα μετα φλοιο μεσαιο με μεσαια πετρα κ ελαχιστα μεσαιαβρυα κ πανω πανω ψιλα φλοιο πετρα κ βρυα.καλο ποτισμα κ εβαλα τα σπορια κ απο πανω ψιλα βρυα κ αμμο για να τα καλυψω κ ξανα ποτισμα.αν κάποιο σπορι εβλεπα να αποκαλύπτεται καμια γωνιτσα συμπλήρωνα τοπικα αμμο(ξεπλένεται απο τα ποτισμα προς τα κατω).
Λεπτομέρεια δεν πιεσα το χωμα οπως ειπα ειχα τα υλικα κοσκινισμενα κ έριχνα- πασπαλιζα μεσα στις γλαστρες τα υλικα
Νερό οποτε στεγνώνει η επιφανεια.
Λαθος σωστο δεν ξερω παντως εσκασαν αρκετα ,μονο τα παρβιφλορα δεν εσκασαν.

προστέθηκε πρίν 2 ώρες 22 λεπτά 39 δευτερόλεπτα:
Κ ποτισμα με αλιετε για τους μυκητες ςνα 30 μερες
Αγαπάμε κωνοφόρα!

alxalex
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: 17 Απρ 2018, 15:27
Has thanked: 9 times
Been thanked: 6 times

Re: Να μοιραστώ μαζι σας τον κήπο μου!

Δημοσίευση από alxalex »

Dsonpap μια ερωτηση...βλεπω οτι μερικα σπορακια σου περιβαλλονται απο βρυα...αυτα τα εβαλες εσυ ??...σε τι υγρασια διατηρουσες το χωμα μεχρι να σκασουν μυτη τα βλασταρακια???...καθε ποτε τα ποτιζες??  :text-thankyoublue:  :text-thankyoublue:

...υπεροχα παντως ολα τα δεντρακια σου...φανταζομαι την ικανοποιηση σου να τα περιποιεισαι ...κουκλια ειναι ολα
Απάντηση