Αναγνώριση είδους και φροντίδα

Ερωτήσεις σχετικά με τα δέντρα σας
Απάντηση

Topic author
Discordia
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 12 Δεκ 2017, 09:58
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Αναγνώριση είδους και φροντίδα

Δημοσίευση από Discordia »

καλημερα!
Περιμένοντας την carmona μου να συνέλθει απο την μεταμφύτεψη θα ήθελα την γνώμη σας και την δημιουργικότητα σας για το κλαδεμα διαμορφωσης της όταν θα καταστεί δυνατό. "Ακραιες" αλλαγές δεκτές. Μπορείτε να βοηθήσετε;
ευχαριστώ!
20180506_162756.jpg
20180506_162826.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Lazorik
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: 20 Φεβ 2016, 23:47
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Αναγνώριση είδους και φροντίδα

Δημοσίευση από Lazorik »

Discordia έγραψε:Οπότε ενα οποιοδηποτε λίπασμα γενικής χρήσης να υποθεσω οτι θα κάνει; Βλέπω οτι υπάρχουν ειδικά για bonsai αλλα δεν καταλαβαίνω απο τα συστατικά γιατι είναι ειδικά!
Ναι, ένα απλό ισορροπημένο λίπασμα, κατά προτίμηση οργανικό.
http://library.bonsaiforum.gr/index.php ... ονσάι.html

Topic author
Discordia
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 12 Δεκ 2017, 09:58
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Αναγνώριση είδους και φροντίδα

Δημοσίευση από Discordia »

Lazorik ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Οπότε ενα οποιοδηποτε λίπασμα γενικής χρήσης να υποθεσω οτι θα κάνει; Βλέπω οτι υπάρχουν ειδικά για bonsai αλλα δεν καταλαβαίνω απο τα συστατικά γιατι είναι ειδικά!

Γρηγόρη σ ευχαριστώ για την περιγραφη της εμπειρίας σου. Διάβασα όσα αρθρα βρήκα για το συγκεκριμένο δεντρακι πως είναι αρκετα δυστροπο αλλά μου εδωσες ελπίδες!  

Myrtilos πολλά ευχαριστώ! Σε λάθος μερος έψαχνα!

myrtilos
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 343
Εγγραφή: 17 Μάιος 2014, 18:08
Has thanked: 74 times
Been thanked: 24 times

Re: Αναγνώριση είδους και φροντίδα

Δημοσίευση από myrtilos »

Discordia έγραψε:Lazorik ευχαριστώ πολύ! Η ψιλή ελαφροπετρα είναι δυσευρετη. Ηθελα να την βάλω στον πατο του ποτ αλλα σε τρια φυτωρια που ρωτησα ειχαν πολύ μεγαλη. Θα ακολουθήσω την συμβουλή σου και θα το αφήσω ήσυχο για την ωρα. Το σημαντικότερο ειναι προφανως να επιβιώσει. Η σταχτη για λιπασμα ειναι εντάξει;

Τhano καλημερα και ευχαριστώ. Διαβασα και γω πως ειναι αρκετα δύστροπο ειδικα για αρχάριο. Ελπίζω να τα καταφέρει.
Για ελαφρόπετρα να απευθυνθείς σε μάντρες με υλικά οικοδομών.
Κάνε αναζήτηση στον ιστό με τον όρο ελαφρόπετρα και ανάλογα με τα αποτελέσματα και την περιοχή που σε βολεύει απευθύνσου,
Είναι και αρκετά οικονομική.

Γρηγόρης
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 153
Εγγραφή: 20 Μαρ 2017, 10:00
Has thanked: 0
Been thanked: 6 times

Re: Αναγνώριση είδους και φροντίδα

Δημοσίευση από Γρηγόρης »

Εγώ πάντως που είχα ένα ίδιο και δε του είχα συμπεριφερθεί καθόλου μα καθόλου καλά…. Για την ακρίβεια δεν του είχα συμπεριφερθεί καθόλου σαν bonsai, μου κράτησε για 5 με 6 χρόνια ίσως και παραπάνω. Ενδιάμεσα ένα καλοκαίρι ξεράθηκε αρκετά και ξαναπέταξε μετά και όλα μια χαρά.
Εγώ είχα την εντύπωση, βάση του δικού μου, ότι είναι ανθεκτικό.
Βέβαια όπως λέει και ο Θάνος είναι μη στραβώσει….
Έτσι ξαφνικά στη κυριολεξία μέσα σε μιάμιση εβδομάδα ξεράθηκε τελείως έριξε όλα του τα φύλα και γεια σας….
Αν είχα το μυαλό να το φροντίσω καλύτερα πιστεύω ότι θα το είχα ακόμη αλλά τότε δε ασχολιόμουν με τα bonsai.
Εξαιτίας του μπήκα πρώτη φορά στο φόρουμ και κόλλησα.
Καλή επιτυχία σου εύχομαι, πιστεύω ότι όλα θα πάνε καλά με το δεντράκι.
Άβαταρ μέλους

Lazorik
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: 20 Φεβ 2016, 23:47
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Αναγνώριση είδους και φροντίδα

Δημοσίευση από Lazorik »

Discordia έγραψε:Η σταχτη για λιπασμα ειναι εντάξει;
Δεν την έχω δοκιμάσει αλλά δεν θα το ρίσκαρα στο συγκεκριμένο φυτό. Επίσης δεν περιέχει άζωτο που είναι βασικό για την ανάπτυξη.

Topic author
Discordia
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 12 Δεκ 2017, 09:58
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Αναγνώριση είδους και φροντίδα

Δημοσίευση από Discordia »

Lazorik ευχαριστώ πολύ! Η ψιλή ελαφροπετρα είναι δυσευρετη. Ηθελα να την βάλω στον πατο του ποτ αλλα σε τρια φυτωρια που ρωτησα ειχαν πολύ μεγαλη. Θα ακολουθήσω την συμβουλή σου και θα το αφήσω ήσυχο για την ωρα. Το σημαντικότερο ειναι προφανως να επιβιώσει. Η σταχτη για λιπασμα ειναι εντάξει;

Τhano καλημερα και ευχαριστώ. Διαβασα και γω πως ειναι αρκετα δύστροπο ειδικα για αρχάριο. Ελπίζω να τα καταφέρει.
Άβαταρ μέλους

thanos75
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 729
Εγγραφή: 10 Ιαν 2016, 19:05
Has thanked: 69 times
Been thanked: 131 times

Re: Αναγνώριση είδους και φροντίδα

Δημοσίευση από thanos75 »

το θεωρώ πολύ ευαίσθητο. τουλάχιστον ένα που είχα εγώ δεν με άντεξε πολύ. με χαιρέτησε νωρίς. Η αλήθεια είναι ότι δεν του συμπεριφέρθηκα πολύ καλά στην μεταφύτευση. παρασύρθηκα από αλλα που με αντέχουν. με εντυπωσίασε πόσο γρήγορα δείχνει την δυσαρέσκειά του (ρίχνει φύλλα με τη μία).
οπότε δώστου ιδιαίτερη φροντίδα. όχι πολλα πολλα και σιγα σιγα.
Άβαταρ μέλους

Lazorik
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: 20 Φεβ 2016, 23:47
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Αναγνώριση είδους και φροντίδα

Δημοσίευση από Lazorik »

Καλό θα ήταν να το είχες αναμίξει και με ένα ποσοστό ανόργανου, πχ ψιλή ελαφρόπετρα, αλλά σε τόσο μικρό ποτ αν δεν κάνεις υπερβολές δεν νομίζω να υπάρξει θέμα με την υγρασία. Επίσης αν δεν κάνω λάθος το χώμα έχει ήδη λίπασμα, οπότε περίμενε να συνέλθει από τη μεταφύτευση και σε κανα μήνα αν είναι υγιές και αναπτύσσεται ξεκίνα λίπανση. Ως προς τη διαμόρφωση ένα προφανές κλαδί που πρέπει να φύγει είναι το πιο χαμηλό που βρίσκεται στο εσωτερικό της καμπύλης, αλλά γενικότερα καλό είναι να το αφήσεις ήσυχο να αναρρώσει και να αναπτυχθεί ελεύθερα για κάποιο χρόνο και μετά να ασχοληθείς με τη διαμόρφωσή του.

Topic author
Discordia
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 12 Δεκ 2017, 09:58
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Αναγνώριση είδους και φροντίδα

Δημοσίευση από Discordia »

Καλημέρα σας. Το χώμα που χρησιμοποιησα ειναι αυτό:
79A601D79F85DF80D30E615CC4060861.jpg
ειναι μειγμα μαυρης τυρφης με περλίτη. Υπάρχει κινδυνος να κραταει πολύ νερό κ να σαπίσει τις ρίζες;
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Topic author
Discordia
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 12 Δεκ 2017, 09:58
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Αναγνώριση είδους και φροντίδα

Δημοσίευση από Discordia »

Καλησπέρα σε όλους και καλή εβδομάδα. Η μητερα μου εφερε στο σπίτι μου ενα δεντρακι bonsai που της χάρισαν διαμαρτυρόμενη οτι το πότιζε καθε μερα και ήταν συνεχεια στεγνό και μου ζητησε να το σώσω μαλλον γιατι ειδε οτι ο φυκος που εχω ζει ακόμη :text-lol: . Καθ ότι ασχετος μπήκα στο νετ και προσπαθησα να αναγνωρίσω το είδος και κατέληξα με επιφύλαξη οτι είναι Carmona microphylla ενα τροπικό είδος που όταν τα πηγαίνει καλά ανθίζει μικρά λευκά λουλουδια. Το χώμα του ήταν σαν την έρημο τακλα μακαν :text-lol:  και οι ρίζες ήταν πιο πολλες από το χώμα οποτε και υπέθεσα οτι η αλλαγη του ηταν επιτακτική. Το μόνο χωμα που ειχα ηταν γενικής χρήσης για φυτα εσωτερικού κ εξωτερικου χώρου. Αφου καθαρισα τις ρίζες και τις έκοψα ελάχιστα εβαλα ενα διχτακι στην τρυπα του ποτ, εριξα λιγο χωμα εβαλα το δεντρακι και μετα προσθεσα και το υπόλοιπο χώμα. Επίσης αφαίρεσα μερικα απομειναρια απο συρματα διαμόρφωσης που υπήρχαν στον κορμο του. Το πότησα δυο φορες και το νερο βγηκε απο κάτω με σχετική ανεση. Υστερα τοποθετησα σε ενα "πιατακι" νερο και εβαλα μερικες μετρες οπου επανω του στηριξα το ποτ ωστε να μην ακουμπαει στο νερο αλλά να υπαρχει ενα περιβαλλον υγρασιας πραγμα που διαβασα στο ιντερνετ οτι το συγκεκριμενο ειδος αγαπάει. Το δεντρακι οπως θα δειτε εχει φυλλα αλλά βρίσκονταν σε κατάθλιψη και αφαίρεσα όσα εφυγαν με το που τα αγγιξα. Υστερα από ενα δωδεκάωρο έδειξε σημάδια ζωης καθως τα φύλλα του αρχισαν να ανυψώνονται. Ειναι τοποθετημενο κοντα σε μπαλκονοπορτα που υπαρχει μπολικο φως χωρις να πέφτει αμεσα ο ηλιος καθ ολη την διαρκεια της ημέρας καθ οτι ειναι βορεινο. Η θερμοκρασια στο σπίτι είναι γυρω στους 18 βαθμους αυτην την εποχη. Θα ήθελα την βοηθεια σας με τα εξής:

1ον Ειναι όντως Carmona; Aν ναι τι λάθη εχω κάνει μεχρι στιγμης;

2ον Το χωμα που χρησιμοποιησα ειναι καταλληλο ή χρειαζεται κατι αλλο ή και κατι αλλο;

3ον Μιας και ειναι ανοιξη θα μπορουσα να το λιπάνω; Έχω κρατησει στάχτη απο ξύλο ελιας και οξιας, μπορω να την χρησιμοποιησω στο συγκεκριμενο φυτό;

4ον. Το δεντρακι μοιαζει να εχει πεταξει  κλωναρια προς διαφορες κατευθύνσεις μπορειτε να μου πειτε ποια να κόψω και πως να το διαμορφωσω;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
20180318_165114.jpg
20180318_165046.jpg
20180318_165014.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση