Νεο Μελος -νεο bonsai

Ερωτήσεις σχετικά με τα δέντρα σας
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

arxarious
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 271
Εγγραφή: 04 Μάιος 2015, 21:09
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Νεο Μελος -νεο bonsai

Δημοσίευση από arxarious »

Καλώς όρισες! Θα συμφωνήσω και εγώ με τον προλαλλησαντα.

Βγαλε το φυτό έξω!

όταν συνέλθει το μελετάσ και πράτεις ανάλογα. Και εδώ υπάρχουν άνθρωποι με πόλυ πείρα στα δέντρα. Μη διστάσεις να ρωτήσεις το οτιδήποτε.
Παναγιώτης

myrtilos
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 343
Εγγραφή: 17 Μάιος 2014, 18:08
Has thanked: 74 times
Been thanked: 24 times

Re: Νεο Μελος -νεο bonsai

Δημοσίευση από myrtilos »

Καλώς ήρθες,
Όσα σου έγραψε ο sim62 είναι ότι πρέπει να κάνεις με το όμορφο δεντράκι σου.
Αν διαβάσεις προσεκτικά σου λέει κάποια στιγμή και όχι άμεσα.
Το πρώτο που πρέπει να κάνεις είναι να του βρεις μια καλή θέση σε εξωτερικό χώρο(όχι απευθείας ήλιο),εκεί το φυτό θα αρχίσει να εδραιώνεται και προς το φθινόπωρο θα αρχίσεις κάποιες εργασίες.
Μελέτησε τη βιβλιοθήκη και πολλές απορίες σου θα αρχίσουν να λύνονται .
Καλή συνέχεια.

Γρηγόρης
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 153
Εγγραφή: 20 Μαρ 2017, 10:00
Has thanked: 0
Been thanked: 6 times

Re: Νεο Μελος -νεο bonsai

Δημοσίευση από Γρηγόρης »

Καλώς ήρθες και από μένα.
Οπα sim62 με το μαλακό… η κοπέλα σίγουρα θα είναι τώρα με τα υπογλώσσια…
Μόλις της είπες να κόψει ότι ωραίο βλέπει στο δεντράκι της.
Βεβαίως εσύ καλά τα είπες, δε διαφωνώ καθόλου μαζί σου, αλλά για μας που είμαστε ακόμη στη αρχή μας φαίνεται δύσκολη μια τέτοια απόφαση έστω και κάποια στιγμή όπως λες.
Το καλύτερο για μένα είναι αν είναι Αθήνα να έρθει σε κανένα workshop (κρίμα έχασε το χτεσινό) και να καταλάβει βλέποντας τα δικά σας πόσο πράγματι σημαντικό είναι αυτό που της είπες.
Επίσης δεν υπάρχει περίπτωση να ρίχνει τα φύλα του επειδή δεν το έχει έξω ή έστω κάπου να το βλέπει λίγο ήλιος;

Topic author
elenadi
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 27 Απρ 2018, 14:06
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Νεο Μελος -νεο bonsai

Δημοσίευση από elenadi »

σ ευχαριστω παρα πολύ για τις συμβουλες και τη βοηθεια σου. Το ότι χανει τα φυλλα του με γοργο ρυθμο είναι νορμαλ? επισης ο χωρος που το εχω είναι με βορεινο προσανατολισμο (σε νοτιο δε μπορω να το βαλω) και το βλεπει ο ηλιος. Δεν είναι το ιδιο βεβαια αν το ειχα σε νοτιο δωματιο.
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Νεο Μελος -νεο bonsai

Δημοσίευση από Sim62 »

Καλωσήρθες στο φόρουμ.
Εχεις ένα φίκο (Ficus Microcarpa Ginseng). Η ηλικία του πρέπει να είναι κάπου ανάμεσα στα 12- 15 χρόνια. Το συγκεκριμένο είδος υπάρχει σε δύο μορφές, η μια σαν το δικό σου και ή άλλη με τις χοντρές του ρίζες εκτεθειμένες. Το δεύτερο στον κόσμο των Bonsai αναφέρεται και περιπαιχτικά ώς "πατάτα¨λόγω της εικόνας των εναέριων ριζών του.
bonsai-ficus-ginseng-in-24-plastic-pot.jpg
Πληροφορίες για την περιποίηση του μπορείς να βρείς και στην βιβλιοθήκη μας στα αειθαλή και στο διαδίκτυο.
Εσένα πάντως σε φύλαξε ή τύχη ή το μάτι σου και πήρες αυτή την μορφή που σε αντίθεση με την άλλη έχει κάποιες δυνατότητες να αποκτήσει μελλοντικά μια μορφή bonsai. 
Για να γίνει κάτι τέτοιο θα χρειαστεί ένα κλάδεμα κάποια στιγμή για να κοντύνει σε ύψος 
1.jpg
και μετά να αναπτύξει φύλλωμα σε πιο χαμηλά σημεία και να πάρει μια μορφή σαν την παρακάτω.
Χωρίς τίτλο.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Topic author
elenadi
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 27 Απρ 2018, 14:06
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Νεο Μελος -νεο bonsai

Δημοσίευση από elenadi »

Καλησπερα σας κ καλως σας βρηκα!! ειμαι ολοκαινουρια στο φορουμ σας κ ολοκαινουρια στον κοσμο των bonsai. Αγορασα το παρακατω φυτο, το οποιο εχει υψος κορμου+φυλλωμαατος καπου πανω απο 70cm. εχω αγνοια επι του θεματος και ψαχνομαι οσον αφορα στη σωστη του περιποιηση. Αρχικα μπορειτε να υπολογισετε περιπου την ηλικια του κ αν ανηκει σε καποιο συγκεκριμενο ειδος; το εχω σε εσωτερικο χωρο-οχι σε αμεση επαφη με παραθυρο κ το ποτιζω οταν βλεπω οτι το χωμα του στεγνωνει. τα φυλλα του πεφτουν αρκετα. καθε συμβουλη ευπροσδεκτη! Επισης εχω κ γατα στο σπιτι, αλλα δεν το πειραζει προς το παρον ουτε θα την αφησω φυσικα. Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων☺️
F47B783D-6113-407F-A9C6-53A48EDC3CD6.jpeg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση