Γιουνιπερος,ποτε κλαδευουμε

Ερωτήσεις σχετικά με τα δέντρα σας
Απάντηση

Topic author
alxalex
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: 17 Απρ 2018, 15:27
Has thanked: 9 times
Been thanked: 6 times

Re: Γιουνιπερος,ποτε κλαδευουμε

Δημοσίευση από alxalex »

εβγαλα τους γιουνιπερους μου εξω λοιπον ...βρηκα μια θεση που μου αρεσει για να μην τους μετακινω συνεχεια και τους αφησα να ησυχασουν...
...ααα....εριξα και διατομιτη στην επιφανεια τους...σχεδον την καλυψα...σχεδον...
...την τελευταια βδομαδα ομως ειχα νεους επισκεπτες.... μια συμμορια μυρμηγκιων εκαναν επελαση και καταληψη στον εναν γιουνιπερο,αυτον της φωτογραφιας...το προβλημα εγινε εντονοτερο με την παροδο των ημερων καθως οι φωλιες τους πλεον ηταν φανερες σε ολο το γλαστρακι...
...εριξα λιγη σκονη διατομιτη...απο αυτον που ειχα τον εκανα σκονη και τον πασπαλισα...τιποτα δεν εγινε...κανενα αποτελεσμα...
...επισκεφθηκα γεωπονο και μου εδωσε μια σκονη,βιολογικο προιον μου ειπε...
...40γρ σε 1 λιτρο νερου...και ριζοποτισμα.....
...αυτο εκανα σημερα....σχολασαν τα περισσοτερα μυρμηγκια....ισως κανω ακομα ενα κοκτειλ και αυριο για να ησυχασω μια και καλη...
...ελπιζω να μην εχω δυσαρεστα αποτελεσματα στον γιουνιπερο...καποιος απο τους παλαιοτερους θα μπορουσε να κανει ενα σχολιο μηπως???
ευχαριστωω..... :text-imnewhere:

Topic author
alxalex
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: 17 Απρ 2018, 15:27
Has thanked: 9 times
Been thanked: 6 times

Re: Γιουνιπερος,ποτε κλαδευουμε

Δημοσίευση από alxalex »

σε ευχαριστω για ολες τις συμβουλες και υποδειξεις sim....θα ακολουθησω οσα μου λες τυφλα και βλεπουμε τι μας θα μας ξημερωσει...αν εχω και αλλες ερωτησεις θα επανελθω
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Γιουνιπερος,ποτε κλαδευουμε

Δημοσίευση από Sim62 »

Αρχηγός Νο 42 εδώ  :character-oldtimer:

Έχουμε και λέμε λοιπόν. Η ερώτηση αφορά πόσο κλάδεμα ριζών για να χωράει σε pot. Η πλήρης ονομασία του pot είναι bonsai pot. Ως εκ τούτου απαντώ με ερώτηση. Του χρόνου την άνοιξη που είναι η σωστή εποχή για πλήρη μεταφύτευση (εννοώ με κλάδεμα ρίζας) το φυτό σου θα είναι bonsai για να μπεί σε bonsai pot ?
Δεν ξέρω αν σε στεναχωρήσω αλλά η απάντηση είναι όχι. Θα χρειαστούν κάποια χρόνια για αυτό. Νομίζω ότι αυτά που θα πρέπει να σε απασχολήσουν για το επόμενο διάστημα θα πρέπει να είναι η μελέτη του για να καθορίσεις και να σχεδιάσεις σε γενικές γραμμές την μελλοντική μορφή και στύλ που θα του δώσεις και η σωστή καλλιεργητική πρακτική που θα ακολουθήσεις για την ανάπτυξη του.
Η αφαίρεση του ποσοστού εκείνου ρίζας που θα επιτρέψει τελικά την μελλοντική τοποθέτηση σε ποτ θα γίνει σταδιακά και σε βάθος χρόνου σε κάποιο αριθμό μεταφυτεύσεων. Προς το παρόν θα πρότεινα να ξεκινήσεις με ένα ελαφρώς μικρότερο δοχείο.
Κάτι πολύ σημαντικό τώρα. Σε όλα τα κωνοφόρα άρα και στον γιουνίπερο όταν κάνουμε μεταφύτευση ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ δεν γυμνώνουμε και δεν αφαιρούμε το προυπάρχον χώμα από την κεντρική ριζόμπαλλα. Και φυσικά δεν ξεπλένουμε τις ρίζες με νερό. Όπως βλέπω την γλάστρα σου της φωτογραφίας θα τον τραβήξεις έξω και θα αφαιρέσεις με κάποιο αιχμηρό αντικείμενο περιμετρικά τα εξωτερικά στρώματα του χώματος και των ριζών (και απο κάτω) ετσι ώστε να μειωθεί κάπως ο όγκος τους. Θα έλεγα την πρώτη αυτή φορά να μην αφαιρεθεί ποσοστό ριζών πάνω απο 20-25%.

Topic author
alxalex
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: 17 Απρ 2018, 15:27
Has thanked: 9 times
Been thanked: 6 times

Re: Γιουνιπερος,ποτε κλαδευουμε

Δημοσίευση από alxalex »

καποιος απο τους αρχηγους μια συμβουλη στην παραπανω ερωτηση???... ευχαριστω...

Topic author
alxalex
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: 17 Απρ 2018, 15:27
Has thanked: 9 times
Been thanked: 6 times

Re: Γιουνιπερος,ποτε κλαδευουμε

Δημοσίευση από alxalex »

ευχαριστω για τις απαντησεις σας παιδια ...καθε 2 ημερες που ποτιζω τελικα ειναι πολυ καλα γιατι οπως ειπε ο sinaf στις 2 ημερες οταν ακουμπαω την επιφανεια του υποστρωματος την αισθανομαι καπως στεγνη...οχι εντελως στεγνη αλλα φαινεται οτι αρχιζει και στεγνωνει...

...καπου διαβασα οτι η ριζες του γιουνιπερου δεν κανει να κλαδευονται...μου φαινεται το ειδα στην βιβλιοθηκη ... τι κανουμε σε αυτη την περιπτωση... οταν θα κανω μεταφυτευση ( αν μου κρατησουν τα φυτα και δε τα ρημαξω ) λογικα θα εχει πολυ ριζα...προκειμενου να τα βαλω σε pot θα πρεπει να κουρεψω αρκετη ριζα.... ειναι λαθος???

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Γιουνιπερος,ποτε κλαδευουμε

Δημοσίευση από Hfestion »

alxalex έγραψε:ευχαριστω πολυ Sim...απολυτα κατανοητος και θα εκτελεσω αμεσα αυτα που μου λες..
..σε ο,τι αφορα το ποτισμα τους??...τα ποτιζω μεχρι να τρεξει νερο απο κατω καθε δυο μερες...πρωι κατα τις 8...ειμαι σε περιοχη με υψομετρο 350-400 μετρα και σχετικη υγρασια εξωτερικη αυτην την περιοδο γυρω στο 75%....
...να συνεχισω το ποτισμα ετσι η να τους ποτιζω καθε μερα???...δε τους εχω αλλαξει γλαστρακι,ειναι ετσι οπως τους πηρα απο το φυτωτο
Το ποτισμα εχει να κανει με το ποσο γρηγορα στεγνωνει το χωμα. Εγω αυτη την εποχη ποτιζω ανα 4-5 μερες αλλα και αυτο δεν ειναι κανονας.
Άβαταρ μέλους

sinaf
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 393
Εγγραφή: 02 Μάιος 2015, 00:53
Has thanked: 19 times
Been thanked: 45 times

Re: Γιουνιπερος,ποτε κλαδευουμε

Δημοσίευση από sinaf »

Καλωσήρθες στην παρέα. Οι γιουνίπεροι είναι επιρρεπής στο σάπισμα ριζών απο το πολύ πότισμα. Θα ποτίζεις οταν δεις να έχει  στεγνώσει η επιφάνεια του υποστρώματος.

Για διαμόρφωση, συμφωνώ με την άποψη του Χάρη για το semi-cascade.

Καλή συνέχεια.

Topic author
alxalex
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: 17 Απρ 2018, 15:27
Has thanked: 9 times
Been thanked: 6 times

Re: Γιουνιπερος,ποτε κλαδευουμε

Δημοσίευση από alxalex »

θα παρακαλουσα μια απαντηση στην παραπανω ερωτηση μου αν ειναι δυνατον απο καποιον που γνωριζει...ευχαριστωωω

Topic author
alxalex
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: 17 Απρ 2018, 15:27
Has thanked: 9 times
Been thanked: 6 times

Re: Γιουνιπερος,ποτε κλαδευουμε

Δημοσίευση από alxalex »

ευχαριστω πολυ Sim...απολυτα κατανοητος και θα εκτελεσω αμεσα αυτα που μου λες..
..σε ο,τι αφορα το ποτισμα τους??...τα ποτιζω μεχρι να τρεξει νερο απο κατω καθε δυο μερες...πρωι κατα τις 8...ειμαι σε περιοχη με υψομετρο 350-400 μετρα και σχετικη υγρασια εξωτερικη αυτην την περιοδο γυρω στο 75%....
...να συνεχισω το ποτισμα ετσι η να τους ποτιζω καθε μερα???...δε τους εχω αλλαξει γλαστρακι,ειναι ετσι οπως τους πηρα απο το φυτωριο
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Γιουνιπερος,ποτε κλαδευουμε

Δημοσίευση από Sim62 »

Δραστικά κλαδέματα Δεκέμβριο - Ιανουάριο. Τώρα μόνο τσιμπολογάς τα πολύ δυνατά βλαστάρια.
Ασε τους γιουνίπερους μόνιμα έξω, χειμώνα καλοκαίρι. Διάλεξε ένα μέρος που έχει άπλετο ηλικό φώς. Αν συνεχίσεις να τους πας μέσα έξω δεν θα έχουν καλή ανάπτυξη. Όλα τα κωνοφόρα είναι δέντρα εξωτερικού χώρου και το εννοούν !!!

Topic author
alxalex
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: 17 Απρ 2018, 15:27
Has thanked: 9 times
Been thanked: 6 times

Re: Γιουνιπερος,ποτε κλαδευουμε

Δημοσίευση από alxalex »

ναι δεν εχεις αδικο...αυτο που λες να προσαρμοστει το φυτο στο νεο του χωρο.....βασικα εχω παρει 2 γιουνιπερους..τον αλλον θα τον ανεβασω με φωτογραφιες οταν τον τελειωσω λιγο με αυτα που λες και εσυ... τους εχω λοιπον μεσα σε ισογειο χωρο με αρκετη δροσια μπορει η υγρασια να ακουμπαει αυτην την περιοδο το 70%...το ισογειο εχει αρεκτο φως ομως δε τους χτυπαει απευθειας το φως του ηλιου...
...καπου διαβασα εδω στο φορουμ οτι θελουν ηλιο τα φυτα οποτε καθε πρωι απο τις 8 μεχρι τισ 11.30 περιπου τουσ βγαζω εξω σε σημειο οπου εχουν επαφη με ηλιο...
...το κανω αυτο καθε μερα....η ερωτηση μου ειναι τα ενοχλει τα φυτα αυτη η αλλαγη και η μεταφορα καθε μερα???

myrtilos
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 343
Εγγραφή: 17 Μάιος 2014, 18:08
Has thanked: 74 times
Been thanked: 24 times

Re: Γιουνιπερος,ποτε κλαδευουμε

Δημοσίευση από myrtilos »

Προσωπικά όταν αγοράζω καινούριο δέντρο στην αρχή κάνω τα απαραίτητα,π.χ αλλαγή γλάστρας αν είναι αναγκαίο,καθάρισμα ξερών κλαδιών κτλ.
Περιμένω το φυτό να προσαρμοστεί στο νέο του χώρο και μετά αρχίζω τις όποιες επεμβάσεις με μεγαλύτερη σιγουριά.
Αυτό είναι ο δικός μου τρόπος αλλά ο καθένας έχει το δικό του.
Το σίγουρο είναι ότι δεν επείγει κάτι για να αγχώνεσαι.

Topic author
alxalex
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: 17 Απρ 2018, 15:27
Has thanked: 9 times
Been thanked: 6 times

Re: Γιουνιπερος,ποτε κλαδευουμε

Δημοσίευση από alxalex »

ειλικρινα δεν εχω ιδεα....θελω να με οδηγησει ο ιδιος ο γιουνιπερος στο τελικο σχημα του....
...απλα θελω να ξερω παιδια αν μπορω να προχωρησω σε πιο σοβαρα κλαδεματα η απλα να συνεχισω με ψιλαδουρες και να αφησω τα χοντρα για οκτωβρη....η μηπως να τον αφησω εντελως ετσι οπως ειναι και τον ξαναπιανω φθινοπωρο...
...αυτο σας ρωταω
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Γιουνιπερος,ποτε κλαδευουμε

Δημοσίευση από Harris »

Ωραιο δέντρακι. Το σχημα του θα ηταν semi-cascade. Πως θες να τον διαμορφώσεις;
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Topic author
alxalex
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: 17 Απρ 2018, 15:27
Has thanked: 9 times
Been thanked: 6 times

Γιουνιπερος,ποτε κλαδευουμε

Δημοσίευση από alxalex »

Καλησπερα
Διαβασα καποια αρθρα μελων καθως και τη βιβλιοθηκη Bonsai για το κλαδεμα του γιουνιπερου..
..κατανοω οτι στην εποχη που βρισκομαστε αρχες Μαιου δεν επιτρεπεται το σκληρο κλαδεμα του...Σας επισυναπτω μερικες φωτογραφιες απο τον γιουνιπερο μου (νομιζω οτι ειναι prince of wales) ..θα ηθελα να μου πειτε αν μπορω να προχωρησω σε λιγο περισσοτερο κλαδεμα απο αυτο που βλεπεται στο τελευταιο σταδιο που τον εφτασα και επισης ποτε θεωρειται η καλυτερη περιοδος για πιο γενναια κοψιματα!!...ευχαριστω
1a.jpg
3a.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση