Χαρακτηριστικά υλικών που χρησιμοποιούνται ευρέως ως υπόστρωμα bonsai

Εμπειρικές συζητήσεις σχετικά με υλικά που έχουμε χρησιμοποιήσει και χρησιμοποιηούμε. (Χώματα, λιπάσματα, εργαλεία, γλάστρες κ.α)

alxalex
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: 17 Απρ 2018, 15:27
Has thanked: 9 times
Been thanked: 6 times

Re: Χαρακτηριστικά υλικών που χρησιμοποιούνται ευρέως ως υπόστρωμα bonsai

Δημοσίευση από alxalex »

βρηκα το συγκεκριμενο βιντεακι αρκετα ενδιαφερον και ειπα να το μοιραστω μαζι σας


alxalex
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: 17 Απρ 2018, 15:27
Has thanked: 9 times
Been thanked: 6 times

Re: Χαρακτηριστικά υλικών που χρησιμοποιούνται ευρέως ως υπόστρωμα bonsai

Δημοσίευση από alxalex »

γεια σου Λουκα...
...λοιπον δε ξερω τι σου εδωσαν...εκεινο που σιγουρα ξερω ειναι οτι στα περισσοτερα φυτωρια δε ξερουν που τους πηγαινουν τα τεσσερα....ειναι απαραδεκτοι και καθολου επαγγελματιες...κοινως...δε ξερουν την τυφλα τους....οχι ολοι...ειναι μερικοι που εινια καλοι στη δουλεια τους απλα ισως εγω να μην τους εχω βρει ακομη...
....τωρα στα δικα μας...το χαλικι που εβαλες μαλλον ειναι αχρηστο ( δε βαζω το χερι μου στη φωτια,υπαρχουν επαγγελματιες εδω μεσα που μπορουν να σου απαντησουν με περισσοτερη εγκυροτητα)...
...το αν ειναι ποτισμενο εδω και 2 μερες και ειναι ακομα υγρο μπορει να εχει να κανει με το μερος που το εχεις....το βλεπει ηλιος???...δε το βλεπει ηλιος???...το περιβαλλον πως ειναι ??...εχει υγρασια??...δεν εχει υγρασια???...ολα αυτα νομιζω επηρρεαζουν...
...ετσι οπως το περιγραφεις και εμενα δε μου φαινεται και πολυ σοι....ομως το σημαντικο ειναι αλλο....το δεντρακι που πηρες ειναι ετοιμο για μεταφυτευση???...για ποιο λογο βιαστηκες???...
...επισης υπαρχει χωμα για bonsai σε 5lt συσκευασια....οργανικο...το πουλανε σε γνωστα μαγαζια...ειναι πολυ ευκολο να το βρεις....ιστοριες για αγριους σου ελεγαν στα φυτωρια...
....διογκωμενη αργιλο σαφεστατα μπορεις να βρεις πολυ ευκολα οπως επισης και λαβα οπως αυτη που εχω αναρτησει σε προηγουμενο μου post....
....σε ο,τι αφορα την ερωτηση σου για το αν βαζουμε χωμα ή μονο πετρα.....εγω θα το πω λιγο διαφορετικα...βαζουμε και οργανικο και ανοργανο υλικο....οι αναλογιες διαφερουν ..εγω προσωπικα ρωτησα τους αρχηγους εδω μεσα... πηρα απαντησεις...και νομιζω κατεληξα σε ο,τι αφορα τα ΔΙΚΑ μου δεντρακια να βαζω 20% οργανικο και 80% ανοργανο

Loukasgr
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 09:09
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Χαρακτηριστικά υλικών που χρησιμοποιούνται ευρέως ως υπόστρωμα bonsai

Δημοσίευση από Loukasgr »

Καλημέρα,  έχω απορία.Εχω φτιάξει το πρώτο μου δεντρακι.
Ρωτώντας στα φυτωρια  της περιοχής μου δεν κατάφερα να βρω υπόστρωμα για μπονσαί, οπότε και ζήτησα κάποιο χώμα που να μην κρατάει ιδιαίτερα  νερό.  Μου έδωσε  ένα πολύ ελαφρύ   λέει και στραγγίζει εύκολα.  Με λίγα λόγια έβαλα αυτό το χώμα μαζί με ψιλό πετραδακι,  λίγη λαβοπετρα και λίγο χαλίκι μικρό (πρέπει να είναι από μάρμαρο...).  Το ποτισα  την ίδια μέρα και έχουν περάσει δύο μέρες και το χώμα από πάνω ειναι  ακόμα υγρό.  Απ ότι διάβασα εδώ το υπόστρωμα μου πρέπει να μεγάλη αποτυχία ...
Μπορώ να βρω εύκολα διογκωμένη άργιλο και αν χρειαστεί  και λάβα στοουν .  Η απορία  μου είναι αν βάζουμε καθόλου  χώμα ή  μόνο πετρώματα. 
Ευχαριστώ. 

alxalex
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: 17 Απρ 2018, 15:27
Has thanked: 9 times
Been thanked: 6 times

Re: Χαρακτηριστικά υλικών που χρησιμοποιούνται ευρέως ως υπόστρωμα bonsai

Δημοσίευση από alxalex »

βρηκα Lava κοκκινη...μεγαλη ψηφιδα βεβαια..
... εφοδιαστηκα με σφυρακι (αν θελετε και η βαριοπουλα κανει δουλεια), κοσκινο 3mm ...και πολυ υπομονη...
...το αποτελεσμα σας το δειχνω στις φωτογραφιες...προσωπικα πολυ ικανοποιημενος και πολυ ανυπομονος να το χρησιμοποιησω οταν ερθει η ωρα
...σας δειχνω 3 σταδια...ποσο μεγαλη ηταν η ψηφιδα οταν την αγορασα και ποση εγινε μετα απο την επεξεργασια..
...στη δευτερη φωτογραφια απλα εχω κανει μια αρκετα κοντινη ληψη για να δειτε καλυτερα το αποτελεσμα...
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Kostas
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 529
Εγγραφή: 02 Ιαν 2011, 02:41
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times

Re: Χαρακτηριστικά υλικών που χρησιμοποιούνται ευρέως ως υπόστρωμα bonsai

Δημοσίευση από Kostas »

Αυτή η συζήτηση έχει πολύ ενδιαφέρον.
Εικόνα

alxalex
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: 17 Απρ 2018, 15:27
Has thanked: 9 times
Been thanked: 6 times

Re: Χαρακτηριστικά υλικών που χρησιμοποιούνται ευρέως ως υπόστρωμα bonsai

Δημοσίευση από alxalex »

ευχαριστω για την βοηθεια Sim...θα ηθελα επισης να ρωτησω για τον ατταπουλγιτη (attapulgite)..
..ειναι ελληνικο προιον και δε ξερω ρε παιδια ειναι δυνατον να ειναι τοσο ασχετοι αυτοι που δουλευουν ή εχουν φυτωρια??...μα ειναι δυνατον τοσο ασχετιλα...εχω αγανακτησει
......γεωπονος σου λεει ειναι ο αλλος και τελικα ειναι πονος της γης... ειναι δυνατον??...κανεις να μην μπορει να μου δωσει απαντησεις??..να τους ρωταω για διατομιτη και να με κοιταζουν σαν να τους ρωταω τι εδαφος εχει ο πλανητης Αρης...
..στο θεμα μας ...ατταπουλγιτης...ευτυχως που εχουμε και το ιντερνετ...εχω διαβασει οτι βοηθαει πολυ στην ανακτηση του ριζικου συστηματος κατα τη μεταφυτευση και εχει γενικα αρκετα  καλη επιρροη στο υποστρωμα...αξιζει να δωσουμε και ενα 10%-15% στο συγκριμενο υλικο  απο το συνολο του υποστρωματος μας???
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Χαρακτηριστικά υλικών που χρησιμοποιούνται ευρέως ως υπόστρωμα bonsai

Δημοσίευση από Sim62 »

alxalex έγραψε:πωωωωωω...chief Sim....το ph της τυρφης βαλτικης ειναι οντως  οξινο 3.5-4.5....πωωωω για πεταμα παει....
....τι τυρφη να παρω?...η ξανθια κανει?
Κοίτα στα προσωπικά σου μηνύματα (π.μ).

alxalex
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: 17 Απρ 2018, 15:27
Has thanked: 9 times
Been thanked: 6 times

Re: Χαρακτηριστικά υλικών που χρησιμοποιούνται ευρέως ως υπόστρωμα bonsai

Δημοσίευση από alxalex »

πωωωωωω...chief Sim....το ph της τυρφης βαλτικης ειναι οντως οξινο 3.5-4.5....πωωωω για πεταμα παει....
....τι τυρφη να παρω?...η ξανθια κανει?
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Χαρακτηριστικά υλικών που χρησιμοποιούνται ευρέως ως υπόστρωμα bonsai

Δημοσίευση από Sim62 »

alxalex έγραψε:η διογκωμενη αργιλος ρε παιδια γιατι λετε οτι ειναι ακριβη???...εχω βρει 15 λιτρα με μολις 5 ευρω και μαλιστα το πηρα το τσουβαλακι αμεσως....ειναι λιγακι χοντρουλα αλλα καλα να ειναι η βαριοπουλα και το κοσκινο...με λιγη δουλιτσα παιρνω τις διαστασεις που θελω 1mm εως 3mm...
...και νομιζω απο αυτα που διαβασα οτι πραγματικα ειναι υλικο για υποστρωμα που αξιζει να το ανακατεψεις στο μιγμα σου...
...σε ο,τι αφορα αυτες τις γιαπωνεζιες,ειλικρινα σας το λεω δε τις ακουμπαω ειναι πανακριβες και απ'οσα διαβασα σιγα τα λαχανα...εχουμε πολυ καλυτερα υλικα εμεις...
...βασικα κατεληξα μετα απο ερωτησεις σε διαφορους και παντα παρακολουθωντας τη σχεση τιμης-ποσοτητας-λειτουργικοτητας στα εξης...και θα παρακαλουσα τους γνωστες να επεμβουν και να εκφρασουν την αποψη τους αν ειναι σωστα η οχι τα συμπερασματα μου...
.... διατομιτης...
...ελαφροπετρα...
...διογκωμενη αργιλος..
...ζεολιθος..
...βερμικουλιτης...
...κοκοφοινικας...
...τυρφη (βαλτικης χρησιμοποιω)
...μυκοριζα...

...μακαρι να μπορουσα να βρω και λιγη Black lava  σε καλη τιμη αλλα ειναι πανακριβη στην αγορα μας οπου και να εψαξα,ασε που δεν την εχουν κιολας και με κοιτουσαν οπως κοιταει η αγελαδα το τρενο...
...νομιζω τα παραπανω υλικα ειναι ικανοποιητικα για ενα σουπερ υποστρωμα...και το βασικο ειναι η τιμη τους οτι βρισκεται σε πολυ λογικα επιπεδα ( εδωσα για ζεολιθο 5 κιλα...3.70 ευρω...αψογα δεν ειναι?? )
Μακάρι να ήταν τόσο απλά τα πράγματα όσο τα εκφράζεις. Το ζήτημα του υποστρώματος στα bonsai προκαλεί συνήθως θυελλώδεις συζητήσεις και συχνά λέγεται πως όσοι οι καλλιεργητές bonsai τόσες και οι συνταγές. Υπάρχουν 2-3 παράγοντες που παίζουν σημαντικό ρόλο. Η γεωγραφική περιοχή/κλιματολογικές συνθήκες, το στάδιο ανάπτυξης του δέντρου αλλά και το είδος.
Στην αρχή αυτής της συζήτησης ο Γιώργος έχει ένα πίνακα με διαφορά υλικά όπου δίνονται τιμές σε τρείς θεμελιώδεις παράγοντες για υποστρώματα.Θα πρέπει κάποιος όμως να ξέρει να διαβάσει τον πίνακα και τις τιμές. Αυτό που προκύπτει απο τον πίνακα είναι πως το  Acadama και το Kanuma είναι ίσως τα μόνα απο τα υλικά που έχουν τις σωστές τιμές και στις τρείς μετρήσεις.
Δεν ξέρω αν τις μετρήσεις όμως τις έκαναν τίποτε Γιαπωνέζοι έμποροι χωμάτων  :o .
Όπως και να έχει καπνός χωρίς φωτιά δεν υπάρχει. Ο μόνος αντίλογος που υπάρχει για αυτά τα δύο υλικά είναι πως είναι πολύ ακριβά για Ευρώπη και Αμερική και πώς οι σβώλοι τους αποσυντίθενται σχετικά γρήγορα στα ψυχρότερα κλίματα όπως στην Βόρεια Ευρώπη. Ο πρώτος λόγος είναι καθαρά υποκειμενικός και η απάντηση στον δεύτερο είναι πως χρειάζονται κάπως συχνότερες μεταφυτεύσεις.
Κανένα λόγος όμως δεν αναιρεί το γεγονός πως πρόκειται για δύο κορυφαία υλικά χωρίς ισάξιες εναλλακτικές ειδικά για το Acadama. 
Κάτι επιπλέον που κάνει το Acadama αναντικατάστατο είναι πως το πολύ λεπτό πορώδες που έχει επιτρέπει την εισχώρηση των τριχοειδών ριζιδίων επιτυγχάνοντας έτσι την ανάπτυξη πλούσιου ριζικού συστήματος. Κανένα άλλο από τα υλικά που αναφέρονται δεν μπορεί να το κάνει αυτό. Μπορώ να εξηγήσω λεπτομερέστερα αν ζητηθεί.
Τώρα είναι ακριβό ? Είναι !!! Αξίζει να χρησιμοποιείται σε δέντρα χαμηλής αξίας {οικονομικής ή συναισθηματικής} ? Μάλλον όχι.
Αν κάποιος όμως έχει δέντρα κάποιου επιπέδου νομίζω είναι ότι καλύτερο μπορεί να τους προσφέρει. Εξαιρούνται οι Γιουνίπεροι που κατά κάποιο περίεργο λόγο και ιδιοτροπία μισούν το acadama.
Τώρα υπάρχει και το ξένο ρητό/παροιμία που θέλει να υποδηλώσει το αλάνθαστο κάποιας πρακτικής το περίφημο "follow the money".
Οι Γιαπωνέζοι δεν παίζουν με τα bonsai. Η ενασχόληση μαζί τους είναι επαγγελματική και τα λεφτά πάρα πολλά. Το ότι όλα τα μεγάλα και διάσημα φυτώρια που διαπραγματεύονται δέντρα πολλές φορές αξίας δεκάδων ή και εκατοντάδων χιλιάδων ευρώ, δολαρίων η γεν όπως θέλετε πέστε το, χρησιμοποιούν μόνο acadama τις περισσότερες φορές, κάτι λέει. 
Είναι βέβαια τυχεροί που βρίσκουν τέτοιο υπόστρωμα δίπλα τους και πάμφθηνα αλλά για δέντρα που έχουν μεγάλη αξία δεν νομίζω να είχαν πρόβλημα να δώσουν 100-200 δολλάρια για να φέρουν κάτι καλύτερο.
Υ.Γ Πρόσεξε την τύρφη Βαλτικής που χρησιμοποιείς. Αν είναι από αυτή που έχει Ph 3.5-4 καλύτερα να την κάνεις δώρο σε κάποιον άλλο που καλλιεργεί οξύφυλλα. Κάνει ζημιά !!

myrtilos
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 343
Εγγραφή: 17 Μάιος 2014, 18:08
Has thanked: 74 times
Been thanked: 24 times

Re: Χαρακτηριστικά υλικών που χρησιμοποιούνται ευρέως ως υπόστρωμα bonsai

Δημοσίευση από myrtilos »

Μπορεί τη διογκωμένη άργιλο να την σπάσουμε με το σφυρί και να διατηρήσει τις ιδιότητες της;
Και αν γίνει αυτή η διαδικασία και έχουμε τρίμματα διογκωμένης αργίλου σε τη αναλογία τη χρησιμοποιούμε;
Άβαταρ μέλους

Topic author
Lazorik
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: 20 Φεβ 2016, 23:47
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Χαρακτηριστικά υλικών που χρησιμοποιούνται ευρέως ως υπόστρωμα bonsai

Δημοσίευση από Lazorik »

Είναι ακριβή σε σχέση με την ελαφρόπετρα που τη βρίσκουμε και έτοιμη σε κοκκομετρία 1-3mm, αλλά πολύ φτηνότερη σε σχέση με τα γιαπωνέζικα υλικά. Βέβαια, αν υπάρχει η δυνατότητα, νομίζω ότι καλή είναι η ανάμιξη περισσότερων υλικών για να παίρνουμε τα θετικά στοιχεία απ'το καθένα. Με την ευκαιρία, ένας πίνακας που βρήκα σχετικά με τη διαθεσιμότητα των θρεπτικών συστατικών του υποστρώματος ανάλογα με την τιμή του ph του.
ph_impacts_chart.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

alxalex
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: 17 Απρ 2018, 15:27
Has thanked: 9 times
Been thanked: 6 times

Re: Χαρακτηριστικά υλικών που χρησιμοποιούνται ευρέως ως υπόστρωμα bonsai

Δημοσίευση από alxalex »

η διογκωμενη αργιλος ρε παιδια γιατι λετε οτι ειναι ακριβη???...εχω βρει 15 λιτρα με μολις 5 ευρω και μαλιστα το πηρα το τσουβαλακι αμεσως....ειναι λιγακι χοντρουλα αλλα καλα να ειναι η βαριοπουλα και το κοσκινο...με λιγη δουλιτσα παιρνω τις διαστασεις που θελω 1mm εως 3mm...
...και νομιζω απο αυτα που διαβασα οτι πραγματικα ειναι υλικο για υποστρωμα που αξιζει να το ανακατεψεις στο μιγμα σου...
...σε ο,τι αφορα αυτες τις γιαπωνεζιες,ειλικρινα σας το λεω δε τις ακουμπαω ειναι πανακριβες και απ'οσα διαβασα σιγα τα λαχανα...εχουμε πολυ καλυτερα υλικα εμεις...
...βασικα κατεληξα μετα απο ερωτησεις σε διαφορους και παντα παρακολουθωντας τη σχεση τιμης-ποσοτητας-λειτουργικοτητας στα εξης...και θα παρακαλουσα τους γνωστες να επεμβουν και να εκφρασουν την αποψη τους αν ειναι σωστα η οχι τα συμπερασματα μου...
.... διατομιτης...
...ελαφροπετρα...
...διογκωμενη αργιλος..
...ζεολιθος..
...βερμικουλιτης...
...κοκοφοινικας...
...τυρφη (βαλτικης χρησιμοποιω)
...μυκοριζα...

...μακαρι να μπορουσα να βρω και λιγη Black lava σε καλη τιμη αλλα ειναι πανακριβη στην αγορα μας οπου και να εψαξα,ασε που δεν την εχουν κιολας και με κοιτουσαν οπως κοιταει η αγελαδα το τρενο...
...νομιζω τα παραπανω υλικα ειναι ικανοποιητικα για ενα σουπερ υποστρωμα...και το βασικο ειναι η τιμη τους οτι βρισκεται σε πολυ λογικα επιπεδα ( εδωσα για ζεολιθο 5 κιλα...3.70 ευρω...αψογα δεν ειναι?? )
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Χαρακτηριστικά υλικών που χρησιμοποιούνται ευρέως ως υπόστρωμα bonsai

Δημοσίευση από Sim62 »

Νικολας72 έγραψε:
Sim62 έγραψε:
Νικολας72 έγραψε:       Όπου ψημένη άργιλος μεταφράζουμε... τούβλο?
Σε κάθε περίπτωση, μπράβο κι από μένα για την χρησιμότητα του πίνακα!
Mea culpa ....
Ο πιο σωστός και αναγνωρίσιμος όρος για το υλικό αυτό είναι Διογκωμένη Άργιλος...
Ο λόγος που έκανα την ερώτηση κε Sim62, παρουσιάζεται στο παρακάτω βίντεο ( όπου ο "συνάδελφος" εκτός από ποταμίσια άμμο, την οποία κοσκινίζει φυσικά, βάζει τους βοηθούς του (8':45") να σπάζουν ψημένο πηλό από παλιές γλάστρες (?), μιλώντας για τις ιδιότητες της συγκράτησης νερού, κάνοντας άμεση αναφορά και παρομοιάζοντάς τες με το akadama το οποίο όπως λέει είναι ακριβώς αυτό: ψημένος πηλός...
Νόμισα λοιπόν πως είχαμε δει το ίδιο βιντεάκι... Τα σχόλιά σας, παρακαλώ!
Ναί το έχω δεί αυτό. Να πώ την αλήθεια δεν  ξέρω ακριβώς απο τι γίνονται τα τούβλα αν είναι δηλαδή από άργιλο ή και άλλες προσμίξεις. Ακούω πάντως αρκετούς να βάζουν τέτοια θρυμματισμένα τούβλα οπότε κάτι θα ξέρουν.
Άβαταρ μέλους

Νικολας72
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 16:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 103 times

Re: Χαρακτηριστικά υλικών που χρησιμοποιούνται ευρέως ως υπόστρωμα bonsai

Δημοσίευση από Νικολας72 »

Sim62 έγραψε:
Νικολας72 έγραψε:       Όπου ψημένη άργιλος μεταφράζουμε... τούβλο?
Σε κάθε περίπτωση, μπράβο κι από μένα για την χρησιμότητα του πίνακα!
Mea culpa ....
Ο πιο σωστός και αναγνωρίσιμος όρος για το υλικό αυτό είναι Διογκωμένη Άργιλος...
Ο λόγος που έκανα την ερώτηση κε Sim62, παρουσιάζεται στο παρακάτω βίντεο ( όπου ο "συνάδελφος" εκτός από ποταμίσια άμμο, την οποία κοσκινίζει φυσικά, βάζει τους βοηθούς του (8':45") να σπάζουν ψημένο πηλό από παλιές γλάστρες (?), μιλώντας για τις ιδιότητες της συγκράτησης νερού, κάνοντας άμεση αναφορά και παρομοιάζοντάς τες με το akadama το οποίο όπως λέει είναι ακριβώς αυτό: ψημένος πηλός...
Νόμισα λοιπόν πως είχαμε δει το ίδιο βιντεάκι... Τα σχόλιά σας, παρακαλώ!
If you can DREAM it,
you can DO it..!
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Χαρακτηριστικά υλικών που χρησιμοποιούνται ευρέως ως υπόστρωμα bonsai

Δημοσίευση από Sim62 »

Είναι κάπως ακριβό αλλά ένα 10-20% στο μίγμα είναι αρκετό για να κάνει τη δουλειά.
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Χαρακτηριστικά υλικών που χρησιμοποιούνται ευρέως ως υπόστρωμα bonsai

Δημοσίευση από Harris »

Καλό να έχουμε εναλλακτικές λύσεις. Αν και μου φαίνεται ακριβό;
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Χαρακτηριστικά υλικών που χρησιμοποιούνται ευρέως ως υπόστρωμα bonsai

Δημοσίευση από Sim62 »

Νικολας72 έγραψε:       Όπου ψημένη άργιλος μεταφράζουμε... τούβλο?
Σε κάθε περίπτωση, μπράβο κι από μένα για την χρησιμότητα του πίνακα!
Mea culpa ....
Ο πιο σωστός και αναγνωρίσιμος όρος για το υλικό αυτό είναι Διογκωμένη Άργιλος. Στή διαδικασία παραγωγής της πάντως ψήνεται σε δυνατούς φούρνους.
PP_350908.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Νικολας72
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 16:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 103 times

Re: Χαρακτηριστικά υλικών που χρησιμοποιούνται ευρέως ως υπόστρωμα bonsai

Δημοσίευση από Νικολας72 »

Sim62 έγραψε:Μπράβο Γιώργο...
Η ψημένη άργιλος υπό προϋποθέσεις είναι χρήσιμο υλικό....
       Όπου ψημένη άργιλος μεταφράζουμε... τούβλο?
Σε κάθε περίπτωση, μπράβο κι από μένα για την χρησιμότητα του πίνακα!
If you can DREAM it,
you can DO it..!
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Χαρακτηριστικά υλικών που χρησιμοποιούνται ευρέως ως υπόστρωμα bonsai

Δημοσίευση από Harris »

Ο περλίτης ποτέ δεν μου άρεσε τον είχα βάλει σε κάποια φυτά μου στην αρχή ασχολίας με τα μπονσαι.
Πολύ ωραίος πίνακας!
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Χαρακτηριστικά υλικών που χρησιμοποιούνται ευρέως ως υπόστρωμα bonsai

Δημοσίευση από Sim62 »

Γιωργος71 έγραψε:ο περλιτης τελειως αχρηστος τελικα?

προστέθηκε πρίν   17 δευτερόλεπτα:
ο περλιτης τελειως αχρηστος τελικα?
Ικανότητα ανταλλαγής κατιόντων σχεδόν μηδενική, pH ασταθές από πολύ όξινο έως ελαφρά αλκαλικό, πολύ χαμηλή κατακράτηση νερού.
Ασε που το παίρνει και ο αέρας και το νερό όταν ποτίζεις. Απορώ πώς μπήκε καν στη συζήτηση σαν υλικό υποστρώματος. Ο μόνος λόγος ύπαρξης είναι κάποια συνεισφορά στην υπόθεση του αερισμού του υποστρώματος αλλά και έτσι υπάρχουν πολύ καλύτερες εναλλακτικές που προσφέρουν και κάτι παραπάνω.
Απάντηση