Αγορά Bonsai από εξωτερικό

Ερωτήσεις σχετικά με τα δέντρα σας
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

sinaf
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 393
Εγγραφή: 02 Μάιος 2015, 00:53
Has thanked: 19 times
Been thanked: 45 times

Re: Αγορά Bonsai από εξωτερικό

Δημοσίευση από sinaf »

Καλωσήρθες Κώστα στην παρέα και Πολύχρονος μιας και είχες τα γενέθλιά σου.
Δεν θα σου μιλήσω για την αγορά που έκανες, καθώς όλοι στα πρώτα βήματά μας με κάποιο τρόπο κάνουμε τα λάθη μας!
Εάν θες να ασχοληθείς με το hobby, θα σε προτρέψω να έρθεις στην επόμενη συνάντηση να γνωριστείς με την παρέα. Θα σε βοηθήσουν να αποφασίσεις για τη συνέχεια.
ΥΓ Και εγώ με αφορμή μία πατάτα κόλλησα την αρρώστια.
Άβαταρ μέλους

mariaoz
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 323
Εγγραφή: 18 Αύγ 2012, 21:21
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Αγορά Bonsai από εξωτερικό

Δημοσίευση από mariaoz »

Να μην βάλεις πιατάκι στο κάτω μέρος γιατί σαπίζουν οι ρίζες.
Άβαταρ μέλους

stelios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 853
Εγγραφή: 18 Σεπ 2011, 20:34
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times

Re: Αγορά Bonsai από εξωτερικό

Δημοσίευση από stelios »

myrtilos έγραψε:Γεια.
Χρόνια πολλά και καλή συνέχεια με το Φίκο σου.
Παρατηρήσεις/
α)Έδωσες πολλά χρήματα για το συγκεκριμένο φυτό,(σε γνωστό super market αντίστοιχα φυτά κοστίζουν 10 ευρώ).
β)Όπως σου είπε κι ο ''marios'' στο μπαλκόνι αλλά προσοχή στον παγετό,θέλει προφύλαξη από τις χαμηλές θερμοκρασίες.
Δεν νομίζω 10 ευρώ. Παίζει ρόλο το μέγεθος και εμένα μου φαίνεται αρκετά μεγάλο. 
Είναι ανθεκτικό δέντρο αλλά θέλει προσοχή με το πότισμα. 

Topic author
kchoriano
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 25 Σεπ 2017, 23:01
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Αγορά Bonsai από εξωτερικό

Δημοσίευση από kchoriano »

Ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση. Θα του φτιάξω ένα καλό υπόστρωμα και θα πειραματιστώ με δαύθον να μάθω κάνοντας τα λάθη μου και γω σαν πρωτάρης. Πάντως παρόυι πατάτα εμφανισιακά μου αρέσει και έδωσε μία διαφορετική ομορφιά στον χώρο

myrtilos
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 343
Εγγραφή: 17 Μάιος 2014, 18:08
Has thanked: 74 times
Been thanked: 24 times

Re: Αγορά Bonsai από εξωτερικό

Δημοσίευση από myrtilos »

Γεια.
Χρόνια πολλά και καλή συνέχεια με το Φίκο σου.
Παρατηρήσεις/
α)Έδωσες πολλά χρήματα για το συγκεκριμένο φυτό,(σε γνωστό super market αντίστοιχα φυτά κοστίζουν 10 ευρώ).
β)Όπως σου είπε κι ο ''marios'' στο μπαλκόνι αλλά προσοχή στον παγετό,θέλει προφύλαξη από τις χαμηλές θερμοκρασίες.

marios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1329
Εγγραφή: 09 Απρ 2012, 14:44
Has thanked: 7 times
Been thanked: 25 times

Re: Αγορά Bonsai από εξωτερικό

Δημοσίευση από marios »

Ωραίο είναι αλλά είναι ένα δέντρο που δεν το λέμε bonsai εδώ στο φόρουμ αλλά "πατάτα".
Βγάλε το στο μπαλκόνι σου και πότιζε το μόνο οταν στεγνώσει το χώμα του.

Topic author
kchoriano
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 25 Σεπ 2017, 23:01
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Αγορά Bonsai από εξωτερικό

Δημοσίευση από kchoriano »

Καλησπέρα παιδιά. Ένεκα των γενεθλίων μου είπα να κάνω για αρχή ένα φτηνό δώρο στον εαυτό μου. Φοβήθηκα κάτι ακριβότερο ένεκα απειρίας και πιθανής καταστροφής. Έτσι πήρα από φυτώριο τον παρακάτω ginseng φίκο στα 40 ευρώ από 50 αρχική που τον πούλαγε. Περιμένω την οποιαδήποτε παρατήρησή σας.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Αγορά Bonsai από εξωτερικό

Δημοσίευση από Sim62 »

Καλωσήρθες και απο μένα στο φόρουμ.
Όπως πολύ σωστά είπαν και τα υπόλοιπα μέλη παραπάνω αν θές να κάνεις ένα σωστό ξεκίνημα με τα bonsai θα πρέπει να διαβάσεις τα ανοικτά άρθρα στην βιβλιοθήκη μας για τις βασικές εργασίες πάνω τους.
Σχετικά εύκολα και ανθεκτικά στο κλίμα μας δέντρα για να ξεκινήσει κανείς είναι οι γιουνίπεροι, οι ελιές, οι φτελιές και η Ελληνική ποικιλία σφενδαμιών (Acer Negundo). Μπορείς να ξεκινήσεις με κάποια απο αυτά και όσο προχωράς και αισθάνεσαι πιο σίγουρος να επεκταθείς και σε άλλα είδη.

Topic author
kchoriano
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 25 Σεπ 2017, 23:01
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Αγορά Bonsai από εξωτερικό

Δημοσίευση από kchoriano »

Σε ευχαριστώ πολύ Χάρη
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Αγορά Bonsai από εξωτερικό

Δημοσίευση από Harris »

Πριν αγοράσεις τόσο ακριβά δέντρα καλό ειναι να ξεκινήσεις με κάτι πιο φθηνό.
Πρώτα πρέπει να μάθεις να τα κρατάς στην ζωή. Παίζουν πολλά ρόλο για ένα δέντρο Μπονσαι. Το χώμα το πότισμα σε πιο σημείο του μπαλκονιού σου το έχεις κ.α
Κάποια στιγμή θα κάνουμε συνάντηση για αγορά δέντρου από φυτώριο. (Safari) Μέχρι τότε διάβασε δες και τι δέντρα αγοράζουμε...
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

ioannis.makris
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 359
Εγγραφή: 07 Σεπ 2016, 14:43
Has thanked: 111 times
Been thanked: 31 times

Re: Αγορά Bonsai από εξωτερικό

Δημοσίευση από ioannis.makris »

Ωραιες οι ελιτσες αλλα  ΛΙΓΟ ακριβες, δεν ξερω και το pot τι ειναι, αθηνα δεν ξερω αν υπαρχουν και ποσο, χαλκιδικη βρισκω πιο αξιολογα δεντρα με αυτες της τιμες, αλλα σε πλαστικη φυτωριακη γλαστρα και χωρις να εχουν καποια ιδιετερη διαμορφωση, αξιζει το ψαξιμο παντως πολυ. 
 Η αζαλεα ειναι και για εμενα απο τα πιο ωραια δεντρακια. Δεντρακια με λουλουδια που αντεχουν πολυ   ειναι φυλοβολα αλλα κρατανε  τα λουλουδια τους ολο το καλκαιρι ειναι η Λαγκιστρεμιες (crape myrtle) υπαρχουν σε φυτωρια σε λογικες τιμες. Μικρα δεντρακια που αγοραζω απο θεσσαλονικη εχουν 10 ευρο, τιμες θεσσαλονικης. Το κακο η και καλο για ορισμενους ειναι οτι αν βρεις Λαγκιστρεμια η αλλα φυτωριακα δεντρακια θα εχουν μεγαλο υψως   για bonsai. Θελει λιγο διαβασμα   για το πως τα διαμορφωνεις και πως δημιουργειται ενα bonsai, δεν ειναι τοσο ευκολο και θελει υπομονη αλλα υπαρχη η χαρα της διμιουργιας 
Σου στελνω σε πμ δεντρακια και τιμες που αγορασα δεν ξερω αν μπορω να στειλω απο εδω

Topic author
kchoriano
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 25 Σεπ 2017, 23:01
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Αγορά Bonsai από εξωτερικό

Δημοσίευση από kchoriano »

Βρήκα αυτές τις 2 αγριοελιές από Ελλάδα. Θα μου πείτε μια άποψη παιδιά;
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Topic author
kchoriano
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 25 Σεπ 2017, 23:01
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Αγορά Bonsai από εξωτερικό

Δημοσίευση από kchoriano »

Βρήκα σε ελληνικο site αυτές τις 2 αγριοελιές και ομολογώ οτι εντυπωσιάστηκα. Θες να ρίξεις μια ματιά και εσυ που ασχολείσαι με το είδος και να μου πεις την άποψή σου;
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Topic author
kchoriano
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 25 Σεπ 2017, 23:01
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Αγορά Bonsai από εξωτερικό

Δημοσίευση από kchoriano »

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου Γιάννη. Για να σου είμαι ειλικρινής θα μου άρεσε ένα bonsai με άνθος. Μου είπαν οτι η Αζαλέα που ήθελα δεν ευδοκιμεί στο κλίμα μας. Πέρα απο αγριοελιά και φίκο που ξέρω, έχεις να μου προτείνεις και κανένα άλλο ανθεκτικό και όμορφο δεντράκι bonsai για να ξεκινήσω και γω σιγά σιγά;;

ioannis.makris
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 359
Εγγραφή: 07 Σεπ 2016, 14:43
Has thanked: 111 times
Been thanked: 31 times

Re: Αγορά Bonsai από εξωτερικό

Δημοσίευση από ioannis.makris »

Καλως ηρθες στο forum αλλα και στον χωρο τον bonsai.. Για αρχη θα σου ελεγα να επερνες πρωτα κατι απο ελλαδα και οχι ετοιμο μπονσαι, οστε να μπορεις να πειραματιστεις να κανεις λαθη .. Δεντρακια που θα μπορουσαν οταν γινουν μπονσαι να εχουν καποια αξια αλλα και να ειναι ανθεκτικα υπαρχουν πολλα. Προσωπικα μου αρεσουν πολυ οι αγριελιες και οι γιουνιπεροι .
Αν ησουν θεσσαλονικη θα σου εδινα μια αγριοελια αλλα εισαι λιγο μακρια. Αν ψαχτεις μπορεις να βρει αξιολογα δεντρα ιδιος αγριοελιες που στο εξετερικο εχουν τετραπλασιες τιμες.

Topic author
kchoriano
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 25 Σεπ 2017, 23:01
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Αγορά Bonsai από εξωτερικό

Δημοσίευση από kchoriano »

Καλησπέρα στους ειδικούς του χώρου

Χρειάζομαι την συμβουλή σας για την δική μου εκκίνηση στον χώρο των bonsai. Προσανατολίζομαι στην αγορά 2 bonsai. Ενός ginseng ficus και μιας Αζαλέας satsuki ή kurume (νομιζω μου αρεσει παραπάνω η τελευταία αλλά δεν βρίσκω πουθενά)

Μπορείτε να με κατευθύνετε σε κάποιο αξιόπιστο και καλό σε τιμή κατάστημα στο εξωτερικό ώστε να κάνω κάποια παραγγελία; Έχω βρει το Bonsai Outlet αλλά είναι Αμερική και φοβάμαι τα τελωνεία. Επίσης έχω βρει και το Kaizen Bonsai που ειναι Αγγλία αλλα δεν ξέρω πόσο αξιόπιστο είναι. Έχω την πεποίθεση οτι αν πάρω κάτι από το εξωτερικό θα αξίζει παραπάνω τα λεφτά του από οτι να το πάρω από εδω. Αν η εντύπωσή μου αυτή είναι λανθασμένη οδηγήστε με σε κάποιο καλό κατάστημα εντός Αττικής. 

Το όνομά μου είναι Κώστας και μένω στο Γαλάτσι

 Σας ευχαριστω.εκ των προτέρων
Απάντηση