Σκίνος.

Εδώ παρουσιάζονται δέντρα που έχουν συλλεχθεί από την φύση.
Άβαταρ μέλους

Μαρια72
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 36
Εγγραφή: 04 Οκτ 2015, 23:46
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Σκίνος.

Δημοσίευση από Μαρια72 »

alexcorfu έγραψε:
vasilis sivvas έγραψε:Μετά απο κοινή με τον φλοριαν έρευνα που κάναμε για τους σχίνους και απο πολλές ερωτήσεις σε ανθρώπους που ασχολούνται με το (αθλημα) αλλα και γνώστες γενικής φυτολογίας πέσαμε επάνω σε κάτι Ισπανούς.... για την ακρήβια ο Φλοριαν τους βρήκε. Ανθρωποι που ασχολούνται με τα μπονσαι χρόνια και με πολύ καλή επιτυχία σε γιαμαντορι σχίνους. αυτό που μας είπαν είναι οτι η συλλογή γίνετε την Γενάρη-φλεβάρη και πως κόβουν το 80-90 % του φυλλόματος και μπαίνει ΟΠΟΣΔΗΠΟΤΕ σε θερμοκήπιο. Δέν το έχω δοκιμάσει απο τότε αλλα εάν το αποφασήσω και βρώ κατάλληλο δεντρο αυτό θα ακολουθήσω[/quote

Ενδιαφέρον!! Αλλά γιατί αφαιρούν τόσο πολύ φύλλωμα; Έχει καμμία σχέση με τις ρίζες μήπως;
Πριν δυο βδομαδες πηγα σ ενα λατομειο. Δεντρακια που προκειτε να καταστραφουν απο τις ανατιναξεις. βρηκα ενα σκινο...ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΟΜΟΡΦΟ!!!!!! Τον εβγαλα μετα απο παρα πολυ ωρα,με μεγαλη υπομονη γιατι ηταν κατω απο ενα βραχο. βγηκε με αρκετες ριζες.Τον τυλιξα σε πολυ καλα βρεγμενο υφασμα και σακουλα απο πανω.Οταν πηγα σπιτι του κλαδεψα 50% με 60% τα κλαδια και τα φυλλα εβαλα ορμονη ρυζοβολιας στις ριζες και τον φυτεψα κανονικα σε υποστρωμα που βαζω σε ολα τα αλλα.Το ποτισα,τυλιξα ολη τη γλαστρα με πλαστικη διαφανη σακουλα και το εβαλα σε ημισκοτεινο μερος. Χτες που το ανοιξα ειχε πεταξει καινουργια ματια απο διαφορα σημεια!! Τωρα ελπιζω να τα κρατησει και να παει καλα. Θα σας ενημερωσω. :pray: :pray:
Η εμπειρία, και όχι η γνώση, είναι ουσιαστική για να γίνει κανείς σοφός.
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Σκίνος.

Δημοσίευση από Harris »

Δες πρώτα εάν έχει ξεραθεί το κλαδί. Ρίζες να κοιτάξεις να βρεις κατά τον Απρίλιο... Ακόμα και τώρα να έχει τότε πρέπει να κοπεί.
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Topic author
Dorian
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 28 Οκτ 2014, 14:44
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Σκίνος.

Δημοσίευση από Dorian »

Harris έγραψε:
Dorian έγραψε:δοκίμασα εναέρια καταβολάδα, περίπου 20 εκατοστά περίμετρος. Πόσο καιρό λέτε να του αφήσω περιθώριο; Στην εναέρια πρέπει να κόψεις κάτω από το πράσινο στρώμα, κάμβιο, του φλοιού; ή απλώς να το εμφανίσεις; Δυστυχώς δεν βρέχει καθόλου εδώ και 1,5 μήνα, το ποτίζω περιστασιακά αλλά σίγουρα στεγνώνει.
Αυτή η εποχή δεν είναι κατάλληλη για καταβολάδες. Θα έπρεπε λογικά να περιμένεις την Άνοιξη.
Αν και είναι ιδιόκτητος, είναι σε σημείο με δύσκολη πρόσβαση, οπότε δεν μπορώ συχνά να κρατάω υγρό το χώμα. Οπότε σκέφτηκα να μπεί με ανοιχτή γλάστρα ώστε να δέχεται τις βροχές του φθινοπώρου-χειμώνα. Βέβαια δεν βρέχει καθόλου. δεν θυμάμαι πιο ζεστό "χειμώνα".Πότε περίπου λέτε να δοκιμάσω να ελέγξω αν έχει ριζίδια; Κάπου μέσα -΄τελη Οκτώβρη έγινε η καταβολάδα. [img][/img]

Αυτόματη Συγχώνευση Δημοσίευσης -- 20 Δεκ 2015, 14:35 --
vasilis sivvas έγραψε:Μετά απο κοινή με τον φλοριαν έρευνα που κάναμε για τους σχίνους και απο πολλές ερωτήσεις σε ανθρώπους που ασχολούνται με το (αθλημα) αλλα και γνώστες γενικής φυτολογίας πέσαμε επάνω σε κάτι Ισπανούς.... για την ακρήβια ο Φλοριαν τους βρήκε. Ανθρωποι που ασχολούνται με τα μπονσαι χρόνια και με πολύ καλή επιτυχία σε γιαμαντορι σχίνους. αυτό που μας είπαν είναι οτι η συλλογή γίνετε την Γενάρη-φλεβάρη και πως κόβουν το 80-90 % του φυλλόματος και μπαίνει ΟΠΟΣΔΗΠΟΤΕ σε θερμοκήπιο. Δέν το έχω δοκιμάσει απο τότε αλλα εάν το αποφασήσω και βρώ κατάλληλο δεντρο αυτό θα ακολουθήσω
Χώμα είπαν τι χρησιμοποιούν;

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Σκίνος.

Δημοσίευση από Hfestion »

[iohokahequote=excorfu"] Αλλά γιατί αφαιρούν τόσο χωμα; Ακριβώςμμία σχέση με τις ρίζες μήπως;[/quote]



λογικη ακουγεται η (σχεδον) ολικη αποφυλλωση του δενδρου,πιθανως για να μπορεσει το ριζικο συστημα να υποστηριξει το σοκ που υποκειται το δενδρο..![img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilies/eusa/think.gif[/img]

..ακολουθως τα εναπομειναντα φυλλα αφηνονται ωστε να συνεχισθει η φωτοσυνθεση..![/quote]


ακριβως αυτο!
Εγω εκανα μεταφυτευση σε σχινο το σεπτεμβριο και εχω 100% επιτυχια
Άβαταρ μέλους

tsantos
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 389
Εγγραφή: 11 Φεβ 2011, 21:14
Τοποθεσία: Κερκυρα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Σκίνος.

Δημοσίευση από tsantos »

Εγω παλι πιστευω οτι θελει πολυ τυχη και πολλες συγκυριες για να πιασει,τον κατατασω σαν δυσκολια μαζι με τα πευκα,παντα για yamadori μιλωντας!Εβγαλα 2 σχινους την ανοιξη που περασε στην ελλειψη του φεγγαριου την ιδια μερα απ το ιδιο σημειο και τους 2 ο ενας με πολυ ριζα και πολυ φυλλωμα και δεν τα καταφερε και ο αλλος με λιγο λιγοτερη ριζα και καθολου φυλλωμα γιατι πεταγε απο πολυ ψηλα και ζει και βασιλευει!
Ελπιζω να βοηθησα!
Άβαταρ μέλους

vasilis sivvas
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 22 Απρ 2014, 09:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Σκίνος.

Δημοσίευση από vasilis sivvas »

iohokahey έγραψε:
alexcorfu έγραψε:Ενδιαφέρον!! Αλλά γιατί αφαιρούν τόσο πολύ φύλλωμα; Έχει καμμία σχέση με τις ρίζες μήπως;
λογικη ακουγεται η (σχεδον) ολικη αποφυλλωση του δενδρου,πιθανως για να μπορεσει το ριζικο συστημα να υποστηριξει το σοκ που υποκειται το δενδρο..![ Εικόνα ]

..ακολουθως τα εναπομειναντα φυλλα αφηνονται ωστε να συνεχισθει η φωτοσυνθεση..!
[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilies/eusa/clap.gif[/img] [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilies/eusa/clap.gif[/img] [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilies/eusa/clap.gif[/img]
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Σκίνος.

Δημοσίευση από Harris »

Dorian έγραψε:δοκίμασα εναέρια καταβολάδα, περίπου 20 εκατοστά περίμετρος. Πόσο καιρό λέτε να του αφήσω περιθώριο; Στην εναέρια πρέπει να κόψεις κάτω από το πράσινο στρώμα, κάμβιο, του φλοιού; ή απλώς να το εμφανίσεις; Δυστυχώς δεν βρέχει καθόλου εδώ και 1,5 μήνα, το ποτίζω περιστασιακά αλλά σίγουρα στεγνώνει.
Αυτή η εποχή δεν είναι κατάλληλη για καταβολάδες. Θα έπρεπε λογικά να περιμένεις την Άνοιξη.
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

filitsa
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 612
Εγγραφή: 06 Απρ 2012, 08:19
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times

Re: Σκίνος.

Δημοσίευση από filitsa »

Απρίλιο μήνα αφήμουμε μόνο κλονάρια χωρίς φύλλωμα ή ελάχιστο. (οχι θερμοκήπιο)
Άβαταρ μέλους

iohokahey
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2018
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2013, 17:54
Τοποθεσία: Δράμα & ανα την Ελλάδα
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Σκίνος.

Δημοσίευση από iohokahey »

alexcorfu έγραψε:Ενδιαφέρον!! Αλλά γιατί αφαιρούν τόσο πολύ φύλλωμα; Έχει καμμία σχέση με τις ρίζες μήπως;
λογικη ακουγεται η (σχεδον) ολικη αποφυλλωση του δενδρου,πιθανως για να μπορεσει το ριζικο συστημα να υποστηριξει το σοκ που υποκειται το δενδρο..![img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilies/eusa/think.gif[/img]

..ακολουθως τα εναπομειναντα φυλλα αφηνονται ωστε να συνεχισθει η φωτοσυνθεση..!
..When The Night Is Overcome
You May Rise To Find The Sun..

Γιώργος
Άβαταρ μέλους

alexcorfu
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: 23 Μάιος 2014, 12:06
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Επικοινωνία:

Re: Σκίνος.

Δημοσίευση από alexcorfu »

[quote="vasilis sivvas"]Μετά απο κοινή με τον φλοριαν έρευνα που κάναμε για τους σχίνους και απο πολλές ερωτήσεις σε ανθρώπους που ασχολούνται με το (αθλημα) αλλα και γνώστες γενικής φυτολογίας πέσαμε επάνω σε κάτι Ισπανούς.... για την ακρήβια ο Φλοριαν τους βρήκε. Ανθρωποι που ασχολούνται με τα μπονσαι χρόνια και με πολύ καλή επιτυχία σε γιαμαντορι σχίνους. αυτό που μας είπαν είναι οτι η συλλογή γίνετε την Γενάρη-φλεβάρη και πως κόβουν το 80-90 % του φυλλόματος και μπαίνει ΟΠΟΣΔΗΠΟΤΕ σε θερμοκήπιο. Δέν το έχω δοκιμάσει απο τότε αλλα εάν το αποφασήσω και βρώ κατάλληλο δεντρο αυτό θα ακολουθήσω[/quote

Ενδιαφέρον!! Αλλά γιατί αφαιρούν τόσο πολύ φύλλωμα; Έχει καμμία σχέση με τις ρίζες μήπως;
Άβαταρ μέλους

vasilis sivvas
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 22 Απρ 2014, 09:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Σκίνος.

Δημοσίευση από vasilis sivvas »

Μετά απο κοινή με τον φλοριαν έρευνα που κάναμε για τους σχίνους και απο πολλές ερωτήσεις σε ανθρώπους που ασχολούνται με το (αθλημα) αλλα και γνώστες γενικής φυτολογίας πέσαμε επάνω σε κάτι Ισπανούς.... για την ακρήβια ο Φλοριαν τους βρήκε. Ανθρωποι που ασχολούνται με τα μπονσαι χρόνια και με πολύ καλή επιτυχία σε γιαμαντορι σχίνους. αυτό που μας είπαν είναι οτι η συλλογή γίνετε την Γενάρη-φλεβάρη και πως κόβουν το 80-90 % του φυλλόματος και μπαίνει ΟΠΟΣΔΗΠΟΤΕ σε θερμοκήπιο. Δέν το έχω δοκιμάσει απο τότε αλλα εάν το αποφασήσω και βρώ κατάλληλο δεντρο αυτό θα ακολουθήσω
Άβαταρ μέλους

alexcorfu
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: 23 Μάιος 2014, 12:06
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Επικοινωνία:

Re: Σκίνος.

Δημοσίευση από alexcorfu »

Πολύ ενδιαφέρον το θέμα με το σχίνο. Επειδή στην καλλιέργεια είναι μάλλον απαιτητικός, σε αντίθεση με το φυσικό του περιβάλλον όπου μεγαλώνει και πολλαπλασιάζεται "για πλάκα", θα πρότεινα όσον αφορά τη συλλογή από τη φύση, να ενεργήσουμε την σωστή περίοδο (αυτό είναι το δύσκολο...), να βγεί με όλη τη "μπάλα" του χώματος χωρίς να πειραχτεί ούτε τρίχα από τη ρίζα! Φύτεμα στο ίδιο χώμα που ζούσε - εδώ ξεχνάμε τους κανόνες για χώμα bonsai και συμπεριφερόμαστε σα να είναι ένα φυτό σε γλάστρα - και καλύτερα σε μεγαλύτερη γλάστρα για αρχή... Επίσης, δε θα ακουμπούσα για αρχή ούτε φυλλαράκι... Και όλα αυτά για ένα ικανό διάστημα, έως ότου ξεπεράσει το σοκ. Εργασίες μόνο από τη στιγμή που θα παρατηρήσουμε πως αναπτύσσεται, άρα είναι καλά! Έχω χάσει αρκετούς και αυτό με έχει ανησυχήσει. Τώρα παλεύω με έναν, ο οποίος είναι στην άκρη, υπό σκιάν και ποτίζεται δύο φορές την εβδομάδα (έχει πάρα πολλή ατμοσφαιρική υγρασία εδώ...). Εδώ και δύομιση εβδομάδες, δεν έχω παρατηρήσει ακόμη κάτι το ανησυχητικό και γι' αυτό το λόγο έδωσα τα παραπάνω στοιχεία. Άντε να δούμε...

Topic author
Dorian
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 28 Οκτ 2014, 14:44
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Σκίνος.

Δημοσίευση από Dorian »

δοκίμασα εναέρια καταβολάδα, περίπου 20 εκατοστά περίμετρος. Πόσο καιρό λέτε να του αφήσω περιθώριο; Στην εναέρια πρέπει να κόψεις κάτω από το πράσινο στρώμα, κάμβιο, του φλοιού; ή απλώς να το εμφανίσεις; Δυστυχώς δεν βρέχει καθόλου εδώ και 1,5 μήνα, το ποτίζω περιστασιακά αλλά σίγουρα στεγνώνει.
Άβαταρ μέλους

vaggelakos7
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 787
Εγγραφή: 03 Απρ 2012, 21:06
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Σκίνος.

Δημοσίευση από vaggelakos7 »

Είναι απο τα πιο ωραία δέντρα για σχεδιασμό μπονσαι. Θα βάλω βαθειά το χέρι στην τσέπη για κατι πολυ πολυ καλο.

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Σκίνος.

Δημοσίευση από Hfestion »

Ο Σχινος μου θυμίζει σαν συμπεριφορά διαμόρφωσεις και ανάπτυξης την άγρια ελιά και σαν συμπεριφορά σε μεταφυτευση πεύκο. (Συγχωρείτε με για τον παραλληλισμό)
Έχω κι εγώ έναν εδώ και δύο χρόνια, τον έχω τεντωσει στην κυριολεξία , όμως δεν έχω τολμήσει να πειράξω ριζες ακόμα.
Άβαταρ μέλους

drakona
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 09 Αύγ 2014, 09:08
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Σκίνος.

Δημοσίευση από drakona »

Και εγώ που έχω δοκιμάσει δεκάδες φορές ακόμα δεν έχω αποτέλεσμα
Άβαταρ μέλους

arxarious
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 271
Εγγραφή: 04 Μάιος 2015, 21:09
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Σκίνος.

Δημοσίευση από arxarious »

Ωραίος θάμνος ο σχινος!
Εγώ προσωπικά αν έκανα μεταφύτευση δε θα αφαιρούσα και πολύ από το ήδη υπάρχον χώμα.
Απλά θα αφαιρούσα λίγο χώμα και θα πρόσθετα ανόργανο και λίγο επιπλέον χώμα. και θα άφηνα τις ρίζες να κάνουν την δουλειά τους.
Παναγιώτης
Άβαταρ μέλους

RiaDr
Imperial Masterpiece
Imperial Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2840
Εγγραφή: 04 Οκτ 2011, 14:53
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: Σκίνος.

Δημοσίευση από RiaDr »

Δυσκολος στη συντηρηση ο σχινος-σε αποζημειωνει βεβαια η ευωδια που βγαζει κατα τη μεταφυτευση!
"Το καλύτερο λίπασμα για τα φυτά είναι η σκιά του κηπουρού.."
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Σκίνος.

Δημοσίευση από Harris »

Dorian έγραψε:
filitsa έγραψε:
Dorian έγραψε:Γειά σας. Έχει κανείς επιτυχία στην μετάφύτευση σκινου; ποια εποχή με τι χώμα τα κατάφερε; Εδώ Κρήτη πρακτικά είναι σχεδόν ζιζάνιο στα χωράφια είναι σχεδόν αδύνατο να τον ξεφορτωθεις από τις καλλιέργειες,. Οσο σκληροτράχηλος είναι τόσο πιο παράδοξο που δεν επιβιώσει σε γλάστρα.

Στάλθηκε από το XT1032 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εμείς το κάνουμε Απρίλιο μήνα στον δικό μας νησί.
Χίος; θα το έχω υπόψη μου ευχαριστώ.

Κάνεις με επιτυχία σε yamadori σκίνο;

Στάλθηκε από το XT1032 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Μια φορά που έκανα σαν yamadori δεν πέτυχε. Σαν καταβολάδα να το κοιτάξεις! Εκεί θα έχεις 99.9% επιτυχια!
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Topic author
Dorian
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 28 Οκτ 2014, 14:44
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Σκίνος.

Δημοσίευση από Dorian »

filitsa έγραψε:
Dorian έγραψε:Γειά σας. Έχει κανείς επιτυχία στην μετάφύτευση σκινου; ποια εποχή με τι χώμα τα κατάφερε; Εδώ Κρήτη πρακτικά είναι σχεδόν ζιζάνιο στα χωράφια είναι σχεδόν αδύνατο να τον ξεφορτωθεις από τις καλλιέργειες,. Οσο σκληροτράχηλος είναι τόσο πιο παράδοξο που δεν επιβιώσει σε γλάστρα.

Στάλθηκε από το XT1032 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εμείς το κάνουμε Απρίλιο μήνα στον δικό μας νησί.
Χίος; θα το έχω υπόψη μου ευχαριστώ.

Κάνεις με επιτυχία σε yamadori σκίνο;

Στάλθηκε από το XT1032 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απάντηση