Άμμο γάτας (tesco) ως υπόστρωμα για μπονσάι.

Εμπειρικές συζητήσεις σχετικά με υλικά που έχουμε χρησιμοποιήσει και χρησιμοποιηούμε. (Χώματα, λιπάσματα, εργαλεία, γλάστρες κ.α)
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

stelios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 853
Εγγραφή: 18 Σεπ 2011, 20:34
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times

Re: Άμμο γάτας (tesco) ως υπόστρωμα για μπονσάι.

Δημοσίευση από stelios »

Harris έγραψε:Θα ηταν καλη περιπτωση να βρεθεί πάντως και εδώ στην ελλάδα. :)[ Εικόνα ]
[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilies/text/+1.gif[/img]
Άβαταρ μέλους

Topic author
Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Άμμο γάτας (tesco) ως υπόστρωμα για μπονσάι.

Δημοσίευση από Harris »

Θα ηταν καλη περιπτωση να βρεθεί πάντως και εδώ στην ελλάδα. :)[img]http://bonsaiforum.gr/images/smilies/text/bravo.gif[/img]
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

geros
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 114
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 14:19
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Άμμο γάτας (tesco) ως υπόστρωμα για μπονσάι.

Δημοσίευση από geros »

karesansui έγραψε:
geros έγραψε:sophisticat δεν ξερω αλλα sanicat που ειναι παρομοια για να μην πω ιδια, εχει ελλαδα.
μια δοκιμη θα μας πεισει

Η άμμος της sanicat δεν είναι ίδια με τις δύο προαναφερθείσες γιατί το υλικό είναι διαφορετικό.
Η sanicat χρησιμοποιεί αταπουλγίτη, ο οποίος είναι ημιακατέργαστος άργιλος οι δε άμμοι της Tesco και η sophisicat από Γη Διατόμων ή διατομίτης ή Kieselguhr, που είναι ένα ορυκτό φυτικής προέλευσης. Σχηματίζεται από την συσσώρευση ενός τεράστιου αριθμού απολιθωμένων διατόμων (μικροσκοπικά μονοκύτταρα φυτά στην βάση της τροφικής αλυσίδας) και η σύστασή της είναι κυρίως κρύσταλλοι διοξειδίου του πυριτίου.
Την δοκιμάζω, θα γράψω σχετικά.
εχει ποικιλιες σαν την αλλη, μηπως καποια ειναι με γη διατομων?. ο διατομιτης εχει και ιχνοστοιχια αν δεν κανω λαθος οποτε καλυτερα,
μπορουμε ομως να κανουμε μια μεγαλη παραγγελια οσοι θελουμε μεσω καποιου πετ και να μας φερει αρκει να συνεννοηθουμε
μια κοινωνία γίνεται καλύτερη όταν οι γέροι φυτέυουν δέντρα,
στων οποίων τη σκία ξέρουν πως δεν θα καθίσουν ποτέ...
Άβαταρ μέλους

karesansui
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 2727
Εγγραφή: 07 Μαρ 2011, 03:27
Τοποθεσία: Περιστέρι, Αττικής
Has thanked: 5 times
Been thanked: 39 times

Re: Άμμο γάτας (tesco) ως υπόστρωμα για μπονσάι.

Δημοσίευση από karesansui »

geros έγραψε:sophisticat δεν ξερω αλλα sanicat που ειναι παρομοια για να μην πω ιδια, εχει ελλαδα.
μια δοκιμη θα μας πεισει

Η άμμος της sanicat δεν είναι ίδια με τις δύο προαναφερθείσες γιατί το υλικό είναι διαφορετικό.
Η sanicat χρησιμοποιεί αταπουλγίτη, ο οποίος είναι ημιακατέργαστος άργιλος μεν (αργίλιο, πυρίτιο, νερό)
οι δε άμμοι της Tesco και η sophisicat από Γη Διατόμων ή διατομίτης ή Kieselguhr, που είναι ένα ορυκτό φυτικής προέλευσης. Σχηματίζεται από την συσσώρευση ενός τεράστιου αριθμού απολιθωμένων διατόμων (μικροσκοπικά μονοκύτταρα φυτά στην βάση της τροφικής αλυσίδας) και η σύστασή της είναι κυρίως κρύσταλλοι διοξειδίου του πυριτίου.
Την δοκιμάζω, θα γράψω σχετικά.
Παναγιώτης
Σπεύδε βραδέως
"To see a world in a grain of sand And a heaven in a wild flower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in an hour" W.Blake
Άβαταρ μέλους

geros
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 114
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 14:19
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Άμμο γάτας (tesco) ως υπόστρωμα για μπονσάι.

Δημοσίευση από geros »

sophisticat δεν ξερω αλλα sanicat που ειναι παρομοια για να μην πω ιδια, εχει ελλαδα.
μια δοκιμη θα μας πεισει
μια κοινωνία γίνεται καλύτερη όταν οι γέροι φυτέυουν δέντρα,
στων οποίων τη σκία ξέρουν πως δεν θα καθίσουν ποτέ...
Άβαταρ μέλους

panixoras
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 606
Εγγραφή: 30 Μάιος 2015, 10:16
Has thanked: 38 times
Been thanked: 11 times

Re: Άμμο γάτας (tesco) ως υπόστρωμα για μπονσάι.

Δημοσίευση από panixoras »

karesansui έγραψε:Ναί ! Κυκλοφορεί στην Μεγ. Βρετανία και είναι και αυτή σκέτη γη διατόμων ! Είναι η ίδια ακριβώς με την άμμο γάτας της Tesco που αναφέρθηκε στην αρχή, απλώς εισάγεται απο διαφορετική εταιρεία στο Η.Β. και έχει άλλη ονομασία εμπορική.
(Μην μου πείς πως την βρήκες στην Ελλάδα!!!)
oxi παναγιωτη αλλα το ψαχνω το θεμα....[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... flower.gif[/img]

marios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1329
Εγγραφή: 09 Απρ 2012, 14:44
Has thanked: 7 times
Been thanked: 25 times

Re: Άμμο γάτας (tesco) ως υπόστρωμα για μπονσάι.

Δημοσίευση από marios »

karesansui έγραψε:Ναί ! Κυκλοφορεί στην Μεγ. Βρετανία και είναι και αυτή σκέτη γη διατόμων ! Είναι η ίδια ακριβώς με την άμμο γάτας της Tesco που αναφέρθηκε στην αρχή, απλώς εισάγεται απο διαφορετική εταιρεία στο Η.Β. και έχει άλλη ονομασία εμπορική.
(Μην μου πείς πως την βρήκες στην Ελλάδα!!!)

Ενημέρωσε μας!
Άβαταρ μέλους

karesansui
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 2727
Εγγραφή: 07 Μαρ 2011, 03:27
Τοποθεσία: Περιστέρι, Αττικής
Has thanked: 5 times
Been thanked: 39 times

Re: Άμμο γάτας (tesco) ως υπόστρωμα για μπονσάι.

Δημοσίευση από karesansui »

Ναί ! Κυκλοφορεί στην Μεγ. Βρετανία και είναι και αυτή σκέτη γη διατόμων ! Είναι η ίδια ακριβώς με την άμμο γάτας της Tesco που αναφέρθηκε στην αρχή, απλώς εισάγεται απο διαφορετική εταιρεία στο Η.Β. και έχει άλλη ονομασία εμπορική.
(Μην μου πείς πως την βρήκες στην Ελλάδα!!!)
Παναγιώτης
Σπεύδε βραδέως
"To see a world in a grain of sand And a heaven in a wild flower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in an hour" W.Blake
Άβαταρ μέλους

panixoras
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 606
Εγγραφή: 30 Μάιος 2015, 10:16
Has thanked: 38 times
Been thanked: 11 times

Re: Άμμο γάτας (tesco) ως υπόστρωμα για μπονσάι.

Δημοσίευση από panixoras »

παιδεια εχει ακουση κανεις για αυτη την αμμο,,,,,, Sophisticat Lightweight Pink Clay Non Clumping Cat Litter [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... egreen.gif[/img]
Άβαταρ μέλους

Petros
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 643
Εγγραφή: 21 Ιαν 2012, 11:02
Has thanked: 3 times
Been thanked: 10 times

Re: Άμμο γάτας (tesco) ως υπόστρωμα για μπονσάι.

Δημοσίευση από Petros »

Την δοκίμασα και πράγματι είχα πολύ καλά αποτελέσματα. [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilies/text/+1.gif[/img]
Άβαταρ μέλους

karesansui
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 2727
Εγγραφή: 07 Μαρ 2011, 03:27
Τοποθεσία: Περιστέρι, Αττικής
Has thanked: 5 times
Been thanked: 39 times

Re: Άμμο γάτας (tesco) σαν υπόστρωμα για μπονσάι.

Δημοσίευση από karesansui »

catlitter.JPG
Καλησπέρα σας!
Η άμμος γάτας της Tesco είναι ψημένοι κόκκοι αργίλου και έχουν σταθερή σύσταση κα όλα τα χαρακτηριστικά ενός υλικού για χρήση στο υπόστρωμα των μπονσάι : Ελαφριά, κόκκινου χρώματος, με υδατοαπορροφητικότητα, καλό αερισμό υποστρώματος, ουδέτερο pH, 100% ανακυκλώσιμη και διατηρεί το σχήμα της σε όλες τις καιρικές συνθήκες. Είναι σε κόκκους των 2-3 χιλιοστών και δείχνει υπέροχα όταν βραχεί στο δοχείο!
Υπάρχει και άλλη κατηγορία άμμου γάτας από γή διατόμων, ή οποία είναι το ίδιο εξαιρετική.
Και οι δύο προαναφερθείσες κατηγορίες υλικών, δεν εισάγονται στην Ελλάδα.
Τα υλικά που χρησιμοποιούνται για άμμο γάτας στην Ελλάδα είναι συνήθως αταπουλγίτης, κόκκοι ασβέστου, κλπ. έχουν συγκολλητικές ιδιότητες και γι αυτό τον λόγο εντελώς ακατάλληλες για χρήση στα μπονσάι.
Δυστυχώς η ελληνική αγορά είτε θεωρείται πολύ μικρή, είτε χαμηλών απαιτήσεων, για τον λόγο αυτόν και οι ποιότητες υλικών της άμμου γάτας που διατίθενται εμπορικά είναι από τις ευτελέστερες.

Προσωπικά χρησιμοποιώ την άμμο της Tesco για πάνω από 5 χρόνια αναμεμιγμένη με τύρφη, σε διάφορες αναλογίες και τα αποτελέσματα στην ανάπτυξη των ριζών είναι εκπληκτικά και την θεωρώ σαφώς πολύ ανώτερη του ακαντάμα.
Παλαιότερα είχα έλθει σε επαφή με την Δανική εταιρεία παραγωγής άμμου γάτας από γή διατόμων αλλά, η αποστολή είχε ένα ελάχιστο ποσό παραγγελίας 250 σάκκων.

Μιας και έγιναν αναφορές για τον ζεόλιθο, θα αναφέρω ότι, αποτελεί ένα εξίσου άριστο υλικό για την δημιουργία υποστρώματος για τα μπονσάι.
Περισσότερα στο πόστ, που είχα πρωτοαναφερθεί στον ζεόλιθο πρίν απο 2 χρόνια περίπου.
http://www.bonsaiforum.gr/viewtopic.php ... E%BF%CF%82
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Παναγιώτης
Σπεύδε βραδέως
"To see a world in a grain of sand And a heaven in a wild flower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in an hour" W.Blake
Άβαταρ μέλους

evie
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: 28 Αύγ 2011, 14:34
Τοποθεσία: Πάτρα
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Επικοινωνία:

Re: Άμμο γάτας (tesco) σαν υπόστρωμα για μπονσάι.

Δημοσίευση από evie »

alexcorfu έγραψε:Η κοινή άμμος γάτας που είχα δοκιμάσει μια φορά (είχε αγορστεί για γάτα και όχι για φύτεμα αρχικά) δεν είχε καθόλου καλά αποτελέσματα, όπως ανέφερε και ο Χάρης. Η κοκκομετρία είναι καλή, αλλά όταν βραχεί σπάει και γίνεται λάσπη... Θυμίζει πολύ ποταμίσια άμμο, αλλά μόνο στην όψη!

Μήπως τη θέση της άμμου γάτας να έπαιρνε ο ζεόλιθος;

Κυκλοφορεί στην Ελλάδα σε διάφορες κοκκομετρίες και προσωπικά τον έχω χρησιμοποιήσει μαζί με χώμα algoflash σε γλάστρες για τις τριανταφυλλιές μου με άριστα αποτελέσματα. Ίσως να έκανε και για bonsai.
Άβαταρ μέλους

iohokahey
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2018
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2013, 17:54
Τοποθεσία: Δράμα & ανα την Ελλάδα
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Άμμο γάτας (tesco) σαν υπόστρωμα για μπονσάι.

Δημοσίευση από iohokahey »

florian έγραψε:
iohokahey έγραψε:Δυο αποριες που εχω..

1.γιατι να χρησιμοποιησω αμμο γατας και οχι ποταμισια δεδομενου οτι το δευτερο ειναι πιο εφικτο να το βρω;

2.τι εχει η αμμος tesco σε σχεση με μια αλλη αμμο που βρισκουμε στα ελληνικα καταστηματα;

Υγ.ευχαριστω προκαταβολικα,παει αρκετος καιρος που εχω καποιες τετοιες ερωτησεις και τωρα το θεμα που ανοιξε ο χαρης μου δινει το εναυσμα..
1.) ποταμισια αμμο δεν αποθηκευει νερο σε αντιθεση με την αμμο γατας.

2.) η Tesco ειναι απο πυλο σκετο, κατι το οποιο δεν ισχυε για τα υπολοιπα τις αγορας.


αρα η συσταση ειναι αυτη που κανει οτι κανει..[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... oublue.gif[/img] florian !! (χαθηκες απο διαδυκτιακη παρεα μας[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... histle.gif[/img])
..When The Night Is Overcome
You May Rise To Find The Sun..

Γιώργος
Άβαταρ μέλους

alexcorfu
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: 23 Μάιος 2014, 12:06
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Επικοινωνία:

Re: Άμμο γάτας (tesco) σαν υπόστρωμα για μπονσάι.

Δημοσίευση από alexcorfu »

Η κοινή άμμος γάτας που είχα δοκιμάσει μια φορά (είχε αγορστεί για γάτα και όχι για φύτεμα αρχικά) δεν είχε καθόλου καλά αποτελέσματα, όπως ανέφερε και ο Χάρης. Η κοκκομετρία είναι καλή, αλλά όταν βραχεί σπάει και γίνεται λάσπη... Θυμίζει πολύ ποταμίσια άμμο, αλλά μόνο στην όψη!
Άβαταρ μέλους

florian
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 423
Εγγραφή: 10 Ιουν 2013, 09:41
Τοποθεσία: Athens - Varkiza
Has thanked: 12 times
Been thanked: 10 times

Re: Άμμο γάτας (tesco) σαν υπόστρωμα για μπονσάι.

Δημοσίευση από florian »

iohokahey έγραψε:Δυο αποριες που εχω..

1.γιατι να χρησιμοποιησω αμμο γατας και οχι ποταμισια δεδομενου οτι το δευτερο ειναι πιο εφικτο να το βρω;

2.τι εχει η αμμος tesco σε σχεση με μια αλλη αμμο που βρισκουμε στα ελληνικα καταστηματα;

Υγ.ευχαριστω προκαταβολικα,παει αρκετος καιρος που εχω καποιες τετοιες ερωτησεις και τωρα το θεμα που ανοιξε ο χαρης μου δινει το εναυσμα..
1.) ποταμισια αμμο δεν αποθηκευει νερο σε αντιθεση με την αμμο γατας.

2.) η Tesco ειναι απο πυλο σκετο, κατι το οποιο δεν ισχυε για τα υπολοιπα τις αγορας.
Άβαταρ μέλους

iohokahey
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2018
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2013, 17:54
Τοποθεσία: Δράμα & ανα την Ελλάδα
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Άμμο γάτας (tesco) σαν υπόστρωμα για μπονσάι.

Δημοσίευση από iohokahey »

Δυο αποριες που εχω..

1.γιατι να χρησιμοποιησω αμμο γατας και οχι ποταμισια δεδομενου οτι το δευτερο ειναι πιο εφικτο να το βρω;

2.τι εχει η αμμος tesco σε σχεση με μια αλλη αμμο που βρισκουμε στα ελληνικα καταστηματα;

Υγ.ευχαριστω προκαταβολικα,παει αρκετος καιρος που εχω καποιες τετοιες ερωτησεις και τωρα το θεμα που ανοιξε ο χαρης μου δινει το εναυσμα..
..When The Night Is Overcome
You May Rise To Find The Sun..

Γιώργος
Άβαταρ μέλους

Topic author
Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Άμμο γάτας (tesco) ως υπόστρωμα για μπονσάι.

Δημοσίευση από Harris »

Η άμμο γάτας της (tesco) είναι ενα υλικό που έχω δοκιμάσει τα τελευταία 4-5 χρόνια και είμαι ιδιαίτερα ικανοποιημένος απο το αποτέλεσμα του στην ανάπτυξη και αερισμό των ριζών σε ενα δέντρο μπονσάι.
Το πρόβλημα είναι οτι αυτο το υλικό βρίσκεται ΜΟΝΟ στα σουπερ μαρκετ TESCO που είναι στην ΑΓΓΛΙΑ και δεν υπάρχει (ακομα) δυνατότητα να μπορούμε να φέρουμε σε μεγάλες ποσότητες που να ικανοποιήσουν την 'διψα' μας για αυτό το ανόργανο υλικό.

Το έχω δοκιμάσει σε κινεζικη φτελια (training pot), σε μπουξους (σε ποτ), σε ελια (σε ποτ), acer (σε ποτ), σε τοπίο επάνω σε πέτρα και σε άλλα.

Πάντα μα πάντα το χρησιμοποιώ με τύρφη (φυτόχωμα λιθουανίας) δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ σκέτο. Η αναλογία είναι σχετική με το δέντρο π.χ σε ελιά 70 cat - 30 τυρφη, σε ACER 50 - 50

Μην χρησιμοποιήσετε άμμο γάτας του ελληνικού εμπορίου, δεν κάνουν. (Έχουν αρνητικα αποτελέσματα.)

[img]http://www.bonsai4me.com/Images/tescos% ... itter1.jpg[/img]
cat litter TESCO
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Απάντηση