juniper

Παρουσιάσεις προ–μπονσάϊ μελών

My Nellie
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1451
Εγγραφή: 23 Ιαν 2010, 21:29
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: juniper

Δημοσίευση από My Nellie »

Το σκαρίφημα του Γιάννη εκφράζει ακριβώς αυτό που έχω κι εγώ στο νου μου και που προσπάθησα να περιγράψω παραπάνω.
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2499
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 228 times

Re: juniper

Δημοσίευση από Jean-Zac »

Βραδυνές σκέψεις με μάτια κουρασμένα !! Μάλλον εκεί περίπου θα καταστάλαζα εγώ βάσει της φωτογραφίας που έβαλες.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Topic author
thanasis2561
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 300
Εγγραφή: 13 Μάιος 2010, 12:09
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: juniper

Δημοσίευση από thanasis2561 »

Καλησπέρα Αλεξάνδρα!!!
Έχω στο νου μου να το κόψω το κάτω κλαδί αλλα με έβαλες σε σκέψεις να το κρατήσω!! Θα το συρματώσω και αυτό να ΄δω μήπως σε κάποιες θέσεις μου αρέσει ....
Μέχρι στιγμής μου αρέσει διάσταση που έχει πάρει :)
Θα ανεβάσω στις επόμενες ημέρες κάποιες φωτογραφίες να το συζητήσουμε [img]http://www.bonsaiclub.gr/forum/images/s ... egreen.gif[/img]

My Nellie
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1451
Εγγραφή: 23 Ιαν 2010, 21:29
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: juniper

Δημοσίευση από My Nellie »

Γειά σου, Θανάση!
Στα literati δεν υπάρχουν κανόνες! Εκείνο που μετράει είναι οι δραματικές αλλαγές στην κατεύθυνση και την κλίση των κλαδιών.

Σύμφωνα με το δικό μου αισθητήριο λοιπόν, βλέπω να μένει και το πρώτο κλαδί. ΑΛΛΑ με σωστή χρήση των guy wires ή/και τεντωτήρων να φέρεις και τα δύο κλαδιά πιο κοντά στον κορμό, καθώς επίσης και να τους δώσεις τρισδιάστατες αλλαγές κατεύθυνσης.
Δυστυχώς, δεν μπορώ να σου δώσω ένα virtual.... (αλλά πού θα μου πάει? θα μάθω! δεν θα μάθω?) [img]http://www.bonsaiclub.gr/forum/images/s ... _smile.gif[/img]

Όσον αφορά δε το εκτεταμένο shari που προγραμματίζεις..., μήπως να περιμένεις λιγάκι να σου πουν την γνώμη τους κι άλλα μέλη που έχουν μεγαλύτερη εμπειρία???
Άβαταρ μέλους

Topic author
thanasis2561
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 300
Εγγραφή: 13 Μάιος 2010, 12:09
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: juniper

Δημοσίευση από thanasis2561 »

Χάρη σήμερα κατάλαβα ότι μου προτείνεις να κρατήσω το κάτω κλαδί για να γίνει μικρότερο το δέντρο [img]http://www.bonsaiclub.gr/forum/images/s ... sa/doh.gif[/img]

Σκεφτόμουνα να το διαμορφώσω κάπως έτσι μετά από περισότερο λύγισμα του άνω κλαδιού στην δεύτερη διαμόρφωση (του χρόνου μάλλον) :
[img]http://2.bp.blogspot.com/_jI07RPVEgbI/S ... _8774v.jpg[/img]


Στο αντιδιαμετρικό του!
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: juniper

Δημοσίευση από Harris »

thanasis2561 έγραψε:AAA που θα πάει.....Θα τις μάθω όλες τις τεχνικές....

Επειδη αυτο που θα ηθελα να κανω παρα ηταν exteme ... μια πιο καλη και πιο ευκολη λυση! :)

Και αυτο που σχεδιασες ειναι πολυ ωραιο! Απλα γινεται πολυ ψηλο σαν δεντρο...

Δες λοιπον :

[img]http://img444.imageshack.us/img444/8426/juni2.jpg[/img]
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Topic author
thanasis2561
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 300
Εγγραφή: 13 Μάιος 2010, 12:09
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: juniper

Δημοσίευση από thanasis2561 »

AAA που θα πάει.....Θα τις μάθω όλες τις τεχνικές....
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: juniper

Δημοσίευση από Harris »

thanasis2561 έγραψε:Ωραία εκδοχή Χάρη αλλά δεν νομίζω να αντέχει τόσο κλίση το κλαδί (τουλάχιστον για τώρα)!!! Το έχω 2 κλικ κάτω απο το οριακό του λύγισμα απο την μεριά που τείνει να γείρει!!! Απο την μεριά που προτείνεις δεν έρχεται [img]http://www.bonsaiclub.gr/forum/images/s ... prised.gif[/img] (ή έρχεται αλλά πολύ δύσκολα)

υπαρχει τεχνικη. :)
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Topic author
thanasis2561
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 300
Εγγραφή: 13 Μάιος 2010, 12:09
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: juniper

Δημοσίευση από thanasis2561 »

Ωραία εκδοχή Χάρη αλλά δεν νομίζω να αντέχει τόσο κλίση το κλαδί (τουλάχιστον για τώρα)!!! Το έχω 2 κλικ κάτω απο το οριακό του λύγισμα απο την μεριά που τείνει να γείρει!!! Απο την μεριά που προτείνεις δεν έρχεται [img]http://www.bonsaiclub.gr/forum/images/s ... prised.gif[/img] (ή έρχεται αλλά πολύ δύσκολα)
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: juniper

Δημοσίευση από Harris »

Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Topic author
thanasis2561
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 300
Εγγραφή: 13 Μάιος 2010, 12:09
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: juniper

Δημοσίευση από thanasis2561 »

Ξέχασα να ανεφέρω οτι χρησιμοποίησα μονο αλουμινένιο σύρμα (μετα απο την παρατήρηση του Μάνου) και πρώτα τύλιξα ανάποδα (με την κόλλα έξω) μονωτική ταινία) ώστε να αποφύγω σημάδια...

Τα jin uro θα τα κάνω την άλλη Κυριακή μάλλον...(Αλλά λέτε να πέσουν πολλά στο φυτό?? Να 'αφήσω για κανα μήνα ??)
Άβαταρ μέλους

Topic author
thanasis2561
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 300
Εγγραφή: 13 Μάιος 2010, 12:09
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: juniper

Δημοσίευση από thanasis2561 »

Σκέφτομαι να κόψω και το κάτω κλαδί λίγο αργότερα
[img]http://i970.photobucket.com/albums/ae18 ... ainted.jpg[/img]

Και εν 'καιρώ να πάρει την εξής μορφή (για το τοσο μεγάλο Uro εχω αμφιβολίες)
[img]http://i970.photobucket.com/albums/ae18 ... dddddd.jpg[/img]
Άβαταρ μέλους

Topic author
thanasis2561
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 300
Εγγραφή: 13 Μάιος 2010, 12:09
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: juniper

Δημοσίευση από thanasis2561 »

...Λοιπόν με τά απο πολύωρη σκέψη και πολλές μινι διαμορφώσεις κατέληξα στο εξής (έκοψα κλαδιά που δεν ήθελα με απολυτη σιγουριά οτι δεν θα μου λείψουν ΠΛΗΝ ενός-->το κάτω)

[img]http://i970.photobucket.com/albums/ae18 ... 287226.jpg[/img]
Άβαταρ μέλους

Topic author
thanasis2561
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 300
Εγγραφή: 13 Μάιος 2010, 12:09
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: juniper

Δημοσίευση από thanasis2561 »

manos_papadakis40 έγραψε:Πιστευω οτι το συρματωμα που εχεις κανει φιλε μου σου χαλαει την εικονα του δεντρου,προσωπικη μου αποψη ειναι αυτη χωρις να παρεξηγηθω.Βαση της εμπειριας μου λοιπον θα σου πω μερικους τροπους να ξεκινησεις με το φυτο σου.
1.φτιαξε μερικα σχεδια πως το φανταζεσαι να γινει μελοντικα αφου του καθαρισες τα ξερα κλαδια οπως βλεπω στις φωτο.
2.ξεκινα απο χαμηλα κι ξεκαθαρισε τη βαση (nebari) του κορμου μεχρι να φανουν οι πρωτες ριζες του φυτου.
3.μετα βαση των σχεδιων που εχεις κανει ξεκινα το συρματωμα χωρις να πειραξεις ριζα ακομα.
4.μην βαζεις καλωδια ηλεκτρολογου γιατι ειναι σκληρα πληγωνουν τα κλαδια κι στο τελος ξεραινονται.
5.το συρματωμα στο καθε κλαδι γινεται με 45 μοιρες η καθε περιστροφη ωστε το κλαδι (με ευκαμπτο συρμα αλλυμινιου)να μπορει να λυγισει.
Αυτα για αρχη κι μετα εδω ειμαστε για την συνεχεια.Καλη δουλεια φιλε μου
Μα βρε Μάνο γι'αυτό ανέβασα φωτογραφίες να μου πείτε γνώμες!! Ούτε εμένα μου πολυαρέσει οπότε βγάζω τα σύρματα και κάνω νέα σχέδια!!!!
Πήγα βάση σχεδίου αλλά το κακο είναι οτι το φύλλωμα είν αι μακρυά απο τον κεντρικό κορμό και δεν φαίνονται ωραία...
My Nellie έγραψε: Θα μπορούσες επίσης να αποφασίσεις για κάποιο επί πλέον jin εκτός εκείνου της κορυφής και να ξεκινήσεις σχετικές εργασίες. Για το jin στην κορυφή θα έλεγα ότι είναι αρκετά υψηλό, ίσως χρειάζεται να το κοντύνεις.
Θα κοντύν ω και τη κορυφή :)
Νέες φωτό αύριο

My Nellie
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1451
Εγγραφή: 23 Ιαν 2010, 21:29
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: juniper

Δημοσίευση από My Nellie »

thanasis2561 έγραψε: ... ... Δεν έκοψα τα μεγάλα κλαδιά (δεν θέλω να κάνω κάποιο λάθος), ... ...

Άφησέ το για πολύ αργότερα το κόψιμο των κλαδιών. Να προχωρήσει ακόμη ο χειμώνας.
Παίξε προς το παρόν με το συρμάτωμα βάσει των οδηγιών του Μάνου.
Θα μπορούσες επίσης να αποφασίσεις για κάποιο επί πλέον jin εκτός εκείνου της κορυφής και να ξεκινήσεις σχετικές εργασίες. Για το jin στην κορυφή θα έλεγα ότι είναι αρκετά υψηλό, ίσως χρειάζεται να το κοντύνεις.

manos_papadakis40
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 486
Εγγραφή: 13 Μαρ 2010, 21:45
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: juniper

Δημοσίευση από manos_papadakis40 »

Πιστευω οτι το συρματωμα που εχεις κανει φιλε μου σου χαλαει την εικονα του δεντρου,προσωπικη μου αποψη ειναι αυτη χωρις να παρεξηγηθω.Βαση της εμπειριας μου λοιπον θα σου πω μερικους τροπους να ξεκινησεις με το φυτο σου.
1.φτιαξε μερικα σχεδια πως το φανταζεσαι να γινει μελοντικα αφου του καθαρισες τα ξερα κλαδια οπως βλεπω στις φωτο.
2.ξεκινα απο χαμηλα κι ξεκαθαρισε τη βαση (nebari) του κορμου μεχρι να φανουν οι πρωτες ριζες του φυτου.
3.μετα βαση των σχεδιων που εχεις κανει ξεκινα το συρματωμα χωρις να πειραξεις ριζα ακομα.
4.μην βαζεις καλωδια ηλεκτρολογου γιατι ειναι σκληρα πληγωνουν τα κλαδια κι στο τελος ξεραινονται.
5.το συρματωμα στο καθε κλαδι γινεται με 45 μοιρες η καθε περιστροφη ωστε το κλαδι (με ευκαμπτο συρμα αλλυμινιου)να μπορει να λυγισει.
Αυτα για αρχη κι μετα εδω ειμαστε για την συνεχεια.Καλη δουλεια φιλε μου
Άβαταρ μέλους

Topic author
thanasis2561
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 300
Εγγραφή: 13 Μάιος 2010, 12:09
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: juniper

Δημοσίευση από thanasis2561 »

[img]http://i970.photobucket.com/albums/ae18 ... 1/yooo.jpg[/img]

Όοοοοοοοοοοοοοοοταν μεταμφυτεθεί θα πάρει κλίση
Άβαταρ μέλους

Topic author
thanasis2561
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 300
Εγγραφή: 13 Μάιος 2010, 12:09
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: juniper

Δημοσίευση από thanasis2561 »

Να πώ την αλήθεια οι πρώτες φωτογραφίες μου αρέσουν αλλά απο την μια μεριά φαίνεται άδειο (δισδιάστατο βγήκε :( )

Σκέφτηκα πάντως και το Litterati (λόγιο) οτι θα του πήγαινε...
Άβαταρ μέλους

Topic author
thanasis2561
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 300
Εγγραφή: 13 Μάιος 2010, 12:09
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: juniper

Δημοσίευση από thanasis2561 »

Άβαταρ μέλους

Topic author
thanasis2561
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 300
Εγγραφή: 13 Μάιος 2010, 12:09
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: juniper

Δημοσίευση από thanasis2561 »

Λιζάκι θα ξαναβγάλω καλύτερες φωτογραφίες με κάποιες διορθώσεις στην κλίση των κλαδιών!!
Δεν έκοψα τα μεγάλα κλαδιά (δεν θέλω να κάνω κάποιο λάθος), παρα μόνο τα ξερόκλαδα στον κορμό και το ξερό φύλλωμα και το αποτέλεσμα είναι αυτό εδωπάνω !!!
Με προβληματίζει που είναι μακρυα απο τον κεντρικό κορμό το φύλλωμα και κακοφαίνεται στο σύνολο!!!
Επίσης η κορυφή του είναι το πάνω κλαδί που θα το σηκώσω με σύρμα σύντομα!!!
Απάντηση