Μπονσαι Αγορα (λιντλ lidl carmona bonsai)

Ανταλλαγές, πωλήσεις, δωρεές

christrd
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 25 Απρ 2015, 11:41
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Μπονσαι Αγορα (λιντλ lidl carmona bonsai)

Δημοσίευση από christrd »

Καλημέρα παιδιά και απο εμένα.είμαι καινούργιος στο forum.έχω και εγώ μια karmona απο δώρο και μάλλον απο το lidl.την έχω απο το Σεπτέμβριο και ολα ηταν καλά μέχρι μέσα Δεκεμβρίου.την άφησα εξω γιατί νόμιζα οτι ηταν καλύτερα απο μέσα μιας και τα δέντρα είναι για εξω.πέσανε όλα τα φύλα και νόμιζα οτι είναι φυσικό, μα δεν βλέπω να ξανά βγάζει. Εκοψα ενα κλοναρακι και μέσαεείναι πρασινο.θα ζησει?είναι φυσιολογικο?ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους

Alexandra Rizopoulou
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2013, 09:49
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Μπονσαι Αγορα (λιντλ lidl carmona bonsai)

Δημοσίευση από Alexandra Rizopoulou »

saxonis789 έγραψε:Το χωμα ειναι τυρφη και ποταμισια αμμος αγορασμενο μαζι με τους κοκκους αργιλου οποτε δν πιστευω να εχει προβλημα ..οσο για τον καιρο οντως δεν ειναι ευκολος για μεταφυτευσεις αλλα αφου δεν εχασε ουτε ενα φυλλο δειχνει οτι τα παει καλα [ Εικόνα ]


[img]http://rs815.pbsrc.com/albums/zz76/SVOs ... c.gif~c200[/img]
Άβαταρ μέλους

Topic author
saxonis789
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 290
Εγγραφή: 02 Σεπ 2011, 00:44
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Μπονσαι Αγορα (λιντλ lidl carmona bonsai)

Δημοσίευση από saxonis789 »

Το χωμα ειναι τυρφη και ποταμισια αμμος αγορασμενο μαζι με τους κοκκους αργιλου οποτε δν πιστευω να εχει προβλημα ..οσο για τον καιρο οντως δεν ειναι ευκολος για μεταφυτευσεις αλλα αφου δεν εχασε ουτε ενα φυλλο δειχνει οτι τα παει καλα [img]http://bonsaiforum.gr/images/smilies/ob ... cheers.gif[/img]
Κωστας ...!!!

marios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1329
Εγγραφή: 09 Απρ 2012, 14:44
Has thanked: 7 times
Been thanked: 25 times

Re: Μπονσαι Αγορα (λιντλ lidl carmona bonsai)

Δημοσίευση από marios »

Καλή επιλογή και στο δέντρο σου αλλά και για το γλαστράκι. Για το χώμα δεν είμαι πολύ σίγουρος όπως και για την εποχή που έγινε η μεταφύτευση.
Άβαταρ μέλους

Topic author
saxonis789
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 290
Εγγραφή: 02 Σεπ 2011, 00:44
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Μπονσαι Αγορα (λιντλ lidl carmona bonsai)

Δημοσίευση από saxonis789 »

Οντως Γιαννη ο Γιωργος εχει δικιο ισως και να θελει το χρονο της καθε φυτο ειναι διαφορετικο απο εκει που δεν το περιμενεις μπορει να σου κανει την εκπληξη!Καλησπερα μανο τους κοκκους τους αγορασα απο το leroy 10 l .Οι κοκκοι αργιλου βελτιωνουν την δομη του υποστρωματος κ βοηθουν στην αναπτυξη των φυτων .Χρησιμοποιουνται ομως και για την καλη αποστραγγιση [αποφυγη σαπισματος] στον πατο της γλαστρας με μια στρωση αλλα μπορει και στο χωμα ανακατεμενο γ την καλυτερη κυκλοφορια του αερα ή στην επιφανεια για την αποφυγη μουχλας τελος για διακοσμηση!
Κωστας ...!!!

manosmak
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: 15 Σεπ 2014, 15:35
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Απ: Μπονσαι Αγορα (λιντλ lidl carmona bonsai)

Δημοσίευση από manosmak »

Καλησπέρα,πως έφτιαξες τους κόκκους αργίλου και τι ιδιότητες έχουν;
Άβαταρ μέλους

Γιάννης Κ.
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 18 Σεπ 2014, 19:15
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Μπονσαι Αγορα (λιντλ lidl carmona bonsai)

Δημοσίευση από Γιάννης Κ. »

iohokahey έγραψε:
Γιάννης Κ. έγραψε:Πολύ όμορφη!Μπράβο!Η δικιά μου δυστυχώς πάει!

εισαι σιγουρος οτι ''παει''?

στο ξανα-πα!,μην απογοητευεσαι αδικα,ειναι νωρις!!

ξυσε λιγο με το νυχι σου τον κορμο της και αν ειναι πρασινος,ειναι ζωντανη!

δωσε της λιγο χρονο..


Θα φανεί Γιώργο!Σε άκουσα και την κράτησα!Περιμένουμε τώρα!
Άβαταρ μέλους

iohokahey
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2018
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2013, 17:54
Τοποθεσία: Δράμα & ανα την Ελλάδα
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Μπονσαι Αγορα (λιντλ lidl carmona bonsai)

Δημοσίευση από iohokahey »

Γιάννης Κ. έγραψε:Πολύ όμορφη!Μπράβο!Η δικιά μου δυστυχώς πάει!

εισαι σιγουρος οτι ''παει''?

στο ξανα-πα!,μην απογοητευεσαι αδικα,ειναι νωρις!!

ξυσε λιγο με το νυχι σου τον κορμο της και αν ειναι πρασινος,ειναι ζωντανη!

δωσε της λιγο χρονο..
..When The Night Is Overcome
You May Rise To Find The Sun..

Γιώργος
Άβαταρ μέλους

Γιάννης Κ.
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 18 Σεπ 2014, 19:15
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Μπονσαι Αγορα (λιντλ lidl carmona bonsai)

Δημοσίευση από Γιάννης Κ. »

Πολύ όμορφη!Μπράβο!Η δικιά μου δυστυχώς πάει!
Άβαταρ μέλους

Topic author
saxonis789
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 290
Εγγραφή: 02 Σεπ 2011, 00:44
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Μπονσαι Αγορα (λιντλ lidl carmona bonsai)

Δημοσίευση από saxonis789 »

Μετα απο μια εβδομαδα+ και αφου της αλλαξα ολο το χωμα δεν εχασε ουτε ενα φυλλο και ολα πηγαν καλα τελικα [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... flower.gif[/img]
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Κωστας ...!!!

marios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1329
Εγγραφή: 09 Απρ 2012, 14:44
Has thanked: 7 times
Been thanked: 25 times

Re: Μπονσαι Αγορα (λιντλ lidl carmona bonsai)

Δημοσίευση από marios »

Καλή επιτυχία
Άβαταρ μέλους

Topic author
saxonis789
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 290
Εγγραφή: 02 Σεπ 2011, 00:44
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Μπονσαι Αγορα (λιντλ lidl carmona bonsai)

Δημοσίευση από saxonis789 »

Τελικα Την μεταφυτευσα της εβαλα και το χωμα στο αλλο θεμα που εφτιαξα + κοκκους αργιλου μια στρωση κατω λιγα γενικα στην μεση και μια στρωση πανω..Τωρα περιμενω να δω πως θα παει μιας και ο καιρος δεν ηταν ο καταλληλος.. [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... _smile.gif[/img]
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Κωστας ...!!!
Άβαταρ μέλους

RiaDr
Imperial Masterpiece
Imperial Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2840
Εγγραφή: 04 Οκτ 2011, 14:53
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: Μπονσαι Αγορα (λιντλ lidl carmona bonsai)

Δημοσίευση από RiaDr »

Καλορίζικες. Θα συμφωνήσω με την εκδοχή του shohin, να φύγουν εντελώς από τη λογική του mallsai και ν' αποκτήσουν δικό τους ξεχωριστό χαρακτήρα! [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... flower.gif[/img]
"Το καλύτερο λίπασμα για τα φυτά είναι η σκιά του κηπουρού.."

marios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1329
Εγγραφή: 09 Απρ 2012, 14:44
Has thanked: 7 times
Been thanked: 25 times

Re: Μπονσαι Αγορα (λιντλ lidl carmona bonsai)

Δημοσίευση από marios »

Θα ακολουθούσα τις παραπάνω συμβουλές. Καλή συνέχεια.
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Μπονσαι Αγορα

Δημοσίευση από Harris »

saxonis789 έγραψε:O χαρης εχει απολυτο δικιο κανονικα η μεταφυτευση πρεπει να γινει την ανοιξη!Δεν ξερω αν συμβαινει το ιδιο και στα δικα σας παντως εμενα βγαινει πανευκολα απο την γλαστρα και οι ριζες ειναι γυρω γυρω τυλιγμενες υπαρχει δηλαδη αναπτυξη και σιγουρα ηταν καιρο στην γλαστρα τωρα το οτι ειναι ομως καρμονα [1] και ο καιρος και η μεταφορα και ολαα ισως να το πειραξουν αρνητικα..οποτε ειναι ρισκο οντως..Αλλα να πω την αληθεια δεν μου αρεσει καθολου που ειναι σε αυτη την γλαστρα οποτε μαλλον και εγω θα το ρισκαρω..το μονο που με φοβιζει ειναι οτι εχει απειρες ριζες και δεν ξερω απο που να αρχισω .. [ Εικόνα ] ελπιζω να μην το φαω το κεφαλι μου γιατι μου αρεσει πολυ!Θα ανεβασω φοτο οταν το φτιαξω

Μπορείς να την βάλεις σε μια training pot ώστε να μην πειράξεις πολύ την ρίζα του...
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Topic author
saxonis789
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 290
Εγγραφή: 02 Σεπ 2011, 00:44
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Μπονσαι Αγορα

Δημοσίευση από saxonis789 »

O χαρης εχει απολυτο δικιο κανονικα η μεταφυτευση πρεπει να γινει την ανοιξη!Δεν ξερω αν συμβαινει το ιδιο και στα δικα σας παντως εμενα βγαινει πανευκολα απο την γλαστρα και οι ριζες ειναι γυρω γυρω τυλιγμενες υπαρχει δηλαδη αναπτυξη και σιγουρα ηταν καιρο στην γλαστρα τωρα το οτι ειναι ομως καρμονα [1] και ο καιρος και η μεταφορα και ολαα ισως να το πειραξουν αρνητικα..οποτε ειναι ρισκο οντως..Αλλα να πω την αληθεια δεν μου αρεσει καθολου που ειναι σε αυτη την γλαστρα οποτε μαλλον και εγω θα το ρισκαρω..το μονο που με φοβιζει ειναι οτι εχει απειρες ριζες και δεν ξερω απο που να αρχισω .. [img]http://bonsaiforum.gr/images/smilies/eusa/dance.gif[/img] ελπιζω να μην το φαω το κεφαλι μου γιατι μου αρεσει πολυ!Θα ανεβασω φοτο οταν το φτιαξω
Κωστας ...!!!

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Απ: Μπονσαι Αγορα

Δημοσίευση από Hfestion »

Harris έγραψε:
Georg έγραψε:Χάρη λες να υπάρξει πρόβλημα ε;
Όντως το ιδανικό θα ήταν να γίνει κατά τον Μάιο η μεταφύτευση αλλά το χώμα που έχει είναι μεγάλο πρόβλημα, κυρίως γιατί ποτίζεται και στραγγίζει ανομοιόμορφα.

Αυτά τα δέντρα βγαίνουν σε τεράστιες παραγωγές απο εκτάσεις στην Κινα ή και στην Ολλανδία... Τα δέντρα αυτα μπορει να ήταν στο χωμα και τελευταια στιγμή να βγήκαν και να μπήκαν στην γλαστρα που το αγόρασες. Δηλαδη πριν λιγο καιρο έγινε μεταφύτευση...
Η αλλη περιπτωση ειναι να ειναι σε θερμοκήπια... Μην τα στρεσσάρεις με μια μεταφυτευση και σε λαθος εποχη για το συγκεκριμένο δέντρο. Πιο σιγουρο ειναι να το χασεις επειδη θα του κανεις μεταφύτευση παρα να έχει πρόβλημα με το χώμα που έχει.
Είναι περίεργα φυτά αυτές οι καρμονες μέχρι να μάθουν το κλιμα της Ελλάδας και ειδικά σε τόσο νεαρά δέντρα.
Αυτό που χρειάζονται αυτές οι carmones κατά την γνώμη μου είναι μεταφορά χωρίς ομως να πειραχτουν οι ρίζες. Τουλάχιστον αυτό θα κανω στην δική μου
Άβαταρ μέλους

Georg
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 89
Εγγραφή: 17 Ιαν 2014, 02:32
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Μπονσαι Αγορα

Δημοσίευση από Georg »

Τότε ίσως και να το αναβάλω και ότι γίνει.
Ευχαριστώ πάντως.
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Μπονσαι Αγορα

Δημοσίευση από Harris »

Georg έγραψε:Χάρη λες να υπάρξει πρόβλημα ε;
Όντως το ιδανικό θα ήταν να γίνει κατά τον Μάιο η μεταφύτευση αλλά το χώμα που έχει είναι μεγάλο πρόβλημα, κυρίως γιατί ποτίζεται και στραγγίζει ανομοιόμορφα.

Αυτά τα δέντρα βγαίνουν σε τεράστιες παραγωγές απο εκτάσεις στην Κινα ή και στην Ολλανδία... Τα δέντρα αυτα μπορει να ήταν στο χωμα και τελευταια στιγμή να βγήκαν και να μπήκαν στην γλαστρα που το αγόρασες. Δηλαδη πριν λιγο καιρο έγινε μεταφύτευση...
Η αλλη περιπτωση ειναι να ειναι σε θερμοκήπια... Μην τα στρεσσάρεις με μια μεταφυτευση και σε λαθος εποχη για το συγκεκριμένο δέντρο. Πιο σιγουρο ειναι να το χασεις επειδη θα του κανεις μεταφύτευση παρα να έχει πρόβλημα με το χώμα που έχει.
Είναι περίεργα φυτά αυτές οι καρμονες μέχρι να μάθουν το κλιμα της Ελλάδας και ειδικά σε τόσο νεαρά δέντρα.
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Georg
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 89
Εγγραφή: 17 Ιαν 2014, 02:32
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Μπονσαι Αγορα

Δημοσίευση από Georg »

Χάρη λες να υπάρξει πρόβλημα ε;
Όντως το ιδανικό θα ήταν να γίνει κατά τον Μάιο η μεταφύτευση αλλά το χώμα που έχει είναι μεγάλο πρόβλημα, κυρίως γιατί ποτίζεται και στραγγίζει ανομοιόμορφα.
Απάντηση