ART FROM SCRAP

Εδώ γράφουμε οτιδήποτε δεν έχει σχέση με τα μπονσάι
Άβαταρ μέλους

Topic author
Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2499
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 228 times

Re: ART FROM SCRAP

Δημοσίευση από Jean-Zac »

Πρίν από 2 χρόνια είδα στον δρόμο, σε κάποιο στενό, παρκαρισμένο ένα παλαιό Unimog 411. Σαν αυτό της φωτογραφίας δηλαδή.
Εικόνα

Η πρώτη σκέψη που πέρασε ήταν να γίνει κάπως έτσι !!!

Εικόνα

Εικόνα
 
Ετοιμοπόλεμο για άγριες εξόδους προς αναζήτηση…. Yamadori !!!!!
Δεν είμαστε καλά !!!!    :laughing-rolling: :laughing-rolling: :laughing-rolling: :laughing-rolling: :laughing-rolling: :laughing-rolling:
Πάντως θα είχε πολύ χαβαλέ το ΄΄εργαλείο΄΄.

Κάποια στιγμή θέλησα να φτιάξω μία μολυβοθήκη. Η πιο κλασσική ήταν το αλουμινένιο κουτάκι από Coca Cola. Είχα φτιάξει (το 1975 περίπου) μία τέτοια και τότε είχα βάλει μέσα και λίγες σιδερένιες μπίλιες για να μην αναποδογυρίζει. Αλλά τώρα ήθελα κάτι το διαφορετικό. Ήταν και αυτό το Unimog στην μέση !!!
Αφού λοιπόν βρέθηκε ένα κομμάτι ξύλο από παλέτα, κατάλοιπο από την κατασκευή της ξαπλώστρας, είπα να δοκιμάσω την νέα δημιουργία ΄΄μολυβοθήκη Unimog΄΄. Έγινε ένα μικρό σχέδιο σε χαρτί και μετά η ηλεκτρική σέγα πήρε τον λόγο. Έτσι είχαμε το πλαίσιο του αυτοκινήτου. Άνοιξα  τρύπες για τα ΄΄παράθυρα΄΄ και μετά πέρασα το ξύλο με γυαλόχαρτο ώστε οι επιφάνειες να γίνουν λείες.  Για τα φανάρια και την μάσκα του ψυγείου επιστρατεύτηκαν-τροποποιήθηκαν μία ψήκτρα και ένα κομμάτι αλουμίνιο. Έσκαψα το ξύλο με κοπίδι και τα εφάρμοσα ώστε να μην προεξέχουν πολύ. Ωραία μέχρι εδώ. Από ρόδες τι κάνουμε ????
Χρειάστηκα δέκα κουτάκια από μπύρες Amstel. Με τα δύο έγινε η δοκιμή και τα υπόλοιπα οκτώ σχημάτισαν τις ρόδες. Βασικά από τα κουτάκια κράτησα το κάτω τμήμα και μετά έβαλα το ένα μέσα στο άλλο. Με ένα κομμάτι από κόντρα πλακέ έφτιαξα την καρότσα. Είχα και δύο μικρότερα κουτάκια από Cola και τα οποία θα προορίζονταν για θήκες των μολυβιών σύμφωνα με το αρχικό σχέδιο-ιδέα. Ναι, αλλά τώρα πώς θα τα στηρίξω ?? Κοιτώντας κάποιες φωτογραφίες είδα ότι ορισμένα Unimog είχαν και ένα μικρό γερανό για να φορτώνουν τα ξύλα, κυρίως στο δάσος. Μία κόκκινη χειρολαβή από πυροσβεστήρα και μερικά σωληνάκια από κεραία TV μαζί με αρκετή φαντασία και σπαζοκεφαλιά έφτιαξαν τελικά το ΄΄μοχλικό΄΄ σύστημα στήριξης για τα 2 τενεκεδάκια. Αποσυναρμολόγηση, βάψιμο το πλαίσιο σε πράσινο χρώμα και γυάλισμα όλα τα αλουμίνια. Συμφωνώ ότι το αποτέλεσμα δεν είναι κάτι το συνταρακτικό, αλλά η διασκέδαση ήταν μεγάλη. 
Τώρα ξέρω που είναι τα μολύβια και δεν τα ψάχνω.

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
 
.
.
Γιατί δεν εμφανίζονται οι φωτογραφίες ?????
Τι λάθος κάνω ????
.
.
  

 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

stelios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 853
Εγγραφή: 18 Σεπ 2011, 20:34
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times

Re: ART FROM SCRAP

Δημοσίευση από stelios »

Καταπληκτικός ο Γιάννης. Με εβαλες σε τρυπακι να φτιαξω και εγώ κάτι απο άχρηστα υλικα. Μπράβο σου.

marios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1329
Εγγραφή: 09 Απρ 2012, 14:44
Has thanked: 7 times
Been thanked: 25 times

Re: ART FROM SCRAP

Δημοσίευση από marios »

tsantos έγραψε:Νομιζω οτι το καλυτερο που εχουμε να κανουμε σε τετοιες κακοπροαιρετες περιπτωσεις ειναι πληρης αδιαφορια προς τον εκαστοτε migiaki,δεν πρεπει να του δινουμε τη χαρα να διαβασει απαντηση πανω σε αυτο που εγραψε ΑΦΗΣΤΕ ΤΟΝ ΝΑ ΚΕΛΑΙΔΑΕΙ,δεν θα λυσουμε εμεις την παιδεια που εχει παρει απ το σπιτι του ο καθε ενας,ουτε τα ψυχολογικα του!!!
Καλημερα

[img]http://bonsaiforum.gr/images/smilies/text/+1.gif[/img]
Άβαταρ μέλους

tsantos
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 389
Εγγραφή: 11 Φεβ 2011, 21:14
Τοποθεσία: Κερκυρα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: ART FROM SCRAP

Δημοσίευση από tsantos »

Νομιζω οτι το καλυτερο που εχουμε να κανουμε σε τετοιες κακοπροαιρετες περιπτωσεις ειναι πληρης αδιαφορια προς τον εκαστοτε migiaki,δεν πρεπει να του δινουμε τη χαρα να διαβασει απαντηση πανω σε αυτο που εγραψε ΑΦΗΣΤΕ ΤΟΝ ΝΑ ΚΕΛΑΙΔΑΕΙ,δεν θα λυσουμε εμεις την παιδεια που εχει παρει απ το σπιτι του ο καθε ενας,ουτε τα ψυχολογικα του!!!
Καλημερα
Άβαταρ μέλους

RiaDr
Imperial Masterpiece
Imperial Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2840
Εγγραφή: 04 Οκτ 2011, 14:53
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: ART FROM SCRAP

Δημοσίευση από RiaDr »

blackopps έγραψε:Το ART που το είδες,σκετο SCRAP είναι.

Ακόμα κι αν δεν σ' αρέσει, λίγη ευγένεια δεν έβλαψε ποτέ κανέναν.
"Το καλύτερο λίπασμα για τα φυτά είναι η σκιά του κηπουρού.."
Άβαταρ μέλους

Topic author
Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2499
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 228 times

Re: ART FROM SCRAP

Δημοσίευση από Jean-Zac »

Είναι αλήθεια ότι τα υλικά ήταν άχρηστα πιά ( και άρα Scrap ). Τώρα εάν αυτά μπορείς να τα ξανασυνθέσεις και να τους ξαναδώσεις μία νέα μορφή, μία νέα ζωή γιά μία νέα χρήση τότε είναι Art.
Είναι όμως και παράξενο γιατί όσοι Αμερικανοί, όσοι Γάλλοι και όσοι Ιταλοί τα είδανε εκφράσανε διαφορετική άποψη από την δικιά σου. Το αποτέλεσμα λοιπόν είναι ότι όλοι αυτοί δεν κατάλαβαν τίποτα και απλά εντυπωσιάστηκαν από το αποτέλεσμα σαν άσχετοι που είναι και εσύ (ο Μοναδικός μέχρι τώρα) είδες ότι οι κατασκευές αυτές είναι για πέταμα = Scrap. Βέβαια αυτή η άποψή σου είναι σεβαστή (φιλελεύθερο το φόρουμ μας) και προϋποθέτει γνώσεις κατασκευών και αρχιτεκτονικής που μαζί με την μηχανολογική διαίσθηση-μόρφωση-γνώση σου επιτρέπει να ασκήσεις την παρατήρησή σου σαν ειδικός ( Master ??)
Αγαπητέ μου κάνω φιλότιμες προσπάθειες να γίνω καλύτερος σε κάποια πράγματα και έχω και την ταπεινότητα να δεχθώ και κριτική αλλά και υποδείξεις γι’αυτό ώστε να βελτιωθώ. Δείξε μου τα λάθη μου και δείξε μου τι και πώς θα έφτιαχνες εσύ κάτι ανάλογο. Έτσι μόνο θα προχωρήσουμε μπροστά εγώ, εσύ και όλοι οι άλλοι.


Μήπως πρόσεξες που είναι η γείωση της λάμπας ???

Θα μπορούσα να είχα αγοράσει ένα φωτιστικό με 10-20 euro και να έκανα την δουλειά μου. Ποια η χαρά της δημιουργίας όμως ???

Στα φυτώρια που πάμε μήπως δεν ψάχνουμε στα ‘’άχρηστα’’ (λίγο-πολύ μπορούμε να τα χαρακτηρίσουμε σαν Scrap) για να βρούμε κάποιο φυτό που κάνει για το χόμπυ μας ??? Και ‘’άχρηστο’’ για τον καταστηματάρχη είναι το μη εμπορεύσιμο, το φυτό που δεν το αγοράζουν γιατί είναι στραβό-κουτσό και άσχημο. Κάτι τέτοια όμως ψάχνουμε εμείς και τα διαμορφώνουμε και τους δίνουμε μία νέα ζωή και χαμογελάμε σκεπτόμενοι πώς ήταν, πώς έγινε και τι καταφέραμε. Πιθανόν όμως κάποιοι άλλοι (σαν και εσένα ??) να αγοράζανε ένα έτοιμο και να ήταν το ίδιο χαρούμενοι που έχουν ένα φυτό να το δείχνουν στους γνωστούς και στους φίλους αλλά αλλοίμονο δεν θα το είχαν φτιάξει αυτοί. Να ποια είναι η διαφορά μας και να γιατί προτιμάμε να φτιάξουμε κάτι μόνοι μας όποιο και να είναι το αποτέλεσμα.
Εγώ ότι και να φτιάχνω, πίστεψέ με, το αποτέλεσμα το απολαμβάνω.Και τις διάφορες κριτικές από άτομα που δεν έχουν φτιάξει τίποτα στην ζωή τους τις γράφω στα αρχαία μου τρακάμπελα.

Την κριτική την ασκούμε σύμφωνα με τις δικιές μας εμπειρίες,τις δικιές μας ικανότητες και τι θα κάναμε εμείς στην συγκεκριμένη περίπτωση. Γι’αυτό θα μου άρεσε να σε γνωρίσω και να μάθω (να με μάθεις) περισσότερα πράγματα από αυτά τα λίγα που γνωρίζω.

Jean-Zac

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4462
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 232 times
Επικοινωνία:

Re: ART FROM SCRAP

Δημοσίευση από Hfestion »

blackopps έγραψε:Το ART που το είδες,σκετο SCRAP είναι.

"Όσα δε πιάνει η αλεπού, τα κάνει κρεμαστάρια"

Μπράβο Γιάννη, ωραία costume_μια! Μου θυμιζεις κάτι φιλαράκια μου
Άβαταρ μέλους

vaggelakos7
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 787
Εγγραφή: 03 Απρ 2012, 21:06
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: ART FROM SCRAP

Δημοσίευση από vaggelakos7 »

Ε! Τι να λέμε τώρα? Σπαζοκεφαλια πρεπει να είναι τέτοιες κατασκευές.
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: ART FROM SCRAP

Δημοσίευση από Harris »

Τώρα τι να πω; Οταν ο αλλος είναι ανίδεος απο τέχνη; Είναι εύκολο να καταλάβουμε ποιος ειναι ο SCRAPας! [img]http://bonsaiforum.gr/images/smilies/ha ... flower.gif[/img]
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

blackopps
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 11 Ιαν 2015, 21:11
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: ART FROM SCRAP

Δημοσίευση από blackopps »

Το ART που το είδες,σκετο SCRAP είναι.

marios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1329
Εγγραφή: 09 Απρ 2012, 14:44
Has thanked: 7 times
Been thanked: 25 times

Re: ART FROM SCRAP

Δημοσίευση από marios »

iohokahey έγραψε:οι φωτογραφιες ειναι υπεροχες τοσο,οσο και το εγχειρημα σου jz![ Εικόνα ]

πολυ industrial σκηνικο..

..πατα το on και βιντεοσκοπησε το να δουμε!![ Εικόνα ]

[img]http://bonsaiforum.gr/images/smilies/text/+1.gif[/img]
Άβαταρ μέλους

iohokahey
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2018
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2013, 17:54
Τοποθεσία: Δράμα & ανα την Ελλάδα
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: ART FROM SCRAP

Δημοσίευση από iohokahey »

οι φωτογραφιες ειναι υπεροχες τοσο,οσο και το εγχειρημα σου jz![img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilies/eusa/clap.gif[/img]

πολυ industrial σκηνικο..

..πατα το on και βιντεοσκοπησε το να δουμε!![img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilies/eusa/clap.gif[/img]
..When The Night Is Overcome
You May Rise To Find The Sun..

Γιώργος
Άβαταρ μέλους

Καραγιωργος Α
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 678
Εγγραφή: 01 Ιουν 2013, 23:27
Τοποθεσία: Εύβοια
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: ART FROM SCRAP

Δημοσίευση από Καραγιωργος Α »

Αρχιτεκτονας ο Δάσκαλος μια πραγματική σπαζοκεφαλιά !!![img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... oublue.gif[/img]
Άβαταρ μέλους

Πάρης
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 289
Εγγραφή: 15 Δεκ 2011, 13:20
Τοποθεσία: Πάτρα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: ART FROM SCRAP

Δημοσίευση από Πάρης »

απλά φανταστικά όλα... συγχαρητήρια....
Άβαταρ μέλους

Topic author
Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2499
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 228 times

Re: ART FROM SCRAP

Δημοσίευση από Jean-Zac »

Ένα μικρό (?) update στην κατασκευή του φωτιστικού για το γραφείο μου. Μετά από καιρό βρέθηκαν κάποια άλλα υλικά και έτσι αποφάσισα να διαμορφώσω την ήδη υπάρχουσα κατασκευή μου. Αυτό που παρέμεινε ήταν η βάση από τον δυναμό και το πιστόνι. Έγινε νέος σχεδιασμός στήριξης του πιστονιού (που κρύβει μέσα του την λάμπα) και μπορεί τώρα να κινείται οριζόντια σε διάφορες θέσεις. Ο ενδιάμεσος σύνδεσμος της κάθετης (σε σχήμα S περίπου) βάσης και του πιστονιού είναι ένα τμήμα από τον ρυθμιστή ροής οξυγόνουκαι ασετιλίνης από συσκευή οξυγονοκόλλησης (σαλμός). Προστέθηκε ακόμη στην μέση του καλωδίου, που τροφοδοτεί με ρεύμα (12V) την λάμπα , μία ασφάλεια από κάποιο στερεοφωνικό αυτοκινήτου και τοποθετήθηκε σε εμφανή θέση.
Μέχρι εδώ όλα καλά και όμορφά. Το πρόβλημα προέκυψε από την θερμοκρασία που ανέπτυσσε η λάμπα και την μετέφερε στο πιστόνι. Νέα σπαζοκεφαλιά και την λύση την έδωσε ένα μοτέρ από παλαιό ραδιοκασετόφωνο αυτοκινήτου στην άκρη του οποίου έβαλα μία μικρή φτερωτή από κάποιο παιχνιδάκι. Με διάφορα κομμάτια από αλουμίνιο τοποθετήθηκε κάτω από το πιστόνι και έτσι όταν ανάβει η λάμπα τότε ανάβει και το μοτέρ και στέλνει αέρα προς τα επάνω. Και αυτό το σύμπλεγμα ψύξης δεν έχει σταθερή θέση και μπορεί να κινείται οριζόντια ανάλογα με την αντίστοιχη θέση του πιστονιού-λάμπας. Το μοτεράκι έχει και εξτρά δικό του διακόπτη για ενεργοποίηση-απενεργοποίηση όταν εγώ θέλω.



Τα εφεδρικά ακροφύσια (μπέκ) τοποθετήθηκαν στην κορυφή σαν ντεκόρ ώστε να δώσουν μία μικρή αντίθεση στον χρωματισμό του συνόλου.

P.S. Το ξέρω !!!!! Οι φωτογραφίες είναι χάλια.





 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: ART FROM SCRAP

Δημοσίευση από Harris »

Καταπληκτική δουλειά!

[img][/img]
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

marios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1329
Εγγραφή: 09 Απρ 2012, 14:44
Has thanked: 7 times
Been thanked: 25 times

Re: ART FROM SCRAP

Δημοσίευση από marios »

iohokahey έγραψε:εξαιρετικα πολυμηχανος!![ Εικόνα ]

θα ηταν πολυ ενδιαφερον αν μας ανεβαζες και κανενα βιντεο να τα δουμε σε.. ..δραση!
[img]http://bonsaiforum.gr/images/smilies/text/+1.gif[/img]
Άβαταρ μέλους

iohokahey
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2018
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2013, 17:54
Τοποθεσία: Δράμα & ανα την Ελλάδα
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: ART FROM SCRAP

Δημοσίευση από iohokahey »

εξαιρετικα πολυμηχανος!![img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilies/text/bravo.gif[/img]

θα ηταν πολυ ενδιαφερον αν μας ανεβαζες και κανενα βιντεο να τα δουμε σε.. ..δραση!
..When The Night Is Overcome
You May Rise To Find The Sun..

Γιώργος

marios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1329
Εγγραφή: 09 Απρ 2012, 14:44
Has thanked: 7 times
Been thanked: 25 times

Re: ART FROM SCRAP

Δημοσίευση από marios »

Ωραία κατασκευή! Το καλώδιο είναι τηλεφώνου;
Άβαταρ μέλους

Topic author
Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2499
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 228 times

Re: ART FROM SCRAP

Δημοσίευση από Jean-Zac »

Η ιδέα για το φωτιστικό γραφείου προχώρησε και αφού βρεθήκανε και κάποια άλλα εξαρτήματα έγινε μία νέα μελέτη και ένα νέο σχέδιο. Έτσι λοιπόν η δημιουργία μίας Piston Lamp ξεκίνησε . Τα υλικά είναι ένα τμήμα από δυναμό (alternator) αυτοκινήτου, ένας διανομέας (distributer), ένα έμβολο (piston), μία φουρκέτα κιβωτίου ταχυτήτων (shifter fork), δύο αναφλεκτήρες (bougie), καλώδια και ένας μικρός διακόπτης on-off μαζί με μία λάμπα 12 βόλτ. Ο μετασχηματιστής (220 σε 12 βόλτ) τοποθετήθηκε (κρύφτηκε) στην βάση της κατασκευής και η λάμπα μέσα στο έμβολο. Έγινε μία προσπάθεια ώστε τα καλώδια να μην φαίνονται παρά μόνο αυτά τα κίτρινα που δίνουν σπινθήρα στους αναφλεκτήρες και δεν τους έχω κάνει ακόμη την σύνδεση.
Αυτό είναι το πρώτο στάδιο. Όταν βρώ και κάποια άλλα ανταλλακτικά-υλικά όπως ένα ταχύμετρο (speedometer) που θα το μετατρέψω σε ρολόι ή ένα όργανο ένδειξης των βόλτ (voltmeter) θα το πλαισιώσω στην κατασκευή.

Ύψος 40 εκατοστά

Πλάτος 25 εκατοστά


P.S. Συγνώμη για την κακή ποιότητα των φωτογραφιών.
.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση